فهرست
یادداشت روز: انتخاب تاوکیو و عقبگرد فوتبال ایتالیا
یادداشت روز: انتخاب تاوکیو و عقبگرد فوتبال ایتالیا

یادداشت روز: انتخاب تاوکیو و عقبگرد فوتبال ایتالیا

کریس ووکس

آی اسپورت- او دارای یک رشته از محکومیت های کیفری است و به تازگی نیز در مرکز جنجال های نژادپرستی و تبعیض جنسیتی  در ایتالیا بوده است، اما بی شک در حال حاضر  کارلو تاوکیو رئیس جدید فدراسیون فوتبال ایتالیا (FIGC)  است.

در حالی که فوتبال ایتالیا، به دلیل  حذف زود هنگام آتزوری از جام جهانی و به دنبال آن استعفای آبه ته و پراندلی در ماه ژوئن، به اندازه کافی آشفته به نظر می رسید،  انتصاب تاوکیو به عنوان رئیس جدید فدراسیون فوتبال این کشور، شرایط را به یک بحران نگران کننده رسانده است.

به دلیل  جنجال های اطراف او به خاطر 16 ماه محکومیت به زندان برای جرائمی از جمله جعل اسناد، فرار از پرداخت مالیات و سوء استفاده از امکانات دولتی، عجیب نیست که انتخاب تاوکیو به عنوان رییس فدراسیون فوتبال ایتالیا جنجال های زیادی را بوجود آورده است.

اوکه 15 سال به عنوان رئیس بخش آماتور فوتبال ایتالیا بود، توسط 18 باشگاه از 20 باشگاه حاضر در سری A برای پیروزی بر رقیب خود  یعنی ستاره سابق میلان  دیمیتریو آلبرتینی حمایت شد تا در انتخابات روز دوشنبه به ریاست FIGC برسد.

اما انتشار نظرات اخیر او  در مورد بازیکنان خارجی، زمانی که بحث در مورد مجوز کار بازیکنان خارجی در فوتبال ایتالیا مطرح بود، می بایست منجر به  آسیب جبران ناپذیر به وجهه او می شد. اما متاسفانه این گونه نشد.

تاوچیو  در جلسه لیگ آماتور ایتالیا گفت:\" در انگلیس، بازیکنانی را که وارد این کشور می شوند، شناسایی کرده و در صورتی که حرفه ای باشند،  به آنها اجازه بازی داده می دهند.\"

او تاکید کرد ما در اینجا برخی بازیکنان ضعیف را  داریم، که قبلا موز می خوردند و سپس به طور ناگهانی به بازیکن اصلی تیم لاتزیو تبدیل شدند اما در انگلیس شما می بایست رزومه خود را ارائه کنید و آنچه را در گذشته خود انجام داده اید، اثبات کنید.\"

تصمیم او برای نامیدن بازیکنان خارجی با یک نام فرضی و اشاره بلافاصله  او به موز باعث بوجود آمدن جنجال های زیادی شد و شواهدی وجود دارد که تاوکیو، که از سال 2009 نایب رییس فدراسیون فوتبال ایتالیا بوده، اظهارات توهین آمیزی را  در مورد زنان در فوتبال هم مطرح کرده بود.  او در ماه می 2014 به شبکه RAI3 ایتالیا گفت:\" ما قصد داریم  که احترام را به زنان در فوتبال باز گردانیم. تا  کنون  این گونه تصور  می شد زنان از نظر استقامتی، مقاومتی، فیزیکی و ورزشی در مقایسه با مردان، مانند افراد معلول به نظر می رسند. در عوض، ما  فهمیده ایم که آنها بسیار شبیه به هم هستند.\"
\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/4aba4337f61.jpg\"فشارها بر او باعث شد تا در مورد نظری که  در رابطه با \"موز\" بیان کرده بود، به  صورت عمومی عذرخواهی کند،  در حالی که فیفا نیز طی نامه ای از فدراسیون فوتبال ایتالیا (FIGC) خواستار توضیح کامل در مورد این اتفاق شد.تاوکیو با از دست دادن حمایت باشگاههایی مانند فیورنتینا، ساسوئولو، سمپدوریا و چزه نا  تمام امید خود را برای پیروزی در انتخابات از دست داد.

با این حال، برخی از اعضای بالا مرتبه در فوتبال ایتالیا از جمله آدریانو گالیانی مدیرعامل مشترک تیم میلان، به شکل  بسیار جدی و سخت برای پیروزی او تلاش کردند.

آدریانو گالیانی گفته است: \"این قطعا یک شوخی ناراحت کننده بود، اما به پایان رسید. تمام زندگی تاوکیو همواره به فدراسیون اختصاص داده شده است، قطعا او به هیچ وجه نژاد پرست نیست و این فقط یک شوخی کوچک بود.\"

این صحبتها  در زمانی مطرح شد که باربارا برلوسکونی، همکار گالیانی ، در مقابل تاوکیو دارای  موضعی تند بوده است و از لیاقت او برای رسیدن به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال ایتالیا شک داشت.

در مقابل تاوکیو گفت : \"این خانم محترم  در مورد اینکه چه کسی رییس فدراسیون فوتبال ایتالیا می شود، تصمیم گیری نمی کند. این کار به 1.5 میلیون کاربر ثبت نام شده واگذار شده است.\"

با وجود نظرات قدیمی او، برخی هنوز هم  تاوکیو را  به عنوان نماینده ای برای آینده فوتبال ایتالیا می دانند، ، با آندره آ آبودی رئیس سری B ایتالیا اصرار دارد:\" دیمیتریو آلبرتینی یک مدیر ورزشی است، اما او هنوز هم نیاز به کسب تجربه برای رهبری ایتالیا دارد. این ممکن است کمی متناقض به نظر برسد، اما تاوکیو می تواند یک دوران جدید را رقم بزند. \"

کشوری  که  همین سال گذشته در تمامی تیترهای  خبری رسانه ها محکوم شد، به این علت که کوین پرنس بوآتنگ بازیکن میلان زمین مسابقه را به خاطر اظهارات نژادپرستانه در یک مسابقه دوستانه  ترک کرده بود،  دوباره باید  کسی مانند تاوکیو را تحمل کند. او در حال حاضر مسئول آینده فوتبال ایتالیاست.

موفقیت  تاوکیو  یک گام بزرگ  به عقب برای یک کشور و یک نهاد فوتبالی است  که به نظر می رسید در چند سال گذشته در مسیر درست قرار گرفته بود و سرانجام برای ورود به قرن 21  آماده به نظر می رسید. مشخصا این اتفاق برای فوتبال ایتالیا  مانند یک گل به خودی بود.

 

ترجمه: امین نیک بخش

     
آی اسپورت
2014-08-13 21:48:56
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر