فهرست
گزارش ویژه: تیم منتخب استقلالی های سپاهان و سپاهانی های استقلال!/  شک ندارم که تو بر میگردی..!
گزارش ویژه: تیم منتخب استقلالی های سپاهان و سپاهانی های استقلال!/ شک ندارم که تو بر میگردی..!

گزارش ویژه: تیم منتخب استقلالی های سپاهان و سپاهانی های استقلال!/ شک ندارم که تو بر میگردی..!

آی اسپورت- تیم های استقلال و سپاهان مدت هاست که با یکدیگر رقابت تنگاتنگی دارند و معمولا برای آبی ها، حساس ترین دیدار فصل پس از دربی، دیدار با سپاهان است. این رقابت در دوره ی جدید و پس از اولین قهرمانی سپاهان در لیگ برتر با فرهاد کاظمی، شدت بیشتری گرفت. چه آنکه در جدول امتیازگیری تمام ادوار لیگ برتر، استقلال در رتبه ی نخست و سپاهان در رتبه ی دوم قرار دارد. 
اما به غیر از جدال های حساس جدولی، پارامتر دیگری که این دیدار را تماشایی کرده حضور بازیکنانی است که سابقه ی بازی در هر دو تیم  را دارند و حضورشان در این دیدار حساسیت ها را به شدت بالا می برد و البته، معمولا واکنش شدید طرفداران را در پی دارد. از این موارد می توان به نمونه هایی مانند حضور خسرو حیدری و مجتبی جباری در سپاهان و مهدی رحمتی در استقلال نام برد که حاشیه های فراوانی را به همراه داشت.
جدا از این اتفاقات از بازیکنانی که هم پیراهن زرد سپاهان و هم پیراهن آبی استقلال را بر تن کردند می توان تیم منتخبی را تشکیل داد که و چندین بازیکن سرشناس را هم روی نیمکت قرار داد!

دروازه بان: سید مهدی رحمتی

شماره یک سابق تیم ملی در هر دو تیم استقلال و سپاهان سابقه ی فعالیت دارد و در هر دو تیم هم دو دوره ی متفاوت را پشت سر گذاشته است. رحمتی در دوره ی اول حضورش در استقلال و سپاهان چندان موفق نبود و زردآبی ها به نوعی او را از تیم شان رد کردند. اما با اوج گیری ناگهانی این دروازه بان در فوتبال ایران، او نفر اول تیم سپاهان شد و پس از مدتی به تیم استقلال پیوست. سپاهانی رحمتی را به دلیل ترک تیمش و حضور در استقلال نبخشیدند و هنوز هم مغضوب هواداران اصفهانی است. حتی وقتی در پیکان حضور دارد.


مدافعین:

محمدرضا مهدوی:  مدافع استقلال که در سال های پایانی دهه ۷۰ از بهمن به این تیم آمده بود و به تیم ملی هم رسیده بود، همزمان با شروع لیگ برتر به شارلروای بلژیک رفت و بعد از یک سال و نیم حضور در این تیم اروپایی از دور برگشت لیگ دوم به سپاهان آمد تا در قهرمانی نخستین قهرمانی سپاهان نقش داشته باشد . مهدوی بعد ها در لیگ چهارم به پرسپولیس آمد و یک فصل هم در جمع قرمزهای پایتخت بازی کرد.

حمید عزیززاده: حمید عزیززاده مدافع سال های دور ذوب آهن بعد از چند سال بازی در این تیم به سپاهان آمد و ۴ سال هم در این تیم بود و بعد از دو سال حضور در مس و آلومینیوم در لیگ یازدهم به استقلال آمد ولی با ذخیره نشینی های مداوم نتوانست مهره تاثیر گذاری باشد. البته سپاهانی ها و استقلال ها در خط میانی کمترین بازیکن را از یکدیگر به خدمت گرفته اند و همین می تواند حضور عزیززاده را در این تیم منتخب توجیه کند.

مدافعین کناری

خسرو حیدری: با پیوستن امیر قلعه نویی به سپاهان، او بازیکن محبوب خودش را هم به اصفهان برد تا یکی از جنجالی ترین ترانسفرهای بین این دو تیم شکل گیرد. خسرو در دیدار سپاهان و استقلال در ورزشگاه آزادی، آنقدر فحش شنید که بدترین بازی عمرش را انجام داد و پس از بازی هم عنوان کرد هرگز تماشاگران استقلال را نخواهد بخشید. اما تنها یکسال بعد فتح الله زاده شماره 2 محجوب را به استقلال بازگرداند و طولی نکشید که او همان بازیکن محبوب سابق سکوها شد.

هاشم بیگ زاده: او هم هم از همان نسلی بود که با قلعه نویی به سپاهان نقل مکان کرد اما انتقال او زیر سایه ی حضور خسرو قرار گرفت و چندان جنجالی نشد. هر چند بیک زاده در آن زمان شهرت کمتری نسبت به حالا داشت. او پس از دو فصل به استقلال بازگشت.

هافبک ها


امید ابراهیمی: بزرگ ترین خرید آبی پوشان در فصل نقل و انتقالات لیگ چهاردهم، در دومین بازی رسمی اش با پیراهن استقلال باید  در برابر سپاهانی قرار بگیرد که روزی بازوبند این باشگاه را هم به بازو می بست. هافبکی که از سپاهان به فوتبال ایران معرفی شد برای حضور بیشتر در تیم ملی به پایتخت نقل مکان کرد، اما سپاهانی ها این تصمیم او را هضم نکردند نبخشیدند و مقاله های تندی هم علیه اش منتشر کردند. مطمئنا دیدار امروز می تواند یکی از حساس ترین دیدارهای زندگی شماره 6 استقلال باشد.

مجتبی جباری: پس از دعوای لفظی و تا حدودی فیزیکی با علی فتح الله زاده مدیرعامل باشگاه استقلال، جباری علی رغم مخالفت قلعه نویی ، به اصفهان سفر کرد تا مدینه ی فاضله اش را در این شهر بیابد. او در همان ابتدای فصل  در آزادی برابر استقلال قرار گرفت اما علی رغم انتظارات توسط آبی ها تشویق شد تا به نوعی از ترک باشگاه سابق پشیمان شود. او در آن دیدار چندان در جدال ها و درگیری های درون زمین حضور نیافت و روز کم فروغی را سپری کرد. زیدان استقلالی ها پس از این دیدار عنوان کرد که اگر تماشاگران به وی توهین می کردند از فوتبال خداحافظی می کرد و البته چند هفته ی بعد به دلایلی عجیب نصف جهان را ترک کرد و به باشگاه الاهلی قطر پیوست.


فابیو جانواریو: او تتمه ی نسلی بود که پی مربی سابق به اصفهان رفت و استقلال را تنها گذاشت. این برزیلی که دوران فوق العاده ای با استقلال سپری کرده بود و قهرمان لیگ شده بود، به سپاهان رفت و با این تیم دو قهرمانی دیگر کسب کرد  تا یکی از پر افتخارترین خارجی های تاریخ لیگ برتر لقب گیرد. او پس از حضور در اصفهان با دلایلی عجیب خودش را از سپاهان اخراج کرد تا به تیم سابقش استقلال بیپیوندد. هر چند او در بازگتش مانند سابق ندرخشید.

 

مهاجمین


 رسول خطیبی: سرمربی کنونی تراکتورسازی یکی از بهترین مهاجمانی است که در هم لباس سپاهان و هم لباس استقلال را بر تن کرده است. البته دوران حضور خطیبی در سپاهان و موفقیت هایش در این تیم قابل قیاس با مدت کوتاه حضورش در استقلال نیست، اما حضور او در این دیدار همیشه پر حاشیه بود.


رضا عنایتی:  مهاجم مشهدی استقلال که بعد از ابومسلم طی لیگ های سوم تا پنجم در استقلال بود و آقای گل لیگ هم شد ، دوره ای را امارت به سر برد و در لیگ نهم به استقلال برگشت ولی در این تیم لقب دندان پوسیده گرفت و در نیم فصل دوباره به امارات رفت و در لیگ دهم به سپاهان و امیر قلعه نویی ملحق شد ولی آنجا نتوانست بازیکن موثری باشد و همان یک سال را برای خود کافی دانست.


احمد مومن زاده: چراغ جا به جایی بازیکنان در دو دهه اخیر بین دو تیم سپاهان و استقلال را احمد مومن زاده روشن کرد . مومن زاده که تا سال ۷۷ در سپاهان جزو بازیکنان انرژیک و گلزنان خوب باشگاهی بود، تابستان ۷۸ در یک انتقال جنجالی و گران قیمت به استقلال رفت . البته گفته می شد که رقم اولیه این جابجایی طبق توافق علی فتح الله زاده با مدیران وقت سپاهان چیزی حدود ۱۴ میلیون تومان بود ولی رفاقت قائم مقام وقت سپاهان (دکتر نیک کار) با مدیرعامل وقت پرسپولیس (مهندس عابدینی) باعث شد تا پرسپولیس به این انتقال ورود کرده و با بازارگرمی ایجاد شده در نهایت مومن زاده با ۷۰ میلیون تومان که در آن سالها رقم سرسام آوری برای بازیکنان فوتبال بود به استقلال ملحق شد تا فتح الله زاده مدعی شود که مومن زاده را از دهان شیر بیرون کشیده است.سرمربی: با آنکه امیر قلعه نویی را که در هر دو تیم سابقه ی قهرمانی در لیگ برتر را دارد می توان به عنوان دم دست ترین گزینه برای این پست در نظر گرفت، اما زنده یاد ناصر حجازی هم سابقه ی حضور در هر دو تیم را دارد. حجازی اسطوره فقید آبی ها قبل از این که سرمربی استقلال شود، در فصل ۷۴ - ۱۳۷۳ سرمربی سپاهان بود و برای اولین بار در سال ۱۳۷۶ بود که رسما هدایت استقلال را بر عهده گرفت .امید صادقی 

  ۲  
آی اسپورت
2014-08-14 11:21:33
نظر دهید

۲ نظر
یک استقلالی --- تاج آسیا
پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۳، ۱۱:۳۹
یعقوب کریمی هم باید اضافه کرد
-
پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۳، ۱۴:۱۰
خداییش سید صالحی تجربه استقلال سپاهانش از خطیبی و عنایتی خیلی بیشتر بود نیاوردنش کم لطفی بود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر