فهرست
گزارش روز: اولین محک جدی برای دفاع 3 نفره سپاهان/ کلین شیت سوم در راه است؟
گزارش روز: اولین محک جدی برای دفاع 3 نفره سپاهان/ کلین شیت سوم در راه است؟

گزارش روز: اولین محک جدی برای دفاع 3 نفره سپاهان/ کلین شیت سوم در راه است؟

آی اسپورت - لیگ سیزدهم پایان خوبی برای سپاهانی ها نداشت. آن ها که پیش تر جام حذفی را از دست داده بودند، بعد از خراب شدن پنالتی عقیلی در بازی با نفت، با منطقه کسب سهمیه در جدول وداع کردند تا پس از مدت ها در لیگ قهرمانان آسیا حاضر نباشند. این وضعیت از نگاه بسیاری از هواداران این تیم به معنای پایان دوران حضور زلاتکو کرانچار در سپاهان بود. اتفاق غیرمنتظره اما کمی بعد رخ داد. در فوتبال بی ثبات ایران، تصمیم برای تمدید قرارداد با سرمربی پس از یک فصل ناکام از سوی مدیران سپاهان، حرکتی بود که کمتر کسی انتظارش را می کشید. آن ها مشکل شان را در جای دیگری یافتند و به جای «تغییر» کادرفنی، به «تقویت» مهره های شان پرداختند.

بعد از امضای قرارداد با پریرا، نویدکیا و وریا غفوری، کلیدی ترین خرید طلایی ها از راه رسید. آن ها به سراغ مدافع پا به توپ فولاد خوزستان رفتند و موفق شدند او را به هم ترکیب تیم شان اضافه کنند. این در حالی بود که عبدالله کرمی از مدت ها پیش مورد توجه پرسپولیس قرار داشت و برای حضور در تیم تهرانی مردد شده بود. در آن مقطع آنچه که پرسپولیسی ها را به پاسخ منفی عبدالله به سپاهان امیدوار می کرد، علاقه او برای بازی در پست دفاع وسط بود. او البته توانایی بازی در خط میانی را نیز دارد اما ترجیح می دهد در پست اصلی اش یعنی دفاع میانی به میدان برود و با توجه به حضور شجاع خلیل زاده و هادی عقیلی در این پست، بعید به نظر می رسید اصفهانی ها نیاز مبرمی به کرمی داشته باشند. با این همه، او حاضر به امضای قرارداد با تیم کرانچار شد و خیلی زود خودش را به جلسه های تمرینی سپاهان رساند.

در جریان اولین مسابقه سپاهان در رقابت های لیگ برتر، مشخص شد که چرا عبدالله کرمی به سرعت پیشنهاد سپاهانی ها را پذیرفته است. تیم کرانچار با سیستم دفاع 3 نفره خطی که این روزها به سیستمی محبوب برای مربیان مدرن دنیای فوتبال بدل شده به میدان رفته بود و حالا کرمی می توانست به صورت ثابت در پست مورد علاقه اش برای تیم تازه خود به میدان برود. ترکیب عقیلی در وسط و کرمی و خلیل زاده در کنار او، در دیدار اول برابر پیکان پرستاره اما ناهماهنگ جواب داد و این سه نفر در دیدار دوم اصلا اجازه ندادند دروازه گردان با خطر خاصی روبرو شود.

اولین آزمون جدی ترکیب دفاعی تازه سپاهان، در مقابل استقلال تهران رقم خواهد خورد.  امیر قلعه نویی با توجه به کاستی های دفاعی تیمش احتمالا ناچار خواهد شد در فولادشهر بیشتر حمله کنند و جلوی تسلط حریف بر یک سوم دفاعی آبی ها را بگیرد. بازیکنان سپاهان استقبال خوبی از این تغییر سیستم در تیم شان به عمل آورده اند. بسیاری از آن ها معتقدند این سیستم بار هجومی تیم را افزایش خواهد داد. چرا که حالا وریا غفوری و پاپی می توانند با خیال راحت از کناره های زمین نفوذ کنند و با عقب تر امدن نویدکیا، آزادی عمل بیشتری برای حاج صفی مهیا می شود و البته شریفی، نویدکیا و خلعت در نوک خط حمله سپاهان خوفناک ترین مثلث این فصل لیگ برتر را تشکیل می دهند. بعد از دو کلین شیت متوالی، ترکیب متوازن خط دفاع سپاهان با جوانی و سرعت خلیل زاده، بازی هوایی خوب نویدکیا و توانایی بازی زمینی عبدالله کرمی، در مسیر تبدیل شدن به بهترین خط دفاع لیگ برتر قرار دارد و در همه این سال های اخیر لیگ، قهرمان ها تیم هایی بوده اند که در درجه اول به کم گل خوردن عادت کرده اند. 

  ۱  
آی اسپورت
2014-08-14 14:08:15
نظر دهید
۱ نظر
-
پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۳، ۱۶:۴۴
سپاهانی ها در حمله و دفاع مدعی بهترین هستند ولی نه بعد دو هفته........خیلی تیم ها در ادامه گند زدند
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر