فهرست
دوئل رفقای قدیمی/ دایی- گل محمدی؛ شباهت ها و تفاوت ها
دوئل رفقای قدیمی/ دایی- گل محمدی؛ شباهت ها و تفاوت ها

دوئل رفقای قدیمی/ دایی- گل محمدی؛ شباهت ها و تفاوت ها

 آی اسپورت - بعد از قطعی شدن حذف ایران از رقابت های جام جهانی 2006؛ در کنار خداحافظی های عادل فردوسی پور با جام و برانکو، دو خداحافظی دیگر نیز لازم بود. آلمان، میزبان آخرین بازی های ملی «علی دایی» و «یحیی گل محمدی» شد. دو تن از پرتجربه ترین مهره های تیم ملی بعد از آن مسابقات دیگر به تیم ملی دعوت نشدند و هر دو خیلی زود به مربیگری روی آوردند. دایی بعد از خروج عجیب ورنر لورانت از ایران، سرمربی سایپا شد و یحیی در هفته های پایانی لیگ ششم، هدایت صبا را بر عهده گرفت. نتایج گل محمدی با صبا البته قابل قبول بودند اما این دایی بود که خیلی زود به موفقیت و قهرمانی رسید و اساسا زودتر از یحیی خودش را به عنوان مربی در فوتبال ایران مطرح کرد و حتی روی نیمکت تیم ملی هم نشست.


علاوه بر حضور مستقیم روی نیمکت مربیگری در تب و تاب پایان دوران بازی، دایی و گل محمدی شباهت های دیگری نیز به هم دارند. تفکرات مربیگری هر دوی آن ها، نشات گرفته از روزهای حضور برانکو در راس تیم ملی ایران است. هم دایی و هم یحیی نیز علاقه زیادی به استفاده از بازیکنان جوان در تیم های خود دارند. همین حالا در تیم گل محمدی مهره های جوان فراوانی مثل مرتضی تبریزی و یا اسماعیل فر توپ می زنند و علی دایی نیز پای پیام صادقیان، امید عالیشاه احمد نورالهی و ... را به پرسپولیس باز کرده است.


تفاوت های این دو مربی جوان فوتبال ایران اما بیشتر از شباهت های شان است. برای مثال می توان به نقش دستیارها در تصمیم های فنی آن ها اشاره کرد. مجتبی حسینی به نوعی مغز متفکر تیم یحیی ست و در تصمیم سازی های او نقش مهمی ایفا می کند اما دایی بر خلاف گذشته حالا دیگر حتی حاضر به استفاده از مربی خارجی روی نیمکت نیست تا با آزادی بیشتری برای تیمش تصمیم بگیرد. همانند دوران بازی، کاراکتر این دو نفر در دوران مربیگری نیز بسیار متفاوت است. دایی مدام در کنار زمین به تهییج بازیکنان و احیانا اعتراض به داور می پردازد و شاید در مواردی حتی ناآرامی را به بازیکنانش در درون زمین تزریق می کند، یحیی اما با چهره ای کاملا آرام به تماشای بازی تیمش می نشیند و رفتارهایش سنخیتی با اعتراض و فریاد ندارد. مربی فصل گذشته نفت و این فصل ذوب، به بازی در گوش و فشار آوردن به حریف از طریق کانال های کناری زمین بسیار علاقه مند است و ترجیح می دهد تیمش بازی را روی زمین دنبال کند. تیم هایی دایی اما کمتر در کناره ها صاحب قدرت هستند و بیشتر حرکت تکنیکی از منطقه ویژه پست 10، موقعیت های شان را می سازد.


دایی و گل محمدی فردا در حالی در جریان هفته سوم رقابت های لیگ برتر رو در روی یکدیگر قرار خواهند کرد که یحیی به پشتوانه 4 امتیازی که در فصل گذشته از دایی گرفته، این دوئل را با روحیه بهتری آغاز می کند هواداران پرسپولیس هنوز لجظه مربوط به سکوت و ناراحتی این مربی در لحظه به ثمر رسیدن گل دقیقه 90 نفت به پرسپولیس را از یاد نبرده اند و احتمالا بعد از تشویق او در آزادی، آرزو خواهند کرد که این مربی در این مسابقه، دوباره خالق چنین لحظه ای نشود.

 

 

     
آی اسپورت
2014-08-14 17:23:05
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر