فهرست
خداحافظی آقای شماره ۱۴ در ۴۱ سالگی
خداحافظی آقای شماره ۱۴ در ۴۱ سالگی

خداحافظی آقای شماره ۱۴ در ۴۱ سالگی

آی اسپورت - «مطمئنا، فصل آینده آخرین فصل حضورم در میادین فوتبال خواهد بود. این موضوع را با همه کسانی که باید می‌دانستند، در میان گذاشتم. احساس خوبی دارم و هنوز هم می‌توانم بازی کنم، اما به‌نظرم کافی است. مهم‌ترین تغییری که در سال‌های گذشته کرده‌ام، این است که بدنم به‌سختی به ریکاوری‌ها واکنش نشان می‌دهد. شرایط بدنی‌ام مانند پنج یا ۶ سال گذشته نیست و در این سن به زمان بیشتری برای ریکاوری نیاز دارم. هدف کلی باشگاه، راهیابی به رقابت‌های اروپایی است و درصورتی‌که به این مهم دست پیدا کنیم، بسیار خوشحال خواهم شد. از نظر من این مساله کاملا امکان‌پذیر است.»  اینها آخرین صحبت‌های کلودیو پیزارو، ستاره تمام‌نشدنی وردربرمن است. بازیکنی که در آستانه ۴۱ سالگی، آمادگی خود را برای بازی‌کردن در فصل ۲۰۱۹ بوندسلیگا اعلام کرد. این بازیکن پرویی بعد از پایان فصل پیش رو کفش‌هایش را در آغاز پنجمین دهه زندگی‌اش آویزان خواهد کرد و به بیش از ۲۰ سال حضورش در سطح اول فوتبال اروپا پایان می‌دهد.

نه به بارسا و رئال؛ آری به بایرن

کلودیو میگوئل پیزارو بوسیو، متولد سوم اکتبر ۱۹۷۸ است. بازیکنی که تنها به سه سال بازی‌کردن در کشورش نیاز داشت تا توجه اروپایی‌ها را به‌سمت خود جلب کند. دپورتیوو پسکوئرو و آلیانز لیما دو مقصد ابتدایی کلودیو بودند. در سال ۱۹۹۹ او برای نخستین‌بار به‌عضویت وردربرمن درآمد. اتفاقی که سه‌بار دیگر در دوران بازیگری‌اش تکرار شد. این مهاجم ۲۱ ساله دو فصل درخشان را در جمع سبز‌و‌سفیدها پشت‌سر گذاشت. بارسا، رئال و اینترمیلان جدی‌ترین مشتریانش بودند، اما ترجیح داد مانند اکثر پدیده‌های بوندسلیگا راهی تیم بزرگ کشور یعنی بایرن‌مونیخ شود. ۶ سال حضور در جمع باواریایی‌ها که ماحصل آن دو لقب بود؛ «بمب افکن آندِس» و «خدای اینکا». اینها لقب‌هایی بودند که با توجه به گل‌های فراوانی که می‌زد و همچنین زادگاهش یعنی پرو، به او نسبت دادند. پیزارو به چلسی رفت و اولین پرویی تاریخ باشگاه انگلیسی نام گرفت، اما بعد از یک فصل کابوس‌وار به‌صورت قرضی به برمن برگشت. قراردادش دائمی شد و در چهار سالی که برای این تیم به میدان رفت تا آستانه کسب لیگ اروپا هم پیش رفت، اما به نایب قهرمانی بسنده کرد. پیزارو عنوان آقای گلی مسابقات را به‌دست آورد.

آقای رکوردشکن

بازگشت دوباره به بایرن‌مونیخ در دستور کار مرد عاشق شماره ۱۴ قرار گرفت. سه فصل بازی برای مونیخی‌ها که درنهایت منجر به پایان حضورش در این تیم برای همیشه شد. او ۱۶ جام از ۱۷ جام دوران بازیگری‌اش را در همین تیم به‌دست آورد،  بازگشت سوم به وردربرمن. این‌بار بعد از دو سال باشگاه او را نخواست و پیزارو مجبور شد یک فصل را در تیم قعرنشین کلن بگذراند و پس از آن دوباره به وِزِراشتادیون (ورزشگاه خانگی وردربرمن) برگردد. چهارمین و آخرین بازگشت کلودیو با شماره چهار و کلی رکوردشکنی همراه بود. او در سال ۲۰۱۰ رکورد جیوانی البر را زد و بهترین گلزن خارجی بوندسلیگا شد، اما در سال ۲۰۱۹ رکوردشکنی‌های دیگری در راه بود. پیزارو در تاریخ ۱۸ می، ‌به پنجمین گلزن برتر تاریخ لیگ آلمان تبدیل شده و در تاریخ ۱۶ فوریه بهترین گلزن تاریخ باشگاه وردربرمن شد و سپس با ۴۰ سال و ۱۳۶ روز، بعد از گلزنی مقابل هرتابرلین به‌عنوان پیرترین گلزن تاریخ رقابت‌های بوندسلیگا رسید. او سه سال قبل هم توانسته بود به پیرترین هت‌تریک‌کننده این رقابت‌ها تبدیل شود.

و حالا فصل آخر شماره ۱۴

حالا فصل آخر از راه رسیده است، برای بازیکنی که به‌جز سه فصل همیشه شماره‌اش ۱۴ (چهارده فصل)، ۲۴ یا ۴ بود. پیزارو امسال دهمین فصل حضور خود در وردربرمن را پشت‌سر می‌گذارد. این در‌حالی است که برای بایرن‌مونیخ ۹ سال بازی کرد. او در برمن هشت بازی بیشتر انجام داده و تعداد گل‌هایش نیز با لباس این تیم ۱۰۹ گل بوده است. او تا اینجا در بیش از ۸۵۰ بازی رسمی به میدان رفته و ۳۳۴ گل وارد دروازه حریفان کرده است. این احتمال می‌رود در این فصل پیزارو بتواند تعداد گل‌های خود را به عدد 340 برساند و سپس به دوران بازیگری بدرود بگوید. پایان شماره ۱۴ در ۴۱ سالگی...  .

 

فرهیختگان 

۱    
آی اسپورت
2019-07-21 12:46:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر