فهرست
نگاه روز: سپاهان کرانچار، کپیِ هلند فان خال
نگاه روز: سپاهان کرانچار، کپیِ هلند فان خال

نگاه روز: سپاهان کرانچار، کپیِ هلند فان خال


آی اسپورت -  تیم فوتبال سپاهان اصفهان در یک بازى برتر و در حالیکه تعداد موقعیت هاى گلش -همانند تعداد گل هاى زده اش-٣ برابر حریف آبى پوش تهرانى بود(٩ موقعیت گل در برابر ٣ موقعیت گل)به برترى رسید تا به تنهایى و با ٩ امتیاز در صدر جدول رده بندى قرار گیرد.


 هرچند ممکن است سه هفته ملاک مناسبى براى تعیین تیم مدعى قهرمانى نباشد،اما تیم کرانچار این قدر در این سه هفته خوب کار کرده که مى توان از همین حالا روى قهرمانى تیمش در پایان فصل شرط بست.


 شاید بگویید هرتیمى هم ستاره هاى سپاهان را داشت،مدعى اول فتح جام بود اما فراموش نکنید که پرسپولیس سال گذشته و حتى دو فصل قبل و استقلال ٨٨-٨٩ ،تیم هایى به مراتب پرستاره تر از سپاهان مدل ٩٣-٩٤ بودند،پس به هیچ وجه پرستاره بودن یک تیم تضمینى براى قهرمانى آن ها نیست.بهتر است بگوییم سپاهان این فصل بیش از آن که پرستاره باشد،تیمیست که بر اساس و منطق و نیازها و نقاط ضعف و قوت بسته شده است.


 زلاتکو کرانچار که تحت تأثیر نتایج موفق تیم هاى سه دفاعه در جام جهانى تصمیم داشت تیم خود را با این سیستم به میدان بفرستد،تمام خرید هاى خود را بر این اساس انجام داد.تیمى که کرانچار از آن الگو بردارى کرد،هلند لویى فن خال بود که با سه مدافع میانى،دو هافبک دفاعى،دو بال  در جناحین،یک هافبک خلاق پشت دو مهاجم و ٢ مهاجم در نوک حمله بازى مى کرد.نکته ى مهم دیگر در مورد هلند ٢٠١٤، انعطاف پذیرى بالاى آن تیم براى تغییر سیستم در جریان بازى بود که فن خال این را مدیون بازیکنان چند پسته اى مثل درک کویت است.


 برویم سراغ خرید هاى کرانچار.عبد الله کرمى-رهبر خط دفاعى قهرمان فصل گذشته لیگ- و کسى که توانایى بازى در دو پست دفاع میانى و هافبک تدافعى را دارد.او در سمت چپ خط دفاع سه نفره سپاهان قرار گرفت تا به همراه عقیلى و شجاع،یک ترکیب دفاعى رویایى را تشکیل دهند.سپاهان دو خرید عالى از تیم سوم لیگ داشت:وریا غفورى و رسول نویدکیا که کمتر کسى روى فیکس شدنشان حساب باز مى کرد.اما اولى به خوبى توانست جاى حمودى محروم را به عنوان بال راست پر کند و دومى هم یک آلترناتیو مناسب براى برادر همیشه مصدومش بود.بهترین خرید هاى زردپوشان اما در خط حمله رقم خورد:جذب محمدرضا خلعتبرى و لوسیانو پریرا مندز از نایب قهرمان و قهرمان فصل گذشته لیگ.نفر اول همان هافبک هجومى پشت دو مهاجم مورد نظر بود و نفر دوم هم زوج پدیده ى فصل گذشته لیگ-مهدى شریفى-در رأس خط حمله.


 کرانچار براى پرکردن جاى خالى امید ابراهیمى دست به دامان احسان حاج صفى شد و این بازیکن چند پسته را این بار در پست هافبک دفاعى قرار دارد.اوضاع سپاهان روى نیمکت هم عالى بود،ژواهیر سوکاى و امیرحسین و على کریمى جوان و جویاى نام به همراه على حمودى محروم و نویدکیاى مصدوم.


 سپاهان کرانچار به هنگام حمله با سیستم ٣-٤-٣ و در دفاع با سیستم ٥-٣-٢ بازى مى کند و در مقاطعى از بازى هم ٤-٤-٢.استفاده از سه سیستم در جریان بازى و این یعنى همان انعطاف پذیرى که در هلند فن خال وجود داشت که این مسئله با وجود مهره هاى چند پسته اى مثل غفورى،نویدکیا،حاج صفى و خلعتبرى به وقوع پیوسته است.


> سپاهان پس از دو فصل ناکامى در لیگ،حالا همه ى فاکتور هاى لازم براى قهرمانى -از مربى و کادر مدیریتى قوى تا بازیکنان عالى- را داراست.پس چه دلیلى است که روى قهرمانیشان شرط نبندیم؟


علی کمانگری

  ۷  
آی اسپورت
2014-08-15 19:03:36
نظر دهید

۷ نظر
بابک
جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۳، ۱۹:۲۲
کرانچار حرفه ای ترین مربی شاغل در ایران
سپاهان3 - 1استقلال
جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۳، ۱۹:۲۴
علتش اینه که شرط بندی در اسلام حرامه
حمید
جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۳، ۱۹:۳۰
ایول . یک مطلب زیبا و واقع گرایانه بدون غرض و بسیار زیبا .
-
جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۳، ۲۱:۰۳
اخه سپاهانو با هلند مقایسه میکنی خجالت نمیکشی؟؟تنها تیم ایران که واقعاً اروپایی و چشم نواز بازی میکنه لُنگه.
حسین اول نساجی بعد پرسپولیس
جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۳، ۲۳:۵۲
هر وقت گذاشتن پرسپولیس و کیسه هم مثل شله زرد بدون حاشیه کار کنن وهر بازیکنی رو با هر قیمتی برای نقاط ضعفشون بگیرن و مشکل مالی نداشته باشن انصافه که اینا رو با هم مقایسه کنین!!
-
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۳، ۰۳:۱۸
همیشه چیزی که حسرتش را میخوردم نبود ساختار فوتبالی تو تیمای تهرانمون بود.سپاهان با اینکه چندتا مدیر عوض کرد ولی بازم ساختار حرفه ایش اجازه نداد کرانچار حرفه ای را حتی درصورت نگرفتن نتیجه عوض کنن.تیم فقط ستاره نمیخواد.ساختار باشگاهیاز همه واجبتره.مرسی از مقاله خوبتون
پاسخ حسین اول نساجی بعد پرسپولیس
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۳، ۰۴:۲۱
هروقت عدالت در پخش مستقیم بازیها رعایت شد، بعد ما هم کمتر خرج میکنیم. غیر از اینه که بازیکن واسه دیده شدن میاد استقلال پرسپولیس؟ وگرنه که اینا همه از بچگی قرمز یا آبی بودن!!! ضمنا شما نصف بازیای بیرون خونتونم تهرانه! راه آهن، نفت، خود دربی، پیکان، سایپا،
بس کنید بابا... چقدر بهانه؟؟؟؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر