فهرست
ترکیه-ایران؛  ۴۷سال بعد
ترکیه-ایران؛ ۴۷سال بعد

ترکیه-ایران؛ ۴۷سال بعد

آی اسپورت - بعد از بازی دوستانه با ازبکستان که بدون حضور تمام بازیکنان تیم ملی برگزار شد، بازی تدارکاتی با ترکیه یکی از دو محک جدی کی‌روش پیش از سفر به روسیه محسوب می‌شود. تیم ملی که برای اردوی آماده‌سازی به استانبول رفته، هفت خرداد در این شهر با ترکیه روبه‌رو می‌شود. کی‌روش پیش از اعلام فهرست نهایی‌اش یک بازی تدارکاتی دیگر هم با یونان دارد.

هرچند ایران و همسایه غربی‌اش، ترکیه روابط نزدیکی دارند، تبادلات دو کشور در عرصه فوتبال محدود بوده و آخرین بار دو تیم 44 سال پیش با یکدیگر روبه‌رو شدند. این بازی در شهر کراچی پاکستان و در چارچوب «جام اکو» برگزار شد که با برتری یک بر صفر ترکیه به پایان رسید. این هفتمین بازی دو تیم بود که در آنها ایران تنها یک بار موفق به پیروزی شده (سال 1969 با نتیجه 2 بر یک)، در حالی که ترکیه توانسته چهار بار برنده شود.

ساختار خوب باشگاه‌های ترکیه همیشه در ایران به‌عنوان یک الگوی مناسب منطقه‌ای مطرح بوده. کشوری که شرایط اقتصادی و فرهنگی نزدیکی به ایران دارد و با برنامه بلندمدت توانسته لیگ معتبری در فوتبال اروپا داشته باشد. این الگوبرداری اما از حد حرف و بحث رسانه‌های فراتر نرفته و باشگاه‌های ایرانی هنوز نتوانسته‌اند نیازهای اولیه‌ و زیرساختی را برآورده کنند.

ترکیه با وجود باشگاه‌های متمول، نتوانسته تیم ملی‌اش را به سطح اول فوتبال اروپا برساند و این تیم در سال‌های اخیر نوسان زیادی داشته. بزرگترین موفقیت تیم ملی ترکیه بی‌تردید کسب مدال برنز در جام جهانی 2002 است، ولی آنها در چهار دوره بعدی نتوانسته‌اند به این مسابقات صعود کنند.

آخرین حضور ترکیه در مسابقات بین‌المللی در یورو 2016 بود، ولی در گروهش بعد از کرواسی و اسپانیا سوم شد و نتوانست به مرحله بالاتر صعود کند. ترکیه در مقدماتی جام جهانی 2018 تا روزهای آخر موقعیت خوبی برای صعود داشت، ولی با شکست خانگی مقابل ایسلند از کورس صعود عقب ماند و در نهایت بعد از ایسلند، کرواسی و اوکراین چهارم شد. از این گروه ایسلند و کرواسی به جام جهانی رسیدند. هدایت ترکیه در یورو 2016 و شروع مرحله مقدماتی جام جهانی با فاتح تریم بود، ولی در میانه راه میرچا لوچسکو جای او را گرفت. در این مسابقه هم هدایت ترکیه به عهده این مربی باتجربه رومانیایی خواهد بود.

لوچسکو از مربیان موفق شرق اروپاست که توانسته با شاختار دونتسک قهرمان جام یوفا شود. او به واسطه مربیگری در گالاتاسرای و بشیکتاش و قهرمانی لیگ با این دو تیم، شناخت خوبی از فوتبال ترکیه دارد و انتخاب هوشمندانه‌ای برای جانشینی تریم بود. او هرچند نتوانست ترکیه را به جام جهانی برساند، ولی حالا فرصت دارد برای لیگ ملی اروپا و یورو 2020 تیم جدیدی بسازد.

 جوان‌ها در فهرست ترکیه

ترکیه با وجود غیبت در جام جهانی در روزهای آینده سه بازی دوستانه با ایران، تونس و روسیه دارد و لوچسکو 27 بازیکن را به اردو دعوت کرده است. در این فهرست سه بازیکن تازه‌وارد دیده می‌شود و کنعان کارامان، اوکان کوچوک و زکی چلیک برای نخستین بار به تیم ملی دعوت شده‌اند.

غایب بزرگ این فهرست آردا توران، بازیکن سابق بارسا است که در بازگشت به کشورش روزهای سختی داشت و به تازگی به دلیل درگیری با داور 16 بازی محروم شده. با این حال تیم ترکیه بازیکنان مشهوری دارد که می‌توانند رقبایی جدی برای شاگردان کی‌روش باشند.

هاکان چالان‌اوغلو، هافبک میلان و چنگیز اوندر، پدیده رم دو بازیکنی هستند که از لیگ ایتالیا به اردو اضافه می‌شوند. اوندر هرچند در این فهرست به‌عنوان هافبک معرفی شده، ولی در تیم رم معمولا نقش مهاجم مکمل ادین ژکو را به عهده داشت و بازی‌های خیلی خوبی به نمایش گذاشت. اوزیاکوپ، هافبک بشیکتاش که سابقه حضور در آرسنال را دارد، دیگر چهره آشنای این تیم است. جنک توسون که در نیم فصل از بشیکتاش به اورتون رفت، مهاجم اصلی ترکیه خواهد بود و در کنار او اوموت بولوت، مهاجم باتجربه کایزری‌اسپور هم دیده می‌شود. در این فهرست هیچ بازیکنی از گالاتاسرای که هفته گذشته قهرمان ترکیه شد، دیده نمی‌شود.

 هشت غایب میزبان

سلچوک اینان، سردار عزیز، بوراک ایلماز، گوخان گونول، عمر توپراک، اونال، امره مور و اکرین ۸ بازیکن مصدوم و غایب ترکیه در این اردو هستند. اینان و عزیز، مدافع گالا هستند. بوراک ایلماز، مهاجم ترابوزان است و ۲۳ گل ملی دارد. توپراک، مدافع دورتموند و مور، مهاجم سلتاویگو هم غایبان مشهور این فهرست را تکمیل می‌کنند. سایت «ترکیش فوتبال» که اخبار مهم فوتبال ترکیه را به زبان انگلیسی پوشش می‌دهد، در پیش‌بینی این بازی نوشته: «لوچسکو قرار است تیم جدیدی را به زمین بفرستد و تیم ملی ایران با کی‌روش گرایشی دفاعی دارد، پس انتظار می‌رود که شاهد بازی کم‌گلی باشیم.»

 فهرست ترکیه

دروازه‌بانان: اوکان کوچوک (استانبول‌اسپور)، سرکان کرینتیلی (کنیااسپور)، ولکان باباجان (باشاک‌شهیر)

مدافعان: شنر اوزبایراکلی (فنر باغچه)، مهمت زکی چلیک (استانبول اسپور)، چالار سویونجو (فرایبورگ)، ارطغرل ارسوی (بورسااسپور)، کان آیهان (فورتونا دوسلدورف)، مهمت توپال (فنرباغچه)، حسن علی کالدیریم (فنرباغچه)، عمر بایرام (آخیساراسپور)

هافبک‌ها: عبدالقادر اومور (ترابوزان‌اسپور)، چنگیز اوندر (رم)، دنیز توروج (کایزری‌اسپور)، عمره آق‌بابا (آلانیا‌اسپور)، عرفان جان (باشاک‌شهیر)، مهمت تاکدمیر (باشاک‌شهیر)، اوزان اوزیاکوپ (بشیکتاش)، اوکای یوکوشلو (ترابوزان‌اسپور)، تارکان سربست (آستریاوین)، یوسف یازیچی (ترابوزان‌اسپور)، هاکان چالان‌اوغلو (میلان)، کنعان کارامان (هانوفر)، سردار گولر (عثمانلی‌اسپور)، یونس مالی (ولفسبورگ)

مهاجمان: جنک توسون (اورتون)، اوموت بولوت (کایزری‌اسپور)

 

ایران ورزشی

۳    
آی اسپورت
2018-05-23 12:10:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر