فهرست
اختلاف ما را به جایی نمی‌رساند
اختلاف ما را به جایی نمی‌رساند

اختلاف ما را به جایی نمی‌رساند

آی اسپورت - تیم ملی یکبار دیگر از رسیدن به عنوان قهرمانی در جام ملت‌های آسیا باز ماند. تا کارلوس کی‌روش پس از هشت سال حضور در ایران بدون به دست آوردن جامی از کشورمان برود. در طول سال‌هایی که از تشکیل تیم ملی فوتبال ایران می‌گذرد فوتبال ملی ما با فراز و نشیب‌های فروانی روبرو بوده است. از شکست‌های تلخ تا پیروزی‌های غرورآفرین حاصل تلاش ملی‌پوشان ایران بوده، آنها این نتایج را با توجه به امکانات موجود به دست آورده‌اند و افراد زیادی از مدیر و مربی در این اتفاقات نقش داشته‌اند. در سال‌های اخیر به هر ترتیبی بود راه خود را به سوی حرفه‌ای بودن باز کردیم و قدم‌های اولیه را برداشتیم اما هنوز ذهن ما درگیر تصمیمات سنتی و آماتوری است. چرا کشوری مانند ایران با ظرفیت‌های بلقوه و پتانسیل‌های فروان چه از لحاظ نیروی انسانی و چه از لحاظ منابع مالی باید چند دهه حسرت قهرمان نشدن در قاره‌ی کهن را با خود به همراه داشته باشد؟

مهم‌ترین دلیل این ناکامی طولانی مدت، نبود ساختاری مدون و عدم برنامه‌ریزی مناسب است. به دنبال تمام شکست‌هایی که نصیب فوتبال در میادین مختلف می‌شد اولین اقدام مدیران و مسئولان امر تشکیل کمیته‌ی بررسی دلایل شکست بود. این کمیته‌ها تشکیل،  دلایلی مشخص می‌شد و در انتها تصمیم به تغییر سرمربی تیم ملی گرفته می‌شد. با این روش نادرست و بیهوده چند مهره توانا و خوب که امید به آینده‌ای روشن برای اداره تیم ملی در آنها وجود داشت به آسانی سوزاندیم تا امروز پس از رفتن کارلوس کی‌روش حتی جرات نکنیم به یکی از مربیان وطنی پیشنهاد پذیرفتن هدایت تیم ملی را بدهیم. امیر قلعه‌نویی و علی دایی با همین تصمیمات اشتباه و احساسی قربانی شدند. این دور باطل با انتخاب کارلوس کی‌روش به پایان رسید، کی‌روش هیچگاه نتوانسته بود به عنوان سرمربی در تیمی قهرمان شود اما او با رزومه‌ای روشن گزینه‌ای مناسب برای سر و سامان دادن به فوتبال آشفته‌ی ما بود. مرد پرتغالی وقتی به فوتبال ما آمد به خوبی توانست نظم و انظباط تیمی را به فوتبال ملی ایران تزریق کند. با حضور کی‌روش توجه به فوتبال ما بیشتر شد و از تیم ملی ایران در برنامه‌های ورزشی در سطح دنیا حرف زده می‌شد. شخصیت، سوغات کی‌روش برای فوتبال آماتوری ما بود.

کارنامه‌ی کی‌روش چه از لحاظ فنی و چه در خارج از مستطیل سبز برای فوتبال ما مشخص است. بارها و بارها در این مورد صحبت شده و دستاوردهای کی‌روش مورد نقد و بررسی قرار گرفته است. اما باید به این نکته اشاره شود که کی‌روش به عنوان یک انسان پیچیدگی‌های رفتاری خاصی داشت که متاسفانه مدیران ورزشی و مسئولان فدراسیون از پس مدیریت فردی حرفه‌ای چون کی‌روش بر نیامدند. او این موضوع را خیلی زود فهمید و پازل فعالیت خود را جوری چید که اول و آخر ماجراها خودش باشد. اگر کمی منصف باشیم باید به این مورد هم اشاره کنیم که تصمیمات و نوع اداره فوتبال ما قبل از حضور کی‌روش و حتی در خلال حضور او هم چندان حرفه‌ای و برنامه‌محور نبود که با هشت سال حضور شخصی چون کی‌روش منتج به جام قهرمانی در آسیا شود. در همین جام ملت‌های 2019، قطر و ژاپن به فینال آمدند دو تیمی که با برنامه‌ریزی طولانی‌مدت توانسته‌اند خود را به چنین جایگاهی برسانند. ژاپن که در برنامه‌ریزی ید طولایی دارد، قطر هم مُزد برنامه‌ریزی بیست و چند ساله را در امارات دریافت کرد. اما ما کجای کار قرار داریم؟ چقدر به فوتبال پایه توجه کرده‌ایم؟ مربیان پایه ما در چه شرایطی قرار دارند؟ آیا برای ارتقا سطح دانش حرفه‌ای مربیان پایه برنامه‌ای داریم؟ تیم اُمید ما چندین دهه از حضور در المپیک باز مانده و در تمام این سال‌ها برای موفقیت تیم امید از مربیان مختلفی با سبک‌های متفاوت استفاده کردیم اما فقط حسرت و هزینه‌ها بیشتر شد. اگر حضور هشت ساله‌ی کارلوس کی‌روش در فوتبال ما به نتیجه نرسید کار از جای دیگر می‌لنگد و تنها او مقصر نیست. مطمئنا دامن زدن به اختلافات و کشمکش میان موافقان و مخالفان کی‌روش کمکی به فوتبال ما نمی‌کند. کی‌روش بلافاصله بعد از رفتن ایران با تیم ملی فوتبال کلمبیا به توافق رسید و با بوسه بر پیراهن کلمبیا نشان داد که او یک مربی حرفه‌ای است و قراردادها برایش بسیار مهم هستند. چرا ما در داخل کشور به این بحث بیهوده که آیا کی‌روش خائن بود یا خادم بپردازیم و از فوتبالی که به شدت به آرامش و همدلی نیاز دارد غافل شویم. تنها راه چاره برای برون‌رفت از این وضعیت برنامه‌ریزی طولانی‌مدت و رویکرد به علم روز می‌باشد. مدیران ورزش ما باید یکبار برای همیشه از تصمیمات احساسی و دور از نگاه حرفه‌ای دست بکشند و با استفاده از همه‌ی ظرفیت‌ها و خرد جمعی به یک چارچوب مشخص و معین برسند. این همه سال قهرمان نشدیم، یکی دو دوره‌ی دیگر هم صبر کنیم و با برنامه‌ریزی درست به آنچه شایسته آن هستیم برسیم.

۳ ۱  
آی اسپورت
2019-02-10 20:45:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
خربین
يكشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷، ۲۱:۳۳
تیم ملی را بدید به عروس من دوشیزه برانکوههههه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر