فهرست
دیسلایک: فهرست شیندلر در آزادی
دیسلایک: فهرست شیندلر در آزادی

دیسلایک: فهرست شیندلر در آزادی

آی‌اسپورت - کارگردان تلویزیونی مسابقه والیبال ایران و لهستان، هر وقت که فرصت کند نمایی از بانوان حاضر در ورزشگاه را در حین مسابقه روی آنتن می‌برد. چرا که در نماهای لانگ عادی از ورزشگاه‏، هیچ نشانی از خانم‌ها نیست و دیده‌شدن آن‌ها در سالن والیبال آزادی، اساسا به ”کارگردانی” نیاز دارد. ایران احتمالا تنها کشور روی کره زمین است که پخش مسابقه‌های والیبال در آن، از خود مسابقه‌ها پیچیدگی بیشتری دارد. دیدارهای خارج از خانه تیم ملی والیبال ایران، با انبوهی از تصاویر آهسته، نماهای شطرنجی و آخرین ورژن‌های سانسور پخش می‌شوند و در دیدارهای خانگی نیز حتما باید مرارت زیادی صورت بگیرد تا ثابت شود بانوان هم در ورزشگاه حضور دارند.

در آزادی تهران، خانم‌ها حق ندارند کنار آقایان بنشینند اما کاش ماجرا به همین جا ختم می‌شد. همه این بانوان به صورت گزینشی برای تماشای بازی انتخاب شده‌اند. اسپیلبرگ حتما می‌تواند فهرست شیندلر بعدی‌اش را با همین سناریو بنویسد. سناریویی که در آن اقوام بازیکنان تیم ملی ومدیران فدراسیون تنها زنانی هستند که اجازه تشویق آسمان‌خراش‌های وطنی را به دست می‌آورند. این تدبیر و این تفکر، ترسناک‌تر از همیشه است. تا امروز ورود خانم‌ها به محیط‌های ورزشی ممنوع بود و جامعه با معضل تبعیض بین مرد و زن دست و پنجه نرم می‌کرد. از حالا معضل تبعیض بین بانوان هم اما به رنج‌های جامعه اضافه شده است.

خانم‌های دکوری روی سکوها، حتی رفته رفته ممکن است حقیقت ممنوعیت را نیز بپوشانند و موجب شکل‌گیری این ادعا شوند که هیچ در بسته‌ای برای زنان ایرانی در ورزشگاه‌ها وجود ندارد. از آغاز دهه شصت تا امروز، روش روبرو شدن با ناهنجاری‌های اجتماعی در ایران هرگز تغییر نکرده است. هنوز جماعتی، از خواهران می‌خواهند که حجاب‌شان  و از برادران می‌خواهند که نگاه‌شان را اصلاح كنند. بدون آن‌كه سايه شوم دخالت و قوانين كهنه‌شان را از سر زندگي دخترها و پسرها بردارند. دخترها و پسرهايی كه قبل از برادر و خواهر بودن، انسان هستند.

۱۹ ۳  
آی اسپورت
2017-06-11 15:52:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
علی
يكشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۶، ۱۸:۰۷
علی منصوری - عمومی


ای کاش

افزایش مرخصی زایمان،

بهبود شرایط کاری مادران،

تسهیل ازدواج دختران،

تامین مسکن و...

اندازه ورودشان به ورزشگاه برای شما اهمیت داشت
۳ ۲
FC TAJ
يكشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶، ۱۹:۰۰
وقتی ما مسعله ی به این پیش پا افتادگی مثل حضور زنان تو ورزشگاه رو نمیتونم برطرف کنیم شما از چه چیزهایی صحبت میکنید؟
FC TAJ
يكشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶، ۱۹:۰۰
وقتی ما مسعله ی به این پیش پا افتادگی مثل حضور زنان تو ورزشگاه رو نمیتونم برطرف کنیم شما از چه چیزهایی صحبت میکنید؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر