فهرست
نگاهی به مدعیان فصل جدید لیگ برتر (1): چلسی
نگاهی به مدعیان فصل جدید لیگ برتر (1): چلسی

نگاهی به مدعیان فصل جدید لیگ برتر (1): چلسی

آی اسپورت- شاید این کار هرسال ماست که این جمله هارا تکرار کنیم ولی این فصل باید به انتظار مهیج ترین فصل لیگ برتر نشست. تغییرات مربیان، خرید چندین ستاره جدید و ذات مهیج فوتبال جزیره از همین حالا ما را بی قرار شروع فصل جدید لیگ برتر کرده است. در این میان تکلیف قهرمانی از دایره تیم های خاصی  مشخص می شود. درست است که تاتنهام در چند فصل اخیر همیشه در بین چند تیم بالای جدول جولان داده و بعضاً توانسته جواز صعود به لیگ قهرمانان را بدست آورد ولی پس از رفتن گرث بیل و تغییرات بسیار در ارنج و بر روی نیمکت حالا دربهترین حالت پوچتینیو سعی خواهد کرد در اولین فصل تلاش به تثبیت موقعیت خود در وایت هارت لین کند. یا اورتون که حتی با خرید لوکاکو هنوز نمیتواند تنه به تنه بزرگان لیگ حرکت کند. از این رو ما برای آگاهی هرچه بیشتر شما به بررسی تیم های مدعی قهرمانی این فصل لیگ برتر انگلیس می پردازیم:

چلسی:

مقام فصل قبل در لیگ برتر: سوم

بهترین گلزن فصل گذشته در تمام تورنمنت ها: ادن هازارد 17 گل

وضعیت در جام حذفی: حذف در دور پنجم

وضعیت در جام اتحادیه: حذف در یک چهارم نهایی

وضعیت در لیگ قهرمانان: حذف در نیمه نهایی

رومن ابراموویچ که معمولا رتبه دوم را نمی پذیرد، رتبه سوم اصلا برایش قابل قبول نیست. با این حال خوشبینی عجیبی نسبت به تغییر دیدگاه ها در استمفوردبریج رقم خورده. اینکه ژوزه مورینیو پس از به صدا در آمدن سوت پایان آخرین بازی فصل و کسب رتبه سوم هیچ نشانی از فشار و استرس از سمت هیئت رئیسه باشگاه دریافت نکرد، فی النفسه اتفاق فوق العاده ای برای طرفداران چلسی است. چلسی برای سومین بار در ده سال اخیر رتبه ای پایین تر از دوم کسب کرد و این دومین فصلی بود که آنها به رتبه سوم قناعت کردند ولی تفاوت آنها این بود که تنها 4 امتیاز با صدرجدول فاصله داشتند که پیشرفت قابل ملاحظه ای نسبت به فصل پیش بود. ضمنا اگر شش تیم بالای جدول را عضو یک مینی لیگ بدانیم چلسی قهرمان این مینی لیگ بود. مورینیو هنوز استاد مسلم بازیهای بزرگ است و به جز اورتون هیچ تیم بالانشینی موفق به شکست دادن آبی های لندن در فصل گذشته نشد. مسلماٌ همه بازیهای چلسی چشم نواز نبود ولی این مهارت مورینیو است که نتیجه را در بازی های بزرگ به دلخواه رقم بزنند. اتفاقی که در این فصل افتاده بازگشت ولخرج بزرگ بازار به میدان با یک سیاست جدید است. پرداخت 30 میلیون پوند برای سسک و 32 میلیون پوند برای کاستا در برابر 95 میلیون پوند کسب شده برای فروش بازیکنانی چون داوید لوئیز و کوین د بروین و خوان ماتا رقم ناچیزی است. نقل و انتقالات چلسی این فصل دیگر بدون زحمت در هیات رسیدگی به فرپلی مالی تائید خواهد شد.
\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/610f6477193.jpg\"سرمربی: ژوزه مورینیو برای اکثر طرفداران چلسی تنها انتخاب برای نیمکت آبی هاست. یک اسطوره مربیگری مدرن اما او باید امسال برای آبی ها جام بدست آورد و او خود از این موضوع مطلع است.

برداشت منطقی: سوپراستارهای حرف گوشکن در کنار مربی حاشیه ساز. او مدتهاست در تب و تاب داشتن یک نوک حمله کلاس جهانی می سوزد و حالا بالاخره کاستا اینجاست. او عصای دست مورینو برای پریدن از مراحل صعب العبور هست؟

واقعیت: در حالیکه مشکل پست شماره 9 هنوز حل نشده، بقیه تیم باید بدانند که چه زمانی باید برای مقابله با تیم های قویتر اصطلاحاً \"دستی\" را بخوابانند. تیم با میانگین سنی 28.3 سال در فصل پیش انگار حرفهای ژوزه را برای پائین آوردن سطح توقعات در رسانه ها زودتر از همه باور کرده بودند. آنها باید جاه طلب تر باشند.

نقشه تاکتیکی: یک 1-3-2-4 با حضور 3 هافبک هجومی از آنها توقع می رود. البته با رویکرد دفاعی. ادن آزارد فصل پیش آموزه های بازی فیزیکی در لیگ برتر را خوب فرا گرفته است. این تاکتیک کار را برای تک مهاجم تیم کمی سخت خواهد کرد ولی آنها جنگجویی مثل کاستا را خریده اند با توانایی خاصش در بازکردن منفذ های دفاعی حریف، کشاندن مدافعان حریف به دنبال خود و ساختن فضا برای بازیکنان پشت سرش، این امکان را برای آزارد، اسکار، ویلیان و قهرمان جهان، آندره شورله، مهیا کنند تا تیم حریف را درهم شکنند.

درس های فصل گذشته: آنها فصل پیش دور از آنچه تصور می شد از مسابقات لیگ قهرمانان و کورس قهرمانی لیگ برتر حذف شدند. 5 تا از 6 شکست آنها در لیگ در زمان حضور آنها در مسابقات لیگ قهرمانان بود.
\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/610f6477191.jpg\"نقات قوت: با بودن جان تری، گری کیهیل، ایوانویچ و آسپلیکوئتا آنها یک دست ترین دفاع کل لیگ را در اختیار دارند. نمانیا ماتیچ دکل 194 سانتی متری در جلوی این دفاع در فصل قبل عملکرد فوق العاده ای از خود نشان داد که منتج به دریافت تنها 8 گل در 17 بازی او پس از پیوستن به چلسی در ژانویه شد. حالا این دفاع پس از پیوستن فیلیپه لوئیز 20 میلیونی در دفاع چپ مستحکم تر از هر زمانی به نظر می رسد.

نقاط ضعف: هافبک های چلسی در زمان هجوم با سرعت بالا بسیار خطرناک هستند ولی زمانی که تیم روبرو به سبک خود چلسی بازی را می بندد و دفاعی بازی می کند اینطور به نظر می رسد که هافبک های این تیم در بازکردن گره خط دفاع ناتوان هستند. پیوستن پاسوری به نام سسک فابرگاس درکنار ماتیچ به جای لمپاردی که با تمام بزرگی فصل گذشته متوسط ترین فوتبال تمام دورانش را بازی کرد شاید بتواند کمک حال چلسی در موقعیت های اینچنینی باشد.

نیاز به تقویت:  ژوزه مورینیو! شاید کمی بی رحمانه به نظر بیاید ولی اگر این فصل او در کسب جام ناکام شود سومین فصلی خواهد بود که شخصا نتوانسته حتی مدال نقره را کسب کند. شوخی جنجالی او در فصل گذشته با آرسن ونگر در دادن لقب \" متخصص کسب ناکامی\" اینبار شاید به خود او برگردد. این کنایه جنجالی بیخود به آرسن ونگر و سیبل شدن خود مورینیو در رسانه ها و لقب دادن قلدر مدرسه به او شاید ژوزه را متقاعد کند تا در بازی های روانی خود برای این فصل تجدید نظر کند.

آیا میدانستید: پس از حضور به عنوان پیرترین بازیکن تاریخ جام باشگاه ها در مرحله حذفی به مارک شوارتز 41 ساله یک قرارداد جدید پیشنهاد شد؟ هرچند با حضور تیبو کورتوا و پتر چک احتمال بازی کردن او شاید تخیلی به نظر رسد.

ستاره آینده: بازیکنان جوان شانس خیلی کمی برای به چشم آمدن در بازیهای حساس دارند ولی توماس کالاچ در انفیلد ثابت کرد که وقتی جان تری بازنشسته شود چلسی نگرانی برای جذب جانشنین او نخواهد داشت. در حال حاضر این بازیکن اهل چک به صورت قرضی به اف سی کلن پیوسته است.
\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/610f6477192.jpg\"پیشبینی: فصل رویایی مورینیو، دفاع فوق العاده،هافبک بی نظیر، حمله کامل. قهرمانی؟ شاید خیلی زیاد.

رتبه قابل پیش بینی: اول

شانس قهرمانی پریمیر لیگ: 25 به 47

شانس قهرمانی FA : یک به 6

بازیکن کلیدی: دیگو کاستا: درباره کاستای سابقاً برزیلی اسپانیایی شده با آن سبک بازی شبیه به جنگهای خیابانی مطالب زیادی نوشته شده ولی او نشان داد در زمانی که نیاز باشد میتواند خونسردی خود را حفظ کرده و با 9 کارت زرد و بدون کارت قرمز 46 بازی را پشت سر گذارد. و البته 35 گل زده ناقابل!

دیدگاه یک هوادار دوآتشه:

آزا کلارک: این فصل برای ما متفاوت خواهد بود چرا که ما حالا ماتیچ را برای کل فصل داریم.هرچند هنوز عادت نکردیم که لمپارد از تونل با پیراهنی غیر از چلسی بیرون بیاید. بهترین بازیکن نادیده گرفته شده ما، سزارآزپیلیکوئتاست. یک بازیکن در کلاس جهانی. بازیکنی که امسال دوست داریم تیم را ترک کند فرناندو تورس است. برای او نیمکت هم حتی زیادی است. بهترین استادیوم برای ما وایت هارت لین است. ما اسم آنجا را لین سه امتیازی گذاشته ایم. برای من نیتان ایک یک استعداد جذاب در تیم جوانان است با بازی مشابه رود گولیت و قیافه ای شبیه او. بزرگترین اسطوره؟ جیمی فلوید گلزن. ما مثل هاسلبنک کمتر بازیکنی داشتیم. از بین بازیکنانی در تیم های دیگر بازی می کنند لوک شاو را واقعا تحسین می کنم. حیف که او به یونایتد پیوست. آیا کورتوا باید در اولین بازی فصل در برابر برنلی درچارچوب بایستد؟ 100 درصد. چرا که نه او بهترین گلر دنیاست.

 

منبع: مجله فور-فور-تو (four-four-two )

ترجمه: محمدرضا اسماعیل زاده

  ۲  
آی اسپورت
2014-08-16 11:57:24
نظر دهید

۲ نظر
s
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۳، ۱۲:۵۹
خیلی زیبا بود مخصوصا اون قسمت قلدر مدرسه :)
-
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۳، ۱۳:۱۸
عالی بود،ممنون،امسال چلسی قهرمانه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر