فهرست
نگاهی به مدعیان فصل جدید لیگ برتر (2): آرسنال
نگاهی به مدعیان فصل جدید لیگ برتر (2): آرسنال

نگاهی به مدعیان فصل جدید لیگ برتر (2): آرسنال

آی اسپورت- شاید این کار هرسال ماست که این جمله هارا تکرار کنیم ولی این فصل باید به انتظار مهیج ترین فصل لیگ برتر نشست. تغییرات مربیان، خرید چندین ستاره جدید و ذات مهیج فوتبال جزیره از همین حالا ما را بی قرار شروع فصل جدید لیگ برتر کرده است. در این میان تکلیف قهرمانی از دایره تیم های خاصی  مشخص می شود. درست است که تاتنهام در چند فصل اخیر همیشه در بین چند تیم بالای جدول جولان داده و بعضاً توانسته جواز صعود به لیگ قهرمانان را بدست آورد ولی پس از رفتن گرث بیل و تغییرات بسیار در ارنج و بر روی نیمکت حالا دربهترین حالت پوچتینیو سعی خواهد کرد در اولین فصل تلاش به تثبیت موقعیت خود در وایت هارت لین کند. یا اورتون که حتی با خرید لوکاکو هنوز نمیتواند تنه به تنه بزرگان لیگ حرکت کند. از این رو ما برای آگاهی هرچه بیشتر شما به بررسی تیم های مدعی قهرمانی این فصل لیگ برتر انگلیس می پردازیم:

آرسنال

مقام فصل قبل در لیگ برتر: چهارم

بهترین گلزن فصل گذشته در تمام تورنمنت ها: الیور ژیرود 22 گل

وضعیت در جام حذفی: فاتح FA Cup

وضعیت در لیگ کاپ: حذف در دور چهارم

وضعیت در لیگ قهرمانان: حذف در یک هشتم.

حتی زمانی که آرسن ونگر در ماه می سال گذشته جام قهرمانی FA  را بر بالای دستهایش نگه داشته بود این احساس نهیب میزد که آرسنال امسال فرصت فوق العاده را از دست داد. بله اگر او چه  توانست رکورد 9 سال بی جامی آرسنال را بشکند ولی جام قهرمانی لیگ برتر کاملا در دسترس ونگر بود و ولی او در این مسیر لغزید. دوباره!

مردان ونگر 128 روز در صدر جدول بودند بیشتر از هر تیمی در فصل پیش. این درحالی بود که منچستر سیتی قهرمان فصل گذشته تنها برای 14 روز صدرنشین بود. این عملکرد آرسنال در بازیهای خارج از خانه بود که جام قهرمانی را از آرسنال دور کرد. شمالی های لندن فقط 6 امتیاز از 24 امتیاز بازی با تاپ فایو (top Five)  کسب کرد. ولی در نهایت با همت پسران ونگر آنها توانستند با چند برد پیاپی، ششمین رتبه چهارمی در ده سال گذشته را به دست بیاورند. ونگر در هر صورت با کسب قهرمانی حذفی و 16 سال حضور مداوم در لیگ قهرمانان پرونده قابل قبولی را برای خود بهم زده است اما حالا بدون دغدغه طلسم بی جامی، آیا امسال توپچی ها آماده نبرد برای قهرمانی هستند؟
\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/1e2fd2366b1.jpg\"سرمربی: آرسن ونگر با قهرمانی در جام حذفی پس از مدتها یک نفس راحت کشید. کابوس قهرمان نشدن او حالا پس از جام حذفی با بردن بازی جام خیریه پیش فصل کم کم از یاد طرفداران آرسنال می رود.

برداشت منطفی: بزرگترین دشمن آرسنال، آرسنال است. آنها همه چیز لازم را در دست دارند اما بهردلیلی در این چندسال خودشان معمار ویرانه خودشان شده اند. تسلیم شدن در فصل نقل و انتقالات و بی تجربگی و اشتباهات کودکانه تاکتیکی در بازی های بزرگ هر سال برای آرسنال تکرار شده است.

واقعیت: با اینکه بارها بخاطر نداشتن ظرفیت روانی بالا از آرسنال انتقاد شده ولی توپچی ها فصل گذشته ثابت کردند که آنها هروقت خواستند توانسته اند پتانسیل خود را نشان دهند. پس از سقوط آزاد در جدول لیگ، هوو شدن در بازی با استون ویلا و شکست 3-0 تحقیر آمیز در گودیسون پارک، چه کسی فکر می کرد آرسنال انقدر مقتدرانه به لیگ برگردد؟

با شروع فصل نقل و انتقالات آرسنال با خرید 35 میلیون پوندی آلکسیس سانچز بی نظیر از بارسلونا چشمهای همه را خیره کرد. آرسنال کم کم شروع به تغییر عادت کرده است.

برنامه تاکتیکی: در صورتی که شما در یک قبیله دور افتاده در جنگل های آمازون بدنیا نیامده باشید حتما میدانید که آرسنال علاقه به نگهداری توپ به خصوص روی زمین دارد و اصلا اهمیتی ندارد نام تیم روبرو چیست.  قد و قامت الیویه ژیرو البته اسلحه پنهان ونگر برای مواقع اضطراری است.
\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/1e2fd2366b2.jpg\"درس های فصل پیش: پیدا کردن راه های ایجاد انگیزه در بازیکنان برای بازیهای که نزدیک به ظهر برگزار میشود! آرسنال به چلسی وحشتناک باخت، به سیتی بد باخت و در برابر لیورپول تحقیر شد و همه این بازیها در ساعت 12:45 دقیقه ظهر برگزار میشد. آنها همیشه در برابر یک تاکتیک بازنده بودند: دویدن بیش از حد، فشار و پرس همراه با بازی خشن از جلو و به عمق زدن فوروارد ها از فضای پشت دفاع های آرسنال.

نقاط قوت: دفاع های مرکزی متشکل از زوج کوشیلنی و مرتساکر مکمل همدیگر هستند. کوشیلنی سریع، آماده و تمیز فوتبال بازی می کند و مرد آلمانی تسلط به بازی ویزیکی درگیرانه با توانایی پوشش خوب در عقب زمین را داراست.

نقاط ضعف: آنها نمیتوانند بازیکنان را سالم نگه دارند. با کم شدن بازیکنان کلیدی خصوصا در پست های هافبک دفاعی و هجومی ، توپچی ها نمی توانند به بازکنان اصلی خود استراحت دهند که این عامل خود باعث خستگی مفرط و مصدومیت های طولانی و پیاپی این بازیکنان می شود. آرسنال در سال 2009-2010 در صدر جدول بیشترین مصدومان با مجموغ 1716 روز بود! ( البته بخش زیادی از این آمار به مصدومیت ابودیابی برمی گشت.)

نیاز به تقویت: زمانیکه جک ویلشر در قامت یک نوجوان نترس برای اولین بار وارد استادیوم شد از همان روز مُهر آینده داری و پدیده بودن بر پیشانی جک جوان جای گرفت. شش سال بعد او هنوز نتوانسته در آرسنال تبدیل به ستون شود. مصدومیت های پیاپی این بازیکن 22 ساله را بارها از میادین دور انداخته ولی شاید الان دیگر وقت آن رسیده باشد که ولشر با مسئولیت پذیری بالاتر بار میانه میدان آرسنال را بردوش گیرد.
\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/1e2fd2366b3.jpg\"ستاره آینده: استعداد یاب ایرانی – امریکایی تیم آرسنال دنیل کرباسیون که سابقه بازی در این تیم را نیز دارد، جدیون زلالم آلمانی را زمانیکه در آمریکا دید، بدون هیچ فوت وقتی او را سوار هواپیما به مقصد لندن کرد. توانایی های زلالم در دریبل و پاس، ونگر را از داشتن این بازیکن مشعوف کرده است. او اولین تجربه بازی را در فصل گذشته در 17 سالگی در برابر کاونتری در جام حذفی بدست آورد.

آیا میدانستید: لقب سانتی کاسورلا \" پاکویرین\"، بعلت شباهت فوق العاده او به پسر بزرگترین گاوباز اسپانیا که در سال 1984 در یک مبارزه کشته شد، از نام او گرفته شده است؟

پیشبینی: با خرید های فوق العاده این فصل و اعتماد به نفس اضافه بخاطر قهرمانی FA Cup  امسال میتواند سال آرسنال نام گیرد.

رتبه در آخر فصل: دوم  

شانس بردن لیگ: 1 به 7

شانس بردن FA: 1 به 8

بازیکن کلیدی: مسوت اوزیل، آلمانی ترک تبار 42 میلیون پوندی آرسنال فصل خوبی را سپری نکرد ولی حالا با مدال طلای جام جهانی بر گردن و آشنا شدن با زیر و بم فوتبال انگلیسی امسال از او توقعات خیلی بالاتر است.

دیدگاه یک هوادار دو آتشه:

تونی آتوود: این فصل برای ما متفاوت است چون این فصل دوم ماست که در بازار خرج می کنیم. از دید ما بهترین هواداران مهمان در ورزشگاه ما طرفداران کریستال پالاس هستند. آنها تیم ضعیفی دارند ولی وقتی به اینجا می آیند واقعا از حضور در استادیوم لذت می برند. امسال ما بازیکنی نداریم که خواهان رفتن او باشیم. ما آدبایور، نصری، فان پرسی، بنتلی و همه آن بی خاصیت هایی را که از تعصب بویی نبرده بودند را از تیم بیرون کردیم. فکر نمی کنم کسی باقی مانده باشد. بهترین استادیوم برای ما زمین تاتنهام هست؛ ما آنجا کل استادیوم را بهم میریزیم و خب معمولا دربی را هم میبریم. بزرگترین بازیکن باشگاه؟ صد در صد آلکس جیمز فقید. او تکرار نشدنیست. رضایت نسبت به نخریدن فابرگاس توسط ونگر؟ ما از ونگر حمایت می کنیم. با بودن کاسورلا، اوزیل،رمزی، چمبرلین و .. مگر ما چند بازیساز برای یک تیم لازم داریم؟

منبع: مجله فور-فور-تو (four-four-two )

ترجمه: محمدرضا اسماعیل زاده

  ۱  
آی اسپورت
2014-08-16 13:36:01
نظر دهید

۱ نظر
یاشار
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۳، ۱۱:۵۷
مسوت اوزیل ترک تبار است نه کرد تبار. والدینش متولد Zonguldak در کرانه در دریای سیاه هستند
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر