فهرست
نگاهی به مدعیان فصل جدید لیگ برتر (3): لیورپول
نگاهی به مدعیان فصل جدید لیگ برتر (3): لیورپول

نگاهی به مدعیان فصل جدید لیگ برتر (3): لیورپول

آی اسپورت- شاید این کار هرسال ماست که این جمله هارا تکرار کنیم ولی این فصل باید به انتظار مهیج ترین فصل لیگ برتر نشست. تغییرات مربیان، خرید چندین ستاره جدید و ذات مهیج فوتبال جزیره از همین حالا ما را بی قرار شروع فصل جدید لیگ برتر کرده است. در این میان تکلیف قهرمانی از دایره تیم های خاصی  مشخص می شود. درست است که تاتنهام در چند فصل اخیر همیشه در بین چند تیم بالای جدول جولان داده و بعضاً توانسته جواز صعود به لیگ قهرمانان را بدست آورد ولی پس از رفتن گرث بیل و تغییرات بسیار در ارنج و بر روی نیمکت حالا دربهترین حالت پوچتینیو سعی خواهد کرد در اولین فصل تلاش به تثبیت موقعیت خود در وایت هارت لین کند. یا اورتون که حتی با خرید لوکاکو هنوز نمیتواند تنه به تنه بزرگان لیگ حرکت کند. از این رو ما برای آگاهی هرچه بیشتر شما به بررسی تیم های مدعی قهرمانی این فصل لیگ برتر انگلیس می پردازیم:

رتبه فصل گذشته در لیگ برتر: دوم

بهترین گلزن تمام رقابتها: لوئیس سوارس 31 گل

وضعیت در جام FA : حذف در راند پنجم

وضعیت در جام اتحادیه: حذف در دور سوم

 

لحظه تعیین کننده  سرنوشت فصل 2013-2014 اشکهای لوئیس سوارس در سلهرست پارک یا سرخوردن استیوی در بازی با چلسی نبود. لحظه ای که سرنوشت لیورپول را رقم زد اخراج هندرسون در دوئل 92 دقیقه ای با منچستر سیتی بود. یک درگیری با سمیرنصری باعث شد تا برندن راجرز مرد پرنفس میانه زمینش را برای 3 بازی آخر از دست داد. از پررنگ بودن نقش هندرسون در انقلاب راجرز همین بس که پس از 11 پیروزی پشت سر هم در سه بازی آخر در نبود او تنها 4 امتیاز نصیب سرخهای مرسی ساید شد. لیگ از دست رفت؛ بهمین راحتی. و البته ماشین گلزنی تیم هم، لوئیز سوارس با 75 میلیون پوند به بارسلونا فروخته شد.

ولی راجرز زود دست به کار شد و تا به حال خریدهای بدی نکرده. ریکی لمبرت سنتر فوروارد و پدیده ترک تبار تیم زیر بیست و یک سال آلمان، امره جان، که می تواند تنوع بیشتری در بکارگیری هافبکها برای تیم بوجود آورد.با خرید لازار مارکویچ برای بازی در بالهای کناری و آدام لالانای بسیار گرانقیمت حالا لیورپول غنای بیشتری در ترکیب 11 نفره برای خود بدست آورده که میتواند نبود سوارز را جبران کند.
\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/6d0feba56c1.jpg\"سرمربی: برندن راجرز: یکی از تئوریست های ثابت شده در لیگ برتر مسلماً برندن راجرز است. تنوع تاکتیکی راجرز در زمین واقعا خلاقانه است. روش مربیگری او برپایه ریسک پذیری، طراحی حرکات ترکیبی و سرعت دادن به بازی شکل میگیرد.

برداشت منطقی: یک تیم به مانند یک ارتش یک نفره تنها با این تفاوت که آن یک نفر دیگر در تیم نیست. آنها توانستند در لیگی که هیچ مدعی قطعی نداشت به خوبی خود را بالا بکشند.

واقعیت: لیورپول توانست با سوارز 45% از بازیهایش را ببرد و 61% از بردها بدون او بدست آمد. با بودن فیل کوتینیو و محیا کردن خشاب تفنگ سرخها و لمبرت و استوریج برای شلیک کردن ، کسب سهمیه لیگ قهرمانان در دسترس به نظر می آید. کلید این فصل برای آنها به نظر\" تاتنهام نشدن لیورپول\" پس از ازدست دادن گرت بیل باشد.

نقشه تاکتیکی: پاسکاری.بسیار زیاد. پاسکاری تا زمانی تیم حریف ضعف نشان داده و قابل شکست شود. این زمانی خواهد اتفاق افتاد که مردان برندن در بهترین فرم ممکن خود باشند نه مثل زمانیکه در هروضعیتی آنها فقط سعی میکردند توپ را به لوئیز سوارز برسانند. با 1-3-2-4 مورد علاقه راجرز به شیوه بازی شناور و با قابلیت بازی بدون حضور تک ستاره، آنها سعی خواهند کرد که عملکرد سال گذشته را حتی بهتر تکرار کنند. با تجربه بازی 2-4-4 لوزی و حتی دفاع سه نفره آنها همه روش ها را امتحان خواهند کرد به جز 2-5-3 چرا که گزینه های راجرز برای 2 فوروارد نوک زیاد نیست.

درس های فصل گذشته: در بازیهای بزرگ خلاقتر باشند. قرمزها در حمله قابلیت ویران کردن هر خط دفاعی را دارند ولی در بعضی بازیها حتی بهتر است راجرز محتاط بودن را به خوشبینی ترجیح دهد. در برابر منچستر سیتی در شکست شب کریسمس و در شکست رفت و برگشت از چلسی عملکرد جسورانه آنها قابل تحسین بود ولی مانع از شکستشان نشد. شاید بهتر است لیورپول گهگداری به فکر پرکردن سوراخ های خط دفاع باشد.

نقاط قوت: مقاومت و سرعت. رحیم استرلینگ بال چپ پدیده آنها و شاید نابغه جدید شماره 10 آنها بهمراه کوتینیو و استوریج  میتوانند بدون توجه به پستشان در زمین به همه جا سرکشی کنند. با لالانا و چند تن از جوانان جویای نام در لیست خرید لیورپول می تواند تاکتیهای متفاوت و قابل انعطافی را در زمین اجرا کنند.
\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/6d0feba56c2.jpg\"نقاط ضعف: ما باید در مورد استیون جرارد بحث کنیم. با اینکه او برای 13 سال گذشته پررنگ ترین نقش را در ترکیب لیورپول بازی کرده است با اینحال پاهای خسته او در برزیل و عملکرد او که باید درکنار هندرسون یا لوکاس نقش منضبط تری را بازی کند در بازی لیورپول بسیار تعیین کننده است. در موارد متعددی ضعیف شدن توان جسمی جرارد مثل بازی 3-6 لیورپول در کاردیف باعث گل خوردن تیم شد. در خط دفاع نیز آنها نیاز به تمرین بیشتر دارند در جایی که خوزه انریکه در دفاع چپ به اندازه کافی متقاعد کننده بازی نکرده است. شاید یک خرید دیگر برای دفاع وسط هم نیاز باشد.

نیاز به تقویت: جو آلن هنوز باید منتقدان را قانع کند. خرید 15 میلیون پوندی لیورپول از سوانسی در 2012 می بایست چیزی بیشتر از فقط پوشش دادن پست خود نشان دهد به خصوص در زمانیکه تیم صاحب توپ نیست.

ستاره آینده: جوردن ایبه در آنفیلد نامیست که امیدهای زیادی را بدنبال دارد. بال سرعتی 18 ساله و تکنیکی و البته خام لیورپول میتواند این فصل خود را به راجرز تحمیل کند. درست مثل کاری که استرلینگ در همین سن و سال انجام داد.

آیا می دانستید: خرید تازه لیورپول لالانا بعنوان مدل لباس های فرنچ کانکشن (FCUK)  برای فصل پائیز و زمستان انتخاب شده است؟ آقای جذاب!

پیشبینی: یک ستاره تیم را ترک کرده و چند بازیکن با وزن فوتبالی کمتر به تیم پیوسته اند. جذا از غنی تر شدن فهرست کلی تیم آنها را هنوز تاتنهام دوم بعد از جداشدن بیل می نامند.

رتبه در آخر فصل: پنجم

شانس قهرمانی در لیگ برتر: یک به 11

شانس کسب سهمیه لیگ قهرمانان: 10 به 11

بازیکن کلیدی: جوردن هندرسن: هنوز 24 سال بیشتر ندارد. بازیکن سابق ساندرلند در آنفیلید پس از انتقال 20 میلیونی 3 سال قبل به مراتب پیشرفت کرده است. انرژی او در بازی در وسط یا سمت راست زمین برای تاکتیک شناور لیورپول حیاتیست. به خصوص که لیورپول حالا بیش از هر زمان به بازی با 2 نقشه تمایل دارد.
\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/6d0feba56c3.jpg\"دیدگاه یک هوادار دو آتشه:

تام نوتال جونز: ما این فصل قهرمان خواهیم شد. اگر راجرز یک چیز را اینجا ثابت کرده باشد آن اینست که او همیشه در حال یادگیریست. به نظر من بازیکنی که نقشش در تیم زیاد به چشم نمی آید ممدو ساخوست. او روی توپ بسیار خشن و فوق العاده کار می کند. بهترین زمین برای ما الدترافورد است مخصوصاً اگر مثل فصل قبل برایمان فرش قرمز بیاندازند. از بین هواداران تیم های مهمان سیتیزن ها را بیشتر ترجیح میدهیم به خصوص پس از آوردن آن بنر ادای احترام برای سال96 به الدترافورد. در بین اسطوره های لیورپول اگر این فصل سامی هیپیا با ما بود هیچوقت 3 امتیاز بازی با کریستال پالاس و سوانسی را به آنها تقدیم نمی کردیم. امسال حضور دوباره را در جام قهرمانان اروپا جشن خواهیم گرفت. شبهای منحصر به فردی در انتظار طرفداران لیورپول است.

 

منبع: مجله فور فور تو (four four two)

ترجمه: محمدرضا اسماعیل زاده

     
آی اسپورت
2014-08-16 12:07:38
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر