فهرست
یادداشت روز: چه بر سر کیفیت پرسپولیس آمده است؟/ دلواپسی حتی پس از پیروزی
یادداشت روز: چه بر سر کیفیت پرسپولیس آمده است؟/ دلواپسی حتی پس از پیروزی

یادداشت روز: چه بر سر کیفیت پرسپولیس آمده است؟/ دلواپسی حتی پس از پیروزی

آی اسپورت-

تنها در یک صورت  نباید به شدت نگران این پرسپولیس بود؛ دلخوش به اینکه این دوره \"گذار\" است و آنها بهتر می شوند.پشت غلبه بر ذوب آهن، سنگر گرفتن و تصور اینکه همه چیز تمام شده، بزرگترین خود فریبی ای است که قرمزها می توانند در حق خود انجام دهند. وضعیت کماکان نگران کننده است.تیم دایی در خانه با نتیجه مورد دلخواهش(یک بر صفر) از سد حریف گذشت اما اتفاقات این بازی و روند آن به گونه ای بود که هواداران قرمز را تا حدود زیادی نگران کرد. دایی در نشست خبری اش پنجاه درصد واقعیت را اقرار کرد؛ آنجا که گفت توپ و میدان در اختیار حریف بود اما پنجاه درصد دیگر را خودش آفرید؛ موقعیت ما بیشتر بود! در کل بازی آنها صاحب سه موقعیت شدند که یکی از انها با تیزهوشی طارمی منجر به گل شد. تنها در صورتی حرف دایی درست است که ذوب آهن تنها دو موقعیت خلق کرده باشد!

باید نگران این پرسپولیس بود. تیمی که در خانه هیچ ابایی از دفاع صرف ندارد. دایی می گوید به خواسته مان رسیدیم اما ایا انصافا بدون شانس این رسیدن محقق می شد؟تنها در وقت های اضافه ذوب آهن صاحب دو موقیت فوق العاده جدی شد که اولی با خوش شانسی محض قرمزها درون چارچوب نبود و دومی با واکنش عالی نیلسون دفع شد.

دایی مجاز است در سالن کنفرانس خبری و در جمعی که کمتر خبرنگار چالش گری وجود دارد برد تیمش را کاملا حساب شده بداند اما اگر او به این حرف خود ایمان داشته باشد یعنی در حال فریب خویشتن است.این برای بار دوم بود که پس از بازی با فولاد، پرسپولیس به راحتی توپ و میدان را به حریف داد و خودش تنها به دنبال پاسکاری های حریف  این سو به آن سو شد. این برای هوادار پرسپولیس کاملا نا آشناست. انها پیش از این عادت داشتند دست کم در هنگامه شکست هم \"خرس\" نشوند اما حالا وضعیت کاملا متفاوت است.سوالی که از دایی پرسیده نشد و او هم علاقه ای به بحث در این مورد نداشت این است؛چرا بازیکنانت اسیر پاسکاری های متوالی حریف می شوند؟ در بازی با فولاد ،هوای گرم و ورزشگاه حریف دلیل این وادادگی تفسیر شد اما حالا چه؟ در ازادی و مقابل چشمان هوادار خودی این چه استراتژی ای است که پرسپولیس توپ و زمین را می دهد و توان باز پس گیری اش را ندارد؟ حرف دایی زمانی درست است که او دفاع کند و در ازای خوب دفاع کردن و موقعیت جدی ندادن به حریف، صاحب ضد حملاتی برق آسا شود.سیاست دادن توپ و گرفتن موقعیت. پرسپولیس با خلق حد اکثر سه موقیت گل کجا توانست اینچنین کند؟

تاکتیک دایی زمانی بدون ایراد است که نیلسون ستاره میدان نباشد،مهاجمان ذوب آهن در زدن ضربه اخر دچار بدشانسی نشوند و هوادار پرسپولیس از دقیقه هفتاد و پنج به بعد آرزوی شنیدن سوت پایان بازی را نداشته باشد. نخستین سه امتیاز لیگ چهاردهم همانقدر که برای دایی و تیمش ارزشمند بود می تواند هشدار دهنده هم باشد.تیمش کماکان بازیساز ندارد و همین امر موجب شده رضا نوروزی مبدل به یک خرید نا امید کننده شود. نه تنها نوروزی که عباس زاده هم قربانی این نقیصه خواهد شد اگر دایی کماکان به محمد نوری که تنها بازیکن با قابلیت میدان داری است اعتماد نکند. برای تبدیل شدن از یک بازیکن خاص به یک مربی بزرگ، دایی باید بیشتر از این واقع بین باشد.شامگاه جمعه تنها این رقبای پرسپولیس نبودند که از پیروزی این تیم ناراحت شدند.حتی به زعم کنایه آمیز دایی شاید تنها این حمید رضا سیاسی و بعضی از اعضای هیات مدیره نبودند که ناراحت شدند.

بخش اعظم این دلواپسان هواداران واقعی پرسپولیس بودند که می دیدند تیمشان تنها با کمک شانس می تواند از سد رقیب نه چندان بزرگی مثل ذوب آهن بگذرد.اگر دایی این واقعیت را درک نکند بازی با فولاد و نتایج مشابهش به زودی تکرار می شوند،زودتر از چیزی که او تصورش را کند.شاید در بازی با همین راه اهن و شاید در اولین مصافی که خارج از تهران بر گذار می شود.

پرسپولیس برای قهرمان شدن باید علاوه بر صید سه امتیاز مقتدر هم باشد. به گونه ای که هوادار این تیم مطمئن باشد با این متد می شود تا پایان راه پیش رفت. ایا با انجام این سه بازی هواداران این تیم چنین احساسی را دارند؟ ایا دایی خودش مطمئن است با تکرار این نمایش می تواند مجددا از سد همین ذوب آهن بگذرد؟این ها کشفیات نیست،بدیهیات واضح و مبرهن است که برای رویتش چشم مسلح لازم نیست.تنها کافیست دایی  یک بار، یک بازی پرسپولیس را عوض نیمکت روی سکوهای سیمانی ازادی نگاه کند و ببینید جو روی سکو چگونه است.صندلی های خالی حرف های زیادی را برای گفتن دارند و انهایی هم که جان سخت اند و به ورزشگاه می آیند چگونه از فوتبال تیم شان سر خورده هستند.آنچه پرسپولیس مقابل ذوب آهن ارائه داد تنها سه امتیازش شیرین بود و مابقی اش یک دنیا دلواپسی بود برای هواداران واقعی.

 

 مهدی طاهرخانی

  ۶  
آی اسپورت
2014-08-16 17:48:17
نظر دهید

۶ نظر
مفسر شوت
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۳، ۱۸:۱۷
قهرمانی؟ حتما منظورت محسنشونه. این پرسپولیس با علی دایی هیچی نمیشه که نمیشه. یکی دو بازی رو میبره، چند تا مساوی، چند تا باخت و باز قصه از نو. دایی در ایده آل ترین شکل یک مربی متوسطه، تازه اگه خوش بین باشیم و چشم روی همه نابلدی ها و سوتی های حضرت شهریاری ببندیم. اینهمه آدم دراز و کوتاه اومدن گند زدن به پرسپولیس یه بارم ممد مایلی رو بیارن از لین بدتر که نمیشه. والا!
مشروح
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۳، ۱۸:۲۱
در این شکی نیست که پرسپولیس ضعیف بازی کرد و ذوب حقش برد بود ولی چه طور وقتی استقلال با بازی بکش زیرش و ضعیفتر از این بازی رو می بره سایت آی اسپورت 50 تا مقاله مثبت براش می نویسه؟ شما دارین با این مقاله ها بازی ضعیف استقلال رو مقابل سپاهان از اذهان پاک می کنید!
-
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۳، ۱۸:۲۶
نکونام یه جا تو مصاحبش گفته بود اصلا این آقا(قلعه نویی) آدم هایی داشت که برایش در مطبوعات کار می کردند. الان می فهمم یعنی چی. آخه پرسپولیس اگه وسط زمین رو داد به هافبک های خلاق ذوب، عوضش بی نقص دفاع کرد و فقط یک بار دقیقه 93 شانس آورد. بقیه مواردی که میگید توپ تا پشت 18 مثه آب خوردن میومد ولی به نیلسون هم نمی رسید. ولی استقلال با اون دفاع های بین المملیش 3 تا خورد 3-4 تا نخورد. حداقل 10 تا موقعیت تک به تک از پشت سر بیک زاده برای سپاهان و استقلال خوزستان ایجاد شد. ولی هیچی از اینا نمی نویسی؟!

به خدا سایت شما جهت داره.
-
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۳، ۲۰:۴۹
جناب طاهرخانى با توجه به اینکه نوشته هاى قبلیتون رو خوندم مطمئنم بر خلاف سایر نویسنده ها که قصد تخریب پرسپولیس رو داشتن، شما نقدتون کاملا سازنده و دلسوزانست و پرسپولیس با وجود باهوش ترین هواداریی که داره قطعا نقد دلسوزانه را ازا نقد تخریبى تشخیص خواهد داد ولى چند نکته هم هست که ای کاش شما هام متذکر میشدید مثل تغییرات گسترده و از دست دادن چندین بازیکن کلیدی نسبت به فصل قبل و اینکه پرسپولیس با چندین مصدوم و محروم کلیدى پا به زمین گذاشت و یا اینکه حواشى و استرس از شروع فصل به وضوح روی تیم هست اونم تیمی که چند بازیکن جوون و تازه وارد داره و اینکه شروع فصل با بازی با تیماى اول و سوم فصل قبل شروع شد و .... قطعا همانطور که در بازی قوی یک تیم تنها یک عامل دخیل نیست در بازى ضعیف هم نمیشه فقط سرمربى رو مقصر قلمداد کرد ، حتما بازی امروز منچستر رو امروز دیدید که چجورى شکست خورد اونم با مربیگری فن خال و دیدید که هنوز زیر بار فشار روانی از فصل قبل هستند.... ولی باز هم تشکر که نقدتون دلسوزانه بود
خالدی
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۳، ۲۲:۱۵
اون بابایی که نوشته طاهرخانی ادم قلعه نوعی هست واقعا این خبرنگار رو نشناخته.این بقدری ضد قلعه هست که دایی نیست
شهریار
يكشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۳، ۰۰:۲۵
عالی بود..
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر