فهرست
تکرار سناریو پدیده برای شهر خودرو؟
تکرار سناریو پدیده برای شهر خودرو؟

تکرار سناریو پدیده برای شهر خودرو؟

آی اسپورت - شاید نماینده فوتبال خراسان تنها تیم در سال‌های گذشته فوتبال ایران باشد که دو بار تجربه شکست در عرصه واگذاری به بخش خصوصی را دارد و هر دو شکست با سنارویی مشابه رخ داده است؛ سال 90 بود که تیم فوتبال پدیده تاسیس شد اما پس از آن در اواسط سال 97 به واسطه مشکلاتی که برای مجموعه پدیده رخ داد و ورشکستگی مالی آن‌ها و بازداشت مالک این هلدینگ، پیگیری‌ها برای جذب حامی مالی جدید آغاز شد.

اما در این میان، قاسم تقی‌زاده خامسی پیش از آغاز لیگ هجدهم تماس تلفنی با مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال داشت و ضمانت داد که بدهی فدراسیون را این مجموعه پرداخت می‌کند تا در آستانه تقابل هفته نخست مقابل پرسپولیس، کارت بازی مشهدی‌ها صادر شود؛ در ادامه هم این حمایت‌ها از پدیده ادامه‌دار بود تا این‌که فرهاد حمیداوی و مجموعه شهر خودرو برای پذیرش امتیاز پدیده اعلام آمادگی کردند.

در فاصله سلب امتیاز از هلدینگ پدیده و واگذاری به هلدینگ شهر خودرو، هزینه‌ای قریب به بیش از 10 میلیارد تومان از سوی شهرداری مشهد در قبال پدیده‌ای انجام شد تا شاگردان یحیی گل‌محمدی در کورس رقابت مدعیان قرار گیرند و بتوانند مدعی سهمیه آسیایی باشند؛ اتفاقی که در نیم‌فصل دوم با حضور مجموعه شهر خودرو رخ داد و مشهدی‌ها توانستند برای اولین‌بار سهمیه پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا را به دست آورند.

در لیگ نوزدهم، شهر خودرو خریدهای بزرگی از جمله مهدی رحمتی و سروش رفیعی داشت اما در نیمه‌راه رفیعی جدا شد و یحیی گل‌محمدی هم پس از شایعات فراوان سرانجام راهی پرسپولیس شد تا با معامله‌ای میلیاردی، حمیداوی سرمربی خود را بفروشد و عنان کار در اختیار مجتبی سرآسیایی قرار بگیرد. سرمربی که توانست از پلی‌آف عنابی‌پوشان را عبور دهد و به مرحله گروهی برساند اما اختلاف با مالک خیلی زود پرونده حضور سرآسیایی را در مشهد بست و نوبت به سهراب بختیاری زاده رسید.

حضور بختیاری‌زاده هم در مشهد زمان زیادی نبود و پس از اتمام لیگ نوزدهم، که اخباری پیرامون مشکلات مالی برای شهر خودرو مطرح شد، مدافع سابق تیم‌ملی هم از جمع مشهدی‌ها جدا شد تا در تصمیمی عجیب، مهدی رحمتی سکان هدایت شهر خودرو را در بازی‌های آسیایی و در ادامه برای لیگ بیستم برعهده بگیرد؛ اتفاقی که تا اکنون هم رخ داده و رحمتی همچنان در کسوت سرمربی حضور دارد.

اما حالا قریب به 10 روز است که مشکلات مالی و بدهی هلدینگ شهر خودرو به مردم عیان شده و این مسئله باعث بازداشت مدیران این هلدینگ شده است؛ اما در این مدت مسئولان فوتبالی و غیرفوتبالی خراسان رضوی در تلاش هستند تا مانع از فروپاشی نماینده فوتبال خراسان شوند و به دنبال راه‌های حمایت از این تیم هستند. اولین گام، بازگشت چندباره جواد وطن‌خواه مدیرعاملی که از بدو تاسیس این تیم همراه بوده در کسوت سرپرست مدیرعاملی بود.

حالا هم اداره کل ورزش و جوانان و هیات فوتبال خراسان رضوی در تلاش هستند تا بودجه‌ای را به شاگردان مهدی رحمتی تزریق کنند تا خللی در امورات این تیم آن‌هم در آستانه آغاز فصل نقل و انتقالات رخ ندهد؛ مسئولان اداره ورزش و جوانان با استانداری مکاتباتی را داشته‌اند و هیات فوتبالی‌ها هم به سراغ شهرداری مشهد رفته‌اند تا بتوانند بودجه‌ای را دریافت کنند.

با توجه به قوانین که البته روی کاغذ نیامده و صرفاً بین مسئولان برقرار است، شهرداری نمی‌تواند تیمداری کند و براساس مصوبه حمایت از ورزش قهرمانی می‌تواند در قامت یک حامی ایفای وظیفه کند؛ در دوره قبلی که حمایت‌ها از پدیده رخ داد، این قانون هنوز وضع نشده بود و شاید امکان کمک گسترده‌تری به پدیده وجود داشت اما حالا باید دید مدیران شهرداری مشهد با چه بودجه‌ای به کمک تنها نماینده فوتبال استان خراسان رضوی خواهند آمد. بودجه‌ای که بتواند شهر خودرو را حداقل در لیگ‌برتر حفظ کند و در بازار نقل و انتقالات نیز  این تیم تهی از ستاره و بازیکن ارزشمند شود.

البته موضوع دیگری هم که در جریان است، تغییر دوباره نام نماینده فوتبال خراسان رضوی است؛ چرا که با توجه به مشکلات پیش‌آمده برای هلدینگ شهر خودرو، به نظر می‌رسد به زودی به مانند اتفاقی که برای هلدینگ پدیده رخ داد، امکان استفاده نام این برند میسر نبوده و باید دید چه نام جدیدی برای این تیم انتخاب خواهد شد.

     
آی اسپورت
2021-02-09 18:07:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر