فهرست

یادداشت روز: شش ماه جهنمی برای تیاگو سیلوا/ چه بر سربهترین مدافع جهان آمده؟

رابین بیرنر

آی اسپورت- این تابستان می توانست تابستانی باشد که تیاگو سیلوا به عنوان کاپیتان برزیل آنها را به ششمین قهرمانی شان در جام جهانی برساند؛ اوج شکوه  برای مردی که بعد از بازنشستگی فابیو کاناوارو بهترین مدافع مرکزی دنیا به حساب می آید. در مقابل، این تابستان تبدیل به نقطه ای شد که مسیر حرفه ای او شروع به زوال کرد.

دوازده ماه پیش، غیر قابل تصور بود که ممکن باشد در فرانسه از او انتقاد شود اما در حال حاضر انتقادات زیادی از او می شود و حتی بعضی معتقدند که او با این کیفیت، نمی تواند جایی در پارک دو پرنس داشته باشد. این نظرات پس از مصدومیت او در دیدار دوستانه مقابل ناپولی در روز دوشنبه بیشتر رسانه ای شده است؛ مصدومیتی که به گفته باشگاه او را برای \"چند هفته\" از میادین دور خواهد کرد.

تنها دو روز پس از تساوی 2-2 پی اس جی مقابل ریمس در اولین بازیشان در لیگ امسال، در حالی که زلاتان ابراهیموویچ از روی نیمکت کار خود را آغاز کرد، از سیلوا، که تازه از تعطیلات پیش فصل کوتاه مدت برگشته بود، خواسته شد که به طور ثابت به میدان برود. با این وجود در حالی که  فقط 13 دقیقه از بازی گذشته بود، او دچار آسیب دیدگی عضلانی شد. شبیه به همان آسیب دیدگی که تقریبا یک سال پیش در مقابل موناکو دچار آن شد.
در کنفرانس مطبوعاتی روز پنجشنبه لوران بلان مسئولیت این اتفاق ها را بر عهده گرفت، هر چند به نظر میرسید که او می خواهد به عنوان سپری در مقابل انتقادات از ستاره خط دفاعی تیمش عمل کند. سرمربی تیم در حضور تعداد زیادی از  رسانه های خبری، نظرات خود را درباره ی این اتفاق، این گونه بیان کرد: \" صحبت های زیادی درباره ی این آسیب دیدگی وجود دارد ولی  اگر مقصری وجود داشته باشد باید من را به این عنوان سرزنش کرد.\"

اما فرانک لبوف، مدافع سابق تیم ملی فرانسه، در مصاحبه ای علیه مدافع باشگاه  پی اس جی ، با شبکه RMC گفت: \" این برای تیم پزشکی بسیار دشوار است که ههمیشه بهترین توصیه را بدهد. بازیکن در مور د وضعیت جسمی خود بهتر می داند. گاهی اوقات بازیکن می تواند مصدومیت خود را انکار کند.

با وجود وضعیت بد احساسی او بعد از جام جهانی من انتظار نداشتم او را در بازی با ریمس در زمین ببینم.  درست تر این بود که او در رابطه با سلامت خود محتاطانه عمل کند. در درجه اول خود او مسئول این کار است.\"

در حالی که ابراهیموویچ در این دیدار دوستانه یک رویکرد حرفه ای در پیش گرفت،  به نظر سیلوا بسیار مغرورانه با این مسئله برخورد کرد. او پس از بازی با ریمس احساس کرد که به سرعت قادر است دوباره به میدان برگردد.

هر چند این اولین بار نیست که شهرت او در میان طرفداران پی اس جی لکه دار شده است. اولین بار زمانی بود که او و ابراهیموویچ بعد از امضای قرارداد پی اس جی با یوهان کابای در ژانویه، که بازیکن مورد علاقه بلان بود، اعتراض کردند. در نهایت مربی تیم برنده این جدال لفظی بود اما این کار به آسانی اتفاق نیافتاد.


این بحث به عنوان سرآغازی بود برای به مشکلاتی که در اواخر فصل گذشته و در تابستان از راه رسیدند. اگر چه PSG مسیر خود را با موفقیت ادامه داد و یک بار دیگر موفق به کسب عنوان قهرمانی لیگ فرانسه شد، اما ستاره سابق میلان برای بعضی از اشتباهات عجیبش مورد انتقاد قرار گرفت و به این ترتیب، او در سطحی نه چندن درخشان به جام جهانی رفت.

با توجه به فشاری که به عنوان کاپیتان تیم  میزبان بردوش او بود، قابلیت های رهبری او پس از گریه هایش در پایان دیدار مقابل شیلی، زیر سوال رفت که باعث شد برانکو او را \"بچه ننر\" بنامد. البته گلی که او در دیدار مقابل کلمبیا در یک چهارم نهایی به ثمر رساند باعث شد تا حدی از انتقادات خلاصی یابد. با این حال  این اتفاق قابل تحمل نبود که او به علت محرومیت در دیدار نیمه نهایی در برابر آلمان مجبور به تماشای بازی از بیرون باشد.

آنچه اتفاق افتاد برای برزیلی ها   فراموشی نشدنی است. وقتی که دفاع این تیم بدون رهبرش، با شکست 7-1 مقابل آلمان له شد و اگر مهاجمان آلمان به آنها رحم نمی کردند، نتیجه می توانست بی نهایت بدتر از این باشد. فرصتی برای ترمیم  آن آبروریزی و رسیدن به عنوان سومی مقابل هلند وجود داشت، اما حتی با بازگشت سیلوا برزیل بسیار ضعیف بود به خصوص با عملکرد ضعیف کاپیتان تیاگو در آن دیدار.

گای روکس مربی افسانه ای فرانسه به مجله فرانس فوتبال گفت:\" تیاگو سیلوا از ماه مارس نگران کننده نشان داده بود. پس از آن ما از او خواستیم که او خود را برای حضور در جام جهانی حفظ کند. پس از دیدن نمایش او در برزیل، من امیدوار بودم که حداقل در لیگ فرانسه مجددا او را دربهترین فرم خود ببینم.

هنگامی که یک بازیکن در این سطح مرتکب چنین اشتباهاتی می شود، مانند آنچه او در مقابل کلمبیا و هلند انجام داد، اولین حدس من این است که احتمالا اتفاقی مهم در زندگی او اتفاق افتاده است. به این علت که افت او شدیدتر از آن است که منطقی به نظر برسد.\"

تیاگو در حال حاضر با آسیب  دیدگی که به نظر خود او بابت آن مقصر است، از تیم کنار گذاشته شده است، مدافع متولد ریو در حال حاضر بزرگترین بحران را در زندگی حرفه ای خود روبرو شده است.( بعد از زمانی که در دوران حضور خود در تیم دینامو مسکو به دلیل مریضی سل دچار افت شده بود.)

ذهنیت و کیفیت او برای اولین بار در نزدیک به یک دهه فعالیت حرفه ای زیر سوال رفته است، و زمانی که او از آخرین مصدومیت خود بازگردد باید ثابت کند که افت او همیشگی نیست.


ترجمه: امین نیک بخش

  ۱  
آی اسپورت
2014-08-17 12:02:44
نظر دهید
۱ نظر
ایران
يكشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۳، ۱۴:۰۰
این گزارش عالی بود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر