فهرست
گزارش روز: ناواس – اومانا؛ یکی در رئال، دیگری در پرسپولیس!
گزارش روز: ناواس – اومانا؛ یکی در رئال، دیگری در پرسپولیس!

گزارش روز: ناواس – اومانا؛ یکی در رئال، دیگری در پرسپولیس!

آی اسپورت – جام جهانی 2014 برای بسیاری از بازیکنان ناشناخته  تیم ملی کاستاریکا محلی شد برای  رخ نمایی به کل دنیا.کاستاریکا با اقتدار و ارائه نمایش های فوق العاده از گروهی که سه قهرمان جهان در آن قرار داشتند  به عنوان سرگروه صعود کرد تا شگفتی جتم بیستم را در همان مرحله گروهی رقم زده باشد.آنها در همان بازی نخست با برد  1-3 مقابل اروگوئه کولاکی بزرگ به راه انداختند  و با شکست یک بر صفر ایتالیا شگفتی را کامل کردند تا در دیداری تشریفاتی با تساوی بدون گل مقابل انگلیس  بالاتر از سه قهرمان جهان به عنوان سرگروه راهی مرحله بعدی شوند.در مرحله حذفی کاستاریکا  با وجود بدشانسی مقابل یونان و دریافت گل در آخرین لحظات در ضربات پتالتی این تیم را شکست داد و به  جمع 8 تیم پایانی رسید تا کارستان  این تیم ظاهرا کوچک تکمیل شود.آنها در مرحله یک چارم نهایی مقابل هلند قدرتمند هم نمایش تدافعی اما موفق ارائه کردند اما این بار در ضربات پنالتی شکست خوردند و مثل یک قهرمان به کشور خود بازگشتند.
اما این نمایش استثنایی از کاستایکا بازیکنان این تیم را مشهور و معروف کرد و بسیاری از تیم های بزرگ دنیا دنبال بازیکنان کاستاریکایی افتادند .در این میان سرنوشت دو بازیکن تیم ملی کاستاریکا  برای فوتبالدوستان ایرانی می تواند جالب باشد.دو بازیکنی که در موفقیت های تیم ملی کاستاریکا در جام جهانی نقش عمده ای ایفا کردند حالا سرنوشتی کاملا متفاوت پیدا کرده اند.
کیلور ناواس دروازه بان و میشل اومانا مدافع میانی و شماره 4 کاستاریکا حالا در تیم های باشگاهی جدیدی بازی خواهند کرد که هر دو محبوب هستند اما فاصله آنها به اندازه فاصله تهران تا مادرید زیاد است؛پرسپولیس  و رئال.
 
ناواس بعد از درخشش در جام جهانی از تیم کوچک لوانته به رئال مادرید بزرگ پیوست.البته ناواس در لوانته هم عملکردی فوق العاده داشت  و رکورددار save  در 5 لیگ مهم اروپایی به شمار می آمد و نمایش های فوق العاده اش در جام جهانی  چندان بی دلیل نبود.او به همراه خط دفاعی تیمش که میشل اومانا یکی از ارکان اصلی آن بود در 5 بازی جام جهانی تنها دو گل دریافت کردند که هر دو گل هم از روی نقطه پنالتی به ثمر رسید.آنها در بازی اول مرحله گروهی از اروگوئه یک گل خوردند که این گل توسط کاوانی از روی نقطه پنالتی به دست آمد.این اتفاق در بازی یونان هم تکرار شد و کاستاریکا که از دقیقه 66 ده نفره شده بود در دقیقه 91 با پنالتی ساماراس مجبور به ادامه بازی در وقت های اضافه شد که البته در این ضربات موفق بود.کاستاریکا در مقابل خط حمله آتشین هلند  هم  که در چهار بازی قبلی اش 12 گل زده بود 120 دقیقه  جانانه مقاومت کرد تا اومانا و ناواس در این مصاف سنگین و حساس هم مقابل فن پرسی،روبن و اشنایدر نمره قبولی بگیرند.
اما در ضربات پنالتی هم ناواس و اومانا ماجرای جالبی داشتند.اومانا در ضیافت پنالتی ها  مقابل یونان آخرین پنالتی تیمش را گل کرد تا بعد از اوت شدن پنالتی گکاس در آغوش ناواس قرار گیرد اما در مصاف با هلند  اومانا نتوانست دروازه تیم کرول دروازه بان ذخیره هلند  را باز کند.قبل از اومانا البته برایان رویس کاپیتان با تکنیک کاستاریکا هم از پس کرول بر نیامده بود  و ناواس که در مقابل هر 4 پنالتی هلند تسلیم شده بود این بار کاری پیش نبرد تا شادی دو نفره و خاطهر انگیزاین دو بایکن سبزه رو تکرار نشده و شگفتی تکمیل نشود.
 
هر چند اومانا در دیدار نسبتا تشریفاتی  مقابل انگلیس بازی نکرد اما در چهار دیدار دیگر تیمش در قلب دفاع  به میدان رفت تا خط دفاع و دروازه بان کاستاریکا آماری حیرت انگیز  بر جای بگذارند؛دو گل خورده در چهار بازی آن هم با دو ضربه پنالتی!
حالا اومانا و کیلور ناواس کیلومترها دور از هم در دو دنیای متفاوت حضور خواهند یافت  و دوره جدیدی از بازیگری را تجربه می کنند.یکی به رئال مادرید  پرستاره رفته و در همسایگی کاسیاس خانه گرفته تا بعد از دیگو لوپس این بار او ایکر مقدس را نیمکت نشین کند . دیگری به تهران و پرسپولیس آمده تا جانشین سیدجلال حسینی  باشد و کمک کند پرسپولیس  در راه  قهرمانی لیگ برتر و البته حضور موفق در لیگ قهرمانان آسیا نمایش های مقتدرانه ای ارائه کند.
حالا ناواس که برای فسخ قرارداد او با لوانته چیزی حدود 10 میلیون یورو هزینه شد  زیر ذره بین تمام هواداران رئال در سراسر دنیاست  و شاید آنهایی که رفتن دیگو لوپس را اشتباهی بزرگ می دانستند با چشم بستن به آمار خیره کننده این دروازه بان در لالیگا و جام جهانی از او بازیکنی در اندازه رئال مادرید می خواهند که با شایستگی هایش  کاسیاس را کنار بزند.
در اینجا ،در ایران خودمان میشل اومانای 31 ساله هم که قطعا گرانقیمت ترین بازیکن این فصل پرسپولیس به حساب می آید  که به شدت زیر ذره بین رسانه های  پرتعداد ورزشی در ایران و البته هواداران میلیونی پرسپولیس خواهد بود.او جایگزین بهترین مدافع میانی فوتبال ایران شده  که همیشه گفته می شد جانشینی در پرسپولیس و تیم ملی ندارد.خط دفاع پرسپولیس فصل قبل را با رهبری او فقط 15 گل در 30 بازی خورد   و حالا اومانا باید همان نمایش های فوق العاده در جام جهانی را اینجا در لیگ برتر ایران و بعد در لیگ قهرمانان آسیا تکرار کند تا بلکه رکرود فصل قبل پرسپولس پا برجا بماند.
 اومانا و ناواس که حدود 40 روز قبل برای  یک هدف مشترک در کنار هم می جنگیدند حالا دو سرنوشت متفاوت پیدا کرده اند.یکی در کهکشان مادرید اولین بازی خود را در ورشو مقابل  فیورنتینا انجام داد و دو گل خورد و دیگری احتمالا  تنها سه روز بعد از عقد قراردادش در بندر انزلی  با شماره 4 پرسپولیس به میدان می رود.
حالا سوال اینجاست که این دو ستاره کاستاریکا می توانند هواداران  پرشمار رئال مادرید و پرسپولیس را راضی کنند؟
  ۱۰  
آی اسپورت
2014-08-17 12:33:36
نظر دهید
۱۰ نظر
-
يكشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۳، ۱۲:۳۷
اره
-
يكشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۳، ۱۲:۴۸
هر دو مینالند اما این کجا و آن کجا :))))
علی
يكشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۳، ۱۲:۴۸
و پژمان دارد میسوزد
-
يكشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۳، ۱۲:۵۱
اگه سنش زیر 28 سال بود تیمای بزرگ دنیا میرفتن سراغش. ولی چون 32 ساله هست خبری از رئال و بارسا و ... نیست. ولی مطمئنا اگه مثه جام جهانی برای پرسپولیس بازی کنه حدود 40-50 درصد از سیدجلال هم بهتره. چون اینا کل تیمشون دفاع نمی کرد، ولی ایران همه تیم جلوی نیجریه و آرژانتین دفاع می کرد.
الیاس
يكشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۳، ۱۵:۲۵
یکی بدست خودش نابود شد و یکی بهترین دروازه بان جهان خواهد شد .
abbas
يكشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۳، ۱۵:۳۸
Vivaّ mishel
SARVARE lONGI
يكشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۳، ۱۶:۱۱
از زمین تا آسمونه فرقشه
barcelonista
يكشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۳، ۱۸:۴۵
گلی که ساماراس از روی نقطه ی پنالتی زد،بازی با ساحل عاج بود،در بازی با یونان در جریان بازی گل خوردند.
وحید
يكشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۳، ۱۹:۰۵
این تو لیگ ما مثل جام جهانی خوب نمیشه ..
no name
دوشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۳، ۰۱:۱۳
گلی که یونان به کاستاریکا زد در جریان بازی بود نه از روی نقطه ی پنالتی!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر