فهرست
یادداشت روز: فن خال و منچستریونایتد؛ شوماخر پشت فرمان مینی ماینر
یادداشت روز: فن خال و منچستریونایتد؛ شوماخر پشت فرمان مینی ماینر

یادداشت روز: فن خال و منچستریونایتد؛ شوماخر پشت فرمان مینی ماینر

بهنام جعفرزاده

آی اسپورت- لوئی فن خال روز یکشنبه که روزنامه ها را باز کرد، خبری از آن تیترهای حماسی و هیجان انگیز یک ماه قبل نبود. او که در جام جهانی با هلند چشم ها را خیره کرده و باعث شده بود تا تمام سردبیران روزنامه و سایت های خبری، به نویسندگان شان سفارش مطلبی در موردش بدهند، بعد از اولین بازی فصل مقابل سوانسی، یک مربی شکست خورده بود. او احتمالا در تمام این چند روز، صحبت های برندان راجرز را در ذهن مرور می کرد که پس از قهرمانی منچستریونایتد در گینس کاپ گفته بود:\" قهرمانی در لیگ برتر به این آسانی نخواهد بود.\" البته این چیزی نبود که فن خال از آن خبر نداشته باشد اما انتظار نداشت روزهای سختش به این زودی از راه برسد؛ او احتمالا تصور می کرد حداقل در 6 هفته ابتدایی، تا زمان روبرو شدن با یکی از مدعیان قهرمانی، می تواند با همین بازیکنان فعلی، امتیازات لازم را کسب کند و خوش بین بود که مدیران باشگاه تا 31 آگوست، تعدادی از بازیکنان مورد نظرش را می خرند اما خیلی زود متوجه شد که زیادی خوش بین بوده است.

***

شکست منچستریونایتد مقابل سوانسی فرصتی برای دیوید مویس تا به سکوت چهار ماهه اش پایان بدهد. همین شد که دو ساعت تمام مقابل خبرنگار دیلی میل نشست و لحظات حضور 10 ماهه اش در الدترافورد را دوره کرد؛ از ستاره هایی که می خواست بخرد تا سختی کار به عنوان جانشین سرالکس فرگوسن؛ به اینکه فرصت کار کردن به او ندادند و ستاره هایی که می خواست را نخریدند. این مصاحبه فرصتی برای \"آقای برگزیده\" بود تا کمی از خود دفاع کند. البته در اینکه تیم او یکی از بدترین یونایتدهای سه دهه اخیر بود، تردیدی نیست؛ تیمی آشفته و بی برنامه که به سنت تیم های انگلیسی دهه 60 و 70، فقط سانتر می کرد. اما در میانه هیاهوی هواداران برای اخراج او و کمپین های عجیب و غریبی که برای زودتر اخراج شدن مویس به راه افتاد، نقش مدیران و مالکان باشگاه نادیده گرفته شد.

***

لوک شاو و آندر ارره را؛ این تمام خریدهای تیمی بود که فصل پیش در لیگ برتر هفتم شده، سه مدافع اصلی اش را از دست داده است و فقدان یک هافبک خلاق را به شدت احساس می کند. اد وودوارد در ابتدای تابستان با غرور از نامحدود بودن بودجه باشگاه در بازار نقل و انتقالات گفت و اینکه فن خال می تواند هر بازیکنی را که بخواهد، به خدمت بگیرد اما عملا هیچ خرید تازه ای انجام نشد. ویدال، دی ماریا، کاوانی و بقیه، نام هایی بودند که تنها در ستون شایعات روزنامه ها، به منچستریونایتد نزدیک شدند. در چنین وضعیتی بود که سرمربی هلندی در اولین دیدار فصل تایلر بلکت و جسه لینگارد را به بازی فرستاد؛ در کنار کریس اسمالینگ و فیل جونز که هیچ وقت در دو- سه فصل اخیر، درخشش ویژه ای به نمایش نگذاشتند، اشلی یانگ که پاشنه آشیل تیم بود و خاویر ارناندس که در تمام طول تابستان شایعه جدایی اش به گوش می رسید اما در اولین بازی فصل، فن خال مجبور شد او را از ابتدا به میدان بفرستد.

***

حتی اگر همه مصدومان منچستریونایتد برگردند، این تیم باز هم کمبودهای زیادی دارد. مدیران باشگاه ذوق زده از به خدمت گرفتن فن خال، منتظر معجزه ی او هستند تا تیم شان را به جمع مدعیان قهرمانی برگرداند؛ غافل از اینکه هیچ شوماخری، پشت فرمان مینی ماینر، قهرمان فرمول یک نمی شود. شاید در ستایش از فن خال بعد از موفقیتش در جام جهانی، اغراق هایی هم شد اما تردیدی نیست که او یکی از بهترین های دنیا و یکی از بهترین گزینه های برای هدایت منچستریونایتد است اما بعید است او هم بتواند با این بازیکنان، امپراطوری فرگوسن را بار دیگر احیا کند. 

  ۱  
آی اسپورت
2014-08-19 13:51:41
نظر دهید

۱ نظر
ارد
دوشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۳، ۱۴:۲۲
آقامون
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر