فهرست
زنگ خطر در اردوی آلمان
زنگ خطر در اردوی آلمان

زنگ خطر در اردوی آلمان

آی اسپورت - یوآخیم لوو بعد از تجربه نخستین باخت خود در بازی اول یک تورنمنت بزرگ گفت: «ما از هم نمی‌پاشیم.» اگر این اتفاق ذره‌ای دراماتیک به نظر می‌رسید، درک اینکه چرا سرمربی ژرمن‌ها با چنین اطمینانی حرف زد، قابل درک بود. خب بالاخره مردان او مدافع عنوان قهرمانی هستند و در شب باخت یک بر صفرشان مقابل مکزیک در ورزشگاه لوژنیکی در بازی یکشنبه شب دو تیم هم نشان دادند که تیمی از هم پاشیده هستند.

برای تیمی که قهرمانی‌هایش در یک دهه اخیر ریشه در ارزش‌‌های اخلاقی قوی داشته، فرآیند از هم گسیختگی که آنها مقابل مکزیک تجربه کردند، بیشتر از نتیجه‌ای که برای‌شان رقم خورد، بُعد منفی داشت. مکزیک تحت هدایت خوان کارلوس اوسوریو، آلمان را با ضربات ناشی از چند ضدحمله سرعتی پی در پی در نیمه اول خرد کرد تا جایی که هر کدام از بخش‌های این تیم مانند یک گردنبند مروارید پاره شده، در گوشه گوشه زمین بازی پخش شده بود. پس آن انسجام همیشگی در خط میانی تیم کجا رفته بود؟ در واقع اصلاً خط میانی تیم کجا بود؟

ژرومه بواتنگ مدافع میانی تیم هم از این موضوع ناراحت بود: «ما در خط دفاعی تنها بودیم. بارها و بارها ما فضاهایی را برای ضدحملات حریف باز گذاشتیم. آنها چهار یا پنج بار به سمت دروازه ما حمله کردند. آنها داشتند همینطور نفوذ می‌کردند و هیچ کسی هم هیچ چیزی نمی‌‌گفت.»

متس هوملس، زوج بواتنگ در مرکز خط میانی هم که نقش هنرپیشه مکمل را برای ورژن سال 2018 فیلم «تنها در خانه» ایفا می‌کرد به همان موارد اشاره داشت که هم‌تیمی‌اش در بایرن مونیخ گفت اما با آب و تاب بیشتر و ادعا کرد که تیمش از عملکرد ضعیفی که در پیروزی 2 بر یک اخیرش در بازی دوستانه قبل از جام مقابل عربستان سعودی – دیداری که در آن عملکرد ژرمن‌ها ضعف‌هایی مشابه نقاط ضعف‌شان مقابل مکزیک داشت – درس نگرفته است.

او گفت: «ما درباره اینکه نباید بیش از اندازه توپ را به آسانی لو بدهیم، صحبت کرده بودیم، همینطور درباره لزوم پوششی که باید هنگام دفاع صورت بگیرد اما متأسفانه یک بار دیگر در اجرای آنها درست عمل نکردیم.» هوملس سپس اعتراف کرد که حضور هفت یا هشت بازیکن هجومی در ترکیب تیم ملی آلمان نوعی عدم تعادل در ترکیب این تیم ایجاد کرده بود که کار را برای مکزیک آسان کرد.

آخرین صف از بازیکنان دفاعی آلمان، بارها و بارها در دایره میانی میدان در موقعیت‌های تک به تک با مهاجمان فرصت‌طلب مکزیک که آماده ضدحملات بودند، قرار گرفتند و اجتناب ناپذیر بود که در یکی دو تا از آن موقعیت‌ها قادر به کنترل و مهار آنها نباشند و عواقبی سنگین در انتظارشان باشد. هوملس محتاطانه عمل کرد و بیش از اندازه عملکرد و نقاط ضعف تیمش را ارزیابی نکرد. با این حال اشاره مختصری که او به این موضوع داشت هم از چند جهت انفجاری بود. نه سامی خدیرا نه تونی کروس که هر دو اسماً هافبک میانی هستند، هیچ‌گونه حمایتی از خط دفاعی تیم‌شان انجام ندادند و نه تنها به وظیفه‌ای که به آنها محول شده بود درست عمل نکردند بلکه تعهد کافی برای حمایت از هم‌تیمی‌های‌شان در خط دفاعی هم نشان ندادند و این همان چیزی بود که مدافع بایرن مونیخ از آن گلایه داشت.

در این میان می‌شود انتقاداتی هم از یوآخیم لوو داشت. به هر حال، این مربی 57 ساله هم هیچ کاری برای تغییر ساختار تاکتیکی معیوب بازی تیمش بعد از مشکلاتی که در دو هفته منتهی به جام جهانی در تیمش وجود داشت، انجام نداده است. به علاوه، او بعد از گذشت 60 دقیقه از زمان بازی به این نتیجه رسید که سامی خدیرا که یکی از ضعیف‌ترین بازیکنان ترکیب آلمان بود را بیرون بکشد و مارکو رویس را به جای او به میدان بفرستد و مسعود اوزیل را کمی عقب‌تر کشید که این در نهایت انسجام و ساختار بهتری به بازی ژرمن‌ها داد. لوو نیاز دارد که به استفاده از آرایش محتاطانه‌تری که در جام جهانی 2014 داشت فکر کند که در آن تیم او با 3 هافبک بازی می‌کرد و در مواجهه با ضدحملات حریف کمتر آسیب‌پذیر بود و با این کار به هدف دیگرش که مسلط شدن بر میدان با بازی مبتنی بر پاسکاری است هم خواهد رسید.

منبع: ESPN

۲    
آی اسپورت
2018-06-19 17:48:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر