فهرست
چالش‌های جدید برگزیت بر لیگ برتر انگلیس
چالش‌های جدید برگزیت بر لیگ برتر انگلیس

چالش‌های جدید برگزیت بر لیگ برتر انگلیس

آی اسپورت - با ثبت یک امضا و گرفتن عکس‌های یادگاری از «بوریس جانسون» با خنده‌ای‌ بر لب، پایانِ دوره انتقالی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا موسوم به طرح «برگزیت»، در آخرین روزهای سال 2020 میلادی رسماً رقم خورد. امضایی که اکنون خواسته یا ناخواسته، پای اثراث مثبت و منفی‌اش را به فوتبال انگلیس و بازار نقل‌وانتقالات فوتبال این کشور هم باز کرده؛ به طوری که به زودی باید شاهد محدودیت‌های زیادی در رابطه با فعالیت‌های نقل‌وانتقالاتی تمام باشگاه‌های انگلیسی در سطوح چهارگانه‌ لیگ‌های سراسری این کشور باشیم.

قوانین جدید از اول ژانویه به مرجله اجرا گذاشته شدند و همین امر کار باشگاه‌های انگلیسی برای جذب بازیکنان خارجی از لیگ‌های سطح دوم اروپا را با مشکلاتی تازه مواجه کرده است. با این حال تحلیل‌گران فوتبال معتقدند که خرید بازیکن از کشورهایی مانند مکزیک، برزیل و آرژانتین تحت سیستم مبتنی بر امتیاز، از این پس به مراتب آسان‌تر از گذشته خواهد بود.

یک نتیجه غیرمنتظره از «برگزیت» که در نقل‌وانتقالات ژانویه حکم‌فرما خواهد بود این‌ست که به احتمال بسیار زیاد بازیکنان برزیلی، آرژانتینی و مکزیکی زیادی راهی لیگ برتر انگلیس شوند! در حالی که این قانون جذب بازیکنان اروپایی را با دشواری‌های قابل توجه مواجه کرده، شرایط را برای بازیکنان آمریکای جنوبی به سهولت بیشتری نسبت به قبل رسانده است. نه تنها لیگ برتر انگلیس بلکه از حالا به بعد لیگ‌های آمریکای جنوبی برای تیم‌های جنوبی اروپا همانند پورتو نیز یک منبع سرمایه‌گذاری خوب و قابل توجه خواهند بود.

طبق قوانین جدید همه بازیکنانی که با پاسپورت یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، در لیگ‌های مختلف قاره سبز توپ می‌زنند، باید درست همانند بازیکنان سایر قاره‌ها، برای حضور و فعالیت در لیگ برتر انگلیس و سایر لیگ‌های سراسری این کشور، ویزا و مجوز کار تهیه کنند. صدور مجوز کار نیز از طریق یک سیستم امتیازبندی صورت می‌گیرد که بر اساس این سیستم، برای مواردی همچون سابقه ملی بازیکن، کیفیت لیگ و کیفیت باشگاهِ فروشنده امتیازاتِ جداگانه‌ای لحاظ خواهد شد. به این ترتیب تنها بازیکنانی حق فعالیت در فوتبال بریتانیا را به دست می‌آورند که حداقل به 15 امتیاز دست یابند. البته نحوه رسیدن به این امتیاز از راه‌های مختلفی امکان‌پذیر است؛ برای مثال اگر بازیکنی در یکی از تیم‌های ملی متعلق به فدراسیون‌های بین رده‌بندی یک تا دهم رنکینگ فیفا، توپ زده و در 30 درصد از دقایق مسابقات تیم‌ملی کشورش نیز به میدان رفته باشد، به طور خودکار مجوز کار برای حضور در لیگ‌های سراسری انگلیس را کسب خواهد کرد. بر اساس همین فرمول به میزان رتبه‌های پایین‌تر فدراسیون‌ها در رده‌بندی فیفا، درصد دقایق بازی برای دریافت مجوز بالاتر می‌رود.

اما شاید مهم‌ترین تاثیر برگزیت، چالش خرید بازیکن‌های خارجیِ زیر 18 سال باشد. قوانین فیفا اجازه جذب بازیکن خارجیِ زیر سن قانونی را نمی‌دهد اما در همین قانون تبصره‌ای ویژه برای جابه‌جایی بین دو باشگاهِ حاضر در کشورهای زیرمجموعه اتحادیه اروپا هم در نظر گرفته شده است. اما حالا و با شکل‌گیری شرایط جدید، باشگاه‌هایی همچون آرسنال دیگر نمی‌توانند به راحتیِ گذشته استعدادهایی همانند «سسک فابرگاس» یا «هکتور بِیِرین» را از تیم‌هایی مثل بارسا یا هر تیم‌‌ اروپایی دیگر به خدمت بگیرند. شاید یکی از دلایل سرمایه‌گذاری تیم‌های انگلیسی روی بازیکن‌های نوجوانِ آکادمی‌های خودی در فصل اخیر نیز، افزایش آمادگی برای مقابله با این چالش جدید باشد!

اکنون همه بازیکنان، باید قبل از درخواست ویزا، به تائیدیه هیات حاکمه (GBE) از اتحادیه فوتبال انگلیس (FA) نیاز دارند. طبیعی‌ست که «GBE» برای یک بازیکن معمولی بین‌المللی یا یک ستاره در یک باشگاه برتر، تقریباً به راحتی صادر شود اما این قانون برای بازیکنان جوان و استعدادهای کشف‌نشده در قاره سبز، یه سیاه‌چال است. همانطور که گفتیم در سیستم امتیازدهی جدید، لیگ‌های سراسر جهان به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌شوند و بازیکنانی که در گروه‌های بالاتر توپ می‌زنند، به طور منطقی می‌توانند امتیاز بیشتری را نیز به خود اختصاص دهند. نکته جالب اینجاست که لیگ‌های برتر برزیل، مکزیک و آرژانتین در گروه 3 قرار گرفته‌اند و همین امر شانس بازیکنان این کشورها را برای رسیدن به استاندارد مورد نیاز در انگلیس به طرز فاحشی بهبود می‌بخشد.

«رام میلواگنام»، بنیانگذار آژانس نقل‌وانتقالات بازیکن «Ai Abacus» در همین خصوص می‌گوید: «در حالی که قوانین جدید جذب بازیکنان اروپایی برای باشگاه‌های لیگ برتر و زیرمجموعه‌های اتحادیه فوتبال انگلیس رو با مشکلاتی مواجه ساخته ولی در عوض فرصت‌های جدیدی را برای جذب بازیکن از لیگ‌های آمریکای جنوبی فراهم کرده است. لیگ‌هایی که مملو است از بازیکنان با استعداد. لیگ‌های برتر برزیل، آرژانتین و مکزیک همه در گروه 3 قرار دارند که این امر باعث می‌شود حضور بازیکنان این لیگ‌ها بر اساس سیستم امتیازگیری جدید آسان‌تر شود. تصورش را می‌توانید بکنید که در لیگ چندین بازیکن با کیفیت روبرتو فیرمینو و گابریل ژسوس حضور داشته باشند؟»

میلواگنام تخمین می‌زند که بیش از 550 بازیکن از این سه لیگ آمریکای جنوبی در حال حاضر از معیارهای جدید برخوردار هستند و می‌توانند مجوز «GBE» را به دست آورند. استعدادهایی که می‌توانند به زودی به سطوح مختلف فوتبال در انگلیس راه پیدا کنند تا به هم‌قاره‌ای‌های خوش‌نام خود در فوتبال این کشور بپیوندند.

با این حال، سیستم امتیازدهی جدید برای باشگاه‌هایی که می‌خواهند روی بازیکنانی از لیگ‌های پایین اروپایی همانند بودسلیگا 2 آلمان یا لیگ 2 در فرانسه سرمایه‌گذاری کنند، یک چالش بزرگ محسوب می‌شود. این لیگ‌ها در گذشته به شدت مورد علاقه باشگاه‌های انگلیسی بوده‌اند؛ مثلا لسترسیتی در ژانویه 2014 در انتقالی هیجان‌انگیز و سودمند، «ریاض محرز» را از لیگ 2 فرانسه و تیم «لوآور» به خدمت گرفت. اما بر اساس قوانین جدید و طبق گفته میلواگنام، فقط 14 بازیکن در لیگ 2 فرانسه و 23 بازیکن در بوندسلیگا 2 شرایط دریافت مجوزِ حضور در انگلیس را دارا هستند.

حالا و با تمام این تفاسیر باید دید نتیجه این تصمیم سیاسی، فوتبال و به خصوص لیگ برتر انگلیس را با چه تحولاتی در آینده روبه‌رو خواهد کرد! شرایطی که از همین حالا و از همین پنجره نقل‌وانتقالاتی زمستانی، فوتبال در این منطقه و در راس آنها لیگ برتر انگلیس را وارد یه دنیا ناشناخته و جدید می‌کند. شرایطی که از نظر اقتصادی و فنی قطعاً در کوتاه‌مدت به ضررِ برخی از باشگاه‌ها خواهد بود ولی در بلندمدت می‌تواند شرایطِ منحصربفرد و ویژه‌ای را به نفع تیم ملی انگلیس رقم بزند. 

 

سازندگی

چارلی واکر 

ترجمه: نوید صراف 

     
آی اسپورت
2021-01-05 22:59:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر