فهرست
مسکو شهر بی دیوار
مسکو شهر بی دیوار

مسکو شهر بی دیوار

آی اسپورت - هرچه به آغاز جام جهانی نزدیک‌تر شدیم، شور و هیجان در روسیه و به خصوص در مسکو بیشتر و بیشتر شد. پیش از شروع بازی‌ها فن فست‌ها و محل‌هایی که هواداران دور هم جمع می‌شدند، پر از هیجان هواداری بود. هواداران ایرانی، آرژانتینی و برزیلی بین این همه هوادار از همه پر شورتر ظاهر شدند. در میدان سرخ همه چیز دست ایرانی‌ها، آرژانتینی‌ها و برزیلی‌ها بود، اما آنهایی که بیشتر از همه استمرار داشتند، به جرات هواداران ایرانی بودند. آنهایی که به عنوان اولین نفرات وارد میدان سرخ می‌شدند و آخرین نفری بودند که به خانه یا هتل باز می‌گشتند.

در میدان سرخ مسکو دختران و پسران ایرانی با شر و هیجانی باور نکردنی پرچم ایران را به رقص در می‌آوردند. آنهایی که آزادانه فریاد ایران، ایران سر دادند و این بار نه خبری از شعارهایی برای آزادی برای همه بود و نه مبارزه‌ای علیه عدم ورود بانوان به ورزشگاه‌ها. در روسیه و در جام جهانی دیواری مقابل کسی کشیده نشده و حالا دختران  پسران ایرانی کنار هم به راحتی فوتبال می‌بینند. اگر هم دغدغه‌ای برای ورود بانوان به ورزشگاه وجود داشته، این دغدغه را در ایران دفن کرده‌اند تا این بار در جام جهانی از تماشای فوتبال لذت ببرند. با این حال شور و هیجان آنها کنار یکدیگر حسابی هیجان انگیز بوده و آنها نه کاری با سیاست داشتند و نه کاری با ممنوعیت‌ها، چون فریادشان فقط فوتبال است.

با این حال تیم ملی فوتبال کشورمان در سن‌پترزبورگ اولین بازی خود را انجام خواهد داد. بسیاری از هواداران بلیت بازی را تهیه کرده‌اند تا ملی‌پوشان را در بازی با مراکش تنها نگذارند. قرار است از ساعت 12 ظهر در سن پترزبورگ دور هم جمع شوند و به صورت دسته جمعی به ورزشگاه بروند. این همه شور و هیجان، مطمئناً بازی را گرم‌تر خواهد کرد و می‌توان با روحیه گرفتن ملی‌پوشان به نتیجه گرفتن هم امیدوار بود. شرایط تیم ملی هم در این روزها خوب بوده و هواداران زیادی هم برای دلگرمی دادن به ملی‌پوشان با وجود درهای بسته تمرین، به کمپ تیم ملی رفته‌اند تا حتی اگر شده برای یک دقیقه پس از تمرین بازیکنان محبوب‌شان را ببینند. هوادارانی که شاید در سن پترزبورگ همراه تیم ملی باشند و شاید هم در مسکو بمانند.

بسیاری از هوادارانی که ما در مسکو با آنها هم کلام شدیم، در این شهر دانشجو هستند. دانشجوهای ایرانی که دغدغه درس و امتحان را هم کنار گذاشته‌اند تا فقط و فقط این چند روز را فوتبالی سر کنند. برخی از آنها می‌گفتند اگر این ترم هم نمره نگیرم، مشروط می‌شوم اما به عشق ایران و به عشق تیم ملی نمی‌خواهم فرصت حمایت از تیم ملی در جام جهانی را از دست بدهم. با این حال این هواداران که مجبور به ماندن در مسکو هستند، قرار است روز جمعه در میدان سرخ کنار هم جمع شوند. کنار هم جمع شوند تا بازی را در فن فست‌ها و در شور و هیجان هوادارانی که در خیابان هستند، ببینند.

در مسکو و در میدان سرخ، روس‌ها محلی را تشکیل داده‌اند برای تماشای بازی‌ها. نیمکت چیده‌اند و ال ای دی‌های بزرگ نصب کرده‌اند تا شور هیجان فوتبال فقط در ورزشگاه‌ها نباشد. همین شور و هیجان‌ها در میدان گاهی بدون دیوار و در شهری که حالا صدای فریادهای ایران ایران بیشتر از هر زمان دیگری به گوش می‌رسد، می‌تواند به ملی‌پوشان روحیه‌ای مضاعف بدهد و رمز موفقیتی برای تیم ملی باشد.

 

روزنامه سازندگی

۷    
آی اسپورت
2018-06-14 11:06:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر