فهرست
یادداشت روز: فلسفه نقل و انتقالات بوندس لیگا؛ موفقیت با هزینه کم
یادداشت روز: فلسفه نقل و انتقالات بوندس لیگا؛ موفقیت با هزینه کم

یادداشت روز: فلسفه نقل و انتقالات بوندس لیگا؛ موفقیت با هزینه کم

آی اسپورت- لیگ دسته اول فوتبال آلمان، بوندس‌لیگا، که فصل جدید آن از امشب آغاز می شود، با لیگ‌های کشورهای دیگر اروپایی یک تفاوت اساسی دارد. آلمانی‌ها برخلاف اسپانیایی‌ها، ایتالیایی‌ها و انگلیسی‌ها چندان به دنبال خرید ستاره‌های گران‌قیمت نیستند.

۱۸ باشگاه لیگ دسته اول فوتبال آلمان برای فصل آینده مجموعا ۲۱۲ میلیون یورو صرف خرید بازیکن جدید کرده‌اند.

این سرمایه‌گذاری در قیاس با درآمد فصل گذشته باشگاه‌های برتر بوندس‌لیگا که بالغ بر ۱۸۵ میلیون یورو بود، رقم چندان قابل ملاحظه‌ای نیست. به سخن دیگر دخل‌و‌خرج باشگاه‌های برتر فوتبال آلمان تا حدودی تناسب دارد و اثری از حاتم‌بخشی صاحبان باشگاه‌های صاحبنام اروپایی در لیگ آلمان مشاهده نمی‌شود.

 

حضور پررنگ بوندس‌لیگا در رقابت‌های اروپایی

به نظر می‌رسد که فلسفه باشگاه‌های آلمان برای تقویت خود با باشگاه‌های سرشناس اروپایی نظیر رئال مادرید، بارسلونا، منچسترسیتی، چلسی یا اینترمیلان تفاوتی جدی دارد.
\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/ab32598cb51.jpg\"باشگاه‌های فوتبال آلمان کمتر به دنبال ستاره‌ها هستند و بیشتر برآنند تا با تربیت بازیکنان مورد نیازشان کادر خود را تقویت کنند. در رقابت‌های جام جهانی نیز ما شاهد نتیجه همین سیاست بودیم. آلمان صاحب تیم بود، حال آنکه برخی دیگر از کشورهای حاضر در جام جهانی، نظیر برزیل و پرتغال یا آرژانتین صاحب ستاره بودند.

مقایسه آنچه که باشگاه‌های برتر آلمان صرف خرید و انتقال بازیکن جدید کرده‌اند با آنچه در لیگ‌های اسپانیا، انگلیس و ایتالیا صرف این امر می‌شود، می‌تواند روشنگر باشد.

چند لیگ برتر اروپایی برای فصل جاری رقابت‌های فوتبال مبلغی بیش از یک و نیم میلیارد یورو هزینه کرده‌اند. رئال مادرید ۸۰ میلیون یورو برای انتقال خامس رودریگس و بارسلونا نیز برای خرید لوئیس سوارس حتی ۸۱ میلیون یورو پرداخته‌اند.

در بین لیگ‌های برتر اروپا اما این لیگ برتر انگلیس است که بیشترین میزان پول را صرف انتقال بازیکن جدید می‌کند.

لیگ برتر انگلیس در فصل گذشته با پرداخت بیش از ۹۱۴ میلیون یورو برای خرید بازیکن جدید رکوردی تازه در بازار نقل و انتقال اروپا بر جای گذاشت. تا پیش از آن، رکورد در اختیار ایتالیا بود.

در رقابت‌های سال ۲۰۰۱، باشگاه‌های ایتالیا ۶۷۱ میلیون یورو صرف خرید و انتقال بازیکن جدید کرده بودند. اما این رکورد سال گذشته در انگلسس به گونه‌‌ای آشکار شکسته شد. برای فصل جدید نیز باشگاه‌های انگلیس تا کنون بیش از ۶۰۰ میلیون یورو هزینه کرده‌اند.

 

بورسیا دورتموند در صدر جدول بازار خرید و انتقال

چند تیم برتر فوتبال آلمان سال‌هاست که در رقابت‌های اروپایی به عنوان مدعیان جدی پا به میدان می‌نهند. بایرن مونیخ، بورسیا دورتموند، بایر لورکوزن و شالکه ظرف سال‌های گذشته در سطح اروپا یا خوش درخشیده‌اند یا برای حریفان جدی خود رقیبی درخور بودند.

اخباری که پیرامون بازار نقل و انتقال بازیکنان در بوندس لیگا منتشر شده، حکایت از آن دارد که ۱۸ باشگاه آلمان برای فصل جدید رقابت‌ها مجموعا ۲۱۲ میلیون یورو هزینه کرده‌اند.

این مبلغ صرف خرید و انتقال ۱۵۶ بازیکن جدید شده است. بر این اساس میانگین پولی که برای انتقال یا خرید یک بازیکن پرداخت شده در حدود یک میلیون و سیصد هزار یورو است که در قیاس با لیگ‌های بسیاری از کشورهای اروپایی رقمی بسیار نازل است.
\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/ab32598cb52.jpg\"یکی دیگر از تفاوت‌های بوندس‌لیگا در قیاس با لیگ‌های برخی دیگر از کشورهای اروپایی این است که سرمایه‌ای که در بوندس‌لیگا صرف خرید بازیکن جدید می‌شود، سال به سال افزایش نمی‌یابد.

به عنوان نمونه ۱۸ باشگاه بوندس‌لیگا دو سال پیش رقمی بالغ بر ۲۸۷ میلیون یورو صرف خرید و انتقال بازیکن جدید کرده بودند. اما رقمی که امسال صرف همین موضوع شده است، حکایت از کاهشی بالغ بر ۷۰ میلیون یورو دارد. 
البته باید یادآور شد که باشگاه‌ها تا روز اول سپتامبر هنوز فرصت دارند بازیکنان جدیدی را به تیم شان اضافه کنند.

باشگاه بایرن مونیخ حتی با فروش دو ستاره خود، یعنی تونی کروس به رئال مادرید به مبلغ ۳۰ میلیون یورو و مانژوکیچ به اتلتیکو مادرید به مبلغ ۲۲ میلیون یورو عملا بیش از ۵۰ میلیون یورو درآمد کسب کرده است. این در حالی است که انتقال ستاره دورتموند، روبرت لواندوسکی به‌ بایرن مونیخ برای مدیران این باشگاه هیچ هزینه‌ای نداشته است.

برخلاف بایرن مونیخ، بورسیا دورتموند ناگزیر بوده برای جبران انتقال لواندوسکی و تقویت تیم خود مبلغ هنگفتی را هزینه کند. دورتموند برای خرید \"ایموبیله\"، مهاجم ملی‌پوش ایتالیایی، بیش از ۱۸ میلیون یورو پرداخته و برای خرید آدریان راموس و ماتیاس گینتر و نوری شاهین ۲۷ میلیون یورو دیگر هزینه کرده است.

به این ترتیب با اختصاص ۴۵ میلیون یورو، باشگاه بورسیا دورتموند حدودا ۲۵ درصد کل پولی را که در این فصل بوندس‌لیگا صرف خرید و انتقال بازیکنان شده، را به اسم خود ثبت کرده است.

بایر لورکوزن نیز حدودا ۳۰ میلیون یورو صرف خرید بازیکن جدید کرده است. و باشگاه هامبورگ نیز با پرداخت بیش از ۲۳ میلیون یورو در رده سوم قرار دارد. با این حساب حدود نیمی از کل پولی که در فصل جدید صرف خرید و انتقال بازیکن جدید شده‌، عملا توسط تنها سه باشگاه دورتموند، لورکوزن و هامبورگ هزینه شده است و ۱۵ باشگاه دیگر نیز مجموعا رقمی در حدود ۱۱۰ میلیون یورو به این امر اختصاص داده‌اند.

منبع: دویچه ووله

  ۲  
آی اسپورت
2014-08-22 12:35:52
نظر دهید

۲ نظر
باورایی
جمعه ۳۱ مرداد ۱۳۹۳، ۱۲:۴۷
ممنون که رو خبر بوندسلیگا کار کردین.زمانی که تو آلمان افتخارشون اولی هوینس که قهرمانی جهان داره با اعتراف خودش برای یه مسئله ساده مالیاتی 3 سال به زندان میره معلوم هست که اون کشور تو هر چیزی پیشرفت میکنه.در مقابلش لیگ اسپانیا و ایتالیا که انواع شرطبندی یا تخلف مدیران بارسلون مثل ایران
-
جمعه ۳۱ مرداد ۱۳۹۳، ۱۲:۴۸
جالب بود ممنون
ولی به خدا دسته اول فوتبال آلمان هیچ معنی نداره! چرا فقط تو ایران از این الفاظ به کار برده میشه؟؟
تو آلمان دسته اول دوم به لیگای پائین تر میگن
لیگ اصلی فقط و فقط تحت عنوان بوندس لیگا بین مردم مشهوره و دسته های پائین هم حتی دیگه بوندس 2 و 3 گفته نمیشه و اونارو میگن دسته اول دوم!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر