فهرست
درس‌های روسی!
درس‌های روسی!

درس‌های روسی!

آی‌اسپورت- پس از مدت‌ها تیم ملی ایران به رهبری کی‌روش به مهمانی تیمی قابل احترام در عرصه بین‌المللی یعنی تیم ملی روسیه رفت. سابقه فوتبال روسیه با توجه به قدمت تاریخی تیم شوروی سابق نشانه‌های آشکار از صلابت و اصالت و سبک را دارد. ستارگان بزرگ فوتبال این نقطه جغرافیائی از کره زمین را می‌توانیم بی‌شمار نام ببریم. از یاشین و بلوخین و داسایف تا آرشاوین مردانی که هر کدام توانسته‌اند برای فوتبال این کشور افتخاراتی چون قهرمانی اروپا و قهرمانی المپیک را به ارمغان بیاورند و بی‌گمان روسیه یک بازی تدارکاتی بسیار مهم و در عین حال ناقض تئوری بود که اعلام می‌کرد کارلوس کی‌روش علاقمند نیست با تیم‌های بزرگ بازی کند و به دنبال حفظ رنکینگ تیم ملی فوتبال ایران است.

بازی با روسیه نشان داد که حضور مرد بزرگی در قواره کی‌روش بر روی نیمکت تیم ملی ایران علی‌رغم فراز و فرودهای اخلاقی و گاه به گاهی مدیریتی که عمدتا سلیقه‌ای است برای فوتبال ما چه نعمتی است. به بازی بر می‌گردیم و به نوعی سوال‌های ذهن کارلوس کی‌روش را با توجه به حضور نفرات و آرایش و انتخاب تاکتیک‌ها حدس می‌زنیم.

یک: در درون دروازه کی‌روش بار دیگر به دروازه‌بان اول بازی‌های مقدماتی خود یعنی بیرانوند فرصت داد تا با حضور در میدانی بزرگ خود را به محک بگذارد. بیرانوند چون همیشه بود او گاه به گاهی واکنش‌های عالی دارد و در برخی مواقع مردد است. او در نیمه اول نمایش بسیار بدی داشت اما در نیمه دوم بهتر شد. یک گل را تیر دروازه برای او نجات داد و در صحنه گل خورده همان اشتباهی را کرد که در بازی با الهلال در صحنه گل سوم کرد. بیرانوند نیاز به بازپروری روحی دارد. او این روزها شرایط خوبی ندارد و در این راه نیازمند شوک است.

دو:  خط دفاعی ما تئوری بازی با گینه را تکرار کرد و استفاده از حاج‌صفی و وریا غفوری بعنوان مدافعین کناری بود. باید بگوئیم در این بازی هم تئوری استفاده از حاج صفی در دفاع چپ چون تیم‌های ملی قبل از کی‌روش نتیجه خوبی نداد. میلاد محمدی نیاز به جانشین و رقیب دارد اما بی‌گمان حاج صفی با این جانشین و رقیب فاصله دارد. در سمت راست همکاری های وریا غفوری و جهانبخش چون ترکیب رضائیان و جهانبخش نیست اما شاید نیاز به بازی‌های بیشتری برای تصمیم نهائی در مورد دفاع‌های راست و چپ باشد. زوج قلب دفاعی ایران سید جلال تازه از بند مصدومیت رها شده و پورعلی گنجی بودند. زوجی که باید گفت در صحنه گل خورده مقصر بودند اما در بسیاری از دقایق بازی صلابت خوبی به خط دفاع دادند البته سن بالای سید جلال کمی مایه نگرانی است البته به نظر می‌آید زوج روزبه چشمی و پور علی گنجی هم می‌توانند مورد آزمایش قرار گیرند.

سه: از دید نگارنده تیم ملی با دو سیستم2-4-4 یا شاید بگوئیم با فاصله طارمی با آزمون با سیستم 1-1-3-1-4 و گاه به گاهی هم با روش 1-3-2-4 بازی می‌کند. تیم ملی دغدغه هافبک‌های تدافعی را دارد مردانی که در جلوی دیوار خط دفاع باشند و از سوئی ارتباط بین وینگرها و دفاع‌های کناری نیاز به کار بیشتر و شاید تعویض نفرات دارد.

چهار: تیم ملی در خط حمله به روش ضد حمله‌های سرعتی می‌اندیشد مردانی که بتوانند از حفره‌های تدافعی تیم‌های حریف در هنگام پیش روی این تیم‌ها عبور کنند و مردانی چون طارمی و آزمون در این بازی نمونه‌ای از ماکت گلزنی تیم ملی ما را نشان دادند.

تساوی در خاک روسیه نشان از نوید روزهای خوش دیگری برای تیم ملی ایران به رهبری کی‌روش بود امیدواریم بازی‌های تدارکاتی از جنس بازی با روسیه باز هم تکرار شوند.

۲۲ ۶  
آی اسپورت
2017-10-11 00:48:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۶ نظر
Ashkanredboy
چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶، ۰۱:۲۴
حاج صفی دو اشتباه پیاپی کرد. اول آفساید رو پر کرد و دوم با بلند کردن دست و دیر استارت زدن موفق به قطع توپ نشد. دو اشتباه مرگبار برای یک مدافع در جام جهانی پذیرفته نیست
۷
.فرهود
چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶، ۰۳:۴۴
کیروش... پیرمرد لعنتی دوست داشتنی.
۵
گیر بازار
چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶، ۰۷:۰۶
پرفسور یک درصدی چهار سوراخ بهتر از کیروش نیست؟جالبه چه فیلمی سر دادن بازیکن به تیم ملی درست کرده بود گفتیم میخواد چکار کنه.ابرو نذاشت برامون.چهارتا از الهلال خورد یه پنج شش تایی هم نخورد.تو لیگ هم دیگه پرسپولیس دستش رو شده و کار سختی داره.سلام رامون دیاز را به پرفسور بک درصدی برسونید
۳ ۱
.. ...
پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶، ۰۹:۰۷
جای خالی مناسب ...‌ و ..... شماست:)))
یه ایرانی
چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶، ۰۸:۵۴
جناب تورج عاطف

یکبار هم زیر یکی از نوشته هایتان مطلبی نوشتم که طق معمول دیگر دوستان بی جواب ماند ؛ انگار عزیزان نویسنده یا خبرنگار سایت را با روزنامه یکی گرفته اند که فقط باید نوشت و بعدش دیگر خواننده خواند و روزنامه را به کنار گذاشت مشکلی نیست . در نظر داشته باشید که وب سایت اینگونه نیست و بهتر است پاسخگوی دیدگاه هایی باشید که نوشته میشود . اما بعد :

ابتدای نوشته از روسیه چنان خوب گفته اید که اگر جنابعالی و دیگر خوانندگان یادتان باشد ؛ اولین بار کارلوس شغال در مسابقه ایران-روسیه از جایگاه بازی را تماشا کرد و به اصطلاح رونمایی شد . نتیجه بازی را یادتان هست ؟؟؟؟؟
ایران 1-0 بازی را برد و پیروز شد . آن روز علی منصوریان بصورت موقت مربی تیم ملی بود . قصد من دفاع از علی منصوریان به تنهایی نیست . ولی آیا آن روز کسی برای تیم ملی آنچنانکه در این مساوی دیشب به به و چه چه میکنید ؛ به به و چه چه کرد ؟؟؟؟؟ یا چون کارلوس شغال الان باز هم به روش معمول دفاع اتوبوسی و ضد حمله برای زدن یک گل شانسی آن هم به واسطه استعداد و نبوغ مهاجمان نه تاکتیک مشخص ؛ یک مساوی از روسیه گرفته ؛ تیم روسیه با صلابت شد ؟؟؟؟؟
الان منصوریان کجاست ؟؟؟؟ الان کادر فنی ایرانی تیم ملی کجاست ؟؟؟؟؟؟ در 6 سال گذشته که این کلاش سرمربی تیم ملی بوده چند نفر در کنار ایشان تجربه کسب کرده اند ؟؟؟؟؟؟ کسی که به همکاران هموطن خودش هم رحم نمیکند و از پشت خنجر میزند . وقتی از شجاعی میپرسیم ؛ او از نکونام برایمان میگوید و هیچکس توجهی به جواب نکونام به حرفهایش نمیکند .

بله منصفانه قضاوت کنیم ؛ با دفاع اتوبوسی 11 نفره ما در آسیا بهترینیم و حرفی در آن نیست ؛ چرا که در بازی با سوریه از تعداد دفاعها یه چند نفر را کم کردیم تا به اصطلاح حمله کنیم ( البته بماند که ما هیچ تمرین یا برنامه ای برای این نوع بازی تا حالا نداشته ایم و فقط دفاع تمرین کرده ایم ) نتیجه اش یک مساوی 2-2 شد . تیمی که در 10 بازی گل نخورده بود در یک بازی 2 گل خورد . اما آیا بازی با روسیه رو خوب نگاه کرده اید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
واقعا ما باید به این نوع بازی و دفاع امیدوار باشیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ من دیشب چیزی برای امیدواری ندیدم و در همان دفاع هم ضعفهای بیشماری داشتیم که مقصرش کارلوس شغال است و خط دوم نوشته شما ؛ آنجا که نوشته اید :
" بی‌گمان روسیه یک بازی تدارکاتی بسیار مهم و در عین حال ناقض تئوری بود که اعلام می‌کرد کارلوس کی‌روش علاقمند نیست با تیم‌های بزرگ بازی کند و به دنبال حفظ رنکینگ تیم ملی فوتبال ایران است."
متاسفانه از صحبتهای مربی روسیه مشخص شد که این بار هم ما با تیم دوم یک کشور بازی کرده ایم و نه تیم اصلی ؛ همه هم میدانیم که تیم دوم یعنی چه ؛ و در کنارش بازی دوستانه چه معنی دارد . در این بازی دیدیم که روسیه بازی ما را به خوبی میشناخت ؛ خیلی راحت بازی میکرد ؛ بیخود به عمق دفاع نمیزد ؛ سعی میکرد به آرامی کمی دفاع سه لایه ما را که در نیمه خودی فشرده بود را رو به نیمه خودی کِش بدهد و باز کند و با یک پاس قطری بلند جریان بازی را عوض میکرد و بقیه را بهتر از من میدانید . گلی که خوردیم ؛ توپی که به تیر خورد ؛ سانترهای متوالی که گاها با خوش شانسی قطع میشد و فشاری که به دفاع مرکزی میآید . در نظر بگیرید که در این نوع بازی بازیکنان لایه دوم و سوم که وظیفه شان کمک به خط دفاعی است عملا از بازی خارج میشوند و وقتی مدتی از بازی بگذرد کلا سردرگم بازی خواهند کرد . خوش شانسی بزرگ ما دیشب این بود که بازی دوستانه بود و تیم دوم روسیه بازی میکرد و ما گل اول را زده بودیم وگرنه معلوم نبود آیا ما هم مانند کره 4 تا میخوردیم یا بیشتر .
با توجه به اینکه حداقل تا پایان جام جهانی این شغال مربی تیم ملی است ؛ اگر میخواهیم در جام جهانی نتیجه ای متفاوت از دوره های گذشته بگیریم ؛ بی توجه به خواسته ایشان که علاقمند به بازی با تیمهای بزرگ نیست ؛ باید چندین بازی تدارکاتی مهیا کنیم تا حداقل این سیستم دفاعی نصف و نیمه که در 6 سال گذشته ایشان رویش کار کرده و هنوز با تلنگری میشکند را آبدیده تر بکنیم . وگرنه خیالتان راحت اگر دیروز یک مسابقه رسمی و اصلی را در مقابلشان داشتیم و مهره های تاثیرگذارشان در بازی بود قطعا نتیجه این نبود و در جام جهانی هم نتایج متفاوت از بازیهایی خواهد بود که تا حالا داشته ایم برای رنکینگ فیفا .
ما نیاز به بازیهای تدارکاتی بیشتر با تیمهای بیسار قویتر از توگو و حداقل در حد و اندازه روسیه داریم تا موفق شویم . شکر خدا حمله که نداریم و روش بازی ما حمله ای نیست که اگر یک گل خوردیم بتوانیم جبران کنیم ؛ حداقل این دفاع نیم بند را آبدیده کنیم تا شاید یا مساوی کنیم یا با زدن یک گل شانسی و بعد دفاع فشرده همچنانکه در مقابل تیمهای آسیایی بازی میکنیم به نتیجه ای برسیم.
تیم شانزدهم جدول با دو گل زده در هفت بازی
چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶، ۰۹:۳۸
کسی که پاش به توپ خورده باشد می فهمد پاس عرضی تند و تیز غیرقابل مهار است.
سید جلال فوق العاده بود. روی گل روسیه حاجی صفی جا ماند و بازیکن مستقیم پور علی گنجی توپ را وارد دروازه کرد ((نویسنده ... آدرس غلط می دهد و به سن سید جلال گیر می دهد‌!!!

طارمی درین بازی فوق العاده بود و کاوه رضایی نشان داد برای نیمکت نشینی هم گزینه مناسبی نیست ((نویسنده درین باره چیزی نمی نویسد چون برایش سنگین و دردناک است. شل کن عموویی)))


((امان از نویسندگان مواجب بگیر و البته با تمایلات رنگی)))
۸
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر