فهرست
حالا بگذریم
حالا بگذریم

حالا بگذریم

آی اسپورت – کمک به زلزله زده‌ها در صدر اخبار قرار گرفته. در این میان اهالی ورزش نقش خود را به درستی ایفا کرده و اگر بگوییم ورزشکاران جلوتر از بقیه در صف کمک رسانی ایستاده‌اند، اغراق نکرده‌ایم؛ همین ورزشی که گاهی با حاشیه‌ها و موضوعات پیش پا افتاده روزمره انتقادات فراوانی را متوجه خود می‌بیند، این بار اما به خاطر اقدامات انسان‌دوستانه و روحیه جوانمردانه‌اش در صدر اخبار قرار گرفته و به مردم غمگین و ناراحت کشور امید و شادی می‌بخشد؛ این خاصیت ورزش و ورزشکاران در کنار همه انتقاداتی که گاهی به آنها می‌شود باید برجسته و بارز دیده شود.

در روزهایی که ورزشکاران وسط گود آمده و در انجام مسوولیت اجتماعی و اخلاقی خود از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنند، موضوعاتی مطرح می‌شود که نگاه به ورزش و ورزشکاران را تغییر می‌دهد و زیبایی‌ها و قشنگی ورزش را به حاشیه می‌راند. بحث جادوگری و رمالی در فوتبال و افشای یک ماجرای کهنه و قدیمی- کهنه از این جهت که 15 سال پیش همین روزنامه‌ها با گزارش‌های مفصل به آن پرداخته بودند- در شرایطی که فوتبال و ورزش اولویت‌های دیگری دارد، کمی شائبه انگیز است. به نظر می‌رسد هرگاه فوتبالی‌ها با صدا وسیما بر سر موضوعات مالی مثل حق پخش مسابقات فوتبال به چالش بر می‌خورند، یک موضوع بزرگ ساخته می‌شود و آنچنان به آن دامن زده می‌شود که انگار درد فوتبال همین است و ریشه فساد همین‌جاست. این جمله از عادل فردوسی پور که اگر فوتبال را دوست دارید این آیتم را ببینید و اگر فوتبال را دوست ندارید بازهم این آیتم را ببینید، به بیننده القا می‌کند که حتما این بخش را ببیند. آنهایی که فوتبال را دوست ندارند، با دیدن جادو، جنبل و رمالی که به کل فوتبال کشور تعمیم داده می‌شد، بی‌شک از این پس به فوتبال علاقه‌مند نخواهند شد؛ آنهایی که فوتبال را دوست دارند و با عشق، بازی‌های فوتبال را نگاه می‌کنند هم با دیدن این تصاویر و شنیدن این حرف‌ها دچار تردید و نگرانی‌هایی درباره فوتبال می‌شوند.

بی‌شک در هر صنف و هر جامعه‌ای اگر تا این حد کنکاش و جست‌و‌جو شود می‌توان رگه‌های مشابهی از خرافه‌گرایی دید. آیا رسانه‌ها تا این میزان که به فوتبال حساس هستند، به سایر حوزه‌ها سرک کشیده‌اند تا ببینند که آیا رگه‌های خرافه وجود دارد یا نه؟ در فوتبال هم طبیعی است که یکی دو مربی گرایشاتی به این موضوعات داشته و در کارشان این مسائل دیده شود اما این موضوع را نمی‌توان به تمام فوتبال تسری داد که تمام مربیان و لیگ برتر آغشته به رمالی و جادو شده‌اند. اینکه ما یک موضوع کهنه و دستمالی شده که تنها شاید جذابیت‌های آنی و لحظه‌ای برای مخاطب ایجاد کند را به این شکل گسترده منعکس کنیم و فوتبال را آلوده‌تر از آنچه هست به مخاطب نشان دهیم یعنی نه تنها فوتبال را دوست نداریم که گاهی به خاطر منافع خودمان، به منافع فوتبال چشم می‌بندیم.

سال‌هاست که موضوع حق پخش تلویزیونی و درآمد باشگاه‌ها دغدغه اصلی فوتبال بوده اما هیچ‌گاه در رسانه ملی- در هیچکدام از برنامه‌ها- به این موضوع اساسی و کلیدی پرداخته نشده و جالب اینکه هرگاه این مطالبه از سوی فوتبالی‌ها مطرح می‌شود، یک حاشیه بزرگ و پرطمطراق در رسانه ملی ذهن‌ها را به سوی دیگری سوق می‌دهد تا بحث اصلی به حاشیه رانده شود. ساختن تصویری سیاه از فوتبال و نمایش آن در شرایطی که باشگاه‌های ما به دلیل دریافت نکردن حق واقعی خود- حق پخش- به قهقرا می‌روند و در ورشکستگی کامل، نگران حذف از آسیا و نگرفتن مجوز حرفه‌ای‌گری هستند، نشانه دوست داشتن فوتبال و ورزش نیست. در این شرایط با تمام محدودیت‌ها و خط قرمزها اگر به کمک باشگاه‌ها می‌آمدیم و برای وصول حقوق واقعی فوتبال کاری می‌کردیم، آن‌وقت ادعای دوست داشتن فوتبال برای‌مان قابل هضم و پذیرفتنی بود.

فساد در فوتبال نشانه‌های آشکاری داشته و دارد که برای دیدن آنها لازم نیست به گذشته دور سرک بکشیم و پرونده‌های خاک گرفته را مرور کنیم، بلکه اگر نکته سنج بودیم، در برنامه زنده جلوی میلیون‌ها بیننده حسین هدایتی مدیرعامل استیل آذین به صراحت اعلام کرد که رییس سازمان لیگ به او پیشنهاد داده که فلان مربی را انتخاب کن تا در لیگ بمانید. اگر فوتبال را دوست داریم و اگر به دنبال افشای پشت پرده‌ها و فساد واقعی هستیم، همین یک مورد می‌توانست کالچوپولی فوتبال ایران باشد اما از کنارش با این جمله گذشتیم‌: «آقای هدایتی حالا بگذریم... !»

۱۵۸ ۸  
آی اسپورت
2017-11-16 10:43:00
نظر دهید

۸ نظر
ظالم فردوسی پور
پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶، ۱۱:۱۷
آقای زاهدیان در درستی نوشتتون هیج شکی نیست و باید از شما تشکر کرد که چنین مقاله ای نوشته اید . در واقع این حرف ما بود ولی ما تریبونی ندارید و شما از تریبونتون بهترین استفاده رو کردید.
ولی یک انتقاد دارم نه از شما بلکه از صنف روزنامه نگاری. در مورد همین ماجرای پیش آمده(جادو و جادوگری)مثلا.
استارت بحث رو ظالم کیروشی پور در برنامه نود زد ولی تقریبا اکثر روزنامه های ورزشی و سایت ها به طور مفصل به اون پرداختن. جامعه روزنامه نگاری نباید در چنین تله ای می افتاد. و میشه نتیجه گرفت که :
1-یا روزنامه نگارا از بصیرت کافی برخوردار نیستن وموضوعات مختلف رو نمیتونن از جهت اهمیت طبقه بندی کنن.
2- یا مطبوعات اصلی کشور دست در دست ظالم فردوسی پور و فدراسین به طور عمد مسائل مهمتر رو نادیده میگیرن.
و در هر دو حالت فاجعه است.
علی
پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶، ۱۱:۲۲
دقیقا این بحث جادوگری که توسط صداوسیما به راه افتاده هدفی جز ساختن تصویری سیاه از فوتبال و احتمالا به حاشیه راندن مطالبه حق پخش ندارد!
مارال
پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶، ۱۴:۴۷
دیدن خبری نیس و کم کم این حق پخش داره جدی میشه اومدن اینو بحثو انداختن وسط.
amiR
پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶، ۱۱:۴۹
عکس چه ربطی به جادوگری داره؟!!!!!!! اینا قبرستونن :|
حرف حساب
پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶، ۱۲:۲۴
کاملا موافقم! بیگ لایک!
حمید
پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶، ۱۲:۴۹
شما به عنوان روزنامه نگار خیلی بهتر از من می دونید که یک سری موضوعاتی به هیچ وجه موضوع روز نیست. مثلا آدم در مورد انیشتن بخواد مطلب کار کنه فرقی نمی کنه امروز باشه یا فردا یا هفته دیگه یا سال دیگه. اون شب هم بحث جادوگری به هیچ وجه موضوع روز نبود. هزار موقعیت دیگه برای مطرح کردنش بود. اما اون شب موضوع روز چی بود به نظرتون؟
غیر از این بود که ماجرای استعفای آقای طاهری به خاطر اختلاف با اسپانسر مال مردم خور باید بررسی می شد؟
همه دیدیم عادل روی بحث ارقام دریافتی برهان مبین بابت بلیط فروشی که مجموعا در حدود 3 میلیارد می شد چه قدر مانور داد. چرا اون شب و هیچ وقت بحث اسپانسر و رقم 20 میلیاردی براش مهم نبود؟ تازه برهان مبین حداقل 4 تا داربست الکی نصب کرده، یک سیستم بلیط فروشی راه انداخته و یک سایت هم زده. خلاصه اینکه حداقل یه کارایی کرده دیگه اما شرکت نگاه پردازان امین سیما کیش که مال شیرازی و دوستانه مطلقا و مطلقا هیچ کاری نکرده. پس چرا عادل حاضر نیست براش برنامه بذاره؟ چطوره که وقتی ارقام خیلی پایین تر برای بحث لباس تیم ملی و پرسپولیس بود دو سه تا برنامه اختصاص داد ولی برای بحث اسپانسر با رقم 20 میلیاردی دزدی از جیب هوادارا حاضر نیست برنامه بذاره؟
دلیلش از نظر من اینه که می دونه آقای طاهری اگه موفق بشه پول ما رو از اسپانسر بگیره بعدش حتما میاد سراغ تلوزیون و برنامه 90. بنابراین ترجیح میده مطلبی که در اون به نوعی از طاهری حمایت بشه پخش نشه. خنده داره که توی نود از موفق ترین مدیر 20 سال اخیر پرسپولیس فقط و فقط انتقاد شنیدیم.
عه! اقا چرا می خندی؟
پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶، ۱۳:۱۴
تازه این مباحث مربوط به جادوگری فعلا مقدمه چینی هست..
احتمالا در روزهای آینده همین مبحث رو هم به سمت پرسپولیس نشانه خواهند گرفت!
میلاد
پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶، ۱۳:۲۷
یه کم از این داستان جادوگری فاصله بگیرید لطفا ...تو صدا سیمای میلی همین چند وقته پیش یارو اومده میگه زلزله اومده بلا نازل شده درس عبرت بشه برای بقیه مردمم کمک نخوان از دولت...با این طرز فکر میخوان مملکت اداره کنن؟؟؟؟؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر