فهرست
از دلقک تا کارچاق‌کن؛ حق با دایی است یا تلویزیون؟
از دلقک تا کارچاق‌کن؛ حق با دایی است یا تلویزیون؟

از دلقک تا کارچاق‌کن؛ حق با دایی است یا تلویزیون؟

آی اسپورت - شوخی نه‌چندان مناسب مجری یك برنامه تلویزیونی با علی دایی جنجال به پا كرده و باعث شده شهریار از او به عنوان یكی از كارچاق‌كن‌های صداوسیما نام ببرد! البته این اولین بار نیست كه بین دایی و تلویزیون اصطكاك به وجود می‌آید؛ چه اینكه پیش‌تر نیز به دفعات شاهد اتفاقات مشابه بوده‌ایم. حالا گاهی تلویزیون حرف بیراه زده و كار بیجا كرده، گاهی هم دایی زیادی تند رفته و عكس‌العمل نامناسب نشان داده است. برخی از پرونده‌های دایی و تلویزیون را به عنوان مشتی از خروار مرور می‌كنیم؛ وگرنه بدیهی است كه بررسی همه آنها، مثنوی هفتاد من كاغذ می‌شود.

گوران؛ كمدین یا دلقك؟

نقطه اوج بحران بین دایی و تلویزیون جایی بود كه پای كمدینی به نام سامان گوران به جام‌جم باز شد و در برنامه «خنده‌بازار» شروع به تقلید صدا و حركات علی دایی كرد. گرچه از هر سه شهروند ایرانی یك نفر استعداد تقلید صدای دایی را دارد(!) اما انصافا كار گوران در این زمینه بسیار هنرمندانه بود و هواداران زیادی هم پیدا كرد. دایی اما واكنش شدیدی به موضوع نشان داد و مطالب تندی هم علیه این كمدین به زبان آورد. كار به جایی كشید كه دایی، گوران را «سرباز فراری» و «دلقك» معرفی كرد و این چهره تلویزیونی هم برای دلجویی از او سر تمرین تیمش رفت. گوران كه البته خیلی هم زود از تلویزیون خارج شد، معمولا در اجراهای بیرون از سازمان تندروی‌های بیشتری داشت و حتی ادای تصادف شدید دایی را هم درآورد.

حق با چه كسی بود؟ به نظر می‌رسد در این مورد واكنش دایی نامتناسب بود. به هر حال تقلید كمدین‌ها از چهره‌های مشهور در سراسر جهان رواج دارد و هیچ چیز عجیبی نیست. هرچند گاهی در كار گوران تندروی‌هایی هم وجود داشت.

بازیگری كه كتك خورد

دو سال پیش سایپا برای بازی با سپیدرود به رشت رفته بود كه حاشیه‌ای عجیب پیش آمد. در جلسه فنی سایپایی‌ها كه در هتل برگزار می‌شد، یك بازیگر گمنام صداوسیما كمی به دایی و بازیكنانش نزدیك شد. در این میان دایی تصور كرد او جاسوس سپیدرود است، مشاجره در گرفت و بعدتر آن بازیگر در گفتگو با صداوسیمای مركز گیلان مدعی شد دایی او را كتك زده است. سرمربی وقت سایپا هم حسابی از این مساله شاكی شد و گفت چون تلویزیون تریبون خودش را برای طرح ادعاهای واهی در اختیار این فرد گذاشته، دیگر با هیچكدام از برنامه‌های صداوسیما مصاحبه نخواهد كرد. جالب است كه دایی تا همین امروز روی عقیده‌اش پافشاری كرده است. او حتی در نشست‌های خبری هم از حضور میكروفن و دوربین‌های صداوسیما در مقابل خودش جلوگیری می‌كرد.

حق با چه كسی بود؟ بسیار دشوار است كه دراین مورد حق را به دایی بدهیم. تلویزیون گیلان صرفا ادعاهای یك نفر را بدون جهت‌گیری منعكس كرده و آماده بوده در قبال دایی هم همین كار را انجام بدهد. از سوی دیگر گیریم كه شبكه باران در این مورد مقصر بود، گناه بقیه شبكه‌ها و خبرنگاران صداوسیما چه بود كه باید بایكوت می‌شدند؟

زیرنویس‌‎های جنجالی

علی دایی یكی از چهره‌های مطرح كشور بود كه بعد از زلزله كرمانشاه، از مردم برای كمك به حادثه‌دیدگان پول جمع كرد. پس از مدتی بحث احضار سلبریتی‌های فعال در این ماجرا و بررسی حساب‌های‌شان به میان آمد. در آن مقطع خبر احضار دایی هم از طریق شبكه خبر زیرنویس شد تا دوباره شهریار خشمگین شود. او بارها علیه این رویكرد تلویزیون موضع گرفت و حتی صداوسیما را به خصومت شخصی با خودش متهم كرد. دایی در مراسم جشن تولدی كه خبرنگاران بهمن‌ماه سال گذشته برایش گرفته بودند مدعی شد صداوسیما به طور كلی تصور نادرستی در مورد او دارد و تلاش می‌كند به اعتبار وی لطمه بزند.

حق با چه كسی بود؟ به هر حال شبكه خبر، كار اطلاع‌رسانی را انجام داده و منشأ احضار دایی نبوده است. در عین حال گلایه دایی از اینكه به او مجالی برای دفاع داده نشده هم بیراه نبود.

غائله ماساژور شخصی

آخرین تجربه مربیگری دایی در فوتبال ایران مربوط به حضورش در سایپا می‌شد كه دو هفته پیش از پایان فصل گذشته به جدایی انجامید. دایی بعد از اخراج شدنش از سایپا، مصاحبه بسیار تندی علیه مدیرعامل این باشگاه انجام داد. پس از آن بود كه بخش خبری بیست‌وسی تریبونش را در اختیار مدیران سایپا گذاشت تا علیه دایی افشاگری كنند. در این مصاحبه، مسایلی در مورد مبالغ دریافتی شهریار و نیز حضور یك نفر در تیم به عنوان ماساژور شخصی او(!) مطرح شد كه سروصدای زیادی كرد. دایی هم البته این موضوع را سخیف خواند، ادعاهای مطرح‌شده را تكذیب كرد و باز هم به این بخش خبری تاخت. در جریان آن ماجرا، شورای نظارت بر صداوسیما به بخش خبری بیست‌وسی تذكر رسمی داد.

حق با چه كسی بود؟ چندان قابل قضاوت نیست. شاید افراد درون تیم بهتر بتوانند در مورد صحت و سقم این مسایل داوری كنند.

پول بده، صغر سنی بگیر

در مورد اخیر اما مجری یك برنامه صبحگاهی با گلزنی علی دایی به تیم‌های ضعیف برای خلق ركورد تاریخی‌اش شوخی كرده و به او پیشنهاد داده با پرداخت مبلغی، شناسنامه‌اش را كوچك كند تا بتواند به تیم ملی برگردد. دایی هم در مقابل از شخص رییس قوه قضاییه خواسته با این موضوع به عنوان سر نخ كارچاق‌كنی در صداوسیما برخورد كند. بعد از این واكنش و البته عكس‌العمل‌های منفی دیگر بود كه برنامه مزبور آیتمی حماسی برای دلجویی از علی دایی ساخت و به نمایش گذاشت.

حق با چه كسی بود؟ در این مورد بیشتر به نظر می‌رسد دایی محق بوده باشد. شوخی بد نیست، اما مطالب طرح‌شده توسط این مجری، بسیار كلیشه‌ای، دستمالی‌شده و تا حدی توهین‌آمیز بود.

 گل

 

۹    
آی اسپورت
2019-10-18 02:02:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر