فهرست
پنجره بسته معرفت؛ كاش «پادوپئيچ» بودی
پنجره بسته معرفت؛ كاش «پادوپئيچ» بودی

پنجره بسته معرفت؛ كاش «پادوپئيچ» بودی

آی اسپورت - وضعيت رقت‌بار پادوانی در برزیل، تصویری تلخ و گزنده از مرام و معرفت نم‌كشیده ایرانی است؛ سرزمینی كه بلندتر از همه دنیا لاف «میهمان‌نوازی» می‌زند، اما پای عمل كه می‌رسد بیگانه ویلچرنشین‌شده‌اش را وا می‌دارد درد دشواری ادرار كردن را برای 80 میلیون نفر جار بزند؛ شاید فرجی شد و كارفرماهای سنگدل كارش را راه انداختند. لئوناردو پادوانی، با آن قد و بالای رعنا صحیح و سالم روی هر دو پایش به ایران آمد. غریبه محجوبی بود؛ نه مثل بعضی آفریقایی‌های بیمار و بنجل كه فقط جیب ایجنت‌ها را پر می‌كنند و نه مثل برخی عراقی‌ها كه باشگاه باید مثل برده در خدمت‌شان می‌بود و حتی مهریه زن صیغه‌ای ایرانی‌شان را هم تقبل می‌كرد.

او به معنای واقعی كلمه «آقا» بود و هنوز هم هست؛ آنقدر كه موقع خروج از ایران، با وجود همه ناملایمتی‌ها بلندترین و صمیمانه‌ترین پیام قدردانی را خطاب به مردم كشورمان نوشت و رفت. پیشامد است و پیش می‌آید. پادو در ایران سلامتی‌اش را جا گذاشت و رفت. كسی مقصر نیست. زمین خوردن او اما سنگ محك خوبی برای وجدان و مردانگی مدیران این فوتبال بود؛ آزمونی كه آقایان دوباره از آن بازنده بیرون آمدند. تلخ است كه باشگاه استقلال پول پادو را به او نمی‌دهد و از ساده‌ترین وظایف انسانی و اخلاقی‌اش عدول كرده. درست در روزهایی كه صدر تا ذیل این باشگاه در نبردی نفسگیر با ثانیه‌ها در تلاش بودند طلب ده برابر شده پروپئیچ را به او بدهند، یك خارجی به مراتب مفیدتر و عزیزتر هم بود كه زیر غبار فراموشی، حتی برای قضای حاجتش هم مصیبت داشت.

چه خوب مردمانی بودیم ما كه پادو را وادار كردیم فارسی بنویسد و چه بد كه متن او به زبان مادری ما، التماس یك بیمار كمرشكسته برای پس گرفتن حقش بود. بیچاره پادو كه بازوی آهنین فیفا پشتش نیست. نگون‌بخت او كه حقش را از مسیر محبت می‌خواهد، نه محرومیت. زمانه انسان‌ستیزی است. ضجه‌های این پسر، گم می‌شود لای قهقهه مدیرانی كه از باز ماندن پنجره در پوست خود نمی‌گنجند. حالا چه باك كه پنجره محبت و انسانیت را گل گرفته‌اند؟ مهم این است كه استقلال به زودی می‌تواند یك بازیكن خارجی دیگر بگیرد؛ كسی كه تا دینار آخر حق و حقوقش را خواهند داد، البته اگر به خاطر این باشگاه «فلج» نشود و دردهای یواشكی‌اش را فریاد نكشد. كاش «پادوپئیچ» بودی پادوی مهربان. گاهی «شرمنده‌ایم» هم یك كلمه ناقص شرم‌آور است.

۳۶ ۴  
آی اسپورت
2019-07-22 00:12:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
علیرضا
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸، ۰۰:۱۵
مگه نمیتونه شکایت کنه؟با مسیر محبت تو ایران جواب نمیده باید با شکایت پولشو بگیره
ایرانی
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸، ۰۰:۳۵
بنده به عنوان یک استقلالی از تمام طرفداران این تیم خواهش میکنم به پیچ مدیر عامل باشگاه اقای فتحی بروید و خواهان پرداخت دستمزد این بازیکن محبوب برزیلی مون باشیم
۱
Reza
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸، ۰۱:۲۸
به یک دلیل نه تنها باید حق و حقوقش را داد بلکه معتقدم باید حمایت مادام العمری از این او به عمل آید.
فرق است بین بازیکنی که به سلامت به جای دیگری رفته و طلبی هم دارد
با آو که هر چه داشت گذاشت و دست خالی رفت.
۱
محسن
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸، ۰۱:۳۲
چشمانمان را ببندیم.تصور کنیم علیرضا خمسه مشغول روایت کردن این ماجرا،در کشور دیگری است.و از تفاوت رفتارهای انسانی در ایران و کشور دیگری سخن میگوید.شرافتا و وجدانا و ناموسن،چندتا ایرانی مثل سگ پاچه راوی ماجرا را میگیرند؟!!!!آقا یه مرد مورد اعتماد پیدا بشه و شماره حساب بدهد برای گلریزان.خداییش بی مهری به این بازیکن،از حد و حساب گذشت.آقا به خدا آبی و قرمز نداره،خجالت کشیدیم.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر