فهرست
یادداشت روز: بالوتلی بزرگترین چالش دوران مربیگری راجرز
یادداشت روز: بالوتلی بزرگترین چالش دوران مربیگری راجرز

یادداشت روز: بالوتلی بزرگترین چالش دوران مربیگری راجرز

ریک جولی

آی اسپورت- خبر خوب برای لیورپول این است که ماریو بالوتلی، هرگز در زمین فوتبال کسی را گاز نگرفته است. او به سمت بازیکن تیم جوانان دارت پرتاب کرده است، به طور سرزده از یک زندان زنان بازدید کرده و در یک کنفرانس مطبوعاتی زمانی که بازیکن منچستر سیتی بود اعلام کرد که حاضر است رایگان برای اینتر میلان بازی کند، اما او هرگز بازیکن تیم مقابل را به عنوان یک اسنک گاز نگرفته است.

از آنجا که دیوانگی های ماریو به ندرت از روی بدجنسی است، شوخی های او می تواند سرگرم کننده و گاهی اوقات احمقانه باشد اما او،  لوئیس سوارس دوم نیست.  این هم می تواند یک تعریف باشد و هم یک انتقاد. بسیاری از شیطنت های بالوتلی به اندازه مهاجم اسبق لیورپولی ها جدی و خطرناک نیستند اما همین طور هم شاهکارهای او به خوبی سوارس نیست.  بالوتلی دارای پتانسیل بسیار بالایی است. اما توانایی های سوارس علی رغم جنجال هایش، اثبات شده بود.

به همین دلیل است که  بارسلونا نزدیک به 90 میلیون یورو برای این مهاجم اروگوئه ای پرداخت کرده است، در حالی که میلان با کمتر از یک چهارم آن قیمت، حاضر به فروش بالوتلی به لیورپول شده است. بالوتلی یک سال و نیم در روسونری حضور داشت. او دو فصل و نیم  هم در منچستر سیتی بود؛ قبل از آنکه آنها از انتظار برای به بلوغ رسیدن او خسته شوند. بسیاری در ورزشگاه اتحاد برای رفتن او کمک کردند و سیتی، پس از ترک او و مبارز تمرینی او یعنی روبرتو مانچینی که البته مربی او هم بود، شهرت خود را به عنوان \"Fight Club\" (اشاره به فیلمی از دیوید فینچر) در لیگ برتر از دست داد.

اگرچه لیورپول داشت به یک زندگی آرام پس از سوارز و یک زندگی بدون جنجال با حضور کاراکترهای قابل پیش بینی مانند آدم لالانا و  ریکی لمبرت که اخبار اطراف آنها کاملا مثبت است، عادت می کرد اما به نظر می رسد برندان راجرز، تصمیم گرفته است تا دست به یک قمار بزند. مشخص است که کار کردن با سوار، راجرز را ناراحت نکرده است و او خواستار یک پازل دیگر برای حل کردن است.

گزارش ها می گویند لیورپول دردسرهای زیادی برای یافتن یک مهاجم کلاس بالا داشت. آنها جستجوهای کاملی انجام دادند و نمی توانند وانمود کنند که بالوتلی انتخاب اول آنها بوده است، آنهم زمانی که راجرز به شکل قاطعانه سه هفته پیش ارائه پیشنهاد برای خرید او را رد کرد. با این حال، قبل از این که کسی بخواهد این حرکت را از سر ناچاری بداند ، این خرید نشان دهنده اعتماد به نفس بالای راجرز است. بسیاری از مربیان حتی فکر قرارداد بستن با بالوتلی را نمی کنند، اما این مربی اهل ایرلند شمالی به وضوح معتقد است که در جاهایی که دیگران شکست خورده اند او می تواند موفق شود.

بالوتلی آزمونی است برای اندازه گیری مدیریت و مهارت های مربیگری. اگرچه ریسک این اقدام بالاست اما  در مقابل پاداش ها نیز می تواند فوق العاده باشد. بازیکنانی مانند سوارس، دانیل استوریج و رحیم استرلینگ تحت هدایت راجرز، رشد بسیار سریع و زیادی داشته اند. بالوتلی ممکن است از هر کس دیگری با استعدادتر باشد. او ترکیبی از توانایی های فیزیکی و فنی است که تقریبا در جهان فوتبال بی نظیر است.


او ترکیبی از یک قهرمان بوکس سنگین وزن با سرعت نادر - زمانی که او بخواهد از آن استفاده کند- و استعداد شوتزنی، قابل توجه است که او را قادر می سازد تا از فواصل دور به گل برسد.  بالوتلی در بهترین حالت خود – مثلا در پیروزی 6-1 سیتی مقابل منچستر در سال 2011 یا پیروزی در مرحله نیمه نهایی ایتالیا بر آلمان در یورو 2012 – گزینه ای بسیار جذاب است. نکته قابل توجه اینکه هر دوی این عملکردها تحت هدایت مانچینی و چزاره پراندلی اتفاق افتاد، که پس از آن به او ایمان آوردند. نگرش مثبت ذاتی راجرز ممکن است او را قادر سازد تا  بالوتلی را متقاعد کند که مربی به او اعتقاد دارد.

در مورد افول بالوتلی هم اغراق آمیز برخورد شده است. او در بهترین دوران حرفه ای خود 18 گل در فصل گذشته به ثمر رساند، که با توجه به تیم متوسط میلان شاهکار به نظر می رسد؛ با این حال او هنوز هم استعدادهای کشف نشده زیادی دارد. همان قدر که ثبات و تداوم سوارس ثابت شده بود، به همان اندازه تمرکز بالوتلی هنوز هم جای شک دارد.

با این حال یک سابقه دلگرم کننده در آنفیلد وجود دارد. هنگامی که استوریج در ژانویه 2013 به لیورپول پیوست، به او هشدار داده شده بود که این آخرین شانس او در یک باشگاه بزرگ است. بالوتلی، در سن 24 سالگی، کاملا در وضعیت مشابه او نیست؛ بچه تخس دیگر بچه نیست. هنوز هم برای اطمینان از  بزرگی او می بایست  صبر کرد. تکرار 31 گل سوارس  در فصل گذشته، می تواند یک  شروع باشد.

علاوه بر کاهش بار مسئولیت از روی استوریج، او می تواند یک مزیت دومی هم برای لیورپول داشته باشد. از نظر تاکتیکی، الکسیس سانچس جایگزین ایده آل برای بازیکن اروگوئه ای بود. توانایی های او برای بازی در بال کناری و یا به عنوان یک مهاجم می توانست برای راجرز مناسب باشد. در حالی که بالوتلی در خط حمله بهتر است و تطبیق پذیری او  می تواند تغییر بین 1-3-2-4 و 3-3-4 را تسهیل کند. ورود او ممکن است نشانه بدی برای لمبرت باشد. در حال حاضر ممکن است پنالتی زن سابق ساوتهمپتون هر گونه رقابت  را در تمرینات مقابل بالوتلی ببازد.

خطر اصلی آوردن بالوتلی، به هم خوردن ثبات رختکن تیم است. او همیشه آماده حاشیه سازی از هیچ و پوچ است. زمانی که در سیتی بود ، با یک تصمیم عجیب در حمام خانه خود دست به آتش بازی زد و دردسر زیادی درست کرد. شکستن دستگیره ی در از دیگر کارهای او در سیتی بود. مانچینی در واکنش به این کار با بی تفاوتی گفت: \"اگر او به در آسیب زده، خود او خسارتش را می پردازد.\" با وجود تمام این اختلالات و هرج و مرج ها بالوتلی می تواند مزایای زیادی ارمغان بیاورد، او هنوز هم این پتانسیل را دارد که در هر سطحی برنده باشد و این دقیقا همان دلیلی است که لیورپول می خواهد با او قرارداد ببندد.

ترجمه: امین نیک بخش

     
آی اسپورت
2014-08-23 13:11:26
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر