فهرست
اینستاگرام روی اعصاب استقلال
اینستاگرام روی اعصاب استقلال

اینستاگرام روی اعصاب استقلال

آی اسپورت - حاشیه‌سازی‌هایی که فضای مجازی برای استقلال داشته به ماجرای اخیر فرهاد مجیدی که در پست‌هایی احساسی برای استقلال دردسرهایی ایجاد کرده ختم نمی‌شود. پیشتر از پست‌های جنجالی فرهاد که واکنش امیر قلعه‌نویی و پیامدش مباحث دیگر از جمله افشای هزینه 100میلیونی استقلال را به دنبال داشت، بازیکنان استقلال از طریق صفحات شخصی خود در اینستاگرام باشگاه استقلال را در خلال اردوی آنتالیا تهدید کردند و چند روز تمرینات تعطیل شد.

قبل از ماجرای تعطیلی تمرینات استقلال در جریان اردوی ترکیه که آثارش در اینستاگرام به وضوح دیده می‌شد نیز، بارها شاهد بودیم که علی خطیر مطالبی را به شکل مستقیم یا غیرمستقیم علیه وینفرد شفر منتشر کرد و سرمربی استقلال هم این جبهه‌گیری را بی‌پاسخ نگذاشت و از طریق صفحه شخصی‌اش پاسخ علی خطیر را داد تا از قافله عقب نماند.

تهدیدها از این طریق بارها استقلال را وارد چالش کرده اما دایره این مشکلات فقط به مسائل بیرونی تیم ختم نمی‌شود و وقتی درباره دلیل چیپ زدن فرشید اسماعیلی در شهرآورد تحقیق می‌کنیم به این نتیجه می‌رسیم که ریشه اقدام به زدن چنین ضربه پرریسکی به همان اینستاگرام مربوط می‌شود! و اسماعیلی به خواست برخی هواداران استقلال که خواهان تحقیر رقیب سنتی با زدن چنین ضربه‌ای بودند آن پنالتی را به همان شکل نواخت تا دل هواداران را به دست آورد و خواسته آن‌ها را تمکین کند که نتیجه آن ضربه شکست استقلال در شهرآورد بود.

اینستاگرام در سال‌های اخیر به حدی برای استقلالی‌ها مسئله‌ساز بوده که بدون شک اگر مسئولان باشگاه استقلال پیرامون نحوه فعالیت بازیکنان در صفحات شخصی خود تصمیم قاطعانه‌ای اتخاذ نکنند و افسار را در دستان خود نگیرند مشکلات فزونی خواهد کرد. گرچه نباید دایره چنین سبک از اعتراض‌ها را تنها مختص به استقلال بدانیم و اخیرا بازیکنان پرسپولیس نیز می‌کوشند با انتشار پست‌هایی تصمیم‌گیران باشگاه را تهدید کرده تا شاید حقوق‌های عقب‌افتاده آنها پرداخت شود.

پرسشی که به دنبال چنین وقایعی ذهن را به شدت درگیر خود می‌کند این است که چرا سران باشگاه استقلال با عاملان حاشیه‌سازی برخورد نمی‌کنند و به راحتی اجازه می‌دهند که بازیکنان در فضای مجازی فعالیت داشته و حتی مطالبی را علیه باشگاه خود منتشر کنند؟ چرا بندی در قرارداد بازیکنان و مربیان گنجانده نمی‌شود که بازیکنان ومربیان در قرارداد با باشگاه، تحت هیچ شرایطی در صفحه شخصی خود مطالب حاشیه‌ساز منتشر نکند و اگر بازیکنی از این فرمان تخطی کرد با جرایم سنگین مالی مواجه شود؟

نحوه قرارداد بستن باشگاه‌های به ظاهر حرفه‌ای ما با بازیکنان هیچ تفاوتی با گذشته نکرده و هنوز هم قرارداد‌های فیمابین به شکل سنتی نوشته می‌شود و تحولات رسانه‌ای که در سال‌های اخیر رخ داده هیچ تاثیری در تغییر شیوه قراردادها نداشته است؛ درحالی که تحولات سال‌های گذشته می‌طلبید که باشگاه‌های حرفه‌ای بندهایی را در قرارداد بازیکنان بگنجانند که بازیکنان اجازه فعالیت در صفحات مجازی را نداشته باشند واگر هم فعالیتی هست همسو با سیاست‌های باشگاه باشد.

همان طور که می‌بینیم بازیکنان بزرگی همچون مسی و رونالدو با بیش از 100میلیون دنبال کننده در صفحات مجازی خود هیچ گاه مطلبی را علیه سران باشگاه‌شان وحتی باشگاه‌های رقیب منتشر نمی‌کنند و غالب پست‌هایی که به انتشار می‌رسانند بیشتر جنبه هواداری دارد و نه موضع‌گیری. اما فوتبالیست‌های ایرانی به خصوص بازیکنان سرخابی نه فقط در خصوص مسائل کلان باشگاه و مسائل مالی بلکه در عرصه سیاست هم اظهار نظر می‌کنند که این با اصل حرفه‌ای گری در تضاد و منافات است و باید فکری به حال این رویه اندیشه شود و باشگاه‌ها با اعمال قوانین سفت و سخت و پیشگیرانه خود را از به وجود آمدن حاشیه‌های بیشتر مصون بدارند.

البته دایره واکنش‌های حاشیه‌ساز در استقلال تنها به این مواردی که اشاره شد ختم نمی‌شود. نمونه‌های بسیاری وجود دارد که استقلال را با چالش‌هایی مواجه کرده است که برای مشاهده آن فقط کافی است سری به صفحات بازیکنان در فضای مجازی بزنید و پست‌های آن ها را مرور کنید. مطالبی که ارادی یا غیرارادی برای استقلال تنش‌هایی ایجاد کرده است.

تکلمه: چندی پیش باشگاه استقلال از همه عوامل خود خواست در صفحات مجازی فعالیت نداشته باشند اما در کمال شگفتی حتی برای از مدیران رده بالای این باشگاه نیز این درخواست را زیر پا گذاشتند و با انتشار پست‌هایی در صفحات مجازی برای استقلال حاشیه ساختند. این وضعیت نشان می‌دهد که هنوز عوامل تصمیم‌گیر در باشگاه استقلال خود عزم‌شان را برای اجرای چنین قانونی جزم نکرده‌اند و مادامی که خود بر مدار قانون حرکت نکنند نمی‌توان از بازیکنان و مربیان انتظار دیگری داشت.

ایران ورزشی

۴ ۱  
آی اسپورت
2019-04-15 00:43:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
###
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸، ۱۱:۱۷
بزرگترین مشکل این تیم هوادارای نادونش هستن که حتی تو بدترین موقع هم یاد نگرفتن سکوت کنن و مثلا تو همین سایت میان و با چندین اسم توهین های زشت جنسیتی میکنن.
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر