فهرست
مبارزه با نژادپرستی؛ شعار یا یک شوخی؟
مبارزه با نژادپرستی؛ شعار یا یک شوخی؟

مبارزه با نژادپرستی؛ شعار یا یک شوخی؟

آی اسپورت - این زمان از سال هیجان‌انگیزترین زمان محسوب می‌شود؛ ماه‌های جولای و آگوست، ماه‌هایی که امید را در تمام شهرها برای شروع فصل جدید فوتبال برمی‌انگیزد. لذت ورزش در این زمان به بالاترین حد خود می‌رسد و فروشگاه‌ها مملو از هواداران مشتاق می‌شود، هوادارانی از بیلسا می‌خواهند لیدز را به لیگ برتر برساند و از پپ می‌خواهند سطح بالاتری در لیگ برتر برایشان به تصویر بکشد. در «بلکپول»، «ناتس کانتی» و حتی شهر «پورت واله» هم فوتبال جاری است و می‌توان آن را با تمام وجود حس کرد.

اما پیش از بازگشت فوتبال و شروع فصل، مشکلات جدیدی در فوتبال انگلیس دیده شده است که باید سریعاً با آن مقابله کرد: قیمت ناعادلانه بسیاری از بلیت‌ها، زمان بد شروع برخی مسابقات، بی‌نظمی سفرها و قیمت‌های اضافی برای هواداران! ضمن اینکه در برخی باشگاه‌ها همانند نیوکاسل، آرسنال و منچستریونایتد نیز مشکلاتی همچون جدایی هواداران و مالکان باشگاه خودنمایی می‌کند.

البته این نگرانی‌ها دیگر قدیمی‌ست و نگرانی‌های جدید به آن افزوده شده؛ از جمله مشکلات احتمالی در خصوص قانون جدید خطای هند و روی کار آمدن VAR، اما بزرگترین هراس در فوتبال انگلیس اکنون در پاسخ به این سوال نهفته شده است: «آیا فوتبال انگلیس به طور جدی علیه افزایش تبعیض‌های نژادی و توهین‌های نژادپرستانه اقدامی اساسی و تاثیرگذار انجام می‌دهد؟»

یازده ماه دیگر یعنی در روز چهارشنبه ۱۲ جولای ۲۰۲۰، ورزشگاه «ومبلی» لندن میزبان دیدار نهایی رقابت‌های یورو ۲۰۲۰ خواهد بود و باز هم کشور انگلیس به عنوان مخترع فوتبال، میزبان رویداد بزرگ دیگری است. مردم می‌گویند فوتبال فقط یک ورزش است اما با صراحت می‌توان این تفکر را یک ذهنیت «مزخرف و اشتباه» خواند چرا که فوتبال قطعاً بیشتر از یک ورزش است، دنیای توپ گرد اگنون یک تجارت محسوب می‌شود، یک وابستگی، یک انجمن و یک نیرو برای محقق شدن اتفاقات خوب.

با این وجود گر چه شرایط مانند دهه ۷۰ و ۸۰ که مردم در جایگاه‌ها ایستاده بازی را تماشا می کردند و صبور نبودند وخیم نیست اما مشکلات هنوز پابرجاست و حالا به فضای مجازی کشیده شده. در فصل گذشته بازیکنانی نظیر «رحیم استرلینگ»، «دنی رز»، «کالوم هادسون اودوی» در پیراهن انگلیس و «تروی دینی»، «آدریان ماریاپا»، «کاباسله» و «اشلی یانگ» در فضای مجازی قربانی توهین‌های نژادپرستانه شدند و حتی به سمت «پیر امریک اوبامیانگ» نیز یک موز پرتاب شد! این پایان کار نبود و «ماروین سوردل» فصل گذشته در ۲۸ سالگی از فوتبال خداحافظی کرد و گفت: «با ترک جهانِ این ورزش زشت، حالا مرد خوشحال‌تری هستم. ورزش به اصطلاح حرفه‌ای که در آن با شنیدن توهین‌های نژادپرستانه مجبور به خداحافظی شدم.»

سازمان «Kick It Out» که هدفش پاکسازی فوتبال از نژادپرستی‌ست، آمار و ارقام توهین‌های نژادی، جنسیتی و عقیدتی را در ۲ فصل گذشته مورد بررسی قرار داده و متوجه شده که این توهین‌ها از ۳۱۹ مورد به ۴۲۲ توهین افزایش یافته، ضمن اینکه ۱۵۹ مورد توهین نژادپرستانه در فضای مجازی بیشتر نسبت به سال گذشته ثبت شده است. ماجرا زمانی سیاه‌تر می‌شود که بدانید این آمار برای هفتمین سال پیاپی افزایش یافته است! یکی از اعضای این انجمن می‌گوید: «برخی از ترس اقدامات قضایی توهین نمی‌کنند و اگر چنین اقداماتی – هر چند در بعد محدود – وجود نداشت قطعاً آمار تکان‌دهنده‌تر از این میشد.»

رقم دیگری که به بدنامی بازی فوتبال منجر شده، مبلغ سالیانه ۷۹۹ هزار پوندی است که از سوی چهار بدنه اصلی فوتبال در انگلیس یعنی لیگ برتر (۲۸۴ هزار پوند)، اتحادیه فوتبال (۲۴۵ هزار پوند)، EFL و PFA (روی هم 125 هزار پوند) به سازمان «Kick It Out» داده می‌شود. این مبلغ با توجه به ثروت کلان موجود در فوتبال انگلیس ناچیز و خنده‌دار است. البته در حال حاضر مذاکرات برای افزایش بودجه در قرارداد سه سال آینده در جریان است ولی این سازمان نیاز به حمایت بیشتری دارد، آنهم با اختصاص بودجه‌ای چند برابر از رقم فعلی.

فراموش نکنید که نهایت کار یوفا برای حذف نژادپرستی به یک پرچم، بنر و هشتگ محدود شده که قطعاً این اقدامات موثر واقع نخواهد شد و به سازمان‌هایی همچون «Kick It Out» در همه کشورهای عضو یوفا به ویژه در ۵ لیگ معتبر، نیاز اساسی وجود دارد. در واقع این سازمان می‌تواند اقدامات مهم‌تر و تاثیرگذارتری را برای مقابله با نژادپرستی انجام دهد اما بودجه کم آنها کار را برایشان به شدت سخت کرده است!

مبارزه با تبعیض در انگلیس با نشان دادن یک پوستر و به اشتراک‌گذاری چند پست امکان‌پذیر نیست و یک تلاش همگانی و همه جانبه را برای تاثیرگذاری و نفوذ می‌طلبد. فدراسیون فوتبال انگلیس با اینکه اکثراً برای مبارزه با تبعیض جدی رفتار می‌کند اما برای توهین‌های نژادپرستانه باید جریمه‌های بیشتر و سنگین‌تری از شش جلسه محرومیت اعمال کند! ضمن اینکه تمام بازیکنان حاضر در لیگ برتر انگلیس باید به این همدلی برسند که هنگام مواجه با هر گونه توهین نژادپرستانه به هم‌تیمی و یا حتی بازیکن حریف، به سرعت زمین مسابقه را ترک کنند. سخنگوی «Kick It Out» در این خصوص گفت: «نگرانی‌های بسیار زیادی درباره تبعیض‌ها و توهین‌ها وجود دارد. قربانیان باید به شدت تحت حمایت و مراقبت دیگران به خصوص بازیکنان قرار گیرند و نباید احساس کنند که تنها هستند. این یک تصور اشتباه است که نژادپرستی را یک مشکل شخصی بدانیم. اگر خاطیان متوجه شوند که همگان مقابلشان ایستاده‌اند، محیط را برای خود نا امن می‌بینند و قطعاً بیشتر از گذشته به اقدامات خود می‌اندیشند.»

در این بین باشگاه‌ها هم می‌توانند اقدامات وسیع‌تر و قاطع‌تری در برخود جدی با این مشکل انجام دهند؛ به عنوان مثال آنها می‌توانند سطح اطلاعات هوادارنشان را بالا ببرند و برای توهین‌کنندگان مجازات بسیار سختی در نظر بگیرند.

باشگاه‌هایی همچون اورتون و آرسنال در این زمینه اقدامات خوبی انجام داده‌اند و علل بروز این توهین‌ها را جست‌و‌جو کرده‌اند تا با استفاده از آن بتوانند آسیب‌شناسی مفیدی انجام دهند. باشگاه چلسی نیز در اعمال جرایم کار درستی را انجام داده و اخیراً یک هوادار خود را بصورت مادام‌العمر از ورود به ورزشگاه «استمفوردبریج» ممنوع کرده است. در همین راستا حتی «فرانک لمپارد» سرمربی آبی‌های لندن نیز به تازگی از هواداران تیمش خواسته تا تحت هیچ شرایطی نسبت به بازیکنان حریف شعارهای نژادپرستانه سر ندهند.

در لیورپول بزرگان تیم و ستارگان جوان مانند «ویرجیل فن‌دایک» و «ترنت الکساندر آرنولد»، در منچسترسیتی «رحیم استرلینگ»، در منچستریونایتد «مارکوس رشفورد» و در تاتنهام هم «دنی رز» به این موارد معترض بودند و از هواداران خواسته‌اند به تمام رقیبان احترام بگذراند. مردم اکنون باید به این الگوها بیشتر از گذشته مورد توجه قرار دهند و دیگران را نیز به رعایت این موارد ترغیب کنند. ضمن اینکه نباید از قدرت بالای شبکه‌های اجتماعی نیز غافل شد، جایی که می‌توان با یک فرهنگ‌سازی دقیق و جامع به نتیجه قابل قبولی دست یافت.

با این وجود تمامی این اقدامات نیازمند حمایت مالی بیشتری است و با ارقام فعلی شعار «مبارزه با نژادپرستی» تنها به یک «شوخی» شبیه است، شعاری که در صورت عدم اقدامات اساسی در راستای تحققش، در سیاه‌چاله‌های تاریخ دفن خواهد شد و در فصل پیش رو و فصول آینده باز هم با افزایش چشم‌گیر توهین‌های نژادپرستانه، مذهبی و جنسیتی روبه‌رو خواهیم شد.

سازندگی

۲    
آی اسپورت
2019-08-07 02:09:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر