فهرست
پشت ۹۰ به خاک نمی‌رسد
پشت ۹۰ به خاک نمی‌رسد

پشت ۹۰ به خاک نمی‌رسد

آی اسپورت – شب گذشته ما خیلی زود خوابیدیم. یعنی یک خاموشی خودکار در خانه زده شد و چاره ای به غیر از خوابیدن نداشتیم. سرعت اینترنت عذاب آور بود و نود هم پخش نمی شد. بنابراین این بهترین تصمیم بود که تلویزیون را خاموش کنیم و بخوابیم. در واقع شبکه های ماهواره ای هم خیلی جذابیتی ندارند که بخواهیم پای آنها بنشینیم. نه رنگ و لعابشان فریبنده است نه موسیقی دلنوازی از آنها به گوش می رسد. آنقدر در طول روز کلیپ های متعدد و تکراری از آخرین شب زندگی هایده گرفته تا دختر بچه خردسالی که با افتخار از لوازم آرایش مادرش استفاده می کند و مادر با ذوق آن را منتشر کرده و یا پیام های «صبح تان بخیر، حال دلتان خوب» و متن های بی محتوا و مستهجن بین مردم دست به دست می شود که ماهواره هم ضریب نفوذش را تا حدی بسیاری از دست داده است.

اما ما دوشنبه ها عادت داشتیم از ساعت۹:۳۰ شب تلویزیون را با صدای تا آخر کم روشن کنیم و منتظر ۹۰باشیم. این دومین هفته است که کمبودش حس می شود. حتی منتقدانش هم برای خوراک فردای رسانه ها به آن احتیاج داشتند. این که مدیر جدید فکر می کند در حال حاضر منتقدان ۹۰با لبی خندان و دست هایی که به هم می مالند به فرصت تحدید این برنامه نگاه می کنند در اشتباه است. در این ۲۰سال ۹۰و عادل فردوسی پور در کنار هم اما هر کدام جداگانه به برندی مستقل بدل شدند که در نهایت به یک صدای واحد ختم می شد. اینکه از ۹۰می ترسید یا از فردوسی پور، و می خواهید جلوی قدرتمندتر شدن بیشتر آنها بایستید باید خیلی قوی تر از این دو باشید. در واقع باید بتوانید افکار عمومی را قانع کنید. چرا که بارها افکار عمومی سربزنگاه دست 90 را گرفته و اجازه نداده که پشتش به خاک برسد.

90 هم برای آنها جبران کرده است، از نجات اعدامی گرفته تا مطرح کردن رشوه در فوتبال، از «رمل و استرلاب» گفته تا حرف های نشنیده زنان فوتبالیست. رابطه ۹۰و مردم به تعبیری یک رابطه عاشقانه است. بارها از اینکه فردوسی پور رک و پوست کنده به سیاسیون توپیده دل مردم خنک شده است. همه حرف هایی که آنها می خواستند بزنند مجری 90 با «وول» خوردن های تمام نشدنی روی صندلی چرخداری که آنقدر لغزید تا افتاد با یک خنده پهن شده روی صورتش به زبان آورد. او برای میلیون ها رایی که هر هفته جمع می کرد یک ابرقهرمان بود.

کی می تواند با ساخت برنامه ورزشی طنازی کرده و از گرانی نرخ عوارض خروج از کشور بگوید؟ کدام مجری برنامه تلویزیونی در چشم دوربین خیره شده و گفته «مچکریم»؟ در کدام برنامه تلویزیونی تهیه کننده آن توانسته ادای «سندی» را در بیاورد و از «کاپی» کردن و credit دادن صحبت کند؟ و تمام این اشاره ها، یعنی بله می دانیم که شما مسابقه «سوپر تلنت» ایرانی را از شبکه های آن طرف آبی می بینید، یعنی ما هم جزئی از شما هستیم که با هر جریان فانتزی یا غیرفانتزی که ماهواره ها نشان می دهند همسو هستیم. و این یعنی بله «من 90» در کنار شما مردم هستم و آن را از تلویزیون پر گیر و گرفتی که به سختی باید در آن حرف زد به گوش همه می رسانم. این راه زمین زدن ۹۰نیست. مواظب باشید پشت این برنامه به خاک نمی رسد حریفتان «چغر بد بدنی» است.

۱۱۱۴ ۱۲  
آی اسپورت
2018-10-23 13:51:00
نظر دهید

۱۲ نظر
Hasan
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۳:۵۷
کیروشی پورها چه خوب پشت هم در می آیند
مارال
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۵:۰۶
ذهنو فکرتونم رنگیه!
اشکان۴
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۶:۵۹
چه خوب بود شما جوجه ها یکم تفکیک پذیری انجام میدادین و همه چی رو تو هم قاطی نمی کردین
اگر هم عادل طرفدار کروش بوده در موارد بسیار زیادی فساد فوتبال ایران رو نمایش داده و دست خیلی از فاسدان رو رو کرده
حالا یا شما خیلی بچه ای شعور و بلوغ شناخت مسائل و تفکیک آن ها از یکدیگر رو نداری و میاین نظرات سطحی میذارین
یا خودتون از همون کسانی هستین که رانتشون در دوربین برنامه نود از بین رفت و دستتون از بیت المال کوتاه شده
۳
Hey
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۴:۰۰
بسه دیگه بابا حالمونو بهم زدین. نمیفهمم این چه بدبختیه که هر چیزی رو باید در حد پرستیدن و مقدس کردن بالا ببرید. نمی دونم از کی تا به حال شما نوچه های نود، نماینده مردم شدین هی مردم مردم میکنین. بابا وجودشو داشته باش از طرف خود حرف بزن.
اینکه میخواین کمبودهای زندگیتونو با یه برنامه ورزشی بپوشونین مشکل خودتونه.
نود یکی دو ساله کیفیتش توی سراشیبی وحشتناک افتاده و ریزش شدیدی از لحاظ مخاطب هم داشته، به نظرم این رفتار مدیرای شبکه سه، کمک بزرگی به این برنامس تا دوباره مورد توجه قرار بگیره وگرنه اگه همین روال ادامه پیدا میکرد تا چند ماه دیگه خودش باید جور و پلاسشو جمع می کرد.
مارال
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۵:۰۷
بسته دیگه بابا حالمون بهم زدید از بس رنگی حرف زدید !
اشکان۴
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۷:۰۲
مارال جان اینا یا یه مشت بی فکر کله فندوقی بچه ی "سطحی نگر" و ارزشی بی ارزشن
یا خودشون از "فاسدان" هستن که چشم فردوسی پور رو ندارن
و میان نظر میدن
در دو حالت آدم های نرمالی نیستن ولشون کن با اینا بحث هم فایده نداره
۲
عبدالله
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۴:۰۴
در مورد برنامه 90 بنظرم باید منصفانه نظر داد
نه سیاه نمایی کامل درست و بگوییم بی تاثیر بود
نه غش و ضعف برای آن برنامه و فکر کنیم با قطه پخش آن در 2هفته گذشته بزرگترین جنایت بشری اتفاق افتاد
برنامه 90 قطعا در مبارزه با برخی از کژی هاو فسادها در فوتبال مبارزه کرد و کارنامه قابل دفاعی دارد. اما بخاطر هم داریم که فردوسی پور در برخی موارد نیز سلیقه ای رفتار می کرد.
دفاع تمام قد او از عملکرد کیروش درجام جهانی 2014 و جام ملتهای آسیا 2015 نمونه بارز آن است . اما آیا همین حمایت را از برانکو درجام جهانی 2006 و قلعه نویی درجام ملت های 2007 که عملکرد مشابه ای با کیروش داشتند به عمل آورد؟
او در مکالمات تلفنی با افرادی که روی خط برنامه می آورد اگر مطابق سلیقه اش بودند حمایت زیر پوستی می کرد. اما وای به حال آن فردی که فردوسی پور می خواست حالش را بگیرد. در این طور موارد او از حد یک مجری برنامه خارج میشد و در حد دادستان و قاضی اتهام میزد و رای صادر میکرد و بروز و ظهور میکرد. جمله معروف او که می گفت: "من قانع نشدم و الان سرم را به این میز می کوبم" اگرچه جنبه مزاح داشت ، اما ناشی از همین روحیه ای بود که او حد و حدود خودش را بالاتر از یک مجری و تهیه کننده برنامه می دید.
در تمام دنیا و شبکه های جهانی ، حتی صداوسیما چارچوب و زمان بندی برای برنامه ولو برنامه زنده وجود دارد. مثلا تهیه کننده و مجری میدانند برنامه اشان 80 دقیقه است و باید برنامه را در80 دقیقه تمام کنند. البته موارد استثنا پیش می آید که برنامه زنده تقاضای افزایش وقت بکند. اما برنامه 90 گاهی در مناظرات دو طرفه فردوسی پور و میهمان آنچنان وقت از دست میرفت که مرتب و تقریبا در اکثر برنامه ها وقت برنامه 90 تمدید میشد
علت این تبعیض و خلاف عرف تمام برنامه ها و شبکه ها چه بود ؟
علتش این بود که
یکی از این کسانی که در 20 سال گذشته برای تهیه و اجرای برنامه اش از رانت ارتباط ، استفاده کرد شخص عادل فردوسی پور و برنامه 90 بود.
بله .
شاید تعجب بکنید
اما کافی است با علی اصغر پورمحمدی مدیراسبق شبکه 3 و معاون سابق صداوسیما که اخیراً بازنشسته شد، کمی آشنا باشید و ارتباط همشهری گری او با فردوسی پور را بعنوان 2 کرمانی بدانید.
اصغر پورمحمدی اخوی مصطفی پورمحمدی وزیرکشور دولت احمدی نژاد، رئیس سازمان بازرسی کل کشور دردوره ای که با احمدی نژاد اختلاف پیدا کرد و سپس وزیر دادگستری دولت روحانی بود.
جهت اطلاع از نفوذ رانتی عادل فردوسی پور
کافی است یادآوری کنم که او حتی برای گرفتن زمان پخش بیشتر برای برنامه90 مستقیما و درحین اجرای برنامه زنده با اصغر پورمحمدی شخصا تماس میگرفت، آن هم در ساعت 2 شب و از او مجوز افزایش زمان برنامه را میگرفت.
کدام مجری یا تهیه کننده صداوسیما می تواند ساعت2 شب با مدیرشبکه یا معاون صداوسیما تماس تلفنی بگیرد و درخواست افزایش زمان برنامه اش را داشته باشد؟
الان هم صداوسیما قصدمقابله با یکی از برنامه های پرطرفدارخودش را نداشت.
شبکه 3 از فردوسی پور خواست برنامه90 را بعداز بازی انگلیس و اسپانیا یعنی ساعت 15 دقیقه بامداد اجرا کند، اما فردوسی پور نپذیرفت . فراموش نکنیم در جشنواره فجر پارسال که رضا رشیدپور مجری ویژه برنامه جشنواره فجر در شبکه 3 بود. عادل فردوسی پور 2 هفته برنامه خود را بعداز اتما برنامه رشیدپور یعنی 30 دقیقه بامداد شروع میکرد . بنابراین این روال ، روالی بود که قبلا در رابطه با برنامه90 انجام شده بود.
یا گاهی اوقات اتفاق می افتد که بخاطر پخش مستقیم یک برنامه ورزشی از شبکه3 ، یک سریال تلویزیونی در آن شب پخش نشود.
بنابراین پخش نشدن برنامه 90 در دوشنبه شب هفته قبل یا با تاخیر پخش شدن آن موضوعی نبود که فردوسی پور برای صداوسیما، لشکر کشی بکند و در برابر سازمانی قرار بگیرد که همه اعتبار، احترام و معروفیت و حتی درآمدخود را از آن دارد.
چرا ترجمه کتاب فردوسی پور آن همه فروش می کند؟ آیا غیر از اعتبار و معروفیتی است که او از صداوسیما کسب کرد؟ مترجمینی وجود دارندکه بلحاظ علمی و فن ترجمه سرآمدتر از فردوسی پور بودند و هستند اما کتابشان به اندازه کتاب فردوسی پور فروش نکرد. چرا ؟ چون سرمایه اجتماعی که از طریق صدا وسیما برای فردوسی پور کسب شد برای بقیه مترجمین ولو فاضل تر از فردوسی پور ایجاد نشد. پس تنها صداوسیما از فردوسی پور و برنامه 90 سود نمی برد . متقابلا هم فردوسی پور از صاوسیما سود برد
یادمان باشد زمانی هم مهران مدیری به دلیل غروری که از پخش سریالهایش از شبکه3 کسب کرده بود حاضر به تمکین چارچوب صداوسیما نشد و از ان قهر کرد و فاصله گرفت. اما ساخت قهوه تلخ و پخش آن از شبکه های نمایش خانگی باعث شد که مهران مدیری متوجه تفاوت پخش یک سریال از صداوسیما و از شبکه نمایش خانگی بشود و ضوابط صداوسیما را قبول کند و همکاری جدیدی را بنام " دورهمی" با صداوسیما آغاز کند.
همین صداوسیمایی که برخی مبالغه می کنند که بیننده ندارد و مردم ترجیح میدهند بجای آن ، شبکه های ماهواره را نگاه کنند. اما در اینطور مواقع مشخص می شود که آن گونه که اظهر می کند نیست .
KEAN
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۴:۱۹
نود اوایل خوب بود ،ولی رفته رفته با مغرور شدن فردوسی پور کاملا رنگی و مطابق علایق فردوسی پور پیش رفت،برنامه ای که ادعای مبارزه با فساد داره تو همین یکسال و اندی اخیر در مقابل تخلفات باشگاه محبوبش سکوت اختیار کرد،ماجرای جعل سند و قهرمانی غیرقانونی به طرز عجیبی مسکوت ماند،مدیران خائن و دست نشانده ی استقلال هم از مدیران وزارت اطاعت کردند و جلوی شکایتشون گرفته شد،هدایتی علنا اعتراف کرد برای جذب دو بازیکن (امیری و حسینی) رشوه ی میلیاردی به فدراسیون داده،ولی به طرز عجیبی این موضوع هم هیچ پیگیری از طرف برنامه نود نداشت،خدا شاهده اگه یه استقلالی این حرفو زده بود همه رو به صلابه میکشید،هیچ جای دفاعی برای این ناعادل وجود نداره مگر برای کسانی که همیشه از منافعشون حرف زده ،درسته که مافیای رسانه ای با فشار دوباره شوی دوشنبه شب هارو راه میندازن ولی همین که همین دوهفته جلوش گرفته شد خوبه،هرچند که رؤساش جیره خواران خائن به ملت هستن
۷
مارال
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۵:۰۶
نود تنها نیست
۹
majid
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۵:۲۱
رابطه عاشقانه بین فردوسی پور کیروش وجود داره الکی شعر نگو واسه خودت! کی گفته فقط عادل به برنامه های ماهواره ای و اینجور چیزا اشاره میکنه؟؟ خیلی های دیگه هم تو برنامه ها و سریال های تلوزیون از این حرفا میزنن!!! اون قیمت چلغوز هم کلی از این تیکه ها میومد
۳
میلاد
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۵:۲۹
فوتبال ایران چیه که عادل بخواد خودشو جلو چهارتا مدیر بسیجی کوچیک کنه؟ نود فقط و فقط برای پوشش لیگ ایرانه حالا چه پخش بشه چه نشه نباید عادل خودشو کوچیک کنه ....بهتر بزار لیگ ایران به حال خودش رها بشه ببینیم بعد از چند سال کلا محو میشه یا نه.... فوتبال ایران تا همینجا هم پیشرفت داشته به خاطر وجود فردوسی پور بوده وگرنه تا حالا صد بار با مدیرای نالایق به گل نشسسته بود...
۹
اشکان۴
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۶:۵۵
این تف سر بالا آخر تو صورت مدیر بسیجی شبکه سه فرود میاد
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر