فهرست
یادداشت فنی: وقتی چلسی نشان داد مدعی قهرمانی است
یادداشت فنی: وقتی چلسی نشان داد مدعی قهرمانی است

یادداشت فنی: وقتی چلسی نشان داد مدعی قهرمانی است

جاوید جعفری فراهانی- دانشجوی دکترای مربیگری فوتبال

آی اسپورت- وقتی در کنفرانس های خبری فصل گذشته لیگ برتر انگلستان، این سوال مدام از ژوزه مورینبو پرسیده می شد که تو برای قهرمانی داری می جنگی او قاطعانه این حرف را رد میکرد و معتقد بود که تیم او در حال اموختن است و نیاز به تکمیل شدن دارد. مورینیو معتقد بود که تنها تیمی که در لیگ برتر یک مجموعه کامل را در اختیار دارد و شانس اول قهرمانی است منچستر سیتی است چرا که چهار مهاجم با کیفیت در این تیم حضور دارند و در همه خطوط هم بازیکنان خوبی در اختیار دارند.

اما تیم او فصل پیش در تمام بازی هایش مقابل بزرگان لیگ موفق بود و تنها به این دلیل موفق نشد قهرمانی را به دست بیاورد که مقابل تیم های در حال سقوطی مانند وستهم ، کریستال پالاس و ساندرلند امتیاز از دست داد. چلسی نمی توانست مقابل تیم هایی که سازماندهی دفاعی مناسبی دارند راه دروازه را پیدا کند و از این رو موفق به کسب پیروزی نمی شد.

مورینیو لیگ امسال را با دو پیروزی قاطع و نسبتا اسان مقابل دو تیمی که تازه به لیگ برتر صعود کرده بودند و از فیزیک مناسب و سازماندهی دفاعی خوبی بهره می بردند اغاز کرد. این هفته چلسی در استمفورد بریج میزبان لستر سیتی بود و موفق شد با دو گل از سد این تیم بگذرد. هر چند اگر نمایش قابل توجه اشمایکل ، دروازه لستر نبود شاید نتیجه دیگری رقم می خورد.

غیر از نتیجه ، آمار بازی هم حکایت از تسلط آبی های لندن بر جریان بازی دارد:

\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/0100f3d5dd1.png\"

آمار مالکیت توپ ، گردش توپ در زمین و دقت ارسال پاس ها همه و همه به نفع شاگردان مورینیو است. آنها 27 بار به سمت دروازه لستر شوت کرده اند که تنها 10 مورد آن درون چهار چوب قرار گرفته است. در واقع ، می توان گفت که بازیکنان چلسی در اولین بازی خانگی خود ، موفق به ارائه گردش مناسب توپ در زمین شدند اما وقتی به مرحله نهایی کار ، یعنی گل زنی رسیده اند ، دقت بالایی از خود نشان نداده اند.\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/0100f3d5dd2.png\"


این عکس ، نمودار پاس های شاگردان مورینیو در کل بازی است . دقت بالای پاس های آنها و توزیع مناسب توپ در نقاط مختلف زمین ، مهم ترین فاکتوری است که منجر به اشتباه انداختن بازیکنان لستر به خصوص در نیمه دوم بازی شد
\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/0100f3d5dd3.png\"


نکته جالب این بازی ، تفاوت عملکرد و کیفیت بازیکنان چلسی در دو نیمه بازی بود. شاید اگر مورینیو بهتر بود به جای تمجید از شاگردان اش به خاطر عملکرد شان در نیمه دوم، از جمله معروف امیر قلعه نوعی سود می جست و اقرار میکرد که بازی دو نیمه متفاوت داشت.

این عکس ، نمودار پاس های بازیکنان چلسی در نیمه اول است ؛ توپ تقریبا همه جای زمین پخش شده و پاس های بلند فراوانی هم در این نیمه مشاهده می شود. در واقع تراکم و فشردگی زیادی در حمله چلسی و نزدیک شدن به دروازه حریف را ما در این نیمه شاهد نبودیم:

\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/0100f3d5dd4.png\"

با صحبت های کادر فنی در بین دو نیمه ، چلسی کاملا به تیمی متفاوت تبدیل شد و توزیع پاس آنها حداقل 20 متر به جلو تر آمد. آنها کاملا فشرده تربازی کردند و تنوع بیشتری در گردش توپ در زمین از خود نشان دادند.\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/0100f3d5dd5.png\"این مسئله وقتی روشن تر می شود که عملکرد بازیکنان این تیم را در یک سوم تهاجمی شان در دو نیمه بررسی کنیم ، عکس اول مربوط به نیمه اول و عکس دوم مربوط به نیمه دوم بازی است:

\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/923e57932f1.png\"

\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/923e57932f2.png\"

هر چند برای قضاوت در مورد تیم آقای خاص ، کمی شاید زود باشد ولی با توجه به اصرار او بر بستن تیم در همان هفته های ابتدایی فصل نقل و انقالات و تامین شدن همه خواسته های مورینیو، به نظر می رسد آبی های لندن امسال یکی از جدی ترین مدعیان قهرمانی لیگ برتر و احتمالا جام باشگاه های اروپا باشند.

  • عکس ها و آمار استفاده شده در این مقاله برگرفته از STATS ZONE است
  ۳  
آی اسپورت
2014-08-25 10:44:12
نظر دهید

۳ نظر
خراب مورینیو
دوشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۳، ۱۰:۵۹
چلسی نشان داد مدعی قهرمانیه ؟؟؟؟ ..... عزیز جان چلسی قهرمانه ولی برای اینکه بی مزه نشه لیگ برتر ما چیزی نمیگیم !!!!! ... چلسی وقتی قهرمان شد که 2 ماه قبل ارباب خوزه اعلامش کرد !!!!!!!!!
-
دوشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۳، ۱۱:۵۳
این تیم بدون شک امسال دوسه تا جام میگیره
محمد
دوشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۳، ۱۵:۵۰
مقاله جالبی بود ممنون
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر