فهرست

یادداشت روز: کورتوا و تایید تصمیم مورینیو

لیام تومی

آی اسپورت- اگر تنها یک واکنش، تصمیم ژوزه مورینیو برای انتخاب تیبو کورتوآ به عنوان دروازه بان اصلی این فصل چلسی را قطعی کرده باشد، آن واکنش او در دقیقه 94 بازی آرژانتین و بلژیک در یک چهارم نهایی جام جهانی بود. توپ سرگردان در میانه های میدان نصیب لیونل مسی شد و او با سرعت به سمت دروازه خیز برداشت و دنیا آماده بود تا تسلیم شدن کورتوآ را ببینید ولی او خود اینطور فکر نمی کرد. گلر بلند قامت بلژیکی بیرون آمد، صاف ایستاد و چیپ نابغه بارسلونا را با شانه اش مهار کرد. آرژانتین در نهایت از میدان برنده خارج شد ولی پس از هشت بار رویارویی در دیدارهای باشگاهی و ملی لئو هنوز نتوانسته دروازه کورتوآ را باز کند.

و همینطور دیوید نوگنت. مقایسه بین دو بازیکن البته بی معنی است ولی لحظه ای که در بازی شنبه در استمفورد بریج اتفاق افتاد یادآور سِیوِ استثنایی کورتوآ در جام جهانی بود. در دقیقه 54، بازی همچنان 0-0 بود که لستر سد دفاعلی چلسی را در پی فرار صورت گرفته از ضد حمله پس از کرنر چلسی تکان داد و ریاض مهرز، نوگنت را در فاصله 40 یاردی از دروازه در موقعیت تک به تک پیدا کرد. بدون ترس و استرس کورتوآ از دروازه بیرون آمد و فاصله را با بازیکن ضربه زننده کوتاه کرد ، زاویه را بست و توانست شوت را مهار کند. استمفورد بریج یک صدا تشویقش کردند و از حالات بازیکنان تیم میهمان که تا آن لحظه بطور موثری جنگنده ظاهر شده بودند، میشد فهمید که آنها نیز قبول گرده اند که بهترین فرصتشان را از دست داده اند.

این لحظه تعیین کننده بازی بود. چلسی کند و ناامید کننده نیمه اول، در نیمه دوم پس از صحبت های مورینیو خطرناک تر و هجومی تر ظاهر شد و پس از آن لحظه دیگر چلسی اجازه نداد که چنین فرصتی خلق شود. دیه گو کاستا 9 دقیقه بعد در موقعیتی شبیه به بازی قبل در تِرف مور Turf Moor)) قفل دروازه را باز کرد و ادن آزارد با یک حرکت انفرادی در دقایق بعد پیروزی چلسی بر لستر را تضمین کرد.

قدرت چلسی در هر دو سمت زمین برای همه حریفان تهدید آور است.  شاید فعلا در روزهای اول لیگ باشیم ولی  تقویت در تابستان و دقت فراوان در بازیکن گیری، به این منتج شده است که حالا در لیست موارد مورد نیاز برای قهرمانی جلوی تمامی  گزینه ها برای تیم چلسی ضربدر بزنیم.

همیشه گفته شده که فوتبال بازی لحظه هاست.این قانون مخصوصا برای دروازبان ها و مهاجمان که برخلاف مدافعان و هافبک ها که بر اساس آمار پاس های سالم یا مسافت پوشش داده شده مورد قضاوت قرار می گیرند، بیشتر صادق است. اعتبار آنها، خوب یا بد، بر اساس مهار های فوق العاده یا گلزنی یا اشتباهات گرانقیمت سنجیده می شود.


پیر چک بهتر از هر کسی بر این واقعیت واقف است. در سی و دو سالگی او همیشه از نظر روانی در هر لحظه ای آماده بوده است و این کیفیت اوست که به او کمک کرده تا یکی از دروازه بانان تاریخ ساز چلسی نام گیرد.

متاسفانه برای چک، کورتوآ نیز کاملا به این موضوع ایمان دارد. دستاورد های فوق العاده کورتوآ در زمان بازی بصورت قرضی برای اتلتیکو مادرید گواهی این مطلب است و جدا از چندین مهار قاطع در برابر لستر و برنلی او در زمانی این عملکرد را از خود نشان داده که هر لغزشی می تواند بزرگترین تصمیم تابستانی مورینیو را به چالش بکشد.

صبور بودن چک باعث شده هیچ دروازه بانی در دنیای فوتبال به اندازه کورتوآ در حال حاضر تحت فشار نباشد. با این حال این جوان 22 ساله بدون لغزش در دروازه و با وجود بازی با یک خط دفاعی نا آشنا و مهاجمانی جدید همچنان حضور درخشانی درون چهارچوب دارد. مطمئناً آزمون ها و موقعیت های بسیار بزرگ تری بر سر راه اوست ولی کورتوآ حالا مشخص کرده که این غیر ممکن است که برای پیتر چک در لندن آینده ای متصور بود؛ بعلاوه آنکه مورینیو اخیرا با گفتن اینکه درصورت وجود پیشنهاد، چک میتواند باشگاه را ترک کند عملاً درهای خروج را به او نشان داده و پاری سن ژرمن اولین قدمها را برای تحقق این انتقال برداشته اند.

 

ترجمه: محمدرضا اسماعیل زاده

 

  ۱  
آی اسپورت
2014-08-25 11:01:09
نظر دهید

۱ نظر
-
دوشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۳، ۱۱:۵۲
چلسی قهرمانههههههههههه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر