فهرست
خداحافظ آقای جنگجو
خداحافظ آقای جنگجو

خداحافظ آقای جنگجو

آی اسپورت –  می گویند به طعنه فوتبال افیونِ توده‌هاست. و البته که من افیون‌زده‌ام اگر چنین است. می‌گویند کسی هافبک‌های دفاعی را به خاطر نمی‌سپارد، کم گل می‌زنند، خطا می‌کنند و موقعِ شادی گل دیرتر می‌رسند جلوی دوربین و من شیفته‌ی هافبک‌های دفاعی‌ام که جنگ‌جویانِ جهان فوتبال‌اند. می‌گویند جی،لوید ساموئل که سه سال در استقلال درخشید بی‌جان شده و من به یاد می‌آورم‌اش. پسر سیه‌چرده‌ی تاج را. مرگِ فوتبالیست‌ها عجیب است، از بس تن‌شان در جان‌داری و عرق و تپش روایت شده کمتر کسی می تواند تصور کند، مرده‌گی‌شان را.در دنیای به گندکشیده‌شده‌ی امروز فوتبال، بردها و باخت‌ها آلام‌ بسیاری چون من را تسکینْ موقتی می‌دهند. جنگی میانه‌ی میدان حال هر کس هر چه می خواهد بگوید که فلان است و بهمان. چه اهمیتی دارد؟

چه‌طور می توانم فراموش کنم این هافبکِ آرام را که در بدترین سال‌های بعد قصه‌ی هشتاد و هشت به تاج امد.استقلال آن سال‌ها یکی از دل‌خوشی‌های من بود که تمامِ نشریاتی که درشان کار می‌کردم توقیف شده بود، بسیاری به زندان بودند و نشرِ چشمه هم در محاقِ تعلیق.تنها بودم در خانه‌ی نارمک‌ام. مریم هنوز نبود. فقط می خواندم و می نوشتم و گاه بازی‌های تاج را می‌دیدم که درشان این مرد می‌درخشید. از انگلیس آمده بود، از بولتون و استون‌ویلا.قوی بود و زورمند و گل‌ساز. گل‌های نابی هم زد برای استقلال. و مثلِ همه‌ی بازیکن‌ها روزی رفت و حالا خبر آمد بعد رساندن فرزندش به مدرسه تصادف کرده و دیگر در هیچ زمینی نخواهد دوید.و این کلمات احترام من هستند به او. مردی که بازی‌های درخشان‌اش کمی تحمل، برخی از بدترین روزهای زنده‌گی را برای‌ام آسان‌تر کرد.

شاید بسیاری بخندند و بگویند مگر می‌شود؟ بله شدنی‌ست. ایمان دارم همین دو شب که پرسپولیس و تاج حریفانِ خود را شکست داده‌اند قلب‌های بسیاری شادترند. بگذارید افیون باشد، چه باک.فکر کنید این ساز و کاری‌ست برای فراموشی، چه باک.فراموشی‌ای که یک فوتبالی دچارش می‌شود خلسه‌ای‌ست محض، ناگهان در یک مناسکِ باستانی با زنده‌ها و مُرده‌ها خیره می‌شود به جایی سبز که مردانی جوان درش می تازند و عیش و غم رقم می‌زنند. مثل ساموئل، هافبکی میانی و قدرتمند که از کشوری دور به ایران آمد و در روزهایی تلخ درخشید در قالبِ یک تیمِ باشکوه و حالا مُرده.همه می‌میرند، همه فراموش می‌شوند و همه شکاری‌ام یک‌سر پیش مرگ.اما در این قطعیت شکافی وجود دارد و آن این‌که من و هزاران چون من هافبکی را به خاطر خواهیم سپرد که مبارزی تمام‌عیار بود، یک جانِ خوش. و این جبر فوتبال است که همه را در خود غرق می‌کند و از نو می‌آفریند.

 

۴۴ ۵  
آی اسپورت
2018-05-16 07:50:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
استقلالیم با افتخااااااااااااار
چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۰۶:۴۲
خیلی حالم خراب شد باشنیدن خبرفوتش،به نظرم برا ماندگاری لازم نیست حتما ایرانی باشی،سامویل واقعا انسان ارزشمند ،محترم وشریفی بود،یه انسان کامل که ،با رفتنش دل من و به درد آورد،روحت شاد الماس سیاه،خاطرات قشنگت هرگز ازبین رفتنی نیستن
Vahid
چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۲:۱۶
روحت شاد الماس سیاه استقلال
Kian
چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۲:۲۷
عالی نوشتی آقای یزدانی خُرّم،به خصوص اونجا که فوتبال تسکینیه برای درد هرچند موقت،و واقعا استقلال مُسکن من و امثال منه،تو این شرایط بغرنج،واقعا شوکه کننده بود این خبر،اگه صفحه اینستاگرامشو دنبال میکردید واقعا انسان شریف و خیّری بود،روحش قرین آرامش
عمر آسوده بخواب ، بغداد بونجاح بیدار است
چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۲:۳۵
بنظرم تا قبل از تیام ، بهترین بازیکن خاجی استقلال بود .


روحش شد
ali
جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۰۴:۲۰
سانتی مانتالیسم!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر