فهرست
چرا بیانیه کی‌روش برای‌تان عجیب است؟
چرا بیانیه کی‌روش برای‌تان عجیب است؟

چرا بیانیه کی‌روش برای‌تان عجیب است؟

آی اسپورت – کارلوس کی‌روش در بیانیه‌ای از سید جلال حسینی گفت. او بازی این بازیکن را ستود و از او به عنوان یکی از بهترین‌ کاپیتان‌هایی نام برد که تا به امروز در فوتبال با آنها روبرو شده است. این گفته را می‌توان برایش تفسیرهای بسیاری داشت. در روزی که در باشگاه پرسپولیس برای سید جلال مراسم تجلیل گرفتند و به پاس ۱۱۵ بازی ملی او، پیراهن شماره ۱۱۵ پرسپولیس را کادویش دادند، کی‌روش از علاقه و احترام به سید جلال نوشت.  

رفتار منافقانه؟

این رفتار اما آیا منافقانه بوده است؟ آیا مرد پرتغالی که در جام جهانی از کنار نام سید جلال گذشت و بعد هم دیگر او را فرا نخواند تا تصمیم بگیرد قید تیم ملی را بزند، با این رفتار دودوزه بازی کرده است؟ نگاه قاطبه پرسپولیسی‌ها احتمالا این باشد چون در یک دو قطبی شوم، دیگر هیچ دیوار اعتمادی باقی نمانده است.

خود سید جلال هم به سختی احتمالا این رفتار کی‌روش را باور می‌کند و بعید است حتی برای این نوشته سرمربی از او تشکر کند! او حق دارد . ۴ سال تاب آورد تا به جام جهانی و جام ملت‌ها برسد. در روزهایی که دردانه‌اش به دنیا آمد او سخت درگیر بازی‌های ملی بود و درست سر بزنگاه در بالاترین سطح آمادگی گفتند به خانه‌ات برو.

حالا هم در بهترین شرایط فوتبالی، جلال جایی در اندیشه‌های کی‌روش ندارد در حالی که بازی در تیم ملی را کمترین حق خود می‌داند اما این واقعا بخشی از حق یک سرمربی است که دست به گزینش بازیکن بزند و عملا در جام جهانی هم تیم ملی از تنها جایی که حس کمبود نکرد، غیبت سید قرمزها بود.

سابقه چه می‌گوید؟

در این ۸ سالی که کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی ایران بوده است تقریبا یک نسل و یک لیست بلندبالا از تیم ملی ما رفته‌اند. جمعی از کهکشانی‌ها. از مهدی رحمتی که جنجالی‌ترین‌شان بوده تا فرهاد مجیدی، علی کریمی، نکونام، آندو تیموریان، خسرو حیدری ، فریدون زندی و این اواخر رضا گوچی وسید جلال.

از مورد جنجالی مهدی رحمتی که با قهر بود اگر بگذریم که اتفاقا در آن مورد هم سرمربی پرتغالی خیلی هوشمندانه گفت به خواست مهدی برای ترک تیم ملی احترام می‌گذارد، در سایر موارد او برای رفته‌ها نوشابه هم باز کرده. از علاقه قلبی‌اش به آنها گفته و برای‌شان مثل همین مورد سید جلال از علاقه قلبی‌اش گفته است. با اینکه فرهاد مجیدی همان اوایل شبانه از اردو رفت ، او کلامی در نقدش نگفت و گفت به این تصمیم احترام می‌گذارد.

درباره علی کریمی هم شرایط دقیقا به همین شکل بود و بعد از آن فینال معروف جام حذفی که علی کریمی از فوتبال وداع کرد، کی‌روش باز از سر احترام سخن گفت و خود علی کریمی گفته بود کاش همیشه همان رابطه مربی و بازیکنی میانش با مرد پرتغالی می‌ماند. کی‌روش درباره نکونام هم که این روزها واقعا خیلی مثل دوره بازی با هم یکدل نیستند ، تقریبا همان ایده‌ها را داشت.

او بارها لب به ستایش از نکو گشود. درست مثل آندو و خسرو که دیگر به تیم ملی دعوت نشدند و حذف‌شان تدریجی بود ولی کی‌روش مدام در ستایش‌شان سخن گفت. او بعد از جدایی گوچی که خیلی تلخ و شوکه کننده بود برایش هم تقریبا یادداشتی مشابه با نوشته سید جلال را نوشت و این انگار شیوه کی‌روش است.

آیا ته این لطف می‌تواند غش باشد؟

می‌توان تا ابد بدبین بود. گوچی با دلخوری از تیم ملی رفت و هنوز هم از کی‌روش دلخور است. او شاکی بود که چرا بازی نمی‌کند و این جوان‌های تیم ملی چرا باید مدام باشند ولی‌ کی‌روش خیلی از سر احترام در ستایش از او نوشت. مثل نمونه نکونام و خسرو یا آندو و البته فرهاد مجیدی و حالا سید جلال. او همیشه درباره بازیکنانش به یک بازیکن محوری اعتقاد دارد که البته منتقدان زیادی هم پیدا می‌کند اما این باوریست که او مدام اجرایش کرده است.

و مورد سید جلال؛ کی‌روش با این مختصات برای سومین بار در ماه‌های اخیر از سید گفته، یک بار بعد از حذفش درحالی که جلال به دعوت مسئولان ورزش ایران قرار بود میثاق‌نامه فوتبال ایران را قبل از جام جهانی بخواند. کی‌روش اما تابلویش را بالای سرش زد و از سید در پک و اینستاگرامش با تجلیل سخن گفت. این بار هم همین کار را کرده. تجربه نشان می‌دهد آنچه رخ داده تقریبا الگویی یکسان داشته و به نظر می‌رسد کی‌روش درباره هرچه موضع سلبی داشته باشد در نوشتن برای شاگردانش که بارها آنها را میراثش نامیده چنین حسی ندارد.

 زاوش محمدی، خبر آنلاین

۱۰ ۵  
آی اسپورت
2018-12-03 10:36:00
نظر دهید

۵ نظر
اراس
دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷، ۱۱:۰۳
کیروش منتظر واکنش سیدجلال موند وقت حسینی از کیروش تشکر کرد اونم یه متن منتشر کرد و مثلا تشکر کرد درحالیکه تو پست قبلیش هیچ اشاره ای به خداحافظی حسینی نکرده بود. همین رفتار در مورد خداحافظی قوچان نژاد هم اتفاق افتاد. قوچان نژاد با انتشار یه متن از فوتبال ملی خداحافظی کرد و بدون اینکه مشخصا از کیروش نامی ببره از کادرفنی تشکر کرد؛ واکنش کیروش چی بود؟ هیچ
رحیم
دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷، ۱۱:۱۴
“این رفتار اما آیا منافقانه بوده است؟“
بسی رنج بردی در آن سال سی
عجم زنده کردی بدان پارسی
حرف حساب
دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷، ۱۱:۳۸
بدجور خودتون رو به نفهمی زدید! درسته حق یک سرمربی است که دست به گزینش بازیکن بزند، ولی وقتی تسویه حسابهای شخصی میشه ملاک انتخاب و خط زدن بازیکن این دیگه حق نیست! حذف مربیان ایرانی تیم ملی به خاطر چی بود؟ خودتون رو باز به نفهمی نزنید! چون اونها حاضر نشدند مثل کمکهای فعلی کیروش آلت دستش بشن و هر روز به دیگران بد و بیراه بگن! سید جلال وقتی حذف شد که کیروش ازش خواست پرسپولیس رو تو سفر به امارات جلوی الجزیره همراهی نکنه و بعدش رو همه میدونند!!
nima bagheri
دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷، ۱۶:۱۸
زنده باد کی روش کبیر
۲
محمد
دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷، ۲۱:۵۱
کاملا حق با شماست. این حق سرمربی تیم ملی هست که بازیکنان رو طبق نظر خودش دعوت کنه و همیشه جای خانزاده و سردار آزمون ثابت باشه. کاملا حق با کیروشه که سیدجلال رو بازی نده و بگه سنش زیاد، اما پژمان منتظری و دژاگه و مسعود شجاعی رو ببره. اصلا آدم کیف میکنه از این همه منطق
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر