فهرست
نگاه روز: تساوی پرسپولیس در بهترین نمایش فصل/ روزنه امید نمایان شد؟
نگاه روز: تساوی پرسپولیس در بهترین نمایش فصل/ روزنه امید نمایان شد؟

نگاه روز: تساوی پرسپولیس در بهترین نمایش فصل/ روزنه امید نمایان شد؟

تساوی پرسپولیس در بهترین نمایش فصل/ مى‌توان امیدوار بود؟

 

1

ورزشگاه آزادى تهران، برداشت پنجم، در حضور ٧، ٨ هزار هوادار واقعى پرسپولیس.

پرسپولیس و على دایى در بد‌ترین و بحرانى‌ترین شرایط سال‌هاى اخیرشان مقابل پدیده‌ى مرزبان قرار گرفته‌اند که با کسب ٨ امتیاز از ۴ بازى، «پدیده»ى واقعى لیگ بوده است. پرسپولیس با چند تغییر وارد میدان شده است. عباس‌زاده به جاى نوروزى، نورى به جاى نوراللهى و رضا حقیقى به جاى رضا خانزاده وارد میدان شده‌اند تا حسین ماهینى به پست اصلى خود بازگردد و البته مهم‌ترین تغییر حضور مایکل اومانا به جاى میثم حسینى است و رضا نورمحمدى نیز جایگزین او در سمت چپ خط دفاع شده است. پدیده هم کلى بازیکن باتجربه در ترکیب خود دارد. از مجتبى روشنگر در درون دروازه بگیرید تا عسگرى در دفاع، محمدرضایى در هافبک و عنایتى در حمله. به این جمع میلاد غریبى و یونس شاکرى جوان و پرانگیزه را اضافه کنید که مقابل تیم سابق‌شان قرار گرفته‌اند.

۲

بازى را اکبر صادقى براى پدیده گرفته است. پرسپولیس اما همچنان بد است. با این حال چند موقعیت نصفه و نیمه روى نفوذهاى ماهینى، پاس‌هاى نورى و تکنیک عالیشاه به دست مى‌آورد که همین چند موقعیت را نیز رضا حقیقى و عباس‌زاده با شوت هاى فضایی‌شان بر باد مى‌دهند. بازى در ٢۵ دقیقه پایانى نیمه اول متعادل دنبال مى‌شود اما روى شوت اکبر صادقى و عکس‌العمل معمولى نیلسون و با کمک شاهکار کمک‌داور، میلاد غریبى روى ریباند دروازه پرسپولیس را باز مى‌کند.

۳

۱۵دقیقه اول از نیمه‌ی دوم فاجعه است. پدیده همچنان مالک توپ و میدان است اما تمایلى به زدن گل‌هاى بیشتر ندارد. پرسپولیسى‌ها هم مات و مبهوت فقط دنبال توپ مى‌دوند.

حوالى دقیقه ۶۵ میثم حسینى جاى نورمحمدى را در ترکیب مى‌گیرد و بهترین بازى خود در این دو فصل را انجام مى‌دهد. محمد نورى کم‌کم موتورش روشن مى‌شود و با کمک حقیقى و کفشگرى، تمامی توپ‌هاى مرکز میدان به او ختم مى‌شود. (کارى که در نیمه‌ى اول کمتر انجام مى‌شد) از نکات مهم این دقایق زیر توپ نزدن بنگر است و همین باعث شده تا هافبک‌هاى پرسپولیس صاحب توپ شوند. پرسپولیس در این دقایق بهترین لحظات این فصل خود را سپرى مى‌کند. آن‌ها مى‌توانند بیشتر از ۵ پاس را بین خود رد و بدل کنند. تا اینکه سرانجام روى یک کار تیمى عالى و پاس در عمق قوسى بسیار خوب محمد نورى، محمد عباس‌زاده در مصاف تک‌به‌تک با روشنگر توسط وحید عسگرى سرنگون مى‌شود. عباس‌زاده براى دومین بار در ٢ فصل اخیر پشت ضربه پنالتى مى‌ایستد، دروازه‌بان را فریب مى‌دهد و... گل.

۵

سرخپوشان سراپا حمله‌اند. کرنر‌ها، ضربات کاشته و اوت‌هاى دستى بار‌ها از جناحین ارسال مى‌شوند اما بى‌نتیجه‌اند. نکته تعجب‌برانگیز اما تعویض نکردن دایى است. درست که او هیچ چهره سرشناسى در خط حمله روى نیمکت ندارد اما شاید لازم باشد به جوانانى مثل کمندانى تکنیکى و فرشاد قاسمى و اسماعیل‌زاده اعتماد کرد. اعتماد کردن به جوانان مهم‌ترین و مثبت‌ترین ویژگى مربیگرى على دایى است. فشار بازى اما اجازه ریسک کردن را از او مى‌گیرد.

۶

پرسپولیس در دقیقه ٩١ توسط حسین ماهینى توپ را به تیر دروازه مى‌زند. یک دقیقه بعد مهدى خیری فرصت مسلم گلزنى را به آسمان مى‌کوبد و بازى به اتمام مى‌رسد.

۷

پرسپولیس در روزی که بهترین بازى فصل خود را آن هم در غیاب نوروزى‌ها، صادقیان، على‌عسگر، دغاغله و پولادى انجام داد، از پس «پدیده»‌ى مشهدى لیگ برنیامد. ۵امتیاز از ۵بازى اما پرسپولیس را یک درجه از مرحله‌ى بحران آن‌طرف‌تر برده است. به نظر مى‌رسد حسین فرکى بیش از هر زمانى به تیم نزدیک شده است. نکته مثبت این بازى حملات نصفه و نیمه‌ی پرسپولیس از دقیقه ۶۵ تا ٩٠ بود. نمى‌توان گفت پرسپولیس با تاکتیک مشخصى دست به این حملات زده است و به نظر مى‌رسید بیشتر جنبه احساسى داشته‌اند. چرا گفتم نکته مثبت؟ چون در سه دیدار قبلى همین هم وجود نداشت. نمى‌توان گفت این مسئله نشان‌دهنده پیشرفت است، نمى‌توان گفت با وجود نبود ۵، ۶ بازیکن تیم دایى خوب کار کرد. نه پرسپولیس دایى همچنان بد است. همچنان سوهان روح است و بخش عمده‌اى از این‌ها را باید تقصیر دایى انداخت. اما شاید بتوان روزنه‌هایى از بهتر شدن و امیدوار بودن به آینده را از دل این بازى بیرون آورد.

علی کمانگری

  ۳  
آی اسپورت
2014-08-26 13:01:44
نظر دهید
۳ نظر
نام و نام خانوادگی گتاب سیتی وچون
سه شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۳، ۱۴:۱۹
آقا دمت گرم فقط اینو بگم شهر گتاب یه بازیکن لیگ داره دروازه بان تراکتور رمضانیان بچه محل ماست +اینم باید مینوشتی هادی نوروزی و دغاغله اضافه بشن تیم قهرمانه یا اینکه دوم میشه بعد سپاهانی که با گاو بندی بازیکن ما رو گرفته
-
سه شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۳، ۱۶:۵۴
این خط این نشون. حسین فرکی هم توی پرسپولیس نتیجه نمیگیره. چرا؟ چون مشکل پرپسپولیس هوادارای بی طاقتشن.
آرش
سه شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۳، ۱۹:۰۵
به عنوان یکی از اون 7 8 هزار طرفدار واقعی پرسپولیس که دیروز تو استادیوم و جایگاه سه بودم باید بگم فشار پرسپولیس رو پدیده دقیقا از وقتی شروع شد که صبر همون اندک طرفدارهای تو استادیوم هم لبریز شد و شروع کردن به دادن شعارهایی در مورد غیرت پرسپولیس. اینو به عینه دیروز دیدم.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر