فهرست
شباهتی که جهانبخش به مهدوی‌کیا دارد
شباهتی که جهانبخش به مهدوی‌کیا دارد

شباهتی که جهانبخش به مهدوی‌کیا دارد

آی اسپورت - توصیف علیرضا جهانبخش از سوی لویس دانک و الگو قرار دادن هافبک ایرانی برایتون از سوی کاپیتان این تیم برای هم‌تیمی‌هایش، نشان‌دهنده روحیه جنگندگی و تسلیم نشدن این بازیکن است. جهانبخش که از ابتدای فصل با وجود تلاش زیاد به مهره‌ای نیمکت‌نشین و البته خارج از لیست برایتون تبدیل شده بود، اما در اولین فرصتی که به دست آورد، کاری کرد که گراهام پاتر را مجبور به بازی گرفتن از او کند.

بازگشت جهانبخش به ترکیب برایتون همراه بود با گلزنی او در دقیقه 3 دیدار با بورنموث که برایتون را به سه امتیاز بازی رساند. سریع‌ترین گل تاریخ برایتون که توسط جهانبخش به ثمر رسید و اشک‌های این بازیکن را به همراه داشت. فرصت بعدی، یک هفته بعد بود، زمانی که برایتون با یک گل از چلسی عقب بود و جهانبخش وارد زمین شد تا با یک ضربه قیچی برگردان دروازه آبی‌پوشان لندنی را باز کند تا زیباترین گل را در شروع دهه جدید میلادی به ثمر برساند و تبدیل به برترین اخبار رسانه‌های جهان شود.

حالا لویس دانک، کاپیتان تیم برایتون در مصاحبه‌ای گفته است که جهانبخش باید الگویی برای تمام بازیکنان این تیم باشد. بازیکنی که با جنگندگی خودش را به گراهام پاتر تحمیل کرد تا بتواند در ترکیب برایتون قرار بگیرد. دانک به این مسئله اشاره کرده است که جنگندگی جهانبخش برای حضور در ترکیب باید در تمام بازیکنان وجود داشته باشد.

جهانبخش در چند سال اخیر برای انتخاب تیم‌هایش مشاوری بزرگ و باتجربه داشته است. مهدی مهدوی‌کیا که با بیش از 100 بازی ملی، سابقه حضور در دو جام جهانی، بستن بازوبند کاپیتانی تیم ملی، قرار گرفتن بین بازیکنان تاریخ باشگاه هامبورگ و ... در لیست اسطوره‌های فیفا نیز حضور دارد. با این حال آنچه شباهتی را بین جهانبخش و مهدوی‌کیا نشان می‌دهد، جنگندگی برای حضور در ترکیب است.

مهدوی‌کیا که زمان بازیگری‌اش از ستاره‌های هامبورگ بود و حتی عنوان بهترین پاسور بوندس‌لیگا را به دست آورد، در سال 2005 با توماس دال، سرمربی هامبورگ به مشکلاتی برخورد کرد. با وجود آمادگی این بازیکن و اصرار هواداران هامبورگ برای استفاده از مهدوی‌کیا، اما سرمربی بندرنشینان ترجیح می‌داد از بال راست تیمش استفاده نکند و حتی نتایج ضعیف هامبورگ هم دال را مجاب نکرد تا مهدوی‌کیا را به ترکیب بیاورد.

نیمکت‌نشینی مهدوی‌کیا برای مدتی طولانی می‌توانست این بازیکن را وارد شرایطی بحرانی کند که حتی علیه سرمربی تیمش موضع‌گیری کند، اما بال راست ایرانی هامبورگ تمرین کردن و جنگیدن را ترجیح داد تا در اولین فرصتی برای حضور در ترکیب خودش را نشان بدهد و به توماس دال تحمیل کند. مهدوی‌کیا پس از درخشش در ترکیب هامبورگ به مهره اصلی تیمش تبدیل شد و دال هم دیگر نمی‌توانست در مقابل فشار هواداران و رسانه‌ها و البته نتایج مثبت تیمش، مهدوی‌کیا را نیمکت‌نشین کند.

جهانبخش هم این فصل روزهایی شبیه به دوره یادشده مهدوی‌کیا در هامبورگ را پشت سر گذاشته و پس از تلاش و جنگندگی به ترکیب برایتون برگشته است. او خودش را به گراهام پاتر تحمیل کرد و حالا سرمربی برایتون را مجبور کرده از این بازیکن در ترکیب تیمش استفاده کند. بازیکنی که حالا از سوی کاپیتان تیمش تمجید و به‌عنوان الگو به هم‌تیمی‌هایش معرفی می‌شود. بازیکنی که ما را به یاد مهدوی‌کیا و روزهای نیمکت‌نشینی و بازگشت دوباره‌اش به ترکیب با جنگندگی می‌اندازد.

۳    
آی اسپورت
2020-01-28 19:58:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر