فهرست
فروردین و اردیبهشت؛ روز مبادای پرسپولیس
فروردین و اردیبهشت؛ روز مبادای پرسپولیس

فروردین و اردیبهشت؛ روز مبادای پرسپولیس

آی اسپورت - کمیته تعیین وضعیت بازیکنان و مربیان فیفا در اسفند ٩٨ پرسپولیس را محکوم به پرداخت یک میلیون و ۵۵ هزار یورو به برانکو کرد اما ماه‌ها این پول پرداخت نشد و در نهایت کمیته انضباطی فیفا پرسپولیس را از نقل ‌و انتقالات محروم کرد. این بدهی پس از اینکه پرداختش ماه‌ها به تعویق افتاد اما در نهایت مرد کروات همه مطالباتش را دریافت کرد و در حالی که به نظر می‌رسید خیال همه هواداران پرسپولیس از این بدهی سنگین راحت شده باشد اما بلافاصله پس از آن خبر رسید باشگاه محکوم به پرداخت مالیات 4، 5 ساله‌اش شده است. برانکو ایوانکوویچ در سال اول قراردادی ۶۵٠ هزار دلاری منعقد کرد و برای سال بعد از آن، پایه قراردادش به ٧۵٠ هزار دلار رسید. او برای سال سوم و چهارم هم پایه ٨٠٠ هزار یورویی در قراردادش داشت. براساس قوانین مالیاتی، باشگاه پرسپولیس باید برای دو سال آخر حدود ٢۴٠ هزار یورو (این مبلغ تقریبی محاسبه شده و مبالغ دقیق از سوی اداره مالیات تعیین می‌شود) را به اداره مالیات پرداخت می‌کرد که این کار انجام نشده است. نکته حائز اهمیت این است که برانکو برگه تسویه‌حساب مالیاتی خود را از ایران دریافت نکرده تا به کشور خود ارائه کند و از پرداخت مالیات دستمزدش معاف شود. به نظر می‌رسد برای خارجی‌های لیگ برتر ایران مالیات 22 درصدی از کل مبلغ قرارداد آنها لحاظ می‌شود و این موضوع نشان می‌دهد پرسپولیسی‌ها به‌ جز مبلغی که به برانکو و همکارانش پرداخت کرده‌اند باید مالیات 500 هزار دلاری برانکو ایوانکوویچ را که تعهد کرده بود در ایران تسویه کند باید به هر ترتیب که شده مفاصاحساب را بگیرند و این یعنی مدیران پرسپولیس در کنار پرداخت مطالبات بازیکنان این تیم که روز گذشته علیه این باشگاه و اعتراض به عدم دریافت دستمزدهای خود استوری گذاشته و واکنش نشان دادند، باید نگران بدهی سنگین مالیاتی نیز باشند. حالا موعدش رسیده و باشگاه پرسپولیس باید در بهار سال آینده (فروردین 1400) این پول را پرداخت کند.

البته این، همه مشکل باشگاه نیست. یک ماه بعد از آن پرسپولیسی‌ها باید بدهی‌شان را به گابریل کالدرون و دستیارانش بدهند. در حکم کالدرون آمده که ۵۸۰ هزار دلار باید از پرسپولیس بگیرد. او ۳۰۰ هزار دلار بابت قسط دوم قراردادش طلبکار است و ۲۸۰ هزار دلار نیز باقی قرارداد و پاداش این مربی آرژانتینی است. بنابراین دفاعیه قرمزها در قبال باقی قرارداد مورد قبول دادگاه فیفا نبوده و پرسپولیسی‌ها به شکل کامل در این پرونده محکوم شده‌اند. این در حالی است که خواکین و والنسیا هم روی هم ۱۶۵ هزار دلار از پرسپولیس دریافت خواهند کرد تا مجموع این رقم روی عدد ۷۴۵ هزار دلار باشد. اوایل آذرماه بود که امیرعلی حسینی معاون روابط بین‌الملل باشگاه پرسپولیس مدعی شد: « کالدرون دو دستیار به نام‌های اینیگو و خواکین داشت که مدیریت وقت باشگاه تشخیص داد روند رسیدگی به پرونده اینیگو به دلیل هزینه‌های زیاد از دادگاه CAS خارج شود و قرار شد پول این مربی را خارج از دادگاه پرداخت کنیم. پرونده کالدرون و خواکین هم در CAS جریان دارد.» پیش از این گفته می‌شد که این بدهی از پاداش حضور پرسپولیسی‌ها در فینال لیگ قهرمانان آسیا پرداخت خواهد شد. فراموش هم نکنیم که کالدرون تا امروز به هیچ‌کدام از پیشنهادهایش پاسخ مثبت نداده تا بتواند طلب کاملش را دریافت کند.

این دو بدهی هنگفت را بگذارید کنار مطالبات بازیکنان که شنیده می‌شود تا امروز حدود 30 درصدش را دریافت کرده‌اند و انتظار دارند در آستانه سال جدید و بعد از پایان بازی با نفت مسجدسلیمان همین مقدار را هم دریافت کنند که عدد قابل توجهی می‌شود. از طرفی قرارداد باشگاه هم با اسپانسرش تا اواخر بهار آینده اعتبار دارد. چند روز پیش هم بازیکنان اعتراضی را نسبت به دریافت نکردن طلب‌شان داشتند و مدیریت هم کاملاً تحت فشار قرار دارد تا هر طور شده قدم به قدم این مشکلات و بدهی‌ها را از سر راه بردارد. همه این مشکلات در حالی پیش روی پرسپولیس قرار دارد که هواداران این تیم با حضور ترابی و مغانلو و پایان محرومیت آل‌کثیر در اواسط فروردین سال آینده بیش از پیش به قهرمانی تیم‌شان امیدوارند. شاید این بزرگترین مشکل قرمزهای پایتخت در راه رسیدن به پنجمین قهرمانی متوالی‌شان باشد. 

 

ایران ورزشی 

 

۶    
آی اسپورت
2021-03-17 08:30:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر