فهرست
حرف‌های شیرین مرد یخی؛ سودای ریاست جمهوری
حرف‌های شیرین مرد یخی؛ سودای ریاست جمهوری

حرف‌های شیرین مرد یخی؛ سودای ریاست جمهوری

آی‌اسپورت- یورگن کلوپ در مصاحبه با گاردین در خصوص همه چیز صحبت کرد؛ از ریاست جمهوری آلمان تا مذاکره با محمد صلاح. اگرچه یورگن کلوپ آرام است، اما روشنی چهره او به دلیل اهمیت دیدار حساس برابر رم در لیگ قهرمانان در مرحله نیمه نهایی قابل دیدن است. در هنگام صحبت و ارزیابی چالش جذاب با ایتالیایی‌ها در آنفیلد، در چهره سرمربی لیورپول تغییرات قابل دیدن است اما به هر حال کلوپ نوآوری تاکتیکی و مدیریت الهام‌بخش خود را در جریان دیدار لیورپول برابر منچسترسیتی طی دیدار هیجان‌انگیز مرحله قبل و پیروزی ۱-۵ در مجموع به اثبات رسانده بود.

حتی در هنگام برگزاری تمرینات لیورپول نیز اگر با کلوپ در مورد برکزیت، آنجلا مرکل، اتفاقات سیاسی یا زندگی حقیقی صحبت می‌کنیم، برانگیختگی در حالت او قابل مشاهده است و او ادعا می‌کند که به دلیل توجه به جزئیات، مهارت‌های ارتباطی و علاقه‌مندی به هم‌دلی و اتحاد، حتی می‌تواند در انتخابات آلمان نیز موفق باشد.

اما در مورد اظهارات کلوپ می‌توان مدت‌ها تامل کرد؛ به ویژه هنگامی که کلوپ به مسئله غم‌انگیز برکزیت (خروج انگلستان از اتحادیه اروپا) اشاره می‌کند و معتقد است مردم بریتانیا باید فرصت دوباره رأی دادن در مورد آینده خود در داخل یا خارج از اتحادیه اروپا را داشته باشند، مورد توجه قرار می‌گیرد.

مصاحبه با خاطره‌ای از کلوپ و اعتراف او به این‌که در گذشته علاقه‌مند بوده روزی پزشک شود، آغاز شد و این جاه‌طلبی‌ها در نهایت به او فرصتی برای پیشرفت مداوم و یادگیری راه‌های ارتباط با شخصیت‌های مختلف، از محمد صلاح گرفته تا دژان لوورن را فراهم کرد.

کلوپ گفت: «وقتی جوان‌تر بودم دوست داشتم پزشک باشم. زمانی که امتحانات خود را به پایان رساندم نیز نتایج بسیار خوب بود پس اگر مردم زیر تیغ جراحی من قرار می‌گرفتند، نتیجه خوبی برای آنها حاصل می‌شد اما من این رشته را ادامه ندادم.»

ایده‌های سرمربی آلمانی غیرقابل باور است و همه آنچه ما انتظار داریم در ذات یک پزشک وجود داشته باشد، در یورگن کلوپ دیده می‌شود. «من سندروم کمک کردن به مردم را دارم. من واقعا نسبت به همه احساس نگرانی دارم و در مورد همه اتفاقات احساس مسئولیت زیادی می‌کنم.»

سبک رهبری کلوپ و این‌که او باعث می‌شود همه احساس کنند در سیستم به آنها نیاز است، ریشه موفقیت این سرمربی آلمانی بوده است. کلوپ در مورد این مورد گفت: «یک فنجان چای می‌تواند مثال مناسبی باشد؛ هنگامی که به جایی جدید می‌روید، علاقه‌مند به انطابق با محیط و زندگی کردن مانند مردمان آن منطقه هستید. به هر حال، من می‌خواهم به شما در مورد آلمان بگویم که ما علاقه‌مند به پیاده کردن این سبک هستیم. ما خیلی شبیه به نظر می‌رسیم، اما خیلی متفاوت هستیم. جالب است که پسران من هر ۲ در آلمان کار می‌کنند، اما آنها دیوانه‌وار عاشق فوتبال هستند؛ بنابراین آنها به لیورپول سفر می‌کنند. من شنیده بودم که مردم شهر لیورپول علاقه‌مند به فرهنگ خارج از خود نیستند اما وقتی اینجا زندگی کردم چنین چیزی را مشاهده نکردم. من خیلی وقت‌ها برای تماشای بازی دیگر تیم‌ها به شهرهای مختلف سفر می‌کنم و اگرچه چیز زیادی در مورد فرهنگ انگلیس نمی‌دانم اما بارها دیده‌ام که به دلیل استفاده مردم اینجا از زبان بین‌المللی انگلیسی، افراد زیادی از کشورهای متخلف به این سرزمین سفر می‌کنند.»

 

«از نظر من مردم آلمان هم روشنفکرتر از اینجا نیستند زیرا آنجا نیز افرادی با ذهنیت‌های غلط وجود دارند که علاقه‌مند به ایجاد حصار بین کشور خود و دیگران هستند و حاضرند آن حصار به اندازه دیوار برلین ارتفاع داشته باشد. شرایط اروپا در سال‌های اخیر عجیب شده و اگرچه من علاقه‌مندم برای تماشای مسابقات اسکی به اتریش سفر کنم، اما آنها مهاجران را به مرکل ارجاع می‌دهند؛ پس رهبری در این وضعیت اتفاق شیرینی نیست زیرا راه حل آسانی برای حل مشکلات وجود ندارد.»

کلوپ در ادامه در مورد اتفاقات روی داده بعد از برکزیت گفت: «اگرچه شاید من شخص آگاهی در این خصوص نباشم اما به هر حال علاقه‌مند به این مسئله هستم. این موضوعی نیست که مردم بخواهند در یک لحظه تصمیم بگیرند. ما همه تحت تأثیر عواقب این رای‌گیری قرار می‌گیریم اما شرایط انتخاب این بود که آیا شما در اروپا باقی بمانید یا به راهی می‌روید که هیچ کس نمی‌داند که چه اتفاقاتی در انتظار شماست. وقتی نتیجه ۴۰-۵۱ حاصل می‌شود، شما با خود فکر می‌کنید که ۴۹ درصد که با تغییر شرایط موافق نیستند و ۵۱ درصد نیز بعد از رای گیری از خود می‌پرسند، این چه کاری بود که ما کردیم؟ وقتی با مردم صحبت می‌کنم، می‌گویند من می‌خواستم در اروپا بمانم، اما نمی‌خواهم در مورد این موضوع صحبت کنم. مردم وقتی به تعطیلات می‌روند می‌گویند اسپانیا بسیار گران است و این یعنی پوند بی‌ارزش شده است. تاریخ همیشه نشان داده است که وقتی با هم‌دیگر باشیم می‌توانیم مشکلات را حل کنیم و از نظر من برکزیت بی‌معنی است.»

کلوپ در مورد حضور خارجی‌ها در انگلیس گفت: «خارجی‌ها اینجا هستند زیرا واقعا کیفیت بالایی دارند. اما اگر شما ۲ بازیکن در یک سطح داشته باشید و یکی انگلیسی باشد و دیگری از کشوری دیگر، من قطعا بازیکن انگلیسی را انتخاب می‌کنم زیرا آنها تاریخ باشگاه را احساس می‌کنند. اما ما ستاره‌های فوق‌العاده‌ای از سراسر جهان داریم و آنها این باشگاه را دوست دارند. روبرتو فرمینیو قلبی لیورپولی دارد اما من بچه‌های انگلیسی این گروه را خیلی دوست دارم. تاتنهام و ما تقریبا شاکله تیم ملی انگلیس را تشکیل داده‌ایم و این اتفاق باعث خوشحالی من می‌شود.»

سرمربی آلمانی لیورپول در مورد جذب محمد صلاح گفت: «او در همان بازی اول موفق به گل‌زنی شد اما دو شانس بزرگ را از دست داد. ما گام به گام در مورد صلاح جلو رفتیم و در فصل جاری همه در مورد استعدادهای گل‌زنی این بازیکن صحبت می‌کنند اما فراموش نکنیم بابی فرمینیو مانند یک موش کارگر در کنار صلاح بازی کرده و برای او فضا سازی می‌کند.»

 

«قبل از اینکه یک بازیکن را جذب کنیم شرایط او را بررسی می‌کنم. صلاح در همان برخورد اول لبخند بر لب داشت و رفتاری بسیار بالغ‌تر از سن خود داشت و من از خودم پرسیدم آیا او واقعا ۲۴ ساله است؟ ما ۳ ساعت در مورد همه چیز از خانواده‌اش تا خانواده من صحبت کردیم تا در نهایت قرارداد امضا شد.»

سرمربی مرسی سایدی‌ها در مورد دیدار برابر رم گفت: «آنها تیمی جذاب هستند و ما انتظار یک تیم قدرتمند را داریم. رم ستاره‌هایی مانند ادین ژکو در خط حمله یا ده‌روسی در میانه میدان را در اختیار دارد و دفاع آنها واقعا باتجربه است. آلیسون سنگربانی فوق‌العاده است و فراموش نکنیم آنها بارسلونا را شکست دادند. رم در گروه دشوار خود صدرنشین شد و هنوز دروازه این تیم در المپیکو باز نشده است.»

کلوپ در انتها در مورد آینده خود صحبت کرد: «۷ سال قرارداد دارم و این خنده‌دار است. اگر کسی به من گفت شاید زودتر از پایان قراردادت خواهی مرد من به وی خواهم گفت من در مسیر خانه از دنیا رفتم. اگر کلوپ روزی بخواهد رییس جمهور آلمان شود، او برگزیده خواهد شد زیرا کلوپ مردم را گرد هم جمع می‌کند، راه را روشن می‌کند و مردمان را خوشحال خواهد کرد. آنگلا مرکل ۲ هفته در سال تعطیلی دارد که بیشتر از تعطیلات من است. در تعطیلات هر ساله تصاویری از او و همسرش در حین کوهنوردی منتشر می‌شود اما من واقعا مرکل را دوست دارم و او در کارش فوق‌العاده است اما شاید شغل وی خیلی دشوار باشد.»

 

ترجمه از گاردین آریا فاطمی‌مقدم/ ورزش سه

۶ ۱  
آی اسپورت
2018-04-23 23:26:00
نظر دهید

۱ نظر
پرسپولیس واقعی
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۰۸:۰۲
ممنونم
چه مصاحبه ی خوبی را گذاشتید.
عالی بود.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر