فهرست
سویا Vs لستر: برخوردی از نوع اول
سویا Vs لستر: برخوردی از نوع اول

سویا Vs لستر: برخوردی از نوع اول

آی‌اسپورت – سویا مقابلِ لستر سیتی پر زرق و برق‌ترین بازی مرحله‌یِ یک هشتم نهاییِ چمپیونز لیگ نیست. هیچکس شانسی برای قهرمانیِ دو این دو تیم در پایان تورنمنت قائل نیست، اما دقیقا همین نکته است که جذابیتِ زیادی به این بازی می‌دهد. سویا و لستر تیم‌هایی هستند که موفقیت‌هایی فرای انتظارات به دست آورده‌اند، البته از مسیرهایی کاملا متفاوت.

چمپیونز لیگ در سال‌هایِ اخیر به شدت تکراری شده. همین هفته شاهد رویاروییِ دوباره‌یِ آرسنال با بایرن مونیخ و پاریس سن ژرمن با بارسلونا بودیم. برایِ همین تقابل دو تیمی که تا به حال در اروپا مقابل هم قرار نگرفته‌اند جذابیتِ خاصِ خودش را دارد. این حقیقت که هیچکس شانسی برایِ لستر و سویا در چمپیونز لیگ قائل نیست، با اینکه یکی قهرمانِ انگلیس و یکی قهرمانِ یوروپا لیگ است، خودش دلیلی دیگر بر تکراری و یکنواخت شدن تورنمنت است.

سویا و لستر دوتا از جذاب‌ترین تیم‌هایِ 18 ماه اخیر فوتبال اروپا بوده‌اند. سویا فصل پیش تیمی منظم و در یوروپا لیگ مقتدر بود. اما بعد از تصمیمِ اونایِ امری مبنی بر ترک باشگاه و پیوستن به پاریس سن ژرمن، آمدنِ خورخه سامپائولی سبکی جدید با خودش به سویا آورد و از آن‌ها تیمی سریع، پر انرژی و هجومی ساخت.

سامپائولی که پیش از این اونیورسیدادِ شیلی و تیم ملیِ این کشور را بدل به جذاب‌ترین تیم‌هایِ قاره‌یِ آمریکایِ جنوبی کرده بود حالا جادویش را با خود به سویا آورده است. نکته‌یِ مهمتر اینکه سامپائولی کارنامه‌یِ درخشانی در بردنِ تورنمنت‌هایِ مهم دارد: قهرمانی در کوپا سودآمریکانا (معادل یوروپا لیگِ اروپا) در 2011 و فتحِ کوپا آمریکا چهار سال بعد.

با اینکه بعید است سویا با سامپائولی این فصل قهرمانی‌ای به دست بیاورد، چیزی که با توجه به سه فصلِ قهرمانیِ پیاپی‌شان در یوروپا لیگ ممکن است به مثابه یک شکست دیده شود، اما حقیقت این است که این تیم با مربیِ جدیدش روندِ رو به رشد چشمگیری را طی کرده، در لا لیگا همچنان در کورسِ قهرمانی حضور دارد و به دور حذفی بالاترین سطحِ فوتبالِ باشگاهی در اروپا رسیده است.

سامپائولی پیروِ مکتبِ مارسلو بیلسا است، با فوتبالی پرفشار و با پرسِ سنگین. اما او صرفا یک ایدئولوگِ چشم‌بسته نیست و تفاوت‌هایِ ظریف بازیکنان و محیطِ جدیدش را درک می‌کند و برایِ همین از آن‌ها تیمی منعطف ساخته است. مشخص کردنِ سیستمِ سویایِ سامپائولی تقریبا غیر ممکن است، چون با توجه به خطوط حمله‌یِ حریفان مدام از سه دفاع به چهار دفاع تغییر می‌کند.

در بعدِ هجومی هم سویا دار و دسته‌ای از هافبک‌هایِ سریع و خلاق و تکنیکی دارد. ویسم بن یدر، لوسیانو ویتو، فرانکو وازکز و ویتولو همه این فصل درخشیده‌اند و کنارشان سمیر نصری بهترین فصل فوتبالش را تجربه می‌کند، در حالیکه استوان یووتیچِ احیا شده را هم کنارِ خودش می‌بیند. از این منظر باید سامپائولی را تحسین کرد، نه فقط به خاطر اینکه بازیکنانش را به اوج رسانده، بلکه برایِ اینکه همه را در یک سطح خوشحال و راضی نگاه داشته است.

مهره‌یِ کلیدیِ سویایِ سامپائولی اما هافبکِ دفاعی‌شان، استیون انزونزی است که به خط دفاعی می‌چسبد و مدافعینش را پوشش می‌دهد و در ضمن با پاس‌هایِ دقیق و هوشمندانه‌اش بازی را در خط میانی هم به جریان می‌اندازد. در این تیمِ جوان انزونزیِ 28 ساله فوتبالیستی با تجربه به حساب می‌آید و به خصوص در چمپیونز لیگ و در بازیِ امشب مقابلِ لستری که اساسِ بازی‌اش بر اساسِ ضدحمله‌هایِ سریع و ناگهانی است می‌تواند نقشی حیاتی برایِ تیمش بازی کند.

درسته که نمایش‌هایِ این فصل لستر در لیگ برتر وحشتناک بوده، اما اتفاقا سویا می‌تواند حریفی باشد که مردانِ کلودیو رانیری مقابلش به فرمِ فصلِ گذشته‌شان بازگردند. تیمِ سامپائولی با خط دفاعیِ بالا و با فول‌بک‌هایی که مدام به خط حمله اضافه می‌شوند بازی می‌کند و این سبک می‌تواند فضایِ لازم برایِ ضدحمله را به لستری‌ها بدهد.

لستر امشب می‌تواند به سبکِ خیلی از تیم‌های دیگر که در گذشته دیده‌ام در لیگ به مشکل خورده‌اند اما در رقابت‌هایِ حذفی معجزه آفریدند، شگفتی‌آفرین شود. در این راه جیمی واردی و ریاض محرز هستند که باید به فرمِ عالیِ فصل گذشته‌شان بازگردند.

ماموریتِ اول لستر امشب اما بسته نگه داشتنِ دروازه‌شان است. شاگردانِ رانیری فصل پیش در راهِ رسیدن به قهرمانیِ لیگ برتر بازی‌هایِ زیادی را 0-1 بردند و این روندِ فوق‌العاده را مدیون رابرت هوت و وز مورگان در باکسِ خودشان و دنی سیمپسون و کریستین فوکس به عنوانِ دو فول‌بکی که از مدافعینِ میانی‌شان فاصله نمی‌گرفتند بودند. این فصل البته شرایط برعکس شده و لستر با مشکلاتِ دفاعیِ فراوانی روبرو شده است.

به خط حمله بر گردیم. اینکه واردی صرفا پدیده‌ای یک فصلی بود یا نه هنوز مشخص نیست. آنچه قطعا می‌دانیم اما استعداد و پتانسیلِ محرز برای بدل شدن به یکی از خطرناک‌ترین هافبک‌هایِ هجومیِ اروپا است. محرز امشب بهترین فرصت را دارد تا این پتانسیل را به رخِ کلِ قاره بکشد، به خصوص اگر قصد داشته باشد فصلِ آینده را در تیمی دیگر سپری کند، تیمی حتی مثلِ خود سویا.

در نهایت بازی امشب را باید تقابلی از تضادها بدانیم: تیمی با خط دفاعیِ بالا مقابل تیمی با خط دفاعیِ عمیق، تیمی متکی بر کار تیمی و فوتبالِ ترکیبی در بعد هجومی مقابل تیمی متکی به سرعت و خلاقیتِ انفرادیِ بازیکنانش در ضدحمله‌ها، و در نهایت تیمی که در راه پیشرفت و اوج گرفتن است، مقابل تیمی که سقوطی وحشتناک را تجربه می‌کند.

سویا و لستر بهترین تیم‌هایِ چمپیونز لیگ نیستند، اما در تورنمنتی که به شدت تکراری شده فرصتی برای تماشایِ بازی‌ای متفاوت فراهم می‌کنند و در نهایت یکی از آن‌ها به جمعِ هشت تیمِ نهایی می‌رسد. این فرصتی جذاب است که نباید از دست بدهیم.

۳    
آی اسپورت
2017-02-22 12:57:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر