فهرست
هاشمیان: برایم جالب بود که گواردیولا مرا می‌شناخت/ تیم ملی با کی روش پیشرفتی نداشته است/ خوشحالم که دخترم بازی خداحافظی‌ام را می‌بیند
هاشمیان: برایم جالب بود که گواردیولا مرا می‌شناخت/ تیم ملی با کی روش پیشرفتی نداشته است/ خوشحالم که دخترم بازی خداحافظی‌ام را می‌بیند

هاشمیان: برایم جالب بود که گواردیولا مرا می‌شناخت/ تیم ملی با کی روش پیشرفتی نداشته است/ خوشحالم که دخترم بازی خداحافظی‌ام را می‌بیند

آی اسپورت- وحید ‌هاشمیان یکی از باشخصیت‌ترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران است. او که سال‌ها در بوندس‌لیگا فوتبالش را دنبال کرده است، حالا قصد دارد برخلاف اکثر همدوره‌ای‌هایش که بلافاصله مربیگری را آغاز کرده‌اند، مدارج ترقی را پله‌پله سپری کند و به نیمکت مربیگری برسد. ‌هاشمیان با حضور در تمرینات بایرن‌مونیخ به‌عنوان کارآموز و آموزش دو‌هفته‌ای زیرنظر گواردیولا خبر ساز شده و عکس‌هایی که از وی همراه با سرمربی پرآوازه بایرن منتشر شد هم به جذابیت‌های این موضوع افزوده است. او معتقد است در ایران فضا برای مربیگری‌اش مهیا نیست و البته دوست دارد زمانی روی نیمکت بنشیند که کوله‌باری از تجربه را به همراه داشته باشد. گفت‌وگوی روزنامه شهروند با وحید‌ هاشمیان در باره مسائل روز فوتبال ایران را در ادامه می‌خوانید:

*  اخبار خوبی از شما منتشر شده است و حالا در ایران خیلی‌ها بابت موفقیت شما صحبت می‌کنند.

هنوز که اتفاقی نیفتاده است. خوش و بش با پپ گواردیولا و حضور در تمرینات بایرن‌مونیخ که موفقیت نیست. هنوز راه زیادی برای پیشرفت دارم.

*  این حس مبارزه‌طلبی شما همیشه زبانزد بوده است. درباره حضورتان در تمرینات بایرن برای کارآموزی توضیح دهید.

من در کلاس‌های مربیگری پرولیسانس شرکت کرده‌ام که این کلاس‌ها چند بخش دارد. کلاس‌های تئوری و عملی را پشت سر گذاشتم و فقط باید در یکی از باشگاه‌های بوندس‌لیگایی کارآموزی می‌کردم تا مراحل تکمیل شود. جالب است بدانید که باشگاه بایرن‌مونیخ تا به حال چنین دوره‌ای نداشته و من اولین کارآموز تاریخ این باشگاه هستم و بابت این مسأله خوشحالم.

*  چه شد که شما را پذیرفتند؟

وقتی موضوع را با مدیران بایرن‌مونیخ در میان گذاشتم آنها چون قبلا بازیکنشان بوده‌ام، مخالفتی نکردند. البته یک تعهدنامه از من گرفتند که اطلاعات تمرینات را به کسی ندهم.

*  برخورد پپ گواردیولا در تمرینات با شما چطور بود؟

او خیلی خوش برخورد بود. البته با توجه به مشغله‌های ذهنی که دارد نمی‌تواند زیاد با من صحبت کند و من هم نمی‌خواهم مزاحم او باشم و در دست و پایش بپیچم. البته او خودش به من گفت روز آخر دوره کارآموزی جلسه‌ای را می‌گذارد و به همه سوالاتم پاسخ می‌دهد که من منتظر آن روز هستم.

*  درباره ایران چیزی از شما نپرسید؟

خیر اما برایم جالب بود که مرا شناخت. او به اسم کوچک مرا صدا زد و به من خوشامد گفت.

*  تا چه زمانی در تمرینات بایرن حضور دارید؟

حدود ١٠روز دیگر به تمرینات می‌روم و نکات را یادداشت می‌کنم. هنوز برای یاد گرفتن زمان دارم، هرچند که در کل زمان زیادی باقی نمانده است.

*  شما جزو معدود ایرانی‌هایی هستید که پس از پایان دوران بازیگری خود، مرحله به مرحله مربیگری را دنبال می‌کنید، چرا سایر همدوره‌های شما این کار را نکردند؟

من نمی‌توانم درباره همبازیانم صحبت کنم اما مسأله‌ای که وجود دارد این است که فوتبال ایران دچار آشفتگی است و همین آشفتگی سبب شده تا مربیان جوان ما فضای خوبی برای پیشرفت نداشته باشند. من درباره خودم حرف می‌زنم و خوشحالم که به‌عنوان یک ایرانی در آلمان این‌طور آموزش می‌بینم و امیدوارم روزی برسد که بتوانم برای کشورم افتخار بیافرینم.

*  یعنی در ایران سرمربیگری را دنبال  می کنید؟

خیر، در ایران جا برای مربیگری امثال من نیست. حداقل تا چند ‌سال دیگر نمی‌خواهند در کشور خودم مربیگری را دنبال کنم. من درحال آموزش هستم و می‌خواهم به‌حدی کارها را پیش ببرم که با کوله‌باری از تجربه روی نیمکت بنشینم.

*  این روزها ماجرای تمدید قرارداد کی‌روش همچنان داغ است، کاری به حاشیه‌هایش نداریم، به‌طورکلی حضور کی‌روش را در تیم‌ملی ایران مفید ارزیابی می‌کنید؟

من ابتدا باید از برنامه‌های کی‌روش مطلع شوم تا بتوانم پاسخ این پرسش را بدهد اما باید بگویم باید هدفمان را بدانیم. این درست نیست که تیم‌ملی در جام ملت‌های آسیا شرکت کند و اگر از این مسابقات اوت شود، هم ایرادی نداشته باشد چون هدف را جام‌جهانی گذاشته‌اند. به نظر من باید تدبیری برای این مسأله اندیشیده شود.

*  پس شما بیشتر موافق فدراسیون هستید تا کی‌روش؟

من کاری به این دعواها ندارم. نظرم این است که باید برنامه داشته باشیم و طبق آن پیش برویم. اگر قرار باشد این‌بار هم مثل همه این سال‌ها فقط برای گذران زندگی کار کنیم که فایده‌ای ندارد.

*  به توانایی‌های شخص کی‌روش اعتقاد دارید؟

کی‌روش مربی بزرگی است و در این شکی نیست اما باید دید آیا این مربی بزرگ می‌تواند در ایران که امکاناتش با بسیاری از کشورهای همسایه‌اش نیز برابری نمی‌کند، موفق باشد. واقعیت این است که تیم‌ملی ایران در زمان کی‌روش چیز خاصی نداشت. ما با خوش شانسی به جام‌جهانی صعود کردیم و در برزیل هم دقیقا مثل جام‌جهانی ٢٠٠٦ نتیجه گرفتیم، تازه یک گل هم کمتر زدیم. پس موفقیتی حاصل نشده است. با این حال باز هم می‌گویم که باید با برنامه پیش برویم.

*  خیلی‌ها معتقد هستند تیم‌ملی کنونی احتیاج به خون تازه دارد؛ آیا این موضوع را قبول دارید؟

نظر من هم با شما موافق است. اگر در تیم‌ملی جوانگرایی صورت بگیرد و در جام ملت‌ها هم نتیجه خوبی نگیریم، ایرادی ندارد چون می‌دانیم بازیکنان آینده‌داری را میدان داده‌ایم اما اگر با همین شرایط برویم استرالیا و اوت شویم، منطقی نیست. یادم می‌آید زمانی در بوندس‌لیگا و لیگ‌های دیگر پر بود از بازیکنان ایرانی اما حالا چه اتفاقی افتاده است؟ این مسأله نشان می‌دهد که کارخانه بازیکن سازی فوتبال ایران تعطیل شده است. 

*  به‌عنوان سوال آخر، حتما شنیده‌اید عنوان شده است بازی با کره‌جنوبی در تهران را که ٢٧ آبان برگزار می‌شود، بازی خداحافظی شما، مهدوی‌کیا و علی کریمی قرار داده‌اند. در این دیدار شرکت می‌کنید؟

برایم جالب است که چرا این‌قدر دیر چنین اقدامی انجام داده‌اند اما در کل خوب است که دخترم هم می‌تواند بازی خداحافظی پدرش را ببیند. هرچند که هنوز نمی‌دانم تا آن زمان چه پیش می‌آید. باید برنامه‌هایم هماهنگ باشد تا بتوانم در این بازی شرکت کنم.

  ۴  
آی اسپورت
2014-08-27 10:56:19
نظر دهید
۴ نظر
علیرضا تیموری خورموج
چهارشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۳، ۱۲:۴۹
وای به شما وبقیه روزنامه چی ها که وقتی امیر قلعه نوعی گفت ما شانسی صعود کردیم به جام جهانی چه بد برخورد کردین وگروهی ومثلا خودجوش به ایشون تاختین.اف بر همه تون
4444
چهارشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۳، ۱۸:۰۵
اخه آدم دروغگو پپ چطوری تو رو میشناسه.خنگول خان قبلا با پپ صحبت کرده اند که یکی از بازیکنهای قدیمی بایر مونیخ میخواد بیاد سر تمرین و اطلاعات تو را در اختیارش قرار داده اند واسه همین بوده .والا پپ از کجا تو رو میشناخت نکنه تو اون کله گچیت فکر کردی خیلی بازیکن تاپی بودی که پپ اون زمان تو خانه اش بازیهای تو رو نگاه میکرده.
-
چهارشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۳، ۲۲:۰۱
قندلی اگه یکی از این عکس ها داشت چیکار میکرد
-
چهارشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۳، ۲۲:۲۷
بدن مربی های فرنگی از بازیکنان ما تراشیده تر هستن ، مقایسه با علی دایی و امیر قلعه نویی شکم و باسن هاشون دو سه متر تو آفساید هستش
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر