فهرست
ده راز موفقیت کلوپ؛ ​لیورپول چطور رویایی شد؟
ده راز موفقیت کلوپ؛ ​لیورپول چطور رویایی شد؟

ده راز موفقیت کلوپ؛ ​لیورپول چطور رویایی شد؟

آی اسپورت – یورگن کلوپ هدایت لیورپول را در رتبه دهم لیگ برتر انگلیس پذیرفت. به دنبال تصمیم‌های هیجان انگیز، انگیزه استادانه یک سرمربی و مهارت‌‌های تاکتیکی او امروزه آنها را به بهترین تیم اروپا تبدیل کرده است. اما او طی این مدت مسیر طولانی را پشت سر گذاشته است. سه شکست در فینال طی دو سال و نیم باعث شد تا طرفداران بسیاری از انگیزه او برای ادامه دادن سوال کنند در حالیکه منچسترسیتی تحت هدایت پپ گواردیولا همیشه آنها را به عنوان تیم دوم جدول رده بندی نگه داشته بود. اما امروز آنها بیشتر از هر زمان دیگری طی ۳۰ سال گذشته به قهرمانی نزدیک هستند و هواداران در انتظار پشت سر گذاشتن رکوردهای بیشتر هستند. در کنار تغییر فرم بازیکنان، تاثیرگذاری کلوپ در آنفیلد باورنکردنی است. تغییرات فنی ظریف، تغییر نگرش و نبوغ پشت صحنه آنها را غیرقابل توقف کرده است. پیش از رویارویی لیورپول در بازی بزرگ روز یکشنبه مقابل منچستریونایتد نگاهی خواهیم داشت به ده گام بزرگ کلوپ در جمع قرمزهای آنفیلد.

۱- جشن تساوی۲-۲

چگونه آنها خندیدند؟ کلوپ مورد تمسخر قرار گرفت. جیمز مک کلین او را کمی احمق نامید. درست هم بود چرا که تساوی خانگی دو بر دو مقابل وست برومویچ هیچ شادی بزرگی ایجاد نمی‌کرد. اما به جای اینکه بیشتر این شادی مورد توجه باشد باید این را بدانیم که کلوپ آن زمان یک قدم بزرگ برداشت. چند هفته پیش از آن مسابقه یورگن کلوپ گفته بود به هنگام شکست دو بر یک مقابل کریستال پالاس احساس تنهایی کرد چرا که بسیاری از هواداران پیش از دقیقه ۸۲ ورزشگاه را ترک کرده بودند. اما وقتی مقابل وست بروم آنها نزدیک بود نتیجه بازی مقابل کریستال پالاس را دوباره تجربه کنند توسط دیووک اوریگی در دقیقه 95 به گل رسیدند تا کلوپ احساس کند حمایت هواداران را به دست آورده است. به هواداران توجه نکنید و فقط روی بازی متمرکز باشید؛ نه،‌ این شیوه کلوپ نیست. برای شروع، این کار تقریبا غیرممکن است و او بارها و بارها به روابط بین هواداران و تیم اهمیت داده است. امروز رابطه بین تماشاگران و این سرمربی بی نظیر است. از زمان شروع فصل ۲۰۱۸، لیورپول در بازی‌های خانگی لیگ برتر انگلیس هیچ زمان دو گل بدون فاصله دریافت نکرده است در حالیکه در یک فصل و نیم اول حضور کلوپ در آنفیلد این اتفاق ۱۹ بار رخ داده بود.

کلوپ در مورد جشن مقابل وست بروم گفت: از روز اول می‌خواستم هواداران اهمیت خود را درک کنند. در فوتبال ، مردم همیشه این حرف را می زنند - این هواداران مهم هستند - اما پس از آن شما با آنها چنین رفتار نمی کنید. بنابراین شما باید اطمینان حاصل کنید که این یک رابطه سالم بنا شده است." او البته علاقه ندارد پیش از بازی هواداران او را یکصدا فریاد بزنند: لطفا قبل از تصمیم بازی نام من را آواز ندهید." من در سپتامبر 2016 گفتم. "این من نیستم که بازی ‌می‌کنم. در آرسنال هم همینطور بود. خوب است اما لازم نیست." هواداران هم گوش کردند. نام کلوپ به ندرت در آنفیلد خوانده می‌شود ، و هرگز قبل از پایان یک بازی چنین اتفاقی نمی‌افتد.

۲- شاهکار ۷۵ میلیون پوندی

کلوپ در دوران سرمربیگری خود نشان داده علاقه مند به فعالیت در پنجره نقل و انتقالات زمستانی نیست اما برای او ویرجیل فن دایک متفاوت است. جذب او برای لیورپول یک رکورد جهانی را به دنبال داشت؛ او با قراردادی ۷۵ میلیون پوندی راهی انگلیس شد در حالیکه ۱۵ میلیون پوند هم برای نیم فصل دریافت می‌کرد. اما او خیلی از چیزهای دیگر را به همراه خود به آنفیلد آورد. قبل از ورود این مدافع تنومند، لیورپول به طور متوسط تحت هدایت کلوپ در هر مسابقه ۱.۲گل دریافت می‌کرد در حالیکه امروز این آمار به متوسط ۰.۶ گل در هر بازی رسیده است. کلوپ پس از خرید فن دایک گفته بود: "من تصور می‌کنم مردم فکر می‌کنند:" وای ، این چه عددی است [۷۵ میلیون پوند] "اما البته برای من این جالب نیست، ما قیمت‎‌ها را نمی‌سازیم، بازار قیمت‌ها را ایجاد می‌کند و اولین چیزی که همه هواداران لیورپول باید فراموش کنیم فقط قیمت است. ما فقط در مورد بازیکن و آنچه او می تواند انجام بدهد صحبت می‌کنیم. این کیفیت، شخصیت، ذهن و همه چیز است. به همین دلیل من واقعا خوشحال هستم." امروز اهمیت حضور فن دایک در خط دفاعی لیورپول به طور واضح مشخص است و ارزش او چندین برابر 75 میلیون پوندی شده که حرف وحدیث‌های فراوانی را به دنبال داشت.

۳- دست‌های ایمن

پارک پرتون، ۱۰ ژوئیه ۲۰۱۸. لوریس کاریوس در بازی دوستانه پیش فصل در ترنمر روی یک ضربه ساده ایستگاهی گل خورد. او شش هفته پیش از این گل مقابل رئال مادرید در فینال لیگ قهرمانان اروپا شاهکاری از خود برجای گذاشته بود که جای تردید برای کلوپ باقی نگذارد و به درب خروج باشگاه نزدیک شود. ۹ روز بعد از این مسابقه دوستانه کلوپ با ۶۷ میلیون پوند یک رکورد دیگر را شکست و گرانقیمت‌ترین دروازه‌بان را از رم به خدمت گرفت. "اگر می‌دانستم آلیسون بکر به این خوبی است او را با دو برابر قیمت پیشنهاد شده جذب می‌کردیم" این سخنان کلوپ پس از قهرمانی فصل گذشته لیگ قهرمانان اروپا بود که بکر نقش بسزایی در آن داشت. هواداران لیورپول با نگاه به گذشته به سادگی اهمیت حضور سنگربان ملی پوش برزیلی را در ترکیب تحت هدایت کلوپ احساس می‎‌کنند.

۴- کمک بزرگ کوتینیو

کلوپ با دو قرارداد بزرگ یک دروازه بان و یک مدافع در سطح جهانی را به دست آورد اما او از کجا پول آورده بود؟ فروش ۱۴۶ میلیون پوندی فیلیپ کوتینیو در ژانویه سال ۲۰۱۸ به آنها کمک کرد. در ابتدا نگرانی‌های بسیار زیادی درخصوص جای خالی کوتینیو وجود داشت اما حالا آن انتقال یک تجارت خارق العاده تلقی می‌شود. البته این تصمیم کلوپ فقط به سودآوری برای باشگاه موثر نبود بلکه به نحوه بازی لیورپول هم کمک کرد. با جدایی او، لیورپول سیستم 3-3-4 را به سیستم‌های ۱-۴-۱-۴ و یا ۱-۳-۲-۴ تغییر داد که کمک شایان به نتیجه گیری داشت. برای مثال جوردن هندرسون که در حضور شماره ۸ سابق در عمق خط میانی حضور داشت کمی جلوتر بازی می‌کند و کسی فکرش را نمی‌کرد کلوپ با جدایی کوتینیو چنین کمک بزرگی به آنها کرده باشد.

۵-زمزمه‌ها برنده می‌شوند

فراموش کردن زمانی که اوضاع برای کلوپ خوب پیش نمی‌رفت، آسان است. زمستان فصل ۲۰۱۶ برای او دشوار بود - آنها در یک دوره ۱۳ بازی فقط نیمی از امتیازهای موجود در لیگ برتر را کسب کردند که شامل شکست مقابل بورنموث، سوانسی، هال سیتی و لسترسیتی، یک تساوی در خانه پلیموت در جام حذفی و یک شکست نیمه نهایی جام اتحادیه برابر ساوتهمپتون بود. آرسنال علاقه فراوانی داشت تا آنها را به رتبه چهارم جدول برساند و سال اول او در لیورپل به عنوان سال تغییر شناخته می‌شد اگرچه هیچ جامی به دست نیاورده بود. برخی از او انتظار بیشتری داشتند پس بنابراین شایعات و زمزمه‌های زیادی وجود داشت که همانند فصل پایانی در دورتموند دوران خوشی نداشت و زود لیورپول را ترک کند. او سه ماه سخت را سپری کرد و او با ۸ پیروزی در ۱۱ بازی پایانی فصل با یک امتیاز بیشتر نسبت به تیم پنجم جدول، آرسنال، آنها را به لیگ قهرمانان فصل آینده رساند. او در پایان فصل از نتایج ابراز امیدواری کرد و خوشنود بود که در یک فصل سخت حداقل سهمیه لیگ قهرمانان اروپا را کسب کرده است.

۶- تجارت زیر نظر ادواردز

یکی از نکته‌های کلیدی موفقیت تیم‌های حاضر در مسابقات فوتبال همکاری مثبت تیم و اعضای باشگاه است. مایکل ادواردز به عنوان مدیر ورزشی لیورپول یکی از افراد تاثیرگذار در دوران سرمربیگری کلوپ در آنفیلد است. لیست خریدهای لیورپول زیر نظر او چشمگیر است و لیست خروجی هم به همان اندازه مورد توجه خواهد بود. جوردن ایبه که در ۴۱ بازی لیگ برتر انگلیس فصل یک گل و سه پاس گل داشت با قراردادی ۱۵ میلیون پوندی به بورنموث رفت؛ جو آلن که یک فصل از قراردادش باقی مانده بود با ۱۳ میلیون پوند راهی استوک سیتی شد. کریستین بنتکه با تنها ۳ گل به ثمر رسانده از ۲۳ بازی رسمی برای لیورپول به کریستال پالاس منتقل شد و 27 میلیون پوند برای کلوپ سود داشت. مامادو ساخو که به دلیل مسائل انضباطی در اختیار باشگاه قرار داشت با ۲۶ میلیون پوند به کریستال پالاس رفت. دومنیک سولانکه، دنی اینگز و دنی وارد هم سه بازیکن دیگر لیورپول هستند که با جدایی از این تیم ۵۲.۵ میلیون پوند به حساب باشگاه واریز کردند. همچنین انتقال کوتینیو هم زیر نظر این مدیر خبره انجام شده که نشان می‌دهد اگر کلوپ استاد نتایج داخل زمین است پس یک مدیر خبره هم نیاز داشت تا مسائل خارج زمین را برای او کنترل کند.

۷- دست راست کلوپ

کلوپ یک سرمربی و لیدر محرک است. پیتر کرویتز تجزیه و تحلیل را انجام می‌دهد. اما پپ لیجندرس مربی است. وقتی قبل از فینال لیگ قهرمانان سال ۲۰۱۸ در کیف ناگهان زیکو بواک به عنوان دستیار سرمربی لیورپول کنار رفت، این نگرانی وجود داشت که بخش عظیمی از قدرت کلوپ از بین برود. اگرچه کلوپ کسی را که مغز متفکر خودش می‌دانست را پس از ۱۷ سال همکاری از دست داد، لیجندرس نه تنها جای خالی او را پر کرده بلکه بهتر هم عمل کرده است. این مربی 36 ساله شاید به دلیل مصدومیت مجبور شده در ۱۷ سالگی فوتبال را کنار بگذارد اما تجربه بی نظیری در مربیگری دارد و مدتی هم با پیشنهاد جدی منچستریونایتد رو به رو بود. سطح جزئیات او باورنکردنی است. حتی قبل از بازی برگشت مرحله نیمه نهایی فصل گذشته لیگ قهرمانان اروپا فصل گذشته برابر بارسلونا، او می‌خواست یک بازی دوستانه با آژاکس یا تاتنهام برنامه ریزی کند. لیورپول بعد از شکست بارسا و صعود به فینال لیگ قهرمانان یک بازی دوستانه با تیم دوم بنفیکا پشت درهای بسته برگزار کرد. آنها در آن مسابقه که از چشم‌ها دور ماند به نتیجه سه بر صفر برنده شدند و در پایان هم جام قهرمانی لیگ قهرمانان را با شکست تاتنهام بالای سر بردند. به هر حال این فقط  لیجندرس نیست و دیگر اعضای کادرفنی کلوپ توانایی‌های زیادی دارند. آنها مونا نمر، متخصص تغذیه سابق باشگاه بایرن مونیخ و آندریاس کورنمایر را به عنوان مربی بدنساز در اختیار دارند. نتایج تلاش‌های اعضای کادرفنی لیورپول در این آمار مشخص می‌شود که آنها فصل گذشته در تمامی مسابقات به طور متوسط 68.4 درصد تصاحب توپ را مقابل رقبا در اختیار داشتند. این نشان می‌دهد خریدهای بزرگ لیورپول تحت هدایت کادرفنی قدرتمندی به چنین آمار و ارقامی دست یافته‌اند.

۸- تغییر فرم

کلوپ از این تعبیر که او فوتبال حساب شده و خشک آلمانی‌ها را به نمایش می‌گذارد متنفر است و در حالیکه انتقادهای فراوانی از او وجود داشت این سرمربی در ۱۲ ماه گذشته در تغییر رویکرد خود موفق بوده است. قبلا اینطور بود که لیورپول در بازی‌های بزرگ موفق عمل می‌کرد اما برابر تیم‌های کوچکتر زمین‌گیر می‌شد. به تعداد گل‌های خورده لیورپول طی چهار فصل اخیر نگاه کند: ۲۲، ۳۸، ۴۲ و ۵۰. پیشرفت او خیلی زود خودش را نشان داد. برای رسیدن به فینال لیگ قهرمانان در سال ۲۰۱۸ آنها در ۱۹ دقیقه ۳ گل به منچسترسیتی زدند و در بازی مقابل رم هم تنها به ۱۳ دقیقه فرصت نیاز داشتند تا سه گل به ثمر برسانند. با افزودن فابینیو به خط میانی ترکیب لیورپول به یکپارچگی رسیده است. کلوپ در اواخر سال ۲۰۱۸ گفت: "شما فقط با فوتبال تهاجمی نمی‌توانید پیروز شوید، این امکان پذیر نیست زیرا باز هستید و زمین هم خیلی بزرگ است." ۹۷ امتیاز فصل گذشته و قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا برای کلوپ کافی نبود و او دوباره تفکراتش را تغییر داد. از نظر تاکتیکی، کلوپ فعال است، نه فقط واکنش پذیر. و او مطمئناً یک بعدی نیست. این فصل اندی رابرتسون و ترنت آرنولد از هافبک‌های این تیم موقعیت‌های بیشتری خلق کرده‌اند و این نشان می‌‎‌دهد کلوپ علاقه دارد تا تیمش هماهنگ در دفاع و حمله حضور داشته باشند.

۹- رابطه با بازیکنان

"من دوست آنها خواهم بود، نه بهترین دوست آنها." هیچ چیز سختی درباره ساختار لیورپول کلوپ وجود ندارد. انتظار و مسئولیت وجود دارد، بله، اما این با اعتماد همراه است. "اگر یک بازیکن سرشار از انگیزه، تمرکز، آمادگی و اشتیاق باشد، من با آنها سرسخت نیستم. من با آغوش باز منتظر آنها هستم. ۲۴ ساعت قبل از بازی در جام حذفی مقابل اورتون، محمد صلاح و سادیو مانه مجاز به شرکت درمراسم اهدای جوایز بهترین بازیکن سال ۲۰۱۷ آفریقا بودند و به صلاح اجازه داده شد تا روزهای قبل از بازی مهم و حیاتی با هادرزفیلد در فصل گذشته، با جت به نیویورک سفر کرده و حضور در جلد اصلی مجله تایم را جشن بگیرد. او اما در بازگشت ۹۰ دقیقه بازی کرد. در ماه نوامبر ، ویرجیل فن دایک یک جلسه تمرینی را برای دیدار با خانواده سلطنتی هلند از دست داد. او آیا افت کرده؟ نه. او همیشه بهتر شده است. اما این همه سرگرمی ، بازی ها و مراسم جوایز نیست. کلوپ می تواند عصبانی شود. وان دیک گفت: "کلوپ دقیقاً می داند چگونه می تواند بهترین نتیجه را از من بگیرد - با توجه به اینکه بسیار مهم است. وقتی تمام رسانه‌های دوست دارند از عملکردم بنویسند و ستایش کنند کلوپ تنها با یک چشمک نشان می‌دهد که از من رضایت دارد و انتظار را پایین می‌آورد. وقتی برای دریافت جایزه بهترین بازیکن سال اروپا انتخاب شدم کلوپ به همه گفت که از طرف کل تیم این جایزه را می‌گیرم. همه بازیکنان این موضوع را به خوبی می‌دانند. در همین حال رئیس(کلوپ) به من احترام و مسئولیت زیاد می‌دهد."

۱۰- هنر استفاده از شکست

شکست برای او یک رشد است. هیچ وقت بعد از شکست جهان کلوپ بهم نمی‌ریزد. کلوپ در مصاحبه اخیر خود با اسکای اسپورت گفته بود:" بسیاری از موارد به ذهنیت منتهی می‌شوند. شکست‌های بزرگ منجر به شکل گیری ذهنیت می‌شود. اگر می‌توانید یک ذهنیت را به دست آورید، پس بیایید بگوییم "هرگز تسلیم نشوید"، قبل از آن شما باید یک یا دو بار تسلیم شوید تا بفهمید که احساس تسلیم شدن چگونه است و سپس آن کار را انجام ندهید. این فرایند یادگیری است."کلوپ مقابل رئال مادرید یکی از بزرگترین مسابقات دوران سرمربیگری خود را با شکست پشت سر گذاشت اما او در فصل بعدی به لیگ قهرمانان اروپا، سوپرکاپ اروپا و جام باشگاه‌های جهان دست پیدا کرده است. کلوپ نشان داده از هر شکست درس می‌گیرد و هیچ شکستی برای او پایان راه نیست.

 

ایلنا 

۶    
آی اسپورت
2020-01-19 11:47:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر