فهرست
ایران؛ قصه ذهن یک بازنده همیشه سربلند
ایران؛ قصه ذهن یک بازنده همیشه سربلند

ایران؛ قصه ذهن یک بازنده همیشه سربلند

آی اسپورت - قصه ایران در روسیه برای ما قصه عجیبی شد. یعنی این قصه به‌راحتی می‌توانست حتی احتمالا از قصه ژاپن در جام‌جهانی هم هپی‌اندتر باشد، اما نشد که بشود. قبل از جام‌جهانی از حدود یک ماه قبلش، زمزمه‌ها شروع شد که به تیم روحیه بدهید. انرژی مثبت بدهید و انتقاد نکنید. ما هم گوش کردیم. این حرف‌ها هم بیشتر از زمانی شروع شد که سید‌جلال و وریا از تیم‌ملی خط خوردند. خط خوردن بی‌دلیل و کاملا سلیقه‌‌ای که شاید هر کس که خیلی هم از مناسبات فوتبالی سر درنیاورد متوجه شود این خط خوردن ربطی به فوتبال نداشت. گفتند این سلیقه مربی است. ما هم قبول کردیم. تا رسیدیم به روز دوم بازی‌های جام‌جهانی.

مراکش برای ما شد دروازه بهشت. مادرمرده‌ها 90دقیقه کوبیدند، سر آخر خودشان یک گل به خودشان زدند و ما بردیم. همان جا بود که «جونم کی‌روش» اختراع شد. کسی هم نگفت این شکل فوتبال ما را به بهشت نمی‌برد. چون یک هیچ مغربی‌ها را برده بودیم، پس دیگر باید خودمان را صعود کرده فرض می‌کردیم. رسیدیم به ماتادورها. با همان روش و اتوبوس. کارشناسان  گفتند ما چاره‌ای نداریم جز همین شکل بازی. نگفتند مگر جلوی یوگسلاوی در 1998 که با همین نتیجه آمدیم بیرون این شکلی بازی کردیم؟ می‌گویید یوگسلاوی، این اسپانیا نبود؟ عرض می‌کنم چرا، بود. سینیشا میهائیلوویچ و پردراگ میاتوویچ می‌ارزیدند به 10تا دیه‌گو کاستای وحشی. بعد از گل کاستا راه افتادیم و یادمان افتاد درست است فوتبال بازی ساده‌ای است که 22نفر 90دقیقه دنبال یک توپ می‌دوند و در انتها آلمان‌ها برنده می‌شوند، اما ما هم می‌توانیم جلوی اسپانیای تضعیف‌شده موقعیت بسازیم. البته اگر یک مهدی طارمی را نداشته باشیم، شاید گل هم بتوانیم بزنیم. جان کلام را اینفانتینو رو به مهدی مهدوی کیا گفت: «شما که می‌توانید به این خوبی فوتبال بازی کنید، چرا آن‌قدر ترکیبتان را دفاعی می‌چینید؟!» و مهدی حرفی برای گفتن نداشت به رئیس فیفا. انگار معلمی از شاگردش سوالی بپرسد و او نتواند جوابش را بدهد. پرتغال را دیگر باید می‌بردیم تا برای اولین‌بار از گروه برویم بالا. نمی‌توانستیم؟ من به شما می‌گویم می‌توانستیم. می‌توانستیم اگر تفکر بازنده سربلند را نداشتیم. می‌توانستیم اگر ذهن بازنده‌ای را نداشتیم که چیزی از ارزش‌هایش کم نمی‌شود. کواریشما اما نگذاشت یک نیمه خوش باشیم. نیمه دوم هم به وی ای آر و پنالتی گرفتن بیرو از کریس گذشت تا رسیدیم به دقیقه90و پنالتی‌ای که یک در هزار پنالتی نبود. اما به قول کارشناسان(!) دست داور درد نکند که حق را ناحق کرد به‌نفع ما. کلا هر چیزی که به‌نفع ماست خوب است. حق را ناحق کردن و فوتبال اتوبوسی و بقیه ماجراها. این بار هم اگر مهدی طارمی را نداشتیم احتمالا در همان ثانیه آخر به جای پرتغال می‌رفتیم بالا. اما بازنده سربلند بودنمان نگذاشت شماره17 ما همان کاری را نکند که بارها در پرسپولیس انجام داده بود. ما عوض بازی با روسیه، برگشتیم به خانه در میان استقبال پرشور مردم برای بردن با یک گل به خودی حریف و زدن یک پنالتی و حذف در مرحله گروهی.

قصه کی‌روش، قصه بازنده سربلند است. قصه مردی که تیمش تا سرحد جان مبارزه می‌کند و در آخر می‌بازد. قصه نداشتن ذهن آماده برای برنده بودن. از 2008 و تیم‌ملی پرتغال ردش را بگیرید که در یک چهارم (یک مرحله بعد از گروهی) از آلمان باخت و حذف شد، تا 2010 که با پرتغال در یک هشتم باز از اسپانیا باخت و حذف شد، در 2014 و 2018 هم که با ما بود، دیدید چطور حذف شد. یک بازنده سربلند همیشگی. برخلاف آن حرفش که در مصاحبه با برنامه عادل گفت که اساسا عادت به باخت ندارد، اتفاقا کاملا برعکس است. کارلوس همیشه عادت دارد تعریف بشنود، نه برای بردش، برای خوب و منسجم و هماهنگ بازی کردنش. تیم او منسجم و هماهنگ بازی می‌کند و همیشه نتیجه نمی‌گیرد. همیشه دستش خالی است. این هم یک جورش است.

در کل کل بین او و برانکو، وقتی برانکو گفت اگر کی‌روش 40روزه رونالدو تحویل می‌دهد من بازیکنانم را به او می‌دهم، به طعنه جواب داده بود: «رونالدو که نه، اما قول می‌دهم 40روزه مودریچ تحویل بدهم.» حالا رونالدو در یک هشتم حذف شده و مودریچ شده بهترین بازیکن جام‌جهانی. آقای کی‌روش منتظر عمل کردن به وعده‌تان می‌مانیم؛ بسم‌الله!

۴۰ ۷  
آی اسپورت
2018-07-18 19:10:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۷ نظر
بهزاد
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷، ۱۹:۵۲
آقاي نويسنده محترم اين يه نكته ساده نگارشي از تيمي نميبازند، به تيمي ميبازند
شماها با اين سوادهاي نم كشيده چطور جرات و اعتماد به نفس نويسندگي رو داريد
اين حجم از بيسوادي شرم آوره
کامیار
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷، ۲۰:۳۸
۱ به طور کاملا یک طرفه ایده ی بازنده ی سربلند را به کیروش نسبت دادی و ور نظر نگرفتی که اصلا این جمله بار ها از زبان مربیان وطنی شنیده شده و کاملا ریشه در تاریخ فوتبال ما داره نه ایده های کیروش.
۲. وقتی میخوای یک نفر رو نقد کنی عملکرد رو می بینی ولی اگه بخوای یک نفر رو بکوبی سابقه اش رو... نکته اینکه حتی سابقه رو درست نکردی تحقیق کنی. مربی پرتغال ۲۰۰۸ اسکولاری بود نه کیروش، چه بسا همون سال کیروش با یونایتد قهرمان اروپا شده بود.
۳ کیروش اگه نتیجه نمیگرفت در جاهای دیگه مشکلش زور گویی بیش از حدش بود و اینکه همیشه یک نفر تو اون تیمها بود که فکر کنه با خودش که نه حق نداره زور بگه واسه همین مهم ترین بخش رزومه ی کیروش حضور تو یونایتد، و اصلا برای همین تو ایران دووم اورده ، تو میتونستی با این ایده بکوبیش نه اینکه به این انتقاد کنی که چرا بهتر از بهترین نتایج تاریخ تیم ملی ایران نتیجه نگرفته، دوس دارم ببینم خیلی از منتقد ها کیروش با امکاناتی که کیروش داشت چطوری بازی می کردن و نتیجه می گرفتن با تیم ملی...
۴. یک پرانتزم باز کنیم به ذهنیت مردم قبل از جام جهانی و نقش بزرگ شما رسانه ها در انتقال این ذهنیت... تلویزیون رسمی ایران خداداد عزیزی رو اورد و این عین جملات خداداد ما نمی تونیم کاری با اسپانیا بکنیم... چطور انتظار دارین تیم ما این ذهنیت رو نداشته حالا وقتی اینقدر مستقیم رو انتی زنده همچین حرفی زده میشه... با واقعیت کنار بیایم و به جای کوبیدن بریم ببینینم واقعا چطوری میشه وضع و بهتر کرد جا خراب کردن
Ali
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷، ۲۰:۴۷
ممنون از نویسنده محترم، حقا که حرف ذل من رو زدی، اولین بار بود که تو این چند ماه میبینم یه نفر واقعا منطقی از کیروش انتقاد میکنه.
علی پرسپولیسی
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷، ۲۰:۵۵
دقیقا زدی تو خال .
به قول برانکو ؛ ایران بازیکنای خوبی داشت ولی مربی برنده ای مثل دالیچ نداشت .
تیم ملی
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷، ۲۱:۳۹
کی گفته این سبک بازی ما را به جایی نمیرسونه! مرییای بزگی مثل مورینیو و سیمئونه با سبک مشابه نشون دادند که میشه اتفاقا به خیلی جاها رسید.
بعد این که اسپانیا را با یوگسلاوی مقایسه میکنید خیلی خنده داره، کرواسی بعد از ۶۰ سال اولین تیمیه که از شرق اروپا میرسه فینال دیگه در مورد لا لیگا و افتخاراتش و ده سال اخیر نگم.
خلاصه اینکه ذهنیت برنده و تیم منسجم و یکدست و یکپارچه آقای برانکو را همه اسلامی ۲۰۰۶ دیده اند. جلوی پرتغال و مکزیک ما ۵ تا گل خوردیم و شانس آوردیم به آنگولا نباختیم. کلا یه جوری صحبت می کنید انگار برانکو تا حالا مربی تیم ملی نبوده. این باند بازی مسخره را هم تموم کنید
تیم ملی
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷، ۲۱:۴۸
کی گفته این سبک بازی ما را به جایی نمیرسونه! مرییای بزگی مثل مورینیو و سیمئونه با سبک مشابه نشون دادند که میشه اتفاقا به خیلی جاها رسید.
بعد این که اسپانیا را با یوگسلاوی مقایسه میکنید خیلی خنده داره، کرواسی بعد از ۶۰ سال اولین تیمیه که از شرق اروپا میرسه فینال دیگه در مورد لا لیگا و افتخاراتش و ده سال اخیر نگم.
خلاصه اینکه ذهنیت برنده و تیم منسجم و یکدست و یکپارچه آقای برانکو را همه اسلامی ۲۰۰۶ دیده اند. جلوی پرتغال و مکزیک ما ۵ تا گل خوردیم و شانس آوردیم به آنگولا نباختیم. کلا یه جوری صحبت می کنید انگار برانکو تا حالا مربی تیم ملی نبوده. این باند بازی مسخره را هم تموم کنید
۳
بی طرف
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷، ۰۲:۰۲
مقاله خوبی بود.
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر