فهرست
تغییرات تیم ملی به روش دراگان
تغییرات تیم ملی به روش دراگان

تغییرات تیم ملی به روش دراگان

آی اسپورت - تغییرات لیست‌های مدنظر دراگان اسکوچیچ برای تیم ملی با یکدیگر و در مقایسه با اخرین لیست ارائه شده از سوی کی‌روش، نشان از درصد تغییرات بالایی دارد که تیم ملی فوتبال ایران این روزها با آن مواجه شده است. گرچه هنوز لیست نهایی تیم ملی از سوی اسکوچیچ اعمال نشده است. از اردوی اولی که اسکوچیچ در میان دعوت شدگان به تیم ملی، از چهره‌های جدیدی رونمایی کرد، نگرانی‌ها بابت حجم بالای تغییرات شدت گرفت. آیا تیم ملی در پی این تغییرات گسترده، فرصت کافی برای رسیدن به هماهنگی سابق را دارد؟ بعد از همه این تغییرات، چه چیزی از آنچه کارلوس کی‌روش به عنوان تیم ملی فوتبال ایران ساخته بود و عملکرد خوبی هم داشت، باقی می‌ماند؟ آیا تمام این نفرات که در پی تغییرات مکرر لیست بازیکنان، به تیم ملی فوتبال دعوت می‌شوند، در چارچوب عقاید اسکوچیچ و به خواست خود او به تیم ملی اضافه می‌شوند؟ در این گزارش مفصل، در ابتدا مقایسه‌ای داریم بین لیست‌های بازیکنان مدنظر اسکوچیچ و آخرین لیست ارائه شده از سوی کی‌روش و درصد تغییراتی که در این مدت ترکیب تیم ملی فوتبال ایران با آن مواجه شده است و در گام بعدی به تحلیل کارشناسی این موضوع و دلایل آن می‌پردازیم. 

حذف بیرانوند از میان دروازه‌بان‌ها

علیرضا بیرانوند و امیر عابدزاده، در سال‌های آخر حضور کی‌روش، از دروازه‌بان‌های ثابت لیست کی‌روش بودند. رشید مظاهری و پیام نیازمند بیشتر، حامد لک و حتی حسین حسینی کمتر اما به تناوب و بسته به عملکردشان در آن دوره به لیست اضافه می‌شدند و نام‌شان در کنار بیرانوند و عابدزاده می‌نشست. تنها تغییر اسکوچیچ در لیست جدید، حذف علیرضا بیرانوند بود. جز این تغییر، ۳دروازه‌بان دیگر دعوت شده از سوی اسکوچیچ، همان بازیکنانی هستند که در زمان کی‌روش هم دعوت می‌شدند. اسکوچیچ در دو اردوی اخیر تیم ملی، امیر عابدزاده، رشید مظاهری و پیام نیازمند را به تیم ملی دعوت کرد که پیام نیازمند مقابل ازبکستان بازی کرد، عابدزاده مقابل بوسنی اما به مظاهری بازی نرسید. البته بی‌شک وضعیت نامطلوب جدید بیرانوند در تصمیم اسکوچیچ نقش دارد و معلوم نیست تا بازی‌های رسمی تیم ملی در راه جام جهانی بیرانوند چه فرمی داشته باشد؟

حذف چشمی و خانزاده از مدافعان وسط

لیست اسکوچیچ، نسبت به لیست کی‌روش، تغییر عمده‌ای در میان مدافعان وسط داشته است.  روزبه چشمی و محمدرضا خانزاده دیگر دعوت نمی‌شوند و به جای آن‌ها عارف غلامی و شجاع خلیل‌زاده دعوت شده‌اند. حسین کنعانی‌زادگان، مجید حسینی و مرتضی پورعلی گنجی اما همان بازیکنانی هستند که در خط دفاع در زمان کی‌روش هم به تیم ملی دعوت می‌شدند.

جنجالی‌ترین تغییرات در دفاع راست

پست دفاع راست تیم ملی مهم‌ترین تغییرات را نسبت به زمان کی‌روش داشته است. کی‌روش، وریا غفوری و رامین رضاییان را به عنوان دو دفاع راست ثابت تیم ملی، همیشه در لیست دعوت‌شدگان خود داشت. در کنار این دو، صادق محرمی هم گاهی به تیم ملی دعوت می‌شد اما نه در تورنمنت‌های مهم. دراگان اسکوچیچ اما بعد از حضورش در تیم ملی، صادق محرمی را فیکس کرد و روی نام وریا و رامین رضاییان خط کشید. او برای نفر ذخیره در این پست هم مجتبی نجاریان را از فولاد دعوت کرده که این انتخاب تعجب کارشناسان را به همراه داشت. توجه کنیم که وریا آخرین سال‌های فوتبالش را سپری می‌کند و رامین دچار حواشی مضحکی می‌شود که شاید برای یک بازیکن ملی در هر جای دنیا جالب نباشد.

بازگشت میلاد محمدی به دفاع چپ

در پست دفاع چپ، میلاد محمدی همچنان حضور دارد. در زمان کی‌روش گاهی اوقات سعید آقایی برای این پست دعوت می‌شد یا احسان حاجی‌صفی در این پست مورد استفاده قرار می‌گرفت. در این بین در زمان ویلموتس محمد نادری و محمد انصاری هم برای این پست دعوت می‌شدند. اسکوچیچ اما نشان داده که برای این پست فقط به میلاد محمدی اعتقاد دارد. امید نورافکن هم از سوی اسکوچیچ به عنوان نفر جایگزین میلاد محمدی در دفاع چپ دعوت می‌شود که اسکوچیچ در هافبک دفاعی هم می‌تواند از او استفاده کند.

امید ابراهیمی مهم‌ترین خط خورده خط میانی

در زمان کی‌روش، سعید عزت‌اللهی، احسان حاجی‌صفی و امید ابراهیمی بودند. اسکوچیچ اما امید ابراهیمی را دعوت نمی‌کند. علی کریمی با اینکه در لیست اسکوچیچ بوده است اما خیلی در ترکیب از او استفاده نشده است. سعید عزت‌اللهی هم تنها به اردوی آخر تیم ملی دعوت شد. تغییرات اسکوچیچ در میانه زمین به نسبت کمتر بوده است چرا که به نظر می‌رسد او فقط امید ابراهیمی را از لیست تیم ملی حذف کرده است. اکبر ایمانی در این پست هم در زمان کی‌روش دعوت می‌شد و هم اسکوچیچ او را دعوت کرده است. امید نورافکن هم در این پست مقابل بوسنی چند دقیقه بازی کرد که عملکرد خوبی داشت. احسان حاجی‌صفی هم همچنان در این بخش ثابت هستند.

حذف اشکان و مسعود از پست هافبک نفوذی

مسعود شجاعی و اشکان دژاگه، بزرگ‌ترین خط خورده‌های تیم ملی، بعد از وریا و رامین رضاییان هستند. اسکوچیچ نشان داده که برای پست هافبک نفوذی، اعتقادی به اشکان و مسعود ندارد. فراموش نکنیم که مسعود و اشکان به پایان دوران حرفه‌ای فوتبال خود نزدیک هستند، اگرچه دژاگه را گاهی همچنان در وضعیتی مناسب می‌بینیم و شاید هنوز برای بازی‌های حساس ایران در راه جام جهانی به تجربه‌اش نیاز داشته باشیم.

خط خوردن ترابی و سیل انتقادات به اسکوچیچ

مهدی ترابی که فصل گذشته یکی از بهترین بازیکنان پرسپولیس بود و همیشه در لیست کی‌روش قرار داشت، جایی در لیست اسکوچیچ ندارد. مهرداد محمدی که در العربی عملکرد خوبی دارد هم در لیست اسکوچیچ قرار ندارد. مهرداد محمدی گرچه در لیست کی‌روش هم جایی نداشت اما توانسته بود نظر مساعد ویلموتس را به خود جلب کند. بعد از آمدن اسکوچیچ اما او دوباره از لیست خط خورده است. سلیقه البته همیشه در انتخاب‌ها موثر است و گریزی از آن نیست.

خط حمله، بدون تغییر ماند

خط حمله هم نسبت به زمان کی‌روش بدون تغییر مانده است. از سردار آزمون و علیرضا جهانبخش تا کاوه رضایی و مهدی طارمی در دو بازی تدارکاتی دعوت شده‌اند. هر چند در بازی مقابل بوسنی اسکوچیچ، جهانبخش، آزمون و طارمی را به تیم ملی دعوت نکرد اما در مصاحبه‌های خود از نبودن آن‌ها اظهار ناراحتی کرد. گویا این دعوت نشدن با هماهنگی خود آن‌ها صورت گرفته بود و در آن‌ها در لیست اصلی سرمربی جدید تیم ملی، جایگاه خود را حفظ کرده‌اند. اسکوچیچ البته مهدی قائدی را هم به خط حمله تیم ملی اضافه کرده است. که از آماده‌ترین و موثرترین بازیکنان لیگ برتر است.

 فرصتی برای قلی‌زاده

علی قلی‌زاده به ترکیب بازیکنان مدنظر اسکوچیچ اضافه شده است. او البته در زمان حضور کی‌روش هم دعوت می‌شد اما هم برای جام جهانی و هم جام ملت‌ها در لحظه آخر مصدوم شد و تورنمنت‌ها را از دست داد. حالا اما بعد از عملکرد خوبی که در شارلوا داشته، با آمادگی کامل در اردوهای تیم ملی حاضر می‌شود. به ترکیب اصلی رسیده است. اگرچه ترکیب اصلی تیم ملی را با جضور لژیونرهای اصلی خواهیم دید.

 

ایران ورزشی 

۲ ۱  
آی اسپورت
2020-12-04 13:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
اقلیت تاس
جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹، ۱۴:۴۸
حاج صفی و نورافکن و ایمانی... سه تا بنجل که معلومه با فشار باند کی وارد ترکیب تیم ملی میشن...
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر