فهرست
یادداشت ویژه: فرگوسن چه اندازه در افول منچستریونایتد مقصر است؟
یادداشت ویژه: فرگوسن چه اندازه در افول منچستریونایتد مقصر است؟

یادداشت ویژه: فرگوسن چه اندازه در افول منچستریونایتد مقصر است؟

یان لیدیمن- دیلی میل

 آی اسپورت- لوئی فن خال از آن دست آدم هایی نیست که وقتی می تواند به آینده فکر کند، دائما به پشت سرش نگاه کند. با این وجود، برای اینکه متوجه شویم چرا اولین روزهای حضور او در الدترافورد با مشکل مواجه شده، باید به پشت سر نگاه کرد؛ به روزهایی که منچستریونایتد جام ها را یکی از بعد از دیگری از آن خود می کرد و صفحات روزنامه های سرشار از تیترهای ستایش آمیز بود.

ریشه مشکلات این روزهای شیاطین سرخ را می توان در روزهای پرافتخار سرالکس فرگوسن جستجو کرد. شاید این ادعا بی ربط، گستاخانه و حتی توهین آمیز به نظر برسد اما حقیقت دارد.

آخرین سال های حضور فرگوسن در منچستریونایتد با کسب جام های مختلف همراه بود اما آنطور که مشخص است، آنها چندان به فکر آینده نبودند. این آینده ای است که فن خال به ارث برده و به همین دلیل است که سرمربی جدید یونایتدها وارت تیمی بدون کیفیت شده است.   
\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/00e29701381.jpg\"


 

در شکست تحقیر آمیز سه شنبه شب مقابل ام کی دانز تنها نمی توان یک نفر را مقصر دانست. این شکست حاصل اشتباهات زیادی در داخل زمین بود. با این وجود، با نگاهی به خریدهایی که یونایتدها در 6 سال آخر حضور فرگوسن انجام دادند، غیرممکن است در مخمصه ای که اکنون در آن گرفتار آمده اند، جایی برای سرمربی افسانه ای شان پیدا نکرد.

در طول این فصول، منچستریونایتد 4 قهرمانی در لیگ برتر، دو قهرمانی در جام اتحادیه و یک قهرمانی در چمپیونزلیگ به دست آورد؛ سال هایی که هسته اصلی تیم را ستاره های درخشانی مانند ریو فردیناند، نمانیا ویدیچ، پاتریس اورا، پارک جی سونگ، مایکل کریک، کریس رونالدو و وین رونی، تشکیل می دادند که همگی در سال های پیش از آن به خدمت گرفته شده بودند.

 

اما در طول شش فصل اخیر، علی رغم محدودیت های مالی اعمال شده از سوی خانواده گلیزر، فرگوسن 160 میلیون پوند صرف خرید بازیکنانی کرد که اعتقاد داشت می توانند آینده باشگاه را شکل بدهند. بعضی از آنها مطمئنا روزهای خوبی هم برای شیاطین سرخ رقم زدند اما تعدادی از همین خریدها سرآغاز افت این تیم و فصل فضاحت بارشان با دیوید مویس بود.

بین تابستان 2007 تا ژانویه 2013، فرگوسن بازیکنانی مانند نانی (17 میلیون پوند)، اندرسون (27 میلیون پوند)، اشلی یانگ (17 میلیون پوند)، به به (7 میلیون پوند)، اوون هارگریوز (17 میلیون پوند)، توماژ کوشچاک (2 میلیون پوند)، ژوران توسیچ (7 میلیون پوند)، دیمیتار برباتوف (30 میلیون پوند)، گابریل اوبرتان (3 میلیون پوند)، مامه بیرام دیوف (3 میلیون پوند)، خاویر ارنادس (6 میلیون پوند)، کریس اسمالینگ (7 میلیون پوند)، نیک پاول (6 میلیون پوند)، الکساندر باتنر (4 میلیون پوند) و ویلفرد زاها (15 میلیون پوند) را به خدمت گرفت.

البته علی رغم این خریدهای بی حاصل، آنها خریدهای بسیار خوبی مانند رافائل داسیلوا، آنتونیو والنسیا، فیل جونز، داوید دخه آ و البته، رابین فن پرسی را هم داشتند.
\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/00e29701382.jpg\"


 

زیر سوال بردن میراث فرگوسن کار راحتی نیست و شاید به همین خاطر بسیاری ترجیح می دهند تماما نوک تیز انتقادات را به سوی دیوید مویس بگیرند. با این وجود، بسیار دشوار است که به لیست بازیکنانی که فرگوسن به خدمت گرفت نگاه کرد و رابطه ای بین آن و شرایط حالای این تیم پیدا نکرد. تردیدی در توانایی بالای فرگوسن در مدیریت تیم و بازیکنانش نیست اما شاید در مورد عملکرد او در بازار نقل و انتقالات بتوان قضاوت دیگری کرد.

آنها در چند سال اخیر حضور فرگوسن به کسب جام ادامه دادند اما در واقعیت، در حالی که دنیا در حال تغییر بود، آنها به گذشته چسبیده بودند. پل اسکولز یک بار اعلام بازنشستگی کرد و بعد برگشت و سرانجام در 37 سالگی کفش ها را برای همیشه آویزان کرد. رایان گیگز تا 40 سالگی بازی کرد. اتفاقاتی که دلایل خودش را داشت. آنهایی که بازی های منچستریونایتد را در آن دوران دیده اند، می توانستند تشخیص بدهند که شیب نزولی آنها، همیشه زیر نتایج ضعیف شان پنهان شدنی نبود. در همین مدت، منچستریونایتد و چلسی روندی صعودی داشتند و بازیکنانی مانند فن پرسی و دخه آ هم نمی توانستند به تنهایی تیم را به موفقیت برسانند.

یکی از مدیران ارشد منچستریونایتد تایید کرده بود که قهرمانی این تیم در سال 2013، در آخرین فصل حضور فرگوسن، حتی آنها را هم شگفت زده کرد؛ اتفاقی که آنها انتظارش را نداشتند. آنها تشخیص داده بودند که تیم کیفیت گذشته را ندارد. بعد از انتخاب مویس به عنوان سرمربی، نقل و انتقالات ضعیف باشگاه، کمکی به ترمیم تیم نکرد و سرمربی سابق اورتون امیدوار بود که بازیکنانی مانند ویدیچ و اورا بتوانند برای یک فصل دیگر، الهام بخش هم تیمی های شان باشند.

اکنون چالش اصلی فن خال این است که جلوی این نزول را بگیرد و سپس تیم را در سربالایی قرار دهد. مطمئنا او متوجه این موضوع شده و نتایج اخیر، زنگ های هشداری جدی برای او بوده است.

سرمربی هلندی وارت یک تیم لیگ برتری شده که فاقد ساختار دفاعی کامل است و او باید از خود بپرسد که باشگاهی مانند منچستریونایتد، چگونه اجازه چنین اتفاقی را داده است. به همین خاطر بود که او بعد از شکست مقابل ام کی دانز، او اعلام کرد که این نتایج، او را شگفت زده نکرد.

 

منچستریونایتد شنبه در لیگ برتر مقابل برنلی قرار خواهد گرفت و مهمترین دغدغه فن خال این است که از چه سیستمی استفاده کند تا بتواند بهترین بازی را از آنخل دی ماریا بگیرد. همان طور که خوان ماتا در سیستم دیوید مویس دچار مشکل شد، دی ماریا هم در سیستم 3-1-4-3 مورد علاقه فن خال، چندان کارایی نخواهد داشت.فن خال بعد از دیدار سه شنبه شب اعلام کرد که ممکن است تاکتیکش را عوض کند؛ کاری که حتما باید انجام بدهد. سرمربی باتجربه هلندی که در تلاش است تا منچستریونایتد را در همه سطوح به جلو ببرد، روی سیستمی که با آن در جام جهانی توانست هلند را با آن به موفقیت برساند، حساب زیادی باز کرده است.
\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/00e29701383.jpg\" 

اما به نظر می رسد همین حالا هم این تلاش او به بن بست خورده است. مدافعان منچستریونایتد آشکارا در این سیستم راحت نیستند و گران ترین خرید تاریخ باشگاه هم عملا ترجیح می دهد در سیستم 3-3-4 بازی کند. فن خال به اندازه کافی مربی بزرگی هست که اگر لازم باشد، تیمش را با یک تاکتیک جدید به مصاف حریفان بفرستد اما تغییر سیستم فعلی می تواند باعث ایجاد دردسرهایی برای پست بازی وین رونی و خوان ماتا شود.

منچستریونایتد روی کاغذ به اندازه کافی تیمی قوی است. آنها در حال حاضر تا اندازه ای از مصدومیت ها ضربه خورده اند و این باعث شده تا آنها مشکل دارتر از آنچه واقعا هستند، به نظر بیایند. اما فن خال مربی ساده لوحی نیست. در این تیم کمبودهایی وجود دارد که تنها در یک پنجره نقل و انتقالات نمی توان آن را حل کرد. تاثیرات شش سال ساده انگاری در بازار نقل و انتقالات در حال حاضر بیش از هر چیزی روی شانه های این تیم سنگینی می کند.

  ۹  
آی اسپورت
2014-08-28 20:31:00
نظر دهید
۹ نظر
علیرضا (United Kingdom)
پنجشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۳، ۲۰:۲۵
تحلیل خوبی بود. ولی آخه چطور ممکنه همون تیمی که تو سال 2013 چهار هفته به پایان مسابقات قهرمان میشه سال بعدش به مقام هفتمی برسه؟
امین kt
پنجشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۳، ۲۱:۲۰
شما اگه یه نگاهی به ترکیب یونایتد در بازی با آرسنال که نتیجش شد 8-2 به نفع یونایتد بندازی و اگه یکمی به کیفیت فوق العاده تیم در دو فصل پیش که منچستر اول شد تو لیگ جزیره فکر کنی میبینی که مقاله ای که نوشتی واقعا ضعیفه. بازیه رفت منچستر جلوی رئال مادرید در برنابئو همین دو سال پیش رو یادتون هست که؟! این فرق تجربه و توانایی فرگوسن و امثال مویسه! فن خال هم به زودی نتیجه میگیره . اما بعد از پیاده کردن سیستم جدید خودش در یونایتد.
آرش
پنجشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۳، ۲۱:۵۹
ایرادی که به فرگوسن وارد شده به نظرم منطقی اومد. 27 میلیون واسه اندرسون و 30 میلیون واسه برباتوف 30 ساله فاجعه است.
آرش
پنجشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۳، ۲۱:۵۹
ایرادی که به فرگوسن وارد شده به نظرم منطقی اومد. 27 میلیون واسه اندرسون و 30 میلیون واسه برباتوف 30 ساله فاجعه است.
محمد
پنجشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۳، ۲۳:۵۹
موفقیت های چندسال اخیر منچستر فقط و فقط به خاطر توانایی بالای فرگوسن بود .اما فن خالم با مرور زمان میتونه نتیجه بگیره اما وقت میخواد
hassan
جمعه ۷ شهریور ۱۳۹۳، ۰۱:۲۳
با اینکار حتی یک درصد از قدرت فرگوسن کم نمیشه آقای به ظاهر نویسنده فرگوسون روحالا باید فهمید چه افسانه ایست در دنیای فوتبال جاییکه با همین بازیکنا قهرمان شد و رئال با اون همه مهره به زور داوری بردش تویه نویسنده هنوز فرق مربی که بامهره قهرمان میشه و مربی که باتفکراتش قهرمان میشه رو نمیدونی خجالت بکش
Sina
جمعه ۷ شهریور ۱۳۹۳، ۰۱:۳۶
آقای امین شما احتمالا بقیه یادداشت رو هم مثل اولش خوندی و فقط اومدی زود کامنت بدی چون نمیدونی‌ این مقاله ترجمه شده از دیلی میل هست.
آرش
جمعه ۷ شهریور ۱۳۹۳، ۰۱:۵۲
بسیار ممنون
-
جمعه ۷ شهریور ۱۳۹۳، ۰۷:۱۶
دی ماریا هم در سیستم 3-1-4-3 مورد علاقه فن خال، چندان کارایی نخواهد داشت.

من دیگه حرفی ندارم
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر