فهرست
گزارش روز: تکل فرشته مرگ روی چمن فوتبال
گزارش روز: تکل فرشته مرگ روی چمن فوتبال

گزارش روز: تکل فرشته مرگ روی چمن فوتبال

آی اسپورت- فوتبال و مرگ؛ این دو موضوع بظاهر مجزا از یکدیگر در سال های اخیر بارها با یکدیگر پیوند خورده است. مرگ در فوتبال چه می کند؟ البته در اینجا منظور از درگذشت چهره های شاخص فوتبالی به دلیل بیماری یا هر علت دیگری نیست، ماجرا به مرگ های ناگهانی درون زمین فوتبال مربوط می شود.   
مرگ چند بار در زمین فوتبال سراغ فوتبالیست ها آمده؟ ماجراهای تراژیکی از این اتفاق در سال های گذشته به وقوع پیوسته و سر و صدای زیادی هم به پا کرده است. برخی از این اتفاقات غم انگیز بر اثر یک حادثه بوده و برخی دیگر بر اثر حمله قلبی. به بهانه مرگ یک بازیکن کامرونی در لیگ الجزایر، تراژیک ترین اتفاقات چند سال اخیر فوتبال را با هم مرور می کنیم:
هواداری که بازیکن تیمش را کشت
این حادثه غم انگیز همین چند روز پیش روی داد. البر ابوسی، بازیکن کامرونی تیم فوتبال باشگاه الجزایری شبیه القبائل با اصابت سنگ پرتاب شده از سوی تماشاگران به سرش، درگذشت. تماشاگران که از شکست تیم مورد علاقه خود شبیبه القبائل که میزبان بود خشمگین شده بودند، هنگام ترک ورزشگاه سنگ و وسایل آتش زا به درون زمین پرتاب کردند که یکی از سنگ ها به سر البر ابوسی بازیکن همین تیم اصابت کرد و به مرگ او منجر شد. ابوسی بیست وچهار ساله که بهترین گلزن مسابقات دسته اول الجزایر معرفی شده بود، تنها گل تیمش در این مسابقه را به ثمر رساند و بعداز انتقال به بیمارستان درگذشت. اتحاد العاصمه با نتیجه 2 در مقابل یک در این مسابقه به پیروزی دست یافت. باشگاه شبیبه القبائل اعلام کرده است «الطیب بلعیز» وزیر کشور الجزایر دستور داده است این حادثه بسرعت پیگیری و با عوامل آن برخورد شود.
    
تکل مرگبار دروازه بان
    
از این حادثه هم مدت زمان زیادی نمی گذرد. اردیبهشت امسال بود که این اتفاق در لیگ اندونزی افتاد. یک بازیکن فوتبال در لیگ اندونزی پس از برخورد با دروازه بان حریف بشدت مصدوم شد و درگذشت. تکل مرگبار دروازه بان به شکم این بازیکن برخورد کرد. البته ابتدا در ظاهر چیزی به نظر نمی رسید، اما دو روز بعد این بازیکن نگونبخت در بیمارستان به دلیل خونریزی داخلی درگذشت و فوتبال کشورش را عزادار کرد.
آن دروازه بان هم گفته که دیگر فوتبال بازی نمی کند و تا آخر عمر باید با عذاب وجدان زندگی کند. مشابه این اتفاق سال ها پیش برای علی دایی، کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران افتاد. در دیدار ایران و بحرین، دروازه بان تیم ملی فوتبال بحرین برای دفع توپ و نجات دروازه اش با لگد به شکم علی دایی ضربه زد که این ضربه به پارگی طحال علی دایی منجر شد. خوشبختانه این حادثه بخیر گذشت و علی دایی بسرعت به میادین بازگشت.
    
تلاش نافرجام 40 دقیقه ای
متاسفانه مرگ های داخل زمین فوتبال به ایران هم رسید. سال گذشته در چارچوب هفته بیستم لیگ برتر فوتبال مازندران تیم دریای بابل در محمودآباد مقابل خزر تیم این شهر قرار گرفت و در حالی که تا دقیقه 22 بازی با دو گل از حریف خود پیش بود و بازیکنان خزر محمودآباد پس از دریافت گل دوم توپ را وسط زمین کاشتند یکباره ایمان عزیزنیا، بازیکن تیم دریای بابل بر زمین افتاد و از حال رفت. هنگامی که شرایط جسمی او را حاد دیدند بلافاصله او را با آمبولانس حاضر در محل به بیمارستان رساندند. در بیمارستان محمودآباد نیز تمام متخصصان این بیمارستان با شوک الکتریکی و دیگر اقدامات پزشکی تلاش کردند این بازیکن جوان را به زندگی بازگردانند ولی تلاش 40 دقیقه ای پزشکان جواب نداد و متاسفانه ایمان عزیزنیا به علت ایست قلبی دار فانی را وداع گفت.
    
   
مرگ دسته جمعی
این حادثه تلخ و وحشتناک که دیگر نظیر ندارد؛ مرگ دسته جمعی بازیکنان یک تیم فوتبال! این اتفاق سال 1998 میلادی در کشور آفریقایی کنگو رخ داد. اصابت ناگهانی صاعقه در حین برگزاری مسابقه فوتبال، تمام اعضای یک تیم را هنگام بازی به کام مرگ فرستاد. در حالی که دو تیم فوتبال در بخش شرقی منطقه کاسایی در حال برگزاری مسابقه بودند و نتیجه بازی نیز تا آن زمان یک -یک بود، ناگهان صاعقه ای مهیب به نیمه زمین تیم مهمان که همگی در یکجا تجمع کرده بودند، اصابت کرد و تمام 11 بازیکن این تیم را کشت. این در حالی بود که بازیکنان تیم میزبان به نام تیم باسانگا در کمال تعجب، هیچ آسیبی از این رعد و برق ندیدند.
    
شوک به فوتبال ایتالیا
 
دو سال پیش سری B ایتالیا با یک اتفاق تلخ در بهت و حیرت فرو رفت. پسکارا و لیورنو در سری B ایتالیا به مصاف هم رفتند. لیورنو درخانه پسکارا 2 بر صفر از میزبان خود پیش بود، ولی این بازی در دقیقه 31 یک تراژدی تلخ دیگر را درفوتبال دنیا رقم زد. پیرماریو موروسینی، هافبک بیست وشش ساله لیورنو به دلیل ایست قلبی روی زمین افتاد و پس از دوبار تلاش برای بلندشدن از جایش بی حرکت روی چمن ورزشگاه پسکارا ماند.
  این اتفاق در زمان یکی ازحملات پسکارا رخ داد. تیم پزشکی حاضر درزمین تلاش کرد با ماساژ قلبی و استفاده از تمام تجهیزات لازم، قلب ازکار افتاده موروزینی را دوباره به تپش دربیاورد.
  
سپس این بازیکن، در حالی که هم تیمی هایش درحال گریه و زاری بودند و در شوک مطلق وارد رختکن ورزشگاه می شدند، با آمبولانس به بیمارستان سنتو اسپیریتو شهر پسکارا منتقل شد. متاسفانه این بازیکن باوجود همه تلاش ها به دلیل ایست قلبی جان خود را از دست داد.

 
و مشهورترین چهره های قربانی شده
ایست قلبی به دفعات در دنیای فوتبال قربانی گرفته است. مارک ویون فوئه در جریان دیدار جام کنفدراسیون های جهان در مرحله نیمه نهایی به دلیل سکته قلبی در دیدار برابر کلمبیا با این که یکی از ستاره های برتر این بازی ها بود، بهطور غم انگیزی در دقیقه 72 نقش زمین شد و در تاریخ بیست وششم ژوئن 2003 یکی از غم انگیزترین لحظات تاریخ فوتبال ثبت شد.
میکلوس فره، هافبک بنفیکای پرتغال در جریان دیدار لیگ پرتغال برابر ویتوریو ستوبال به دلیل سکته قلبی در بیست وپنجم ژانویه 2004 از دنیا رفت. اما باز هم سلسله مرگ های فوتبالی به اینجا ختم نمی شود. آنتونیو پوئترا ستاره جوان سویا در جریان بازی برابر ختافه به زمین افتاد پس از چند سکته در بیمارستان در بیست وهشتم آگوست 2007 درگذشت.
    
اینها مشهورترین فوتبالیست هایی بودند که در 14 سال اخیر جان خود را از دست داده اند. روی هم رفته نزدیک به صد بازیکن در تاریخ فوتبال جهان بودند که در زمان بازی فوتبال به دلایل مختلفی از این جهان رفتند.
  ۱  
آی اسپورت
2014-08-29 15:00:56
نظر دهید
۱ نظر
hasti mohamadi
چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۳، ۱۶:۱۷
خیلی دردناک بود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر