فهرست
لطفا شفاف‌سازی کنید
لطفا شفاف‌سازی کنید

لطفا شفاف‌سازی کنید

آی‌اسپورت- موسسه غیرتجاری فدراسیون فوتبال یا همان «سازمان اقتصادی» مهرماه سال گذشته به عنوان شرکتی خصوصی ثبت رسمی شد. درباره فعالیت‌های این شرکت در این مدت حرف و حدیث بسیار زیادی وجود داشت. انتقاد اصلی به مدیریت فوتبال کشور این بود که چرا با ایجاد چنین تشکیلاتی، هیچ شفاف‌سازی قانع کننده و اصولی شاهد نبودیم. نه تنها اخبار تشکیل این موسسه در سایت فدراسیون اعلام نشد،  بلکه درباره سیاست‌های اجرایی و مکانیزم دقیق فعالیت‌ها هم هیچ‌کدام از مدیران توضیح مناسبی به جامعه فوتبال ارائه ندادند. محمد صادق درودگر به عنوان مدیرعامل، محمود اسلامیان به عنوان رئیس هیات مدیره و اسماعیل خلیل زاده کلنگستانی (رئیس کنونی هیات مدیره استقلال) هم اعضای هیات‌مدیره و صاحبان امضای این موسسه هستند. حالا هم چند وقتی می شود که تمام فعالیت های اقتصادی فدراسیون برای درآمدزایی به این شرکت محول شده است و کارها در دفتر کاری شرکت موردنظر در خیابان آفتاب تهران در حال انجام است.

ابهام بزرگ درباره تشکیل سازمان اقتصادی اما اظهارنظر مدیران فدراسیون برای تایید ماهیت چنین تشکیلاتی به خاطر گرفتن مصوبه مجمع عمومی فوتبال کشور است. آنها می‌گویند راه‌اندازی این تشکیلات با مجوز مجمع انجام شده و هیچ کار غیرقانونی در این رابطه انجام نشده است.

اتفاق بسیار مهم اما اینجاست که درباره جزئیات فعالیت‌های شرکت در مجمع عمومی به اعضا توضیحات قانع‌کننده ارائه نشده است.  اعضای مجمع فدراسیون فوتبال هیچ دخل و تصرفی در انتخاب اعضای هیات‌مدیره و دارندگان حق امضا نداشته‌اند! در این رابطه از مدیریت فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ انتظار می‌رود جهت شفاف‌سازی عمومی به صراحت اعلام کنند مجمع‌عمومی طبق کدام اختیارات و بر اساس کدام بند اساسنامه تشکیل سازمان اقتصادی را تصویب کرده است؟

فوتبال باید بر اساس قانون اداره شود و درست است که اعضای مجمع بالاترین مرجع تصمیم‌گیری در فوتبال کشور هستند اما باید طبق اساسنامه فدراسیون فعالیت داشته باشند. بررسی تک به تک بندهای اساسنامه فدراسیون هم به خوبی مشخص می‌کند که تصویب تشکیل سازمان اقتصادی فوتبال ایران از اختیارات مجمع نبوده و نیست و به نظر می‌رسد که هیچ‌کدام از اعضای مجمع هم از حوزه و حیطه اختیارات خود در زمان تصویب این طرح کاملا غیر‌قانونی اطلاع دقیق نداشته‌اند.

ماده ۲۳ فدراسیون فوتبال تحت عنوان «اختیارات مجمع» واقعیت و عمق فاجعه رخ داده را به شکلی بهتر به همه ما نشان می‌دهد. طبق این ماده: «اصلاح اساسنامه، وضع آئین نامه‌ها و مقررات ناظر بر اجرای اساسنامه، تعیین سه نفر ناظر از بین اعضا برای کنترل صورت جلسات مجمع قبلی به منظور اخذ تاییدیه از مجمع و همچنین نظارت بر مجمع فعلی، انتخاب رئیس فدراسیون، نواب رئیس، سایر اعضای هیأت رئیسه، خزانه دار و بازرس، تعیین سه نفر شمارنده آرا (در مواردی که رای‌گیری انجام می‌شود)، تصویب گزارش مالی سالیانه، تصویب برنامه و بودجه سالیانه، تصویب گزارش سالیانه فعالیت‌های رئیس فدراسیون، تعیین بازرس مستقل جهت رسیدگی به گزارش مالی با پیشنهاد هیات‌رییسه، تعیین میزان حق عضویت، تصمیم‌گیری در خصوص نامزدهای پیشنهادی هیأت رئیسه برای اعطای عنوان ریاست یا عضو افتخاری به افراد مورد نظر، پذیرش و تعلیق یا اخراج اعضا، رسیدگی به درخواست اعضا براساس مفاد این اساسنامه، انحلال فدراسیون.

پس طبق ماده ۲۳، تصمیم‌گیری درباره تشکیل سازمان اقتصادی و تصویب آن در مجمع طبق هیچ کدام از اختیارات ۱۳ گانه مجمع عمومی نبوده است و در این رابطه مجمع به شکلی فراقانونی مرتکب تخلف احتمالی شده یا از حسن نیت اعضای مجمع سوءاستفاده شده است. مدیران فدراسیون فوتبال هم در زمان ارائه این طرح به مجمع قطعا اقدامی غیرقانونی انجام داده‌اند و اعضای مجمع را مجبور به تصویب طرحی کرده‌اند که از اختیاراتشان نبوده است.

به این ترتیب وقتی تمام ساختار اقتصادی فوتبال کشور به این شکل پر از ابهام به ثبت رسیده،  این انتظار وجود دارد که مدیران یک‌بار برای همیشه درباره مکانیزم دقیق اتفاقاتی که تا به امروز رخ داده است به جامعه فوتبال توضیح بدهند.

نکته مهم دیگر این است که اعضای مجمع حضور درودگر، اسلامیان و خلیل‌زاده را به عنوان اعضای هیات مدیره  و دارندگان حق امضا تصویب نکرده‌اند و اگر این انتخاب‌ها توسط هیات رئیسه فدراسیون هم انجام شده باشد باز هم اقدامی قانونی نبوده است. چون تشکیل این سازمان اقتصادی به دلایلی که به آن اشاره کردیم از اساس ایراد قانونی داشته است. اساسنامه فدراسیون هم فعالیت های اقتصادی را بر عهده کمیته بازاریابی گذاشته است که سال ها فعالیت هایش با انتقاد و شکست همراه بود.

با وجود این توضیحات  و شناختی که از مدیران فوتبال کشور وجود دارد که هیچ انتقادی را بر نمی تابند، باید دید آیا نهادهای نظارتی و حتی اعضای مجمع عمومی متوجه اشکالات به وجود آمده خواهند شد؟ به هر حال فکرش را بکنید اگر فعالیت های سازمان اقتصادی با شکست همراه شود،  آن وقت کدام مسوول جوابگوی فجایع رخ داده خواهد بود؟

     
آی اسپورت
2020-03-28 12:02:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر