فهرست
یادداشت روز: آیا یونایتد به دی ماریا احتیاج داشت؟
یادداشت روز: آیا یونایتد به دی ماریا احتیاج داشت؟

یادداشت روز: آیا یونایتد به دی ماریا احتیاج داشت؟

آی اسپورت- خرید آنخل دی ماریا موجی از امیدواری را میان هواداران منچستر یونایتد در سراسر دنیا به وجود آورده است. اما آیا واقعا با وجود رونی، ماتا و فن پرسی یونایتد به خرید 75 میلیون یورویی یک بازیکن دیگر در فاز تهاجمی نیاز داشته است؟ پاسخ به این سوال مثبت است، بله آن ها به این خرید احتیاج داشته اند.

علی رغم اینکه یونایتد در خط دفاع و میانی هنوز به آن تعادل لازم نرسیده است اما وضعیت در خط حمله نیز چندان بهتر از نقاط دیگر به نظر نمی رسد. دی ماریا قطعا می تواند یونایتد را در فاز تهاجمی نیرومند تر از گذشته کند. لوئی فن خال پیرامون خرید هافبک آرژانتینی تاکید کرده بود:\" دی ماریا بازیکنی است که می تواند در نقاط مختلفی از زمین بازی کند و این مسئله برای من بسیار کلیدی است. زمانی که من در مونیخ بودم در 28 ماه آگوست بازیکن مشابهی برای تیمم خریدم: آرین روبن.\"

حضور دی ماریا در ترکیب یونایتد در اولین گام قطعا دقت سانترهای این تیم را بهبود خواهد بخشید. فصل گذشته در لیگ برتر وستهام با 22 درصد سانتر صحیح پیشتاز تیم های حاضر بوده است در حالی که درصد سانترهای صحیح آنخل دی ماریا در فصل گذشته به تنهایی 26 درصد بوده است و همین آمار به خوبی می تواند کیفیت افزوده شده به کناره های زمین منچستر یونایتد را مشخص کند. دی ماریا فصل گذشته با 156 سانتر در رده چهارم بهترین سانتر کننده های لیگ اسپانیا قرار گرفته است که چنین آمارهایی برای لیگ برتر و تیمی همچون یونایتد بسیار تاثیرگذار می تواند باشد.

دی ماریا فصل گذشته 110 بار موفق به دریبل زدن بازیکنان حریف شده بود و رکورد 43 در صد دریبل موفق را از خود ثبت کرد در حالی که فصل گذشته تنها 1 بازیکن از یونایتد توانست از مرز 70 دریبل صحیح عبور کند. دی ماریا این توانایی را دارد تا در یک لحظه سرنوشت بزرگ ترین دیدارهای فصل را تغییر دهد. مانند آنچه در فینال لیگ قهرمانان و آن حرکت \" زیگ زاگی \" معروف اتفاق افتاد.

هافبک آرژانتینی فصل گذشته در ترکیب رئال مادرید موفق شد در 34 بازی 69 بار هم تیمی هایش را در موقعیت گلزنی قرار دهد در حالی که بهترین بازیکن یونایتد از این حیث عدد 38 را در برابر نام خود می بیند. از میان 69 موقعیت گلزنی که دی ماریا برای هم تیمی هایش در مادرید خلق کرده بیش از 22 مورد موقعیت صد در صد گلزنی بوده است که این مسئله اهمیت کار دی ماریا را چند برابر می کند. وین رونی از حیث خلق موقعیت قطعی گلزنی در منچستر یونایتد پیشتاز است اما در عین ناباوری عدد 9 در کنار نام او قرار گرفته است که تفاوت دی ماریا را برای یونایتد آشکار می کند. عدنان یانوزای، نانی، یانگ، فن پرسی،کاگاوا و والنسیا فصل گذشته روی هم 22 موقعیت 100 درصد گل برای هم تیمی هایشان ایجاد کردند که این آمار با آمار دی ماریا برابری می کند!!

بهترین بازیکن لیگ برتر انگلیس در فصل گذشته از حیث دادن پاس گل استیون جرارد از لیورپول بوده که 13 بار باعث گلزنی هم تیمی هایش شده است. دی ماریا به تنهایی فصل گذشته 17 بار برای رئال مادرید موفق به دادن پاس گل شده است که این مسئله به بهترین شکل می تواند توانایی های این هافبک خلاق را نمایان کند.

گرچه ممکن است با وجود مهره های تهاجمی زیاد خرید دی ماریا برای فن خال غیر ضروری به نظر برسد اما با دیدن چنین آمارهایی قطعا نظر هر فردی می تواند عوض شد. آنخل دی ماریا این توانایی را دارد که کیفیتی متفاوت در خط حمله یونایتد ایجاد کند و این دقیقا همان مسئله ای است که لوئیس فن خال بارها در مصاحبه هایش از آن تحت عنوان \" حلقه گمشده \" نام برده است. البته نکته مهم این است که فن خال چه سیستمی را برای تیمش استفاده کند و از دی ماریا در چه منطقه زمین بهره بگیرد.
همان طور که از ابتدای حضور فن خال در منچستریونایتد مشخص بود، او سیستم 2-5-3 (2-1-4-3) را برای تیمش در نظر گرفته که در کناره ها، نیاز به بازیکنانی دارد که بتوانند در کارهای دفاعی هم موثر باشد؛ ویژگی ای که البته در مورد دی ماریا چندان صادق نیست.
ستاره آرژانتینی در چهار فصل حضور در رئال، بیشتر در سیستم های 3-3-4 و 1-3-2-4 بازی کرد و همیشه بازیکنانی دیگر وظیفه حمایت از فضای پشت سر او را برعهده داشتند. بازی کردن در سیستم جدید که نیاز به رفت و برگشت های مداوم دارد، می تواند روی کار دی ماریا تاثیر زیادی بگذارد. از سوی دیگر، استفاده از سیستم هایی که دی ماریا در رئال و تیم ملی آرژانتین در آنها بازی کرده، شرایط بازیکنانی مانند رونی و ماتا را دچار تزلزل می کند. حالا این فن خال است باید راه چاره ای برای این مشکلات در تیمش پیدا کند.

ترجمه: شهاب شهابی

  ۱  
آی اسپورت
2014-08-30 12:42:09
نظر دهید

۱ نظر
-
شنبه ۸ شهریور ۱۳۹۳، ۱۴:۱۸
اما اونجا مادرید بود و این جا منچستر
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر