فهرست
یادداشت روز: آیا کروس و راکیتیچ، برگ برنده این فصل رئال و بارسا خواهند بود؟
یادداشت روز: آیا کروس و راکیتیچ، برگ برنده این فصل رئال و بارسا خواهند بود؟

یادداشت روز: آیا کروس و راکیتیچ، برگ برنده این فصل رئال و بارسا خواهند بود؟

آی اسپورت- لالیگا در تابستان گذشته، فصل پررفت و آمدی را گذراند. بازیکنان بزرگی مثل آنخل دی ماریا، سسک فابرگاس و الکسیس سانچز اسپانیا را ترک کردند، در حالی که بازیکنان بزرگی هم در همان قد و قامت وارد لالیگا شدند. از خامس رودریگس، بهترین گلزن جام جهانی گذشته گرفته تا آقای گل لیگ جزیره یعنی لوییس سوارس که به ترتیب در لیست بازیکنان رئال و بارسلونا حضور دارند. بدون تردید این انتقال مهاجم هاست که همه توجهات طرفداران دو تیم را جلب می کند. در حالی که آنها قاعدتا از همه ی فرصت هایشان استفاده نمی کنند.

در عوض به نظر می رسد که این تحرک و عملکرد هافبک های مرکزی دو تیم باشد که سرنوشت عناوین این فصل را رقم می زند و نه خرید های پر سر و صدای این دو تیم.
از یک سو ، ایوان راکیتیچ، قهرمان لیگ اروپا با سویا و قلب تپنده این تیم در فصل قبل به آبی و اناری پوشان اضافه شد و در سویی دیگر تونی کروس ، مردی که  با آلمان در جام جهانی به قهرمانی رسید و با بایرن در دو سال اخیر سه جام برده به برنابئو پای گذاش. و حالا این که این دو هافبک نابغه قرار است رو در روی هم مبارزه کنند.
رئال مادرید که مثل یک ماشین ضد حمله کامل است با یک سری بازیکنان سریع و فیزیکی و حالا چه کسی بهتر از ایوان راکیتیچ برای مهار این ضد حمله و تغییر روند آن ؟ او در سویا هنر توپ ربایی اش را در کسری از ثانیه نشان داده.
در عین حال کروس یک نقش کلیدی در موفقیت های تیم پپ گواردیولا داشته. کاتالان ها خیلی زود هنر بازیسازی کروس در جلوی مدافعان و همچنین توانایی او در حفظ توپ و کنترل توپ با شکیبیایی و هدف دار او را فهمیدند. به نظر می رسید  گواردیولا او را به مرد کلیدی بایرن تبدیل کرده و حالا بعد از فتح جام جهانی نوبت آن بود تا او کمی جاه طلبی اش را نشان دهد. بنابر گزارش های موثق، پیشنهاد کاتالان ها برای خرید کروس زودتر بود و آنها اوایل امسال او را به عنوان جایگزینی مناسب برای ژاوی در نظر داشتند با قیمت 30میلیون یورو.
به همان اندازه راکیتیچ تلاش می کرد تا راهی سانتیاگو برنابئو شود. شایعات نشان می دهند که دو طرف کم و بیش رضایت داشته اند و اگر علاقه او به رئال واقعی بوده، قهرمان فصل قبل چمپیونز لیگ باید سریعا انتقال او را به سرانجام می رساند، البته شاید آنها در این زمان گزینه های مختلفی را درنظر گرفته بودند. این زیبایی های این دو خرید است، این که هیچکدام از این دو،انتخاب های قطعی برای تیمشان نبودند. به هرحال هردو پتانسیل این را دارند که کاستی های تیمشان را حل کنند. بزرکترین مشکل مادریدی ها در دهه گذشته ، تلاش برای حل این موضوع بوده که بازیکنان پست های خود را در زمین عوض می کنند. کارلو آنجلوتی بیشتر از همه به این موضوع آگاه است و در فصل قبل تلاشش برای بیشتر حرکت دادن توپ در زمین ناموفق بود؛ البته قبل از پایان کریسمس و استفاده از سیستم ضدحمله..
بازگشت به سیستم ضدحمله بود که رئال را فاتح لیگ قهرمانان کرد. اما درنهایت مشکلات درونی فشار آورد تا آنها لالیگا را فدای لیگ قهرمانان کنند. سویا در مارس گذشته با قلب تپنده اش یعنی ایوان راکیتیچ دو بر یک مادریدی ها را در رامون سانچزشکست داد.
درست به همان اندازه تونی کروس می توانست یک بازیکن کلیدی برای همه کمبودهای بارسا باشد.شکست هفت بر صفر کاتالان ها برابر بایرن مونیخ در فصل 2012-13 نشان داد ترکیب حرکات تکنیکی و فیزیکی می تواند یک ترکیب غیرقابل توقف باشد. تونی کروس در بازی برابر بارسا حاضر نبود ولی او یک مثال کامل برای زیبایی ترکیب این دو موضوع است، درحالی که کاتالان ها این بخش را با ازدست دادن یحیی توره و سیدو کیتا از دست داده اند. حالا با گذشتن چندهفته از فصل نقل و انتقالات، تلاش بارسا و رئال برای برای متنوع کردن خط میانی شان، ارزشمند است. طرفداران مادریدی از نمایش کروس در سوپرجام اروپا برابر سویا هیجان زده هستند. کسی که در آلمان هم تحت فشار، جهت بازی را دائما به درستی تغییر می داد و برخلاف ماه مارس گذشته، تلاش سویا برای تحت فشار گذاشتن و نتیجه گرفتن در مقابل رئال بی ثمر بود.
به همان اندازه،راکیتیچ مورد نیاز بارسا بوده و فاکتور شهامت را به تیمش اضافه کرده. این بازیکن کروات توانایی توپ ربایی بالایی در خط هافبک دارد و فضا را برای تحت فشارگذاشتن مهاجمان حریف توسط سرخیو بوسکتس ایجاد کرده است. بزرگترین فاکتور مهم راکیتیچ، نگاهش برای پیداکردن توپ های اول در زمین است که دربازی هفته اول تیمش در لالیگا برابر الچه به منیر الحدادی دیدیم. دیداری که با نتیجه سه بر صفر به سود کاتان ها خاتمه یافت.
بازیکن جدید شماره 4 کاتالان ها از شوت زدن چه از فواصل دور و چه نزدیک هراسی ندارد. و حالا تیم های رقیب باید از شوت های او از پشت محوطه جریمه نگران باشند در حالی که در گذشته این نقطه قوت برای آبی اناری پوشان وجود نداشت. به نظر می رسد که تماشگران بارسا توسط او گرم شده اند، همان طور که به نظر می آید از لحاظ فوتبالی هم فصل گرمی در انتظارش باشد..
اما چقدر طول می کشد که این دو بازیکن به فرم عالی خود برسند. هرچند به نظر می آید راکیتیچ کار را بهتر آغاز کرده و درحال تثبیت شدن در ترکیب بارساست اما زود است که کروس واقعی را در ترکیب رئال ببینیم،شاید با فروش آنخل دی ماریا، آنچلوتی بخواهد کمی زودتر او را به فرم ایده آلش برساند.
منبع: ESPN

ترجمه: محمدحسین نجفی

     
آی اسپورت
2014-08-30 14:06:22
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر