فهرست
تاتنهام و عابدزاده و پاسپورت؛ کمی فکر کنید
تاتنهام و عابدزاده و پاسپورت؛ کمی فکر کنید

تاتنهام و عابدزاده و پاسپورت؛ کمی فکر کنید

آی اسپورت - به تازگی مصاحبه بلندی از احمدرضا عابدزاده منتشر شده که وی در بخشی از آن در مورد پسرش صحبت کرده است. امیر عابدزاده در آخرین روزها به فهرست نهایی تیم ملی در جام‌جهانی 2018روسیه اضافه شد و حالا به همین بهانه، پدر او شرحی از روند رشد این گلر جوان ارائه داده است. عابدزاده بزرگ در بخشی از سخنانش که این روزها به‌شدت موردتوجه قرارگرفته، به مقطعی مجهول از زندگی امیر اشاره می‌کند و می‌گوید: «تاتنهام او را می‌خواست، اما تا پاسپورتش را دیدند پس زدند. مشکل امیر پاسپورت ایرانی‌اش بود. شاید اگر او پاسپورت افغانی هم داشت جذب می‌شد، اما امیر را به همین بهانه نخواستند». اصلا معلوم نیست احمدرضا به کدام دوران اشاره می‌کند، اما همین چند جمله او، سور و سات مرثیه‌سرایی‌های سطحی در شبکه‌های اجتماعی را فراهم کرده و خیلی از عوام بر سر خودشان می‌کوبند که ببینید ما چقدر مفلوک شده‌ایم و باقی قضایا!

البته که اصل حرف درست است و کسی نمی‌تواند بگوید امروز پاسپورت ایرانی به اندازه مورد‌انتظار ارزش دارد، اما خوب است پس از شنیدن هر ادعایی، حداقل کسری از دقیقه به فکر فرو‌برویم و بعد از آن بساط اشک و آه راه‌بیندازیم. احمدرضا عابدزاده، عزیز و اسطوره همه ماست اما آنچه او در مورد انتقال ناموفق امیر به تاتنهام مطرح می‌کند نمی‌تواند مبنای منطقی داشته باشد. واقعا چطور ممکن است باشگاهی به بزرگی تاتنهام، برای جذب بازیکن در هر رده‌ای عزم جدی داشته باشد اما تازه هنگام دریافت پاسپورت او برای انجام امور اداری پی به ملیت آن فوتبالیست ببرد؟ اینطور که احمد داستان را تعریف کرده، مثلا تاتنهامی‌ها به‌شدت تحت‌تأثیر توانایی‌های امیر قرار‌گرفته‌اند، همه مقدمات را برای انتقال او فراهم کرده‌اند و آخر‌آخرش بعد از دیدن پاسپورت او گفته‌اند: «ای بابا، اینکه ایرانی است. حیف شد!» اصلا چنین چیزی با عقل جور در‌می‌آید؟ در همین لیگ فکسنی ما وقتی قرار به جذب بازیکن خارجی است، بلااستثنا اول از ملیت او حرف زده می‌شود؛ یعنی مثلا اول می‌گویند استقلال قرار است یک بازیکن عراقی بگیرد و بعد نام طارق همام به میان می‌آید؛ یعنی انگلیسی‌ها به اندازه ما هم حرفه‌ای نیستند؟

نکته دیگری که داستان را مضحک‌تر از قبل می‌کند، ایجاد این فضا تنها یک‌ماه بعد از انتقال تاریخی و رکوردشکن علیرضا جهانبخش به برایتون در لیگ برتر است. آیا جهانبخش که با 17میلیون پوند به گران‌ترین بازیکن تاریخ باشگاه انگلیسی تبدیل شد، پاسپورت ایرانی ندارد؟ آیا سعید عزت‌اللهی که همین تابستان به ردینگ پیوست یا کریم انصاری‌فرد که در آستانه حضور در گالاتاسرای است، ایرانی نیستند؟ امثال کریم باقری، حسین کعبی، اشکان دژاگه و آندرانیک تیموریان که طی مقاطع مختلف در لیگ جزیره توپ زده‌اند چطور؟ ماجرای آندو از همه اینها جالب‌تر است. تیموریان بعد از جام‌جهانی   2006از ابومسلم مشهد به بولتون رفت و دوران بازی او در این تیم با یک بحران سیاسی وحشتناک بین ایران و انگلستان مقارن شد؛ در روزهایی که 15ملوان بریتانیایی به جرم تجاوز به حریم آبی ایران در کشورمان بازداشت بودند و تنش در بالاترین سطح روابط دیپلماتیک بین دو کشور حاکم بود، آندو در ترکیب اصلی بولتون مقابل ویگان به میدان رفت و 2 گل هم زد تا مطبوعات در تهران با تیتر «گل‌های سیاسی» این اتفاق را پوشش بدهند. لابد اما پاسپورت ایرانی امیر عابدزاده که از کودکی در فرنگستان بزرگ شده، ملتهب‌تر از بازداشت 11روزه ملوانان انگلیسی بوده است! 

اینکه چرا امروز - باوجود همه مواهب خدادادی- وضع جامعه ما خوب نیست، می‌تواند هزار علت گوناگون داشته باشد، اما قطعا یکی از اصلی‌ترین علل این قهقرای تدریجی، قهر کردن بخش بزرگی از مردم ما با عادت بردباری، خردورزی و فکر کردن است؛ مصیبتی که بیش از هر جای دیگری با پست‌های آبکی و لایک‌های فله‌ای در شبکه‌های اجتماعی جلب توجه می‌کند. بیایید کمی بیشتر فکر کنیم. فکر کردن هیچ‌کس را نمی‌کشد، اما فکر نکردن دیرپاترین امپراتوری‌ها را هم فرو‌می‌پاشد؛ این را تاریخ نشان می‌دهد.

همشهری ورزشی

۴۳ ۱۲  
آی اسپورت
2018-09-10 21:45:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۲ نظر
masoud
دوشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷، ۱۹:۰۶
حتما یه چیزی بوده دلیلی هم نداره عابدزاده دروغ بگه
پویا
دوشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷، ۱۹:۵۸
نویسنده محترم شما تا حالا اون ور آبو ندیدی که بفهمی پاسپورت ایرانی یعنی چی. باشه آقا. باشه.
s.s
دوشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷، ۲۰:۰۰
حتمن بنده خدا بازم چیزی زده بود و جنسش هم خوب بوده
۷
میم
دوشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷، ۲۰:۲۹
کافی مقایسه کنید بین سامان قدوس با اون درخشش و چندین سال حضور در اروپا و درخشش در لیگ اروپا فصل قبل با دنیل ارزانی !
عزیزم خیلی حرف ها که گفتنی نیست ...
علی پرسپولیسی
دوشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷، ۲۰:۵۳
بهروش عزیز شما نشست و برخاستی تو خارج از کشور نداشتی و اطلاع نداری و متاسفانه قضاوت کردیو حکم دادی.
اطلاعی که ما داریم از شرایطمون رو اونا ندارن . چون ما جزو استثنا های این جهانیم . اونا نمیدونن ایرانیا این مشکلو دارن تا وقتی که با موضوع به طور عملی درگیر بشن . در واقع علم به ایرانی بودن ما دلیل به این نمیشه که اونا بدونن ما مشکلات مسافرتی و اقامتی و پاسپورتی و غیره داریم . بلکه زماتی که میخوان این کارها رو برای ما بکنن متوجه میشن.
مثلا تو بدنسازی ، قهرمان ما هادی چوپان نتونست اعزام شه مستر المپیای آمریکا . این در حالی بود که خیلی از ورزشکارا و خبرنگارای این حوزه در سطح اول جهان کلی در مورد رقابت هادی چوپان با قهرمانان این رشته در مستر المپیا صحبت میکردن . یعنی تا وقتی منابع خبری ما رو در مورد خطر ویزا نگرفتن هادی ندیده بودن نمیدونستن اصلا همچین مشکلی ممکنه به وجود بیاد .
جا داره شما یا مقالتونو پاک کنید یا با یه مقاله دیگه اصلاح کنید کارتونو .
یه عده شل مغز [...] هم اومدن زرتی این زیر نمک ریختنو چرت و پرت گفتن که خب مشخص شد از کجا در اومدن . بعد که میگیم ما اکثرا گاو هستیم بهشون بر میخوره :) هرکی ندونه فکر میکنه اینایی که معترضن شهروندای سوییس هستن :) گاویم دیگه ولی بعضیا بیشتر ، مث همونا که اعتراض کردن زیر یکی از این خبرا و بعدم تهدید به عکس گرفتن و پیگیری کردن خخخخخ گاو
فرهاد
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷، ۱۱:۱۸
همه اینها که می گویی درست ولی حرف نویسنده را نقض نمی کند نویسند می گوید تاتنهام قبل از انتخاب دروازبان ملیت لو را نمی داند ؟ بعد با دیدن پاسپورت ملیت را می فهمد ؟ اگر این حرف را قبول داری پس شما هم از روند جذب بازیکن تیم های بزرگ بی اطلاعی
۳
محسن
دوشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷، ۲۲:۲۹
نویسنده این مطلب یادش نیست که دو سال پیش تراکتورسازی یه بازیکن ارمنی میخواست بگیره و با اعتراض مردم تبریز و به دلایل سیاسی این کارو نکرد
حالا ما باید اینو تعمیم بدیم به کل ایران ؟
حتماً اون موقع سیاست باشگاه تاتنهام اینجور بوده
منظور عابدزاده هم باشگاه تاتنهام بوده نه تیمهای دیگه انگلیسی و اروپایی
فرزاد مهریار
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷، ۰۲:۲۴
۱-باشگاه تاتنهام هاتسپر باشگاهی است واقع در شرق لندن ، در محله ای یهودی نشین . مالکش هم یک یهودی ثروتمند و پر نفوذه به نام دانیل لوی . ایران تنها کشوری در جهان است که خواهان محو اسرائیل به عنوان کشوری با اکثریت یهودی است . رئیس جمهور سابق ایران هولوکاست ، بزرگترین فاجعه بشری را افسانه و دروغ می داند . عالی ترین مقامات حکومتی هم چنین نظری دارند .
پیدا کنید پرتقال فروش را...
۲-هروینگ لوزانو ، وینگر مکزیکی تیم آیندهوون هلند سال قبل پنج گل کمتر از علیرضا جهانبخش زد و چند پاس گل هم کمتر داد . اما امروز مورد توجه بزرگترین باشگاه‌های اروپاست . آتلتیکو مادرید ، بارسلونا ، منچستر یونایتد ، لیورپول ، چلسی ، اینتر و میلان همگی در صف مشتریان او هستند . اما علیرضای قصه ما دست آخر به برایتون تیمی در رده های آخر لیگ برتر انگلیس میرود .
ما هیچ ما نگاه
nima bagheri
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷، ۱۹:۰۱
توهم های اذهان بیمار عقب مانده شرقی: آقای مهیار شما بازی های لوزانو و جهانبخش رو ببین تا خودت اگر عقل داری به جواب سوال برسی مورد بعدی این که عملکرد لوزانو در پی اس وی آیندهوون بود که باشگاهی مطرح و بزرگ است و امسال در لیگ قهرمانان هم گروه با بارسلونا است نکته بعدی عملکرد درخشان لوزانو همراه با مکزیک در جامم جهانی است(بر خلاف جهان بخش) همه این ها رو حساب کن تا بفهمی لوزانو به مراتب در کلاس بالاتری از جهان بخشه و برای همین الان بارسلونا دنبالشه نه به خاطر این توهم های توطئه جهان سومی.پارسال حکیم زیش بهترین پاوسر و بازیکن فصل آژاکس شد ولی امسال هیچ باشگاهی سراغش نرفت این هم حتما ربط داره به سیاست های امپریالیسم جهانی بر ضد مراکش ؟
۴
فرهاد
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷، ۱۱:۱۶
اره تاتنهام دروازبان دیگه ای نبوده بگیره این یارو را می خواسته کسی با اینجور شایعات بزرگ نمی شود خودت اقای عابد زاده در زمین حقت را گرفتی و کسی به دروازبانیت شک نداشت ولی پسرت در حد لیگ 3 انگلیس هم نیست الان در لیگ برتر ایرانم مشتری ندارد
۲ ۱
nima bagheri
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷، ۱۹:۰۵
چرا چرت میگی آخه الان فیکس لیگ برتر پرتغال است در تیمی که در میانه های جدوله و در سطح یورو لیگ نکنه الان میخوای بگی لیگ دوزاری و شخمی خودمون از لیگ برتر پرتغال و بلژیک بالاتره الان ؟ خود بزرگ بینی بیمارگون جهان سومی تا کجا ؟
۹
nima bagheri
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷، ۱۸:۵۸
مثال های زیادی هست از بازیکن هایی که به خاطر مشکل پاسپورت یا ویزای کار موفق به حضور در لیگ برتر نشده اند پس چرت و پرت نویسی را متوقف کنی دوست عزیز
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر