فهرست
یادداشت ویژه: فن خال و کودتای سرخ
یادداشت ویژه: فن خال و کودتای سرخ

یادداشت ویژه: فن خال و کودتای سرخ

امیرمنصور رنجبرنیا

آی اسپورت - شروع دوران «فن خالیسم» در منچستریونایتد با بازی های گینس کاپ در ایالات متحده، امیدوارانه آغاز شد. امید هواداران به پایان کابوس «دیوید مویس» و امید مدیران و کادر فنی یونایتد به بازگشت شاهانه‌ی شیاطین سرخ با فلسفه‌ی لویی فان خال، اما در آغاز لیگ برتر شکست از سوانسی در زمین خودی و بدترین استارتِ فصل برای منچستری‌ها در چهل سال اخیر رقم خورد، تساوی با ساندرلند و بِرنلی و بالاخره باخت تحقیرآمیز 4-0 از اِم کِی دانز در جام اتحادیه که دو دسته پایین‌تر از لیگ برتر بازی می کند، برای همگان از جمله لویی فان‌خال مشخص کرد که برای راه‌اندازی یک سیستم باید اجزای آن موجود باشد. پس برای فلسفه‌ی فن خالیسم نیز باید بازیکنان مناسب وجود داشته باشند. بازی برابر دانز حجت را بر برخی از بازیکنان یونایتد تمام کرد. گروهی از آنان بطور کلی نه فقط به درد یونایتد نمی خورند بلکه وجودشان در دسته‌ی بازیکنان منچستر جای شگفتی دارد مانند اندرسون و کلورلی و گروه دیگر بازیکنان نسبتاً خوبی هستند اما برای سیستم مورد نظر فان‌خال مناسب نیستند مثل کاگاوا، فلینی، چیچاریتو و...؛ رییس یونایتد چندی پیش در پاسخ به خبرنگاری که از او پرسیده بود چند بازیکن را اخراج می کنید؟ گفته بود: «این انصاف نیست که به محض ورود به یک باشگاه، بازیکنان آن را اخراج کنید. من به همه‌ی بازیکنان شانس برای ادامه کارشان در تیم می‌دهم.» لویی فن‌خال اما هم اکنون شکیبایی خود را از دست داده و بدنبال کوچک کردن دسته‌ی بازیکنان تیم است. او پس از بازی با دانز گفت: «تا دوشنبه تیمی با بازیکنان جدید خواهید دید!» (دوشنبه 1سپتامبر 2014 پایان موعد پنجره‌ی نقل و انتقالات فوتبال اروپاست). با این کودتا سه هدف میسّر می شود: نخست آنکه باشگاه مجبور نیست برای بازیکنانی که نیازی به آنها نیست حقوق و هزینه‌ی اضافی بپردازد و دوم اینکه عدم وجود بازیکنان مازاد، روحیه‌ی جمعی تیم را دچار افول نمی کند و بالاخره سوم اینکه پروژه‌ی بازسازی منچستریونایتد همانگونه که انتظار می رفت عملیاتی شده است. ضمن اینکه وقتی تعداد بازیکنان جدید بیشتر می شود، خودبخود آموزش و تمرین فلسفه‌ی جدید فان‌خال نیز آسانتر انجام خواهد شد. بیشترین ضعف یونایتد در خط دفاع و هافبک دیده می شود. در صورت استفاده از دفاع سه نفره، بازیکنانی که تاکنون آزموده شدند به غیر از «بلَکِت» دفاع چپ جوان و فوق العاده‌ی یونایتد، هیچکدام دیگر کیفیت قرارگیری در این فُرم از بازی دفاعی را ندارند. اسمالینگ مانند همیشه کُند و گاه نامطمئن، جونز کم دقت و پرخطا در باکس خودی و جانی ایونز پس از پایان دوران طولانی مصدومیتش در برابر ام کی دانز و برنلی ناامیدکننده ظاهر شدند. لوک شاو نیز پیش از شروع بازی‌ها به جمع کثیر مصدومان یونایتد پیوسته و رافائل داسیلوا مطابق معمول به همین فهرست تعلق دارد. پس مارکوس روخوی آرژانتینی با 16 میلیون پوند به جمع سرخ ها پیوست اما او نیز تاکنون بازی نکرده است، آن هم بدلیل نداشتن مجوز کار در انگلستان! دِیلی بلیند هلندی با 14 میلیون پوند خرید دیگری برای خط دفاعی یونایتد است. او با قابلیت بازی در پُست های دفاع چپ و وسط و هافبک چپ و میانی، نقش مهمی در پیشبرد فورمیشن های 2-5-3 و 3-3-4 موردنظر فان‌خال خواهد داشت، همانگونه که در تیم ملی هلند در جام جهانی اخیر این موضوع را نشان داد.

در خط هافبک خرید اَندِر اِرِرا و بازی‌های پرتحرک و پاس‌های عمقی طلایی او در مرکز خط میانی، نوید آمدن نشاط در وسط میدان یونایتد را داد اما اررا نیز مصدوم شده است. کریک نیز که از مدت‌ها قبل تا هفته‌های آینده مشکل مچ‌پا دارد. فلینی نیز با پای مصدوم نمی تواند بازی کند. با وجود فلچر نسبتاً آماده، کمبود یک هافبک میانی باکس تو باکس دونده، سریع و درگیر احساس می شود. بازیکنی که تکل بزند، توپگیر باشد و بتواند ضمن از کار انداختن هافبک های حریف، تیم را به سرعت به ضدحمله ببرد. بنابراین لویی فان‌خال چاره‌ را در خرید آرتورو ویدال از یوونتوس می داند و طی پیامی کوتاه در کنفرانس خبری اخیرش درباره‌ی خواسته‌اش به شوخی می گوید: «من مِسی و ویدال را می خواهم و خیلی بازیکنان دیگر را»، مشابه این پیغام چند روز پیش از خریدن اَنخل دی ماریا نیز گفته شد. رییس گفت: «ما نیاز به وینگرهایی مانند رونالدو و دی ماریا داریم» و چنان شد که دی ماریا اکنون شماره 7 جدید سرخ‌هاست. اما آیا ویدال نیز سرخپوش خواهد شد؟ به نظر احتمال ضعیفی وجود دارد زیرا تا پایان فرصت نقل و انتقالات اروپا فقط 24 ساعت باقی مانده است.\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/a679d233721.jpg\"


البته همه می دانند که بازیکن مورد علاقه ی فان‌خال در این پُست، کِوین استروتمَن است که مدت زیادی مصدوم بوده و حداقل تا ژانویه قابل خریدن نیست. به هرحال به نظر می رسد، درصورت عدم موفقیت در خرید ویدال، یونایتدها بطور کوتاه مدت نایجل دی یانگ 31 ساله را بخدمت بگیرند تا در ادامه بتوانند در پنجره ی ترنسفر ژانویه، استروتمن را به اولدترافورد بیاورند.

با توجه به کودتایی که لویی فان‌خال برای باسازی یونایتد نوین به راه انداخته است، به نظر می رسد باید منتظر خروج حتمیِ کاگاوا (به دورتموند)، کلورلی (به استون ویلا یا هال سیتی)، ولبک (به تاتنهام یا ارسنال)، چیچاریتو (به یوونتوس یا رئال مادرید)، نانی (هم اکنون بصورت قرضی در اسپورتینگ لیسبون است)، اندرسون (به پورتو)، زاها (درحال حاضر در کریستال پالاس بصورت قرضی بازی می کند) باشیم و حتی فلینی که اگر مصدوم نمی شد، شاید اکنون در ناپولی بازی می کرد.

منچستریونایتد از ابتدای تابستان امسال تاکنون با هزینه ای نزدیک به 150 میلیون پوند، بیشترین خرید را در بین همه ی باشگاه های فوتبال اروپا به خود اختصاص داده است. اَندِر اِرِرا (29 میلیون پوند)، لوک شاو (27 میلیون پوند)، انخل دی ماریا (60 میلیون پوند)، مارکوس روخو (16 میلیون پوند) و دیلی بلیند (14 میلیون پوند) خریدهای این فصل یونایتد هستند و به نظر می رسد تا پیش از بسته شدن پنجره نقل و انتقالات اروپا در ساعت 2:30 بامداد روز سه شنبه 2 سپتامبر (11 شهریورماه بوقت تهران)، خرید دیگری در خط هافبک انجام خواهد پذیرفت.

فهرست ده نفره ی مصدومان یونایتد نیز یکی دیگر از کانون های نگرانی هواداران آنهاست. با مصاحبه ی اخیر فان‌خال درباره ی عدم آمادگی و نیاز فن پرسی به عمل جراحی زانو، به نظر می رسد لیست مصدومان به یازده نفر افزایش یابد که خود یک تیم فوتبال کامل است! لویی فان‌خال با اعتماد به جوانان خوش آتیه اش همچون \"عدنان یانوزای\"، \"جیمز ویلسون\"، \"بلکت\"، \"یانکو\"، \"ریس جیمز\"، \"لینگارد\" و \"مایکل کین\"، می تواند در کنار خریدهای جدیدش، تیمی قدرتمند را نوسازی کند یعنی ماموریت اصلی وی که برای آن به یونایتد آمده است. «در پایان این فصل باید به بیگ فور بازگردیم. سال آینده قهرمان لیگ برتر شویم و سال سوم قهرمانی چمپیونزلیگ هدف اصلی ماست.» این جملات در کنفرانس مطبوعاتی لویی فان‌خال پیش از بازی با برنلی گفته شد و استراتژی آینده ی رییس جدید یونایتد را بیان می کند.

باید به انتظار بنشینیم و نتیجه ی کودتای سرخ لویی فان‌خال را در منچستریونایتد ببینیم. آیا او موفق خواهد شد تا شیاطین سرخ را بار دیگر به جمع بزرگان فوتبال انگلستان و اروپا باز گرداند یا حق با شبه کارشناسانی است که در رسانه ها و تلویزیون با تکان دادن دست هایشان و بکارگیری چند واژه ی بیگانه برای مردم، دیگر یونایتد را در \"صدر\" نمی بینند و بصورت \"رقت انگیزی\" منتظر پایان و سقوط پرطرفدارترین تیم فوتبال جهان هستند! اما تئاتر رویاها، نمایش دیگری تدارک خواهد دید، اینبار به کارگردانی لویی فان‌خال و بازیگردانیِ تیم نوین یونایتد. آینده ی منچستریونایتد روشن است و شاهد بازگشت آنها خواهیم بود، همانگونه که در گذشته نیز چنین بوده است زیرا زیرساخت های باشگاه، سازماندهی قوی، آکادمی فوق العاده، هواداران بی شمار و از همه مهمتر ثروت مالی هنگفتی را دارا هستند و این منابع از سقوط آنان جلوگیری خواهد کرد. منچستریونایتد بازخواهد گشت!         

 

  ۶  
آی اسپورت
2014-09-01 00:23:05
نظر دهید

۶ نظر
Manutd
دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۳، ۰۰:۲۸
We are united
amir
دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۳، ۰۱:۰۷
فوق العاده بود این مقاله
رضا احدی
دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۳، ۰۵:۱۹
منچستریونایتد بازخواهد گشت...
milad
دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۳، ۰۸:۵۵
we r UNITED
ناصر
دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۳، ۰۸:۵۹
تمام این حرف ها بزرگی سر الکس رو نشون میده....یه اعجوبه بود این مرد، خداییش با تمام این بازیکن های نفله ای که نام برده شد چه افتخاراتی برای تیم کسب کرد...البته من به فن خال امیدوارم و مطمئنم کار ش رو درست انجام میده....We are united
mahdiutd
دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۳، ۱۱:۵۰
GGMU
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر