فهرست
انقلاب آینشاتین در منچستر با کهنه‌سواری از تورین
انقلاب آینشاتین در منچستر با کهنه‌سواری از تورین

انقلاب آینشاتین در منچستر با کهنه‌سواری از تورین

آی‌اسپورت – خریدهای منچستر سیتی در این تابستان تا به حال شامل ادرسونِ 23 ساله و برناردو سیلوایِ 22 ساله بوده، استعدادهایِ جوانی که پپ گواردویلا تخصص تبدیل کردنشان به ستاره‌هایی درجه یک را دارد. اما در این میان انتقال قریب‌الوقوعِ دنی آلوس، یکی از بهترین و با تدام‌ترین فوتبالیست‌هایِ یک دهه‌یِ اخیر فوتبال اروپا، استثنائی است که می‌تواند کلید انقلاب پپ در سیتی باشد.

درسته که آلوس با توجه به سنش در اوج فوتبالش نیست، اوجی که نهایتش شش سال پیش و فصل فوق‌العاده‌یِ 2011-2010 بود، اما نمایش‌های او در راه رسیدن یوونتوس به فینال چمپیونز لیگ در فصل گذشته نشان داد او هنوز هم فوتبالیستی درجه یک است، چه در پست فولبک راست، چه وینگر راست و چه حتی هافبک راست.

آلوس در دو بازی رفت و برگشت مقابل تیم سابقش، بارسلونا، که در نهایت با پیروزی 0-3 یوونتوس به پایان رسید نمایشی بی‌نقص داشت و این نمایش به خصوص وقتی بیشتر به چشم آمد که در تضاد با بارسایی که یک دفاع راست تخصصی نداشت قرار گرفت. آلوس در بازی رفت نیمه نهایی مقابل موناکو یک قدم هم جلوتر گذاشت و پایه‌گذار هر دو گل گونزالو هیگوایین شد و نشان داد هنوز قادر به رقم زدن سرنوشت بازی‌های بزرگ است.

اما جذاب‌ترین نکته درباره‌یِ انتقال احتمالی آلوس به سیتی، همکاری دوباره‌یِ او با گواردیولا خواهد بود، مربی‌ای که از او بهترین مدافع کناری جهان فوتبال را ساخت. آلوس پیش از پیوستن به بارسا در سویا هم ستاره‌یِ تیمش بود و گاهی به نظر می‌رسید هر دو پست دفاع و بال راست را خودش یک نفره بازی می‌کند. اما انرژی و تکنیک و استقامت آلوس در این دوران بیشتر غریزی بود و نمایش‌های انفرادی، تا اینکه آلوس در ماشین دقیق بارسایِ پپ جا افتاد و یاد گرفت چطور در ترکیب یک تیم بازی کند. اورلپ‌های آلوس با لیونل مسی در این دوران یکی از مرگ‌بارترین سلاح‌های کاتالان‌ها بود و بهترین همکاری برزیلی-آرژانتینی تاریخ فوتبال را ساخت.

خودِ آلوس درباره‌یِ دورانش در بارسا و تاثیر گواردیولا رویش در مصاحبه‌ای با روزنامه‌یِ تایمز چنین می‌گوید: «راز کار گواردیولا در این است که باعث می‌شود نگاهتان به همه چیز عوض شود. او آلبرت آینشتاینِ فوتبال است و همیشه دنبال جایی می‌گردد که در آن انقلاب به پا کند. من هیچ شکی در موفقیت او ندارم چون گواردیولا استعدادی غیرطبیعی دارد. او به من یاد داد چطور بدون توپ فوتبال بازی کنم. من قبل از این با خودم می‌گفتم مگر می‌شود بدون توپ فوتبال بازی کرد؟! اما گواردیولا بهم نشان داد این راه بهتری است.»

همانقدر که استعداد گواردیولا از نظر شاگرد سابقش غیر طبیعی می‌آید، کاری که آلوس هم برای بارسلونا می‌کرد خارج از چهارچوب‌های معمول یک دفاع کناری بود. استعداد و توانایی‌هایِ آلوس تا حدی بود که خیلی وقت‌ها گواردیولا چینش تیمش را به خاطر او تغییر می‌داد و از واید فورواردِ راستش می‌خواست با عرض کمتری بازی کند و به مرکز خط حمله نزدیک‌تر شود تا آلوس فضای بیشتری برای نفوذ داشته باشد. این رویکرد عملا سیستم بارسا را از 3-3-4 به 4-3-3 تغییر می‌داد.

نمایش‌های آلوس در این نقش به قدری عجیب بود که وقتی یک آنالیزور می‌خواست پست بازیکنان بارسلونا را بر اساس شماره‌های جا افتاده تعریف کند به مشکل خورد. آمار آلوس در بعد هجومی به قدری بالا بود که نمی‌شد صرفا ازش به عنوان فولبکی تهاجمی یاد کرد و آمار دفاعی‌اش به قدری بالا بود که نمی‌شد او را یک وینگر نامید. بهترین راه برای تعریف او شاید دسته‌بندی‌اش تحت عنوان یک هافبک باکس-تو-باکس بود، البته با آمار پاس گلی بسیار بالاتر از معمول چنین پستی. و این دقیقا خصوصیتی است گواردیولا برای ساختن تیم خودش از سیتی به آن نیاز دارد.

گواردیولا فصل پیش تلاش کرد سیستمی که با بایرن مونیخ بازی می‌کرد را در سیتی بازسازی کند. این سیستم مبتنی بود به استفاده از فولبک‌هایِ وارونه، یعنی فولبک‌هایی که در زمان مالکیت توپ به مرکز زمین منتقل می‌شدند تا فضایِ بیشتری به وینگرها برای استفاده از عرض زمین بدهند. این حرکتِ فولبک‌ها تیم را عملا به دو یونیت پنج نفره‌یِ دفاعی و هجومی تبدیل می‌کند. گواردیولا این سیستم را در بایرن با داشتن دوتا از بهترین فولبک‌های اروپا، فیلیپ لام و دیوید آلابا، با موفقیت اجرا کرد، اما در سیتی به دلیل نداشتن ابزار لازم طرحش شکست خورد و مجبور شد رو به ایده‌های دیگری بیاورد.

انتقال آلوس به اتحاد می‌تواند یک بار دیگر فرصت استفاده از این سیستم را به گواردیولا بدهد، به شرطی که البته در سمت چپ هم مدافعی، البته نه در حد آلوس، ولی با استانداردهای لازم به سیتی افزوده شود. آلوس حتی در بازگشتش به کمپ گواردیولا می‌تواند سورپریزی‌هایی هم برای استاد سابقش داشته باشد، چون یک سالی که او در تورین تحت رهبری مکس آلگری سپری کرد باعث شد آگاهی و انضباط تاکتیکی‌اش حتی بالاتر هم برود و توانایی بازی در چند پست مختلف در جریان یک بازی را به دست بیاورد.

گواردیولایی که همیشه دنبال کشف الماسی درخشان برای صیقل دادنش بوده، حالا رو شاگردِ سابق و باتجربه‌اش آورده که می‌تواند کلید انقلابش در منچستر باشد. و تنها سوالی که باقی می‌ماند این است: آیا پپ قادر خواهد بود حقه‌هایی جدید به این کهنه‌سوار یاد بدهد؟

۸    
آی اسپورت
2017-06-21 12:32:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر